+372 646 0660 (E - R 9:00-17:00)

Tere tulemast! Logi sisse või Registreeru kasutajaks

ANTIGEENI KIIRTESTIDEST – vastused kõikidele levinumatele küsimustele

06.05.2021
ANTIGEENI KIIRTESTIDEST – vastused kõikidele levinumatele küsimustele

Antigeeni kiirtest on efektiivne vahend koroonaviiruse leviku tõkestamisel. Covid-19 antigeeni kiirtestidega määratakse ninaneelus, ninas, kurgukaapes või süljes olevat antigeeni ehk viirusvalku, mis esineb meie organismis nakkusohtlikul perioodil. Euroopa Liidus verifitseeritud ja heaks kiidetud antigeeni kiirtestide usaldusväärsus on väga kõrge ja paljud riigid soodustavad kiirtestide väga laialdast kasutust pandeemia ohjamisel.

Antigeeni kiirtestide üha kasvav populaarsus ja sagedasem kasutamine on tekitanud palju küsimusi ja eksiarvamusi, millele antud blogis vastused anname. Surgitech on pikaajalise kogemusega meditsiinitehnika ettevõte, mis tegeleb diagnostikaseadmete ja haiglavarustuse müügi ning hooldusega.

Mille poolest erinevad SARS-Cov-2 antigeeni ja antikehade kiirtestid?

SARS-Cov-2 antigeeni kiirtestidega määratakse inimese hingamisteede limaskesta proovist antigeeni ehk viirusvalku, mis esineb ainult Covid-19 viiruse aktiivsel perioodil. See tähendab, et antigeeni testidega skriinimist kasutatakse Covid-19 haigust põdevate inimeste tuvastamiseks ja kiireks isoleerimiseks. Varasem läbipõdemine ja vaktsineerimine ei mõjuta antigeeni usaldusväärset määramist.

Antikehade kiirteste kasutatakse seevastu haiguse läbipõdemise või vaktsineerimise järgselt, et hinnata inimese organismis tekkinud immuunvastust. Antikehade kiirtestid viiakse üldjuhul läbi kapillaarverest.

Kas antigeeni kiirteste on mõttekas kasutada pärast Covid-19 viiruse läbipõdemist või vaktsineerimist?

Viirusnakkuse kahtluse, lähikontakti või näiteks kollektiivse skriinimise käigus tuleks jätkata ka viiruse läbipõdenute ja vaktsineeritute seas testimist antigeeni kiirtestidega, kuna ka nö kaitstud isikud võivad uuesti kergelt haigestuda või levitada nakkust teistele inimestele. Samuti on vaktsiinide toimeaeg individuaalne.

Kui sagedalt oleks mõistlik antigeeni kiirteste läbi viia?

Antigeeni kiirtestide tegemisel tuleks arvestada, et testi tegemine langeks nakkusohtlikule perioodile ja nakkuse korral oleks lähikontaktsete arv võimalikult väike. Hiljutises Terviseameti juhendis kollektiivides skriinimise korral soovitatakse testimisi läbi viia vähemalt 2-3x nädalas, kuid soovides lähikontaktide arvu minimeerida,  on kõige tõhusam igapäevane kiirtestimine.

Kas ninaneelu-, nina-, kurgukaape- või süljematerjalist tehtavad antigeeni kiirtestid on samaväärsed?

Lisaks turul müüdavate antigeeni kiirtestide erinevale kvaliteedile mõjutab tulemusi proovimaterjal ja proovimaterjali kogumise viis. Antigeeni kiirtestide analüüsiks sobivad materjalid kahanevas järjekorras, et tagada usaldusväärseid tulemusi, on: kopsurögavedelik, ninaneelukaabe, ninakaabe, kurgukaabe ja süljeproov. Antigeeni kogus ja püsimine erinevates proovimaterjalides on väga varieeruv.
Terviseameti antigeeni kiirtestide juhendis on toodud kõik Euroopa Liidu liikmesriikides verifitseeritud kiirtestide nimetused, kuid mille hulka ei kuulu ühtegi süljeproovist teostatavat testi. Kuna sülg on värske ja kiirelt vahelduv materjal, siis pole teaduslikes uuringutes süljetestide efektiivsust kinnitatud.

Millised riigid aktsepteerivad reisimisel ja riiki sisenemisel antigeeni kiirtestide tulemust?

2021. aasta maikuu alguse seisuga on eneseisolatsiooni võimalik vältida tervishoiutöötaja poolt tõendatud negatiivse antigeeni kiirtestiga näiteks Soome, Rootsi, Norrasse, Taani, Leetu, Poola, Saksamaale, Hollandisse, Tšehhi, Itaaliasse jpt riikidesse reisimisel. Värsket infot aktsepteerivate testimismeetodite ja nõuete kohta saate jälgida Välisministeeriumi Reisi Targalt lehelt.  

Kuidas tegutseda positiivse tulemuse korral?

Pärast positiivse antigeeni kiirtesti tulemuse saamist on oluline end võimalikult kiiresti teistest inimestest isoleerida, et vältida lähikontaktsete nakatamist. Võta ühendust perearstiga ja vajadusel kinnita positiivne tulemus laboratoorse PCR-testiga. 

Surgitech AS on edasimüüjaks ainsana Eestis verifitseeritud ja heaks kiidetud SD Biosensor/ Hoffmann La Roche Standard Q antigeeni kiirtestidele, mis on saadavad kõikides hästi varustatud apteekides ja Surgitech’i e-poodides:

https://covid19antigeenikiirtest.ee/

https://epood.surgitech.ee/

 

Olge terved,

AS Surgitech