+372 646 0660 (E - R 9:00-17:00)

Tere tulemast! Logi sisse või Registreeru kasutajaks

EKSPERIMENT: Kas Soft Iron+SR rauakapslid töötavad?

12.05.2020
EKSPERIMENT: Kas Soft Iron+SR rauakapslid töötavad?

Aeg-ajalt ikka tõstatakse küsimus, kas ja millised toidulisandid tulemusi annavad. Seetõttu otsustasime teha eksperimendi meie tootevalikus oleva Soft Iron+SR rauakapslitega. 

Raud on organismile vajalik hemoglobiini sünteesiks, et tagada eluks vajaliku hapniku transport kopsudest kudedesse, toetades nii lihaste tööd. Raual on veel mitmeid olulisi rolle organismis, olles näiteks rakkude kasvu ja arengu reguleerija ning vajalik südame-, lihaskoe- ja närvikoe talitluseks. See on tähtsal kohal ka neuroloogiliste protsesside talitluses ning mõningate hormoonide sünteesis. Täpsema info raua ja selle vajalikkuse kohta leiab meie varasemast blogipostitusest. Enne veel, kui eksperimendi juurde jõuame, vaatame üle, mis täpsemalt on ferritiin. 

Ferritiin meie kehas 

Organismis hoiustatakse raua tagavarasid ferritiinina, need on säilitusvalgud, mis asuvad maksas, põrnas ja luuüdi rakkudes. Ferritiin on rauapuuduse suhtes tundlik analüüs  ̶  sisaldus veres väheneb juba enne aneemia teket rauapuuduse varajases järgus ja koos punavere indeksite muutustega viitab aneemia tekke võimalusele. Ferritiini analüüsi võiks teha, kui on rauapuuduse sümptomeid – väsimus, peavalud, jõuetus, uimasus ja unisus, üldine nõrkustunne, lihasjõudlus või nahk on kahvatu jumega. Mõnel juhul viitab ka suunurkade lõhenemine rauapuudusele. PS! Ferritiin on organismis ägeda faasi valk, mis tähendab, et ferritiini väärtus on kõrgem infektsioonide, kasvajate jt põletikuliste haiguste puhul ning seega võib varjata kaasuvat rauadefitsiiti.

Analüüsi saab teha nii perearsti kaudu, mis on tasuta, kui ise nt Synlabi laboris. 

Meie eksperiment 

Meie kolleeg Kristal (38) tekkis eelmise aasta lõpus kahtlus, et ta organismil võib olla mingi vitamiini või mineraali puudus. Ning tal oli juba ammu soov üldist tervislikku seisundit hinnata ja kontrollida. Selleks tegi ta Synlabis põhjalikud vereanalüüsid, kus muuhulgas vaadati ka hemoglobiini ja ferritiini taset. Test näitaski alanenud ferritiinitaset (9,7 μg/l) ning ka hemoglobiin (119 g/l) oli normi piiripeal. Krista võttis kaks kuud igapäevaselt kaks Soft Iron+SR rauakapslit ning kolmanda ja neljanda kuu ühe nädala jooksul samuti kaks kapslit. Peale seda näitas uus analüüs u 300% ferritiinitaseme (35 μg/l)  tõusu, olles nüüd normis. Samuti oli hemoglobiinitase (135 g/l) tõusnud normipiire keskele. Krista enesetunne oli hea ning kahtlust tekitanud sümptomid olid samuti taandunud. Soft Iron+SR rauakapslid olid hästi talutavad ning ei tekitanud mingeid kõrvalnähtusid (nagu tihti on seedeprobleemid vms). 

Kaunist kevadet,

AS Surgitech