+372 646 0660 (E - R 9:00-17:00)

Tere tulemast! Logi sisse või Registreeru kasutajaks

Kas sind vaevab vitamiinipuudus?

14.12.2021
Kas sind vaevab vitamiinipuudus?

Vitamiinipuudus ehk avitaminoos ei pruugigi olla esimene asi, mille peale inimene tuleb, kui ta tunneb pidevat väsimust, kurnatust, lihaskrampe. Avitaminoos on seisund, mis tekib, kui keha ei saa piisavalt vitamiine. Tihti esineb selline olukord just talvel, seetõttu tuleks juba varakult hakata tarvitama igapäevaselt juurde kindlaid vitamiine, et pimedal ajal oleks meil kergem.

Vitamiinipuudus võib tulla kõigil, olenemata soost ja vanusest. Kõige tihedamini esineb inimestel raua, magneesiumi, d-vitamiini ja tsingipuudust.

Väsimus

Kui tunnete tihti väsimust või motivatsioonilangust, võib see olla teie keha viis ütlemaks, et teil on raua, magneesiumi või D-vitamiini puudus. Muidugi võib olla tihti esineva väsimuse põhjuseks muud tegurid, kuid vitamiinide tarvitamine koos mitmekülgse toitumisega on ainult kasulik.

Lihaskrambid

Lihaskrambid esinevad tihti magneesiumivaegusest, eriti sagedased on krambid jalgades, tavaliselt ilmuvad need öösiti. Nende esinemissagedus kasvab koos eaga, kuna vanemad inimesed ei söö tihti piisavalt ja nende toidulaualt puuduvad seetõttu vahel ka elutähtsad vitamiinid - tagajärjeks nende
lihasmass kahaneb. Pikaajaline magneesiumivaegus võib tekitada iiveldust, lihasspasme, luunõrkust
ja lihaskrampe.

Täiskasvanud mehe päevane magneesiumi vajadus jääb 380 mg kanti, naistel on see 310–320 mg päevas. Rasedate naiste päevane magneesiumivajadus on 350–360 mg.

Tsingipuudus

Tsink on oluline mineraal, mida keha kasutab lugematul viisil. Tsink on vajalik enam kui 300 ensüümi aktiivsuseks, mis aitavad kaasa ainevahetusele, seedimisele, närvifunktsioonidele ja paljudele muudele protsessidele.Tsinki vaegust kehas võib ära tunda küüntele esinevate valgete laikude kaudu, tsingipuudusest võivad märku anda ka isumuutused, kui on näiteks tavapärasest suurem vajadus tarbida magusat või soolast. Samuti maitse-ja lõhnatajumuutused, kaalutõus ja -langus. Tsingist sõltub meie maitsetunnetus. Tsingi puudusel langeb maitseretseptorite funktsioon ning me ei suuda enam toite lõhna ja maitse järgi eristada. Vanematel inimestel langeb kehas tsingitase, mistõttu hakkavad nad vähem maitset tundma ja seetõttu rohkem soola ja suhkrut tarbima. Samuti võiksid tsinki lisaks tarbida rasedad, kel nahaprobleemid ja sagedad iiveldushood. Kõrgendatud stressi puhul võib samuti tekkida tsingipuudus, mistõttu võiks ennetamiseks tarbida toidulisandeid.

Selleks, et teada saada, kas organismis esineb tsingipuudust, võib proovida kodusel testimisel niinimetatud maitsmise testi:

Selleks võib täiskasvanu kohta segada 50 milligrammi tsinksulfaadi poole klaasitäie veega. Kui vedelik on magus ja meeldiva maitsega või nagu tavaline vesi, siis see tähendab, et organism vajab rohkem tsinki. Kui vedelik on metallimaitsega ja pigem ebameeldiv, tähendab, et kehas on juba piisavas koguses tsinki. 

Kindlam variant tsingipuudust testida on siiski lasta teha vereanalüüs. 

Surgitech soovitab jõuluvanale kingikotti pista Surgitechi e-poest leitavaid Magleq B6 MAX + D3 N45, mis on mõeldud tavatoidu täiendamiseks magneesiumi, vitamiin B6 ja vitamiin D3-ga.

Ka Cynek Forte tsingikapsid on tore kingitus igaühele - vajalik mineraal nahale, küüntele ja juustele!

Püsige terved!


Allikad:
https://eliksiir.ee/avitaminoos-vitamiinipuuduse-avitaminoosi-margid-7/
https://tervisliktoitumine.ee/laialt-levinud-magneesiumipuudus-on-ennetatav/
https://ecosh.ee/tsink-mida-pohjustab-kehas-tsingi-puudus/
https://tervis.postimees.ee/6480451/10-varjatud-tervisehada-mis-voivad-tulla-vitamiinipuudusest