+372 646 0660 (E - R 9:00-17:00)

Tere tulemast! Logi sisse või Registreeru kasutajaks

Kellel ja kui palju on rauda vaja?

19.02.2019
Kellel ja kui palju on rauda vaja?

Rauda on meil kõigil igapäevaselt vaja. Seda on tarvis punastele verelibledele, et need saaksid moodustada hemoglobiini, mis omakorda transpordib kehas hapnikku laiali. Raua varumiseks on valk nimega ferritin ning peamised salvestuskohad on luuüdi, maks ja põrn. 95% rauast asub rakkudes. Organism kaotab igapäevaselt seda mineraali, peamiselt naha ja seedekulgla kaudu. Raua puudujääk võib tekkida suure verekaotuse korral, rasedatel, enneaegsetel lastel, imikutel, teismelistel tüdrukutel, taimetoitlastel ning mõningate haiguste tagajärjel. Raua kestev defitsiit on levinuim aneemia põhjus.

Rasedusaegse rauavajaduse säilitamiseks peaks organism raseduse alguseks koguma umbes 500mg rauavarusid. Mõnel juhul aga kogutud rauavarudest ei piisa ning vaja on raualisandeid. Raua kaotus menstruatsiooni ajal on naiseti väga erinev. Mõnel juhul vajavad ka siis naised kindlasti lisarauda, kuna tavapärasest toidust saadav kogus pole piisav.

Üldiselt vajavad viljakas eas naisterahvad 19mg rauda päevas. Erandiks on rasedus (26mg), imetamine (20mg) ning osadel juhtudel menstruatsioon (mis on individuaalne). Üle 60 aastased naised vajavad igapäevaselt u 13mg rauda päevas. Tüdrukud (10-18a) vajavad 16mg rauda päevas. Mehed, juba vanusest 10 eluaastat, vajavad keskmiselt 15mg rauda päevas. Ning väikelapsed 10mg (v.a vanuses kuus kuud kuni aasta, mil vajadus on 15mg).

Seoses ebapiisava raua sisaldusega toidus soovitatakse aneemia riskigruppi kuuluvatel inimestel kasutada raua toidulisandit. Kõige levinumad olukorrad suurenenud raua vajadusest ja selle näidustatud lisamisest toidule on rikkalik menstruaalverejooks, sümptomaatilised emakamüoomid, raseduse planeerimine ja rasedus (eriti II ja III trimestril), laktatsiooniperiood, intensiivne sportimine, laste ja noorukite kiire kasvuperiood, rauapuudusest tingitud aneemia, aga ka rauavaene toitumine (taimetoitlus, kaalulangetamine), pärsitud raua imendumine (gluteenitalumatus, vähktõbi), keemiaravi. 

Kus rauda leidub?

Rauda leidub nii loomset kui ka taimset päritolu toidus. Esimese puhul suudab organism omastada 15-35% leitavast rauast ning taimse puhul 2-20% ning viimase puhul on imendumiseks tarvis ka kindlasti C-vitamiini.

Loomset päritolu raua parimateks allikateks on muna, maks, veiseliha ning taimset päritolu seemned, tatar, pähklid, maasikad, täisteratooted. Hea on ka teada, et rasva- ja suhkrurikkad tooted on reeglina rauavaesed. 

Kuidas väljendub rauapuudus ning millised on ohud?

Rauapuudus võib põhjustada aneemia arengut, mis võib avalduda füüsilise koormuse talumatuses, väsimuses, keskendumisraskustes, nõrkuses, rahutuses, unehäiretes, hingeldamises, peavalus ja -ringluses, südamepekslemises, harvemini naha- ja limaskestade kuivuses, suunurkade lõhenemises, juuste väljalangemises ning küünte murdumises.

Rauapuudusest tingitud hüpokroomne aneemia toob kaasa hapnikutranspordi vähenemise, mis võib põhjustada südamelöögisageduse tõusu, südame ülekoormust, klapiaparaadi puudulikkust, vereringe puudulikkust ja kõrget vererõhku. Samuti, kui pidada silmas spetsiifilisi ja mittespetsiifilisi immuunprotsesse, siis sellega kaasneb haigete, iseäranis rasedate, vastupanuvõime vähenemine ja vastuvõtlikkuse suurenemine infektsioonidele.

Raseduse varases staadiumis (I trimester) on kudede hapnikuvaeguse põhjuseks rauavaegusaneemia, millega võib kaasneda organogeneesi häire. Selle tulemusel suureneb väärarengute, nurisünnituste ja loote varaste surmade risk. Samuti on täheldatud, et rauapuudus on rasedatel naistel preeklampsia, emakasisese loote surma, loote emakasisese arengupeetuse ning vastsündinud lapse väikse sünnikaalu riskifaktoriks. 

Milline toidulisand valida?

Rauapreparaati tuleks äärmiselt hoolikalt valida, sest liiga suur kogus rauda võib kahjustada soolestikku ning tekitada muid terviseprobleeme. Rauapreparaat Soft Iron+SR on hea imendumisega toidulisand, mis on mõeldud madala rauatasemega ning raua omastamise probleemidega inimestele. Soft Iron+SR puhul on tegemist kõvade želatiinkapslitega, mis sisaldavad kahevalentset raudkelaati ja vitamiine pikaajaliselt vabastavaid pisikesi mikropelleteid. Pikaajaline vabastamine on oluline seetõttu, et keha suudab siis rauda paremini omastada. Nii kummaline kui see ka pole, mida rohkem rauda korraga organismi sattub, seda raskem on kehal seda omastada.Lisaks Soft Iron+SR’i kõrgele biosaadavusele ja paremale seedetrakti taluvusele raudaminohappe suhtes võrreldes anorgaanilisi rauasooli sisaldavate preparaatidega, tagab SR-valem pikaajalise raua ja vitamiinide vabanemise pärast toidulisandi võtmist vähemalt 8 tunniks. Selle kasutamine on tõhus ja turvaline, kuna preparaadi suhtes ei ole karta seedetrakti ülemise osa ärritust. See sobib hästi inimestele, kes on tavapäraste raualisandite suhtes tundlikud. Paljude teiste preparaatidega kaasneb ebameeldiv kõhukinnisus ja seedehäired. Preparaadis sisalduv raudkelaat on üks mitteheemse raua vormidest, mis esineb ühe raua-aatomi kujul, moodustades kahe aminohappelise glütsiini molekuliga rauddiglütsinaadi (raudbisglütsinaadi) ühendi. Glütsiiniga seotud raud moodustab looduslikuga identse kelaatkompleksi, mis läbib kergesti sooleseina. Selle imendumine ei sõltu sellistest seedimise teguritest nagu maohappe pH ning fütaatide olemasolu ja muudest teguritest, mis vähendavad mitteheemse raua imendumist.

Ühes kapslis on 28 mg rauddiglütsinaati ja sellised vitamiinid nagu foolhape (0,4 mg), C-vitamiin (40 mg), B6-vitamiin (1,4 mg) ning B12-vitamiin (2,5 µg). C- ja B-vitamiin aitavad kaasa raua omastamisele. C-vitamiin on hädavajalik normaalseks hemoglobiini sünteesiks ja toetab mitteheemse raua imendumist. Kapslis sisalduvate vitamiinide manustamine mõjub positiivselt enesetundele. Lisaks on see ideaalne preparaat raseduse puhul, kuna toetab raseduse nõuetekohast arengut. 0,4-milligrammine foolhappe annus mängib olulist rolli loote kesknärvisüsteemi defektide ennetamisel. B-grupi vitamiinid osalevad paljudes organismi ainevahetusreaktsioonides, kontrollides nende kulgu. Nende manustamine vähendab muu hulgas megaloblastilisse aneemiasse haigestumise ohtu (B12-vitamiin) ning kesknärvi- ja immuunsüsteemi häireid (B6-vitamiin). 

Lisaküsimustega pöörduge ikka meie poole!

 

Kõike kaunist soovides,

AS Surgitechi meeskond