+372 646 0660 (E - R 9:00-17:00)

Tere tulemast! Logi sisse või Registreeru kasutajaks

Mis seis on hetkel koroonaviirusega?

04.03.2020
Mis seis on hetkel koroonaviirusega?

Esimesed koroonaviirusesse nakatunud on jõudnud ka Eestisse ning antud teema muutub meie jaoks järjest aktuaalsemaks. Infot on äärmiselt palju ning tihti meedia poolt üle paisutatud või vasturääkiv. Hetkel tasub rohkem kuulata ja lugeda usaldusväärseid allikaid nagu Terviseameti ametlikud kanalid, haiglatest tulev info jne. Omalt poolt teeme lühikese kokkuvõtte sellest, mis nõu annab Põhja-Eesti Regionaalhaigla ülemarst dr Peep Talving Tervisepooltunnis. Täispikka versiooni saab kuulata siin

Koroonaviirus sarnaneb paljude erinevate hingamisteede viirushaigustega ning üldisteks tunnusteks on köha, nohu ja palavik. Erandina, mida varem selliste haiguste puhul pole märgatud, on kõhulahtisus. Hiinas tehtud kokkuvõtte kohaselt ei vaja 80% tuvastatud haigetest (paljud ilmselt põevad kergemini läbi ja haigus jääb registreerimata, seega tõenäoliselt on see protsent veel suurem) mingit erilist sekkumist ning inimene põeb haiguse ise läbi. Seega ei tasuks meditsiinisüsteemi paanikaga üle koormata. Viirusele ei ole hetkel ravi ega vaktsiini ja enamus juhtudel polegi midagi muud teha, kui rahulikult kodus end ise ravida ja puhata. Arstiabi poole (perearstiga nõupidamine, Lääne-Tallinna Keskhaigla infoliin) tasub pöörduda juhul, kui tekivad hingamisraskused, valu rinnus või on suure vedelikupuuduse kahtlus. Nakkusohu tõttu ise perearstikeskusesse või EMOsse kohale minna kindlasti ei tasu. Viirust pole võimalik enne haigustunnuste tekkimist määrata, kuid nakkusohtlik teistele ollakse juba peiteajal. Peale nõupidamist arstiga, tuleks vajadusel kutsuda kiirabi. Haiglad, kuhu hetkel on plaan haiged koondada on Pärnu Haigla, Tartu Kliinikum, Ida-Viru Keskhaigla ning Lääne-Tallinna Keskhaigla.

Mida iga inimene ise saab ära teha?

Haigustunnustega inimene peaks ennast isoleerima teistest ning jälgima köhaetiketti. Köhaetikett näeb ette, et ei tohi köhida suud katmata ning köhida ei tohi peopessa, vaid nt käsivarde ning vältida tuleks avalikke kohti. Jälgida tuleks enesetunnet ja haigusekulgu ning vajadusel konsulteerida arstiga.

Terve inimene saab end kaitsa mõistliku ja piisava kätehügieeniga, suuri rahvarohkeid kohti vältides ning oma immuunsust tugevdades.

Kokkuvõtteks võib öelda, et Eestis reageeritakse hetkel paljuski üle, samas suurteks järeldusteks ja statistikaks on olnud äärmiselt vähe aega ning info võib kiiresti muutuda. Kindlasti tasub jälgida pidevalt uudiseid ning olla kursis toimuvate muutustega. 

Kuula kindlasti ka Tervisepooltunni episoodi ja saa teada, kellel ja millal võiks abi olla maskist, kuidas kujuneb haiguse statistika ja prognoos ning kuidas suhtuda reisimisse!