+372 646 0660 (E - R 9:00-17:00)

Tere tulemast! Logi sisse või Registreeru kasutajaks

Mida bariaatrilised patsiendid vajavad?

26.04.2021
Mida bariaatrilised patsiendid vajavad?

Bariaatriline kirurgia on kirurgiline meetod ülekaalulisuse raviks. See hõlmab erinevaid kirurgilisi sekkumisi seedetraktis, mille eesmärk on saavutada püsiv kaalulangus ja rasvumisega kaasnevate metaboolsete häirete (II tüübi diabeet, kõrge kolesterool) leevendumine. Kirurgilise sekkumisega vähendatakse mao mahtu või lühendatakse peensoole seda osa, mida allaneelatud toit läbib, et piirata toidu ja toiduenergia tarbimist.

Peale operatsiooni on inimese söömise vajadus vähenenud, nad saavutavad täiskõhutunde märksa
väiksemate toidukogustega, tarbides nii ka vähem kaloreid.
Lisaks muudab bariaatriline kirurgia oluliselt patsientide toidueelistusi ning söömiskäitumist. Selle
tulemusena langeb kehakaal püsivalt, leevenduvad kaasuvad haigused nagu II tüüpi diabeet või
kõrgvererõhktõbi ning pikeneb inimese eluiga.

Peale operatsiooni on oluline tarvitada regulaarselt vitamiine, kuna keha ei omanda väiksemate
toidukoguste ning soolestiku imendumise tõttu kõiki vajalikke toitaineid. On tehtud palju teaduslikke
uuringuid, mis käsitlevad toitainete puudust operatsioonijärgselt, kuid on täheldatud, et peale bariaatrilist operatsiooni regulaarselt toidulisandite tarvitamine on kehale väga kasulik. Bariaatrilised multivitamiinid on parim valik, kuna neil on kõrgem spetsiifiliste toitainete tase, kui tavalistel apteegist kättesaadavatel vitamiinidel.

Surgitech toob maale Hollandi firma FitForMe multivitamiine, mis on spetsiaalselt kohandatud erinevat tüüpi bariaatrilise operatsiooni läbinud patsientide jaoks.

Peamisteks meetoditeks kaalukirurgias on:

  • maost möödajuhtiv operatsioon ehk gastric bypass
  • mao pikisuunaline resektsioon ehk sleeve operatsioon
  • mini-bypass.

Mao pikisuunalise resektsiooni ehk sleeve operatsiooni järgselt tuleks tarvitada WLS Optimum
multivitamiine. Optimum multivitamiinid on saadaval nii kapslite kui ka närimistablettidena. Pärast
operatsiooni võib mõndadel patsientidel olla raskusi neelamisega. Sel juhul on hea tarvitada Fitforme
vaarikamaitselisi närimistablette, mis maitsevad suurepäraselt!

Maost möödajuhtiva ehk bypass operatsiooni järgselt tuleks kasutada WLS Forte multivitamiine. Nende koostis on optimeeritud täpselt bypassi läbinud patsientide vajadustele. Forte multivitamiinid on samuti saadaval nii kapslite kui ka vaarikamaitseliste närimistablettidena.

Mini-bypass operatsiooni järgseks kasutamiseks on FitForMe väljatöötanud WLS Primo multivitamiini.

FitForMe valikus on veel ka WLS Maximum multivitamiin. See on mõeldud malabsorbtiivse operatsiooni järgseks kasutamiseks ehk peale maost möödajuhtiva operatsiooni kordusoperatsiooni.

Peale operatsiooni ei pruugi keha omastada piisavalt kaltsiumi. Patsientidel soovitatakse tarbida toidulisandina kaltsiumit koos D vitamiiniga eriti neil, kes on allergilised piimatoodete vastu. Kaltsium aitab hoida luud ja hambad tugevate ja tervetena.

NB! Võtke kaltsiumit eraldi multivitamiinist, näiteks õhtusöögi järgselt või enne magama minekut.

Kaltsium mõjutab raua imendumist, mistõttu peab need toidulisandid sisse võtma erinevatel aegadel. Toidulisandite võtmise vahele võiks jääda vähemalt kahe tunni pikkune ajavahemik.

Surgitechi e-poest leiate nii apelsini-, piparmündi-, kui ka sidrunimaitselisi kaltsiumitablette.

Kaalulanguse  perioodil ehk 1–2  aasta  jooksul  pärast  operatsiooni tarbite  Te toiduga vähem kaloreid kui kulutate ja organism kasutab puudujäägi katmiseks oma reserve (rasv- ja lihaskudet). Valgu tarbimine on sel perioodil oluline, et ennetada lihasmassi kadu. Bariaatrilistel patsientidel ei ole alati lihtne süüa vajalikus koguses valku, kuna portsjonid ja toidu kogus päevas on lihtsalt väiksemad. FitForMe on loonud just bariaatriliste patsientide vajadustele kohandatud valgulisandi. Valgupulbritel on kolm erinevat maitset: naturaalne, maasika ja vanilje! Erinevate maitsetega valgupulbrid stimuleerivad ja soodustavad (rasvavaba) lihasmassi arengut ning see aitab teie lihastel säilitada või taastada head vormi. 

 

Kasutatud allikad:

Bariaatrilise patsiendi ravijuhend