+372 646 0660 (E - R 9:00-17:00)

Tere tulemast! Logi sisse või Registreeru kasutajaks

Ülemaailmne diabeedipäev

08.11.2019
Ülemaailmne diabeedipäev

14. november on ülemaailmne diabeedipäev, mis sai alguse 1991. aastal, et pöörata rohkem tähelepanu diabeedi kiirele tõusule maailmas. Hetkel tähistatakse seda päeva rohkem kui 160 riigis ning sellesse on kaasatud suuri organisatsioone, poliitikuid, kuulsusi, tervishoiutöötajaid ja palju teisi. Iga-aastaselt on päeval oma teema ning tegevused hõlmavad nii sõeluuringuprogramme, raadio- ja telekampaaniaid kui erinevaid seltside üritusi, spordisündmuseid jne. 2019.aasta teema on perekond ja diabeet (see teema hõlmas ka 2018. aastat), sest diabeediga hästi hakkamasaamine nõuab head tugivõrgustikku. 

Mõningaid huvitavaid fakte diabeedi ajaloost:

Varaseim teadaolev kirjalik märge, mida võib tõenäoliselt nimetatakse diabeediks, pärineb Egiptuse papüüruselt 1500 e.Kr. See viitas sagedase urineerimise sümptomitele.
Diabeedi sümptomeid, nagu janu, kehakaalu langus ja liigne urineerimine, märgati ja mainiti rohkem kui 1200 aastat enne kui haigus ise avastati.
Esimesena kasutas terminit diabeet (kreeka keeles "voolab läbi") Kreeka arst Aretaeus Cappodocia (81-133 p.Kr). Ta kirjeldas haigust, mille sümptomid on pidev janu, tihe urineerimine ja kaalulangus.
Thomas Willis (1621-1675) nimetas diabeediks "halba uriini" ja kirjeldas II-tüüpi diabeediga inimeste uriini "imeliselt magusana, justkui oleks see mee või suhkruga segatud". Ta oli ka esimene, kes kirjeldas diabeedi tõttu põhjustatud närvikahjustusi ja valu.
• Iidsetel aegadel proovisid arstid diabeedi kahtluse puhul uriini, et tunda, kas see oli magus. Inimesi, kes maitsesid uriini suhkruhaiguse kontrollimiseks, kutsuti „veetestijateks“. Teisteks testijateks olid sipelgad ja kärbsed, vaadati, kas uriin meelitab neid ligi.
1850. aastate lõpus soovitas prantsuse arst Priorry oma diabeedihaigetel süüa suures koguses suhkrut. Loomulikult selline ravimeetod ei kestnud kaua.
1889. aastal avastasid Austrias Josef von Mering ja Oskar Minkowski pankrease rolli diabeedis, avades sellega ukse haiguse hormonaalsete põhjuste uurimiseks. 

Glükomeetrite areng

Glükomeeter on meditsiiniseade glükoosi ligikaudse kontsentratsiooni määramiseks veres. Pisikene veretilk testribale annab tulemuse mõne sekundiga. Muidugi pole see nii lihtne alati olnud. Umbes alates 1980. aastast on nii 1. kui 2. tüübi diabeediravi peamine eesmärgiks olnud normaalse glükoositaseme saavutamine veres võimalikult suures osas ajast. Selle saavutamiseks on hea võimalikult tihti teada antud hetke suhkrutaset veres, mida aitabki saavutada glükomeeter.

Roche Diabetes Care on üle 40 aasta olnud veresuhkru jälgimise tehnoloogia arengu esirinnas. Esmalt anti diabeediga inimestele vabadus testida kodustes tingimustes omale sobival ja vajalikul ajal. Seejärel arendati välja digitaalse ekraaniga seadmed ning tulemused muutusid aina kiiremaks ja täpsemaks. Tänapäeval on traadita ühendusega imepisikesed ja stiilsed seadmed, mis annavad ülitäpseid ning kiireid tulemusi, mida on võimalik ka soovi korral otse oma arstile nutiseadmesse saata.

Maailmas juhtival positsioonil olevad Accu-Chek glükomeetrid ja testribad on turvalised.