+372 646 0660 (E - R 9:00-17:00)

Tere tulemast! Logi sisse või Registreeru kasutajaks

Milleks sa vajad rauda?

29.10.2019
Milleks sa vajad rauda?

Raud on tervisele oluline mineraal. Kõik rakud sisaldavad natuke rauda, kuid suurem osa kehas olevast rauast asub punastes verelibledes. Punased verelibled transpordivad hapnikku kopsudest kogu keha organitesse ja kudedesse. Raud omab rolli ka toitainetest energia loomisel. See aitab samuti kaasa närviimpulsside edastamisele - signaalidele, mis koordineerivad keha erinevate osade tegevust. Kui organismis on rohkem rauda kui vaja, salvestatakse see kehas edaspidiseks kasutamiseks. Keskmine inimene saab toidust kogu vajaliku raua. Kuid on teatud olukordi ja tingimusi, kus meil on tekkinud rauapuudus ja seetõttu võib olla vajalik lisaks juurde võtta täiendavat rauda. Raua kestev defitsiit on levinuim aneemia põhjus. 

Mis hetkel võib rauapuudus tekkida:

Rauavaegusaneemia korral

Rauavaegusaneemia tekib siis, kui punastes verelibledes pole piisavalt rauda. Ilma tervisliku rauatasemeta ei saa punased verelibled rakke ja kudesid tõhusalt hapnikuga varustada.

Aneemia sümptomiteks on väsimus, nõrkus, pearinglus, keskendumisraskused. Aneemia tavalised põhjused on menstruatsioon, eriti kui vool on raske või pikaajaline, peptiline haavandtõbi, vähk seedetraktis, verekaotus trauma või vere annetamise tagajärjel, samuti näiteks aspiriini ja ibuprofeeni pikaajalisel kasutamisel.

Raseduse ajal

Naised, kes ei ole rasedad ega imeta, vajavad päevas 15–18 milligrammi rauda. Rasedad naised vajavad märkimisväärselt rohkem rauda - soovitatav kogus on 27 milligrammi päevas. Kui tunned muret, et sul võib olla rauapuudus, räägi sellest oma arstiga. Rasedatel kontrollitakse Eestis regulaarselt rauasisaldust raseduse vältel.

Menstruatsiooni ajal

Menstruatsioon kahandab rauavarusid, seetõttu on naistel kõrgem aneemia oht kui meestel. Nagu eelpool mainitud, on ohustatud just pikaajalised ja/või raske vooluga naised. Mõned uuringud näitavad, et etniline kuuluvus on samuti aneemia riskifaktoriks.

Suure treeningkoormuse tõttu

Osadel andmetel on naissportlastel suurenenud rauapuuduse risk, kuid täpset põhjust ei ole teada. Teadlased väidavad, et sportlased vajavad hapniku kandmiseks rohkem punaseid vereliblesid. Rääkige kindlasti oma arstiga, kui treenite palju ning teil esineb aneemiaga seotud sümptomeid.

Regulaarse verekaotuse korral

Inimesed, kes kaotavad tihti verd, vajavad sageli täiendavat rauda. Ohus on regulaarsed vereloovutajad ja inimesed, kellel on seedetrakti verejooks. Seedetrakti verejooksu võivad põhjustada ravimid või haigusseisundid, näiteks haavandid ja vähk. Regulaarselt vereannetust ei soovitata teha, kui teil on pidevalt probleeme rauapuudusega. 

Raua võtmine lisaks

Enamik inimesi reageerib kapslites saadavalolevate rauapreparaatide võtmisele hästi. Raua toidulisandite võtmine koos C-vitamiini sisaldavate toitude või jookidega aitab raual paremini imenduda. Võtke kindlasti ainult soovitatav annus rauda. Liiga palju võib olla mürgine, eriti lastele. Ja pidage nõu oma arstiga, et teada saada, kui kaua peate rauapreparaate võtma.

Soovitame omalt poolt Soft Iron+SR rauapreparaati.Tegemist on hästi talutava ja hea imendumisega preparaadiga, mis ei lagune seedetraktis, ei ärrita seedetrakti limaskesta ning sel on minimaalselt kõrval- ja koostoimeid ravimitega, teiste vitamiinidega, mineraalidega ning toiduga. Toidulisand sisaldab lisaks Fe2+, vitamiin C, B6, B12 ja foolhapet. 

Allikas: https://www.healthline.com/health/ ja https://toitumine.ee/

 

Raudset tervist!

AS Surgitechi meeskond