+372 646 0660 (E - R 9:00-17:00)

Tere tulemast! Logi sisse või Registreeru kasutajaks

Mida tasub tähele panna erinevate rauapreparaatide puhul?

30.08.2019
Mida tasub tähele panna erinevate rauapreparaatide puhul?

Apteegi riiulitel on palju erinevaid rauapreparaate ning paljud neist tekitavad mitmeid  kõhuvaevusi (kõhukinnisus, kõhulahtisus, iiveldus jms). Erinevus iga toote puhul seisneb selles, millist rauavormi on antud tootes kasutatud. 

Rauavormidest on tuntumad sulfaat, fumaraat, glükonaat, tsitraat,diglütsinaat. Need kõik vormid sisaldavad erinevas koguses elementaarset rauda ning seetõttu on ka nende imendusmisvõime erinev – näiteks kui toote purgil on kirjas, et antud preparaat sisaldab 50mg rauda, ei tähenda see, et soolestikus imenduks 50mg. Enim kasutatud rauavorm raudsulfaat võib imenduda kõigest vaid 20-30%. Ülejäänud raud väljub organismist, kuid tekitadeski seejuures kõhuvaevusi.

Erinevad uuringud on näidanud, et väga hea imenduvusega rauavorm on diglütsinaat ning seda talub ka seedetrakt väga hästi – ei tekita maoärritust. Antud rauavorm on ohutu kasutamiseks ka rasedatel, imetavatel naistel ja teismelistel. 

Samuti on uuringud näidanud, et rauddiglütsinaadi biosaadavus kindlustab hemoglobiinisisalduse suurenemise, mis on võrreldav mitu korda suurema rauaannuse mõjuga kui raudsulfaat.

Seega apteeki minnes  võtke hetk  infolehe lugemiseks, jälgides eelkõige millist rauavormi on tootes kasutatud.

Hästi talutav ja hea imendumisega rauapreparaat rauddiglütsinaadiga on Soft Iron+SR rauapreparaati

 

Allikad: kliinik.ee, arst.ee

Lisaküsimustega võib julgelt meie poole pöörduda – krista@surgitech.ee

Kõike kaunist,

AS Surgitech