+372 646 0660 (E - R 9:00-17:00)

Tere tulemast! Logi sisse või Registreeru kasutajaks

Miks tekib halb hingeõhk?

26.03.2021
Miks tekib halb hingeõhk?

Halb hingeõhk on üks nendest igapäevaprobleemidest, millest on tavaliselt inimestel ebamugav rääkida, kuid mis võib esineda igaühel. Halb hingeõhk on enamjaolt mööduv ja erinevate vahenditega kergesti leevendatav, kuid mida teha sel juhul, kui probleem on püsiv?

Halb hingeõhk (halitoos) on üldlevinud probleem, mida enamasti põhjustavad suus levivad bakterid. Tihti võib olla probleemiks kehv suuhügieen. Isegi, kui pesta hambaid igapäevaselt, võib kehva lõhna probleemiks olla kergekäeline ja kiire hambapesu.
Hambaid tuleks pesta ideaalis peale igat söögikorda, vähemalt kaks minutit. Peale seda on soovitatav loputada suuveega suud. Suuvee puhul võiks valida sellise, mis pärsib halba hingeõhku tekitavate bakterite levikut. Hambaniidil on samuti suuhügieeni puhul suur roll, hambahari ei ulata puhastama hammaste vahesid, sealt tuleb katu eemaldamiseks kasutada hambaniiti. Regulaarselt ja korralikult oma suuhügieeni eest hoolitsedes saab kergesti halvast lõhnast jagu.

Kuid kui hingeõhk on püsivalt halb, võib see viidata kehvale suutervisele või siseorganite probleemidele. Sellisel juhul ei aita pidev nätsu närimine ega suuveega loputamine, need vahendid vaid varjavad suulõhna, kuid ei kaota probleemi tuuma.

Halva hingeõhu enam levinud põhjused:

Hambakaaries ja igemepõletik

Igemepõletik, suu limaskesta põletik ning ka hambajuure põletik on ühed enimlevinumad halva lõhna põhjustajad. Suus esinevad põletikud vajavad ravi ja seetõttu tuleks lasta määrata suu raviplaan hambaarstil. Põletikuliste igemetega käivad lisaks halvale hingeõhule kaasas ka üks või mitu järgnevat sümptomit:

  • regulaarne igemeveritsus,
  • igemete turse, punetus ja taandumine,
  • hammaste liikumine

Krooniline põskkoopapõletik (sinusiit)

Pikaajalised põskkoopavaevused võivad samuti halba hingeõhku põhjustada. Selle seisundi tüüpilised sümptomid on roheline veniv tatt, hell põskkoobaste piirkond, sageli esineb ninakinnisus.

Konkreetse põhjuseta halb hingeõhk

Mõnikord on halva hingeõhu põhjustajaks ka päeval söödud toit, näiteks küüslaugune või vürtsikas eine. Kopsud eraldavad tarbitud toidust ja joogist lenduvad aineid.
Toidud, mis põhjustavad enim kehva hingeõhku:

  • küüslauk
  • alkohol
  • mõned reageerivad rasvasele toidule
  • piimatooted võivad põhjustada magushaput hingeõhku

Suitsetajatel esineb halba hingeõhku sagedamini, taimetoitlastel aga näiteks harvem.

Kurgumandlite suurenemine (kurgumandlite hüpertroofia)

Mõnel patsiendil on mandlites sügavad avaused, ilma et mandlid oleksid põletikulised. Neis avaustes võib moodustuda valge aine ja mandlite küljest tulevad aeg-ajalt lahti ebameeldiva maitsega valged tükikesed.
Pikaajaline mädakorkidega kurgupõletik võib samuti ebameeldivat maitset ja lõhna põhjustada.

Tarkusehamba lõikumine

Kui tarkusehammas lõikumisel kitsikusse jääb, võib tekkida põletikuline reaktsioon, mis põhjustab halba hingeõhku.

Suukuivus võib samuti olla halva hingeõhu faktor, samuti ka seedetrakti häired, ainevahetushäired ja hingamisteede infektsioonid. Viimaste puhul on halb lõhn intensiivne, püsiv ja teatud olukordadele
iseloomulik. Näiteks diabeedi puhul on tüüpiline atsetoonilõhn ning mõnede
neeruhaiguste korral iseloomulik ammoniaagilõhn. Nende lõhnade ära tundmine on oluline süsteemsete haiguste diagnoosimisel.

Tihti tekib ka kroonilise nohu ja farüngiidi puhul halb hingeõhk, mida tekitab limaskestal paljunevate bakterite elutegevus. Samuti võivad ebameeldiva hingeõhu põhjustajaks olla hingamisteede haigused (nt bronhiit, kopsupõletik).

Kui Te olete veendunud, et Teie hingeõhk on halb, pöörduge esmalt hambaarsti või suuhügienisti poole, kuna see on enamasti seotud suuga, mitte näiteks seedetraktiga.
Kui olete oma tavapärase menüü üle vaadanud ning arstiga kooskõlastanud muude terviseprobleemide puudumise, on halva hingeõhu puhul lahenduseks Octenident suuvesi.

Octenident suuvesi pärsib halba hingeõhku põhjustavate bakterite levikut ning tagab suu puhtuse ja värskuse. Octenident on tõhus vahend bakterite, seente ja limaskesta viiruste vastu. Suuvesi ei sisalda kloorheksidiini ega alkoholi ning ei muuda hammaste värvust. Octenident suuveel on mõnus, piparmündi maitse.


Octenident suuvee leiate meie epost ja apteekidest!


Allikad:
https://www.periodent.ee/halb-hingeohk-ehk-halitoos-voib-olla-mark-haigusest/

https://www.virtuaalkliinik.ee/sumptomid/2019/02/14/halb-hingeohk#Halva%20hinge%C3%B5hu%20enamlevinud%20p%C3%B5hjused