+372 646 0660 (E - R 9:00-17:00)

Tere tulemast! Logi sisse või Registreeru kasutajaks

Vitamiinide ja mineraalide vajadus raseduse ajal

27.04.2020
Vitamiinide ja mineraalide vajadus raseduse ajal

Tervislik toitumine võiks olla hoolimata soost ja east alati tähtsal kohal ning tervisliku eluviisi lahutamatu osa, kuid lapseootel naiste jaoks on sel veel eraldi võtmetähtsus, et ei tekiks vajalike mikrotoitainete puudust. Tervislik toitumine hoiab tulevase ema head enesetunnet ja annab lapsele olulisi toitaineid, mida ta vajab arenemiseks ja kasvamiseks.

Üldiselt soovitatakse toituda tasakaalustatult ning toidusedel võiks olla kombinatsioon viiest toidugrupist: köögi- ja kaunviljad; teraviljatooted; piim, jogurt ja juust; liha, linnuliha, kala ja alternatiivid; puuviljad. 

Tõenäoliselt tuntakse end rasedana näljasemana kui tavaliselt, kuid kindlasti ei pea "sööma kahe eest" - isegi mitte siis, kui oodatakse mitmikuid. Süüa tuleks iga päev tervislikku hommikusööki, sest see aitab kõige paremini taltsutada rasvaste ja suhkrurikaste suupistete isusid. Tervislik toitumine tähendab sageli lihtsalt erinevate toitude koguste muutmist nii, et toidulaud on mitmekesine, kuid kõiki lemmikud ei pea sealt välja jätma. PS! Juhul, kui on tekkinud rasedusdiabeet, tuleb kindlasti toitumise osas nõu pidada arsti või ämmaemandaga.

Kui söögikordade vahel tekib nälg, tasub vältida suupisteid, milles on palju rasva ja/või suhkrut, nagu näiteks küpsised, krõpsud, jäätis või šokolaad. Selle asemel võiks valida midagi näiteks järgmiste toitvate suupistete hulgast:

  • riivjuustu, grillitud kana, tuunikala- või lõhesalatiga täidetud võileib;
  • porgandi-, selleri- või kurgiviilud;
  • madala rasvasisaldusega jogurt koos puuviljadega;
  • hummus leiva- või köögiviljapulkadega;
  • mahlased aprikoosid, viigimarjad või ploomid;
  • väike kogus pähkleid jne.  

Toidu ohutu ettevalmistamine

Alati tuleks pesta kõik puuviljad, köögiviljad ja salatid. Pärast toore liha valmistamist tuleb hoolega puhastada kõik pinnad, nõud ning käed - see aitab vältida toksoplasmoosi. Toore liha jaoks peab kasutama eraldi lõikelauda. Toorest toitu tuleb hoida valmistoitudest eraldi, et vältida liha saastumist, mis omakorda põhjustab toidumürgitust. Toite tuleb kuumutada seni, kuni need on läbi küpsenud - see on eriti oluline kodulindude puhul. Samuti tuleks veenduda, et näiteks munad, kalad jne on küpsetatud väga põhjalikult. 

Vitamiinid ja mineraalid

Raseduse ja rinnaga toitmise ajal on naistel suurem mikrotoitainete vajadus ning seetõttu on risk nende puuduse tekkeks nii emal kui lapsel. Nende puudus on oht mõlema tervisele, eriti aga raseduse ajal, mil loode alles areneb. Toome siinkohal välja mõned vitamiinid ja mineraalid, millele tasub rohkem tähelepanu pöörata.

Foolhape

Rasedana suureneb B9-vitamiini vajadus ema organismis mitmekordselt. Eriti ohtlik on foolhappe madal tase lootele, sest foolhappe puudusel ei toodeta organismis vajalikul hulgal uusi rakke ja seetõttu suureneb loote väärarengu risk. Foolhape reguleerib ja kontrollib organismis valkude ainevahetust ja uute rakkude teket. Raseduse esimesel 28 päeval on loode vitamiinivaeguse suhtes üliülitundlik. Foolhapet soovitatakse võtta eelkõige koos B12-vitamiiniga, aga ka teiste B-grupi vitamiinidega (B1, B2, B5, B6), H- ja C-vitamiiniga, siis on tagatud biokeemiliste ainevahetusprotsesside süsteemne ja efektiivne mõjutamine.  

D-vitamiin

Organism vajab D-vitamiini kaltsiumi imendumiseks. See reguleerib kaltsiumi ja fosfori ainevahetust ning mõjutab loote luude ja hammaste arengut. Selle defitsiit raseduse ajal võib põhjustada imiku väikest sünnikaalu või kasvukiirust imikueas, samuti autoimmuunhaigustesse haigestumise riski tõusu imikueas ja on leitud seoseid suurenenud 1.tüüpi diabeeti haigestumise riski osas ning looteeas ebapiisava luumassi tekkimist. D-vitamiini lisamanustamisel peab arvesse võtma ka toiduainete tarbimist, mis on kõrge D-vitamiini sisaldusega.  

Kaltsium

See on vajalik lapse luustiku moodustamiseks ning kaitseb ema raseduse ajal luude hõrenemise ja hammaste lagunemise eest. Lootele vajamineva kaltsiumi puudusel, võtab keha selle ema organismist. Samas taas ei tohi seda üle tarbida, sest suures koguses kaltsiumist muutuvad lapse luud rabedaks, suureneb sünnitrauma ja hiljem ka luumurru oht.

Raud

Keha kasutab rauda hemoglobiini tootmiseks, mida leidub punastes verelibledes. Hemoglobiin aitab transportida hapnikku erinevatesse kudedesse ja organitesse. Tavalise raseduse ajal on naise kehas umbes 1250 ml rohkem verd. Vere punaliblede mass suureneb umbes 250 ml võrra, et tagada lisahapniku vajadus raseduse ajal. Rauda soovitatakse tarbida alates raseduse 20.nädalast, et ennetada rauapuudust (lisaraua võtmisel pidage nõu kindlasti oma arsti või ämmaemandaga). Sünnitusel kaotab keha verd, mis kulutab hemoglobiini ning sünnitusjärgne vereeritus võib olla suur, mis omakorda vajab lisarauda. Raua vajadus suureneb just raseduse lõpus. Rasedusaegne rauapuudus võib põhjustada enneaegse sünnituse või lapsel madala sünnikaalu. Soft Iron SR raualisand on organismile hästi talutav ning kergesti imenduv. Soft Iron SR on raua ja vitamiinide kompleks, tänu millele ta sobib suurepäraselt beebiootel naisele.

Magneesium

Raseduse ajal on magneesiumil rahustav, silelihaseid lõõgastav ja ka valuvaigistav toime. Vähene magneesium organismis võimaldab kaltsiumi ja naatriumi kuhjumist organismis ning see häirib vereringet väikestes arterites, põhjustades omakorda vererõhu tõusu. Samuti on tihe seos unehäirete ning magneesiumipuuduse vahel. Magneesiumi vaegus on ohtlik nii emale kui ka lapsele. Suurenenud verehulk kehas raseduse ajal tõstab ka magneesiumivajadust. 

Kõikide raseduse ning imetamise ajal võetavate ravimite, vitamiinide ning mineraalide osas tuleb nõu pidada oma arstiga.

 

Allikad:

https://www.virtuaalkliinik.ee/uudised/2014/10/07/rasedus-vitamiinid-ja-mineraalained

https://www.pregnancybirthbaby.org.au/healthy-diet-during-pregnancy

 

Kaunist rasedusaega soovides,

AS Surgitech meeskond