+372 646 0660 (E - R 9:00-17:00)

Tere tulemast! Logi sisse või Registreeru kasutajaks

Mida peaks teadma toidulisandite kohta

14.01.2019
Mida peaks teadma toidulisandite kohta

Toidulisandid on loodud selleks, et oleks võimalik tagada piisav vajalike toitainete kogus, mida  ei pruugi toiduga kätte saada. Tänapäeval on inimeste toitumisharjumused väga palju muutunud. Rohkem süüakse kiir- ja valmistoitu ning kaupluses müüdav kaup säilib aina kauem, mistõttu on seal sees tihti vähem vitamiine ja mineraalaineid. Toidulisandid võivad olla nii tablettide, kapslite, vedelike kui muul kujul ning sisaldada vitamiine, mineraalaineid, aminohappeid, rasvhappeid jne. Äärmiselt oluline on alati meeles pidada, et rohkem ei ole tihti parem. Kindlasti tuleb endal selgeks teha, kas ning milliseid vitamiine, mineraale jm võib toidust väheks jääda. Lisandeid tarbides tasub kindlasti uurida pakendiinfot, kus peavad päevased soovituslikud annused kirjas olema. 

Kes vajavad lisandeid?

Toidulisandid ei ole kindlasti mõeldud mitmekesise ja tasakaalustatud toitumise asendamiseks. Igapäevane toidulaud peaks kindlasti sisaldama piisavalt puu- ja köögivilju, täisteratooteid, häid rasvu ning valku. Teadlikult toitudes ei ole kindlasti tarvis aasta läbi kõigil erinevaid lisandeid süüa, kuid periooditi võib neid siiski kõigil tarvis olla. Paraku on näidanud ka paljud uuringud, et tänapäeva kiire elutempo juures on aina rohkem inimesi, kes ei saa tegelikult toidust piisavalt vajalikke aineid kätte. Euroopa Liidus läbiviidud EURRECA projekt näitas, et enim on inimestel puudus C- ja D-vitamiinist, foolhappest, kaltsiumist ja joodist. Ning noortel naistel on puudu rauda. Sellele lisaks on veel teatud inimrühmad, kes vajavad lisatuge – teatud eas naisterahvad, rasedad, muid ravimeid tarvitavad inimesed jne. 

Soovitused, milliseid vitamiine ja mineraale jälgida


Üle 50 aastased – D- ja B12-vitamiin, foolhape, kaltsium

Viljakas eas naisterahvad – foolhape, raud, D-vitamiin, magneesium, kaltsium

Imetavad emad – D-vitamiin, raud, kaltsium

Alla 5 aastased lapsed – A-, C-, D-vitamiin

Veganid – D- ja B12-vitamiin, raud

Turvalisus

Nagu varem mainitud, kindlasti ei tohiks toidulisanditega liialdada. Alati tasub uurida etikette ning soovituslikke päevaseid koguseid. Toidulisandeid valides tuleks uurida ka seda pakkuva ettevõtte tausta, kas neil on üldtunnustatud sertifikaadid, mida täpsemalt nende lisandid sisaldavad, millises koguses jne. Kõigi küsimuste korral tuleb nõu pidada erialaspetsialistidega ning alati võib täpsustavaid küsimusi küsida ka tootjalt. Surgitechi portfellis on erinevaid vitamiine ja mineraale. Oleme alati nõus ka kõigile teiepoolsetele küsimustele vastama.  

8 põhjust, miks kasutada toidulisandeid: 

  • Igapäevane toit ei pruugi tänapäeval enam piisavalt tervislik olla;
  • Toidulisandid on lihtsaim ja samas loomulik viis oma immuunsüsteemi tugevdamiseks;
  • Meie laiuskraadil ja teatud aastaaegadel ei ole võimalik kõiki vitamiine ja mineraale saada;
  • Ravimeid tarvitades kaotab keha normaalse tasakaalu ja vajab lisatuge;
  • Toidulisandid on enamasti meie kehale kergesti omastataval kujul;
  • Toidulisandid aitavad keha ja hormoone tasakaalus hoida;
  • Teatud toidulisandid sisaldavad mineraale ja vitamiine, mida mõnel perioodil elust 100% toidust ei saa;
  • Õigete toidulisandite kasutamine õigel ajal ja koguses võib aidata vältida mitmeid terviseprobleeme. 

 

Kõike kaunist soovides,

AS Surgitechi meeskond