+372 646 0660 (E - R 9:00-17:00)

Tere tulemast! Logi sisse või Registreeru kasutajaks

Hoia õnnelikkus oma elus

20.04.2020
Hoia õnnelikkus oma elus

Mõnikord võib tunduda, nagu oleks diabeet su elu üle võtnud. Selline teatav abituse tunne võib põhjustada lõpuks isegi masendust. Kehv enesetunne võib omakorda mõjutada motivatsiooni enda eest hästi hoolitseda. See pole kindlasti erandlik ja ainulaadne tunne, nii tunnevad paljud ja see on täiesti normaalne. Kindlasti ei ole sa selles olukorras üksi. Uuringud näitavad, et koguni 30% kõigist diabeediga inimestest võivad tunda tugevaid emotsioonide kõikumisi ja isegi depresiooni erinevaid vorme. See seos diabeedi ja depressiooni vahel ei ole üllatav, kui arvestada haiguse nii meditsiinilisi kui ka emotsionaalseid aspekte. Arvestades ka hetke olukorda, on tuju üleval hoidmine veel olulisema tähtsusega. 

Kuidas ennast aidata ning lootusrikkamana ja motiveeritumana tunda?

Alustada võiks mõtlemisest nende tegevuste üle, mis on just sulle rahuldustpakkuvad ja sisukad. Mille tegemist naudid enim vabal ajal? Mis teeb sind õnnelikuks? Kas on midagi, mida oled alati tahtnud proovida?

Hetkel on muidugi paljude tegevuste võimalused piiratud, kuid üks hetk see muutub niikuinii ja ka praegu saab nii mõndagi ära teha. Võib-olla on see pargis jalutamine, pikem telefoni kõne hea sõbraga, Skype vahendusel õhtusöök lähedastega, mõne uue asja õppimine e-kursuse kaudu, lugemine vms. Võib-olla on just praegu hea hetk, millegi kohta põhjalikumalt uurida nagu näiteks antiikesemed või margikogumise võimalused. Teoorias saab praegu huvitavaid järgmiseid reise ja puhkuseid planeerida, eriti detailselt. Juba ainuüksi otsustades, et diabeet ei saa sinu mõtteid kontrollida, võid end paremini tunda. 

Mida veel saaks teha?

Parem enesetunne ja tunne, et kontrollid oma elu, aitab sul end rohkemakski motiveerida. Regulaarne veresuhkrutaseme mõõtmine aitab samuti oma elu ja tervist kontrollida, sest kontrolli all suhkrutase tõstab tuju ja lisab energiat. Suhkrutaseme kontrollimiseks ei pea igakord arsti külastama, vaid seda saab mugavalt ja lihtsalt teha ka ise kodus glükomeetriga. Loe meie blogi "Kuidas endal ise veresuhkrut mõõta?".

Veel mõned lihtsad viisid, mida enda meeleolu ja -rahu heaks teha saab:

• Valmista tervislikku ja maitsvat toitu

• Puhka ja mõnule tule ääres uue raamatu ja tekiga

• Telli mõni ajakiri, mida lugeda

• Kuula rahustavat muusikat

• Vali mõni huvitav e-kursus - jooga, maalimine, programmeerimine

• Kord nädalas helista sõbrale ja lobise mõnuga 

 

Püsige terved,

AS Surgitech meeskond

 

Allikas: Polonsky WH. Diabetes Burnout: What to Do When You Can't Take It Anymore. Alexandria, Virginia: American Diabetes Association; 1999.