+372 646 0660 (E - R 9:00-17:00)

Tere tulemast! Logi sisse või Registreeru kasutajaks

Kuidas endal ise veresuhkrut mõõta?

05.07.2019
Kuidas endal ise veresuhkrut mõõta?

Sellest, et diabeet on salakaval ning paljud inimesed ei teagi, et neil võib sellega probleem olla, oleme rääkinud juba varem (loe siit). Nagu ka sellest, et tüsistuste ja suuremate probleemide vältimiseks, tuleks aeg-ajalt veresuhkru taset kontrollida. Selleks ei pea igakord arsti külastama, vaid veresuhkrut saab mugavalt ise ka kodus määrata ning testida saab kogu perekonda. Kui diabeet on juba diagnoositud, tuleks veresuhkru taset mõõta tihedalt, vastavalt arsti soovitustele.

Veresuhkrutaseme jälgimiseks on mitmeid erinevaid viise. Glükomeetriga on üks lihtsamaid ja mugavamaid võimalusi. Glükomeetreid on Eesti turul palju ning valikut langetades tasub kindlasti veenduda, et valitud glükomeeter on turvaline, kontrollitud ning vastab kõigile EU standarditele. Ühed kõigile nõuetele vastavad glükomeetrid on Accu-Chekil. Neist lähtuvalt ka veresuhkru taseme mõõtmist järgnevalt kirjeldame.

Millal veresuhkrut kontrollida?

Selleks on mitmeid soovitusi, olenevalt mõõtmise vajadusest - kas mõõta soovitakse lihtsalt veresuhkru kontrollimiseks või on tegu juba diagnoositud diabeediga. Kontrollimise puhul on kõige tavalisem, et veresuhkru taset mõõdetakse hommikul enne sööki. Tegelikult, et saada aimu insuliini tööst, tuleks veresuhkrut mõõta kolme päeva vältel palju tihedamalt. Mõõta tuleks hommikul ärgates, enne igat sööki, 1-2 tundi peale sööki, enne magama minekut, ideaalis ka keset ööd. Diabeetikud peaksid mõõtma ka enne ja pärast füüsilist tegevust, haiguste ja stressi korral ning siis, kui enesetunne ei ole hea. Diabeetikutel aitab mõõtmistihedust määrata arst, vastavalt tervislikule olukorrale, vanusele, aktiivsusele ja muudele teguritele.

Mõõtmise sammud

Glükomeetriti mõõtmine veidi erineb, kuid enamasti on need sarnased ja üldiselt näeb see välja nii:

  1. Peske ja kuivatage käed - sooja vee kasutamine aitab elavdada vereringet ning verd on lihtsam kätte saada.
  2. Lülitage glükomeeter sisse ja valmistage ette testriba vastavalt kasutusjuhendile. Accu-Cheki glükomeetrid lülituvad riba sisestamisel automaatselt sisse.
  3. Valige välja torkekoht – ärge kasutage koguaeg sama sõrme. Sõrme otsa kasutamine võib olla vähem valulik kui padjad.
  4. Kasutage torkeseadet vastavalt kasutusjuhendile ning tõmmake mööda sõrme, et veretilk välja tuleks. Pühkige esimene veretilk (pole kohustuslik).
  5. Kandke veretilk testribale kuni Accu-Chek Performa või Accu-Chek Instant glükomeeter annab märku, et kogus on piisav. Accu-Chek Active’i puhul nii palju, kuni testriba padjake on kaetud.
  6. Oodake paar sekundit veresuhkru tulemust. Vastavalt tulemusele saate otsustada edasiste sammude osas.
  7. Visake kasutatud lantsett ja testriba ohutult ära. Vajadusel puhastage glükomeeter.

Milline on normaalne veresuhkur?

Hommikune tühja kõhu veresuhkur peaks olema 4,0-6,5 mmol/l.

Peale sööki peaks veresuhkur olema 7,5-8,8 mmol/l.

Enne uinumist 6,5-8 mmol/l.

Kui tulemus jääb soovitatud vahemikust välja, tasub mõelda, kas olete ehk söönud midagi ebatavalist, olete tarbinud alkoholi või ravimeid, olete olnud tavapärasest aktiivsem/vähem aktiivsem või hiljuti põdenud mõnda viirust. Juhul kui selget põhjust ei leia, konsulteerige saadud veresuhkru näidu osas arstiga.

Accu-Cheki glükomeetreid ja testribasid saab tellida mugavalt Surgitechi e-poestvõi osta kõigist hästi varustatud apteekidest üle Eesti.

Allikas: www.accu-chek.ee

 

Kaunist suve jätku,

AS Surgitech