+372 646 0660 (E - R 9:00-17:00)

Tere tulemast! Logi sisse või Registreeru kasutajaks

Kuiv nahk – kuidas seda leevendada?

19.02.2021
Kuiv nahk – kuidas seda leevendada?

Tänavu aasta on olnud imekaunis ja lumerohke talv, kuid karge külmaga käivad käsikäes ka kuiv ja kare nahk. Kuiva nahka iseloomustab kortsulisus, ketendus, tuhmus, raskematel juhtudel ka nahapraod. 

Dermatoveneroloogia eriala arst-resident Dr. Bret Kaldvee hoiatab, et naha väga tugeva kuivuse ja õigesti hooldamata jätmise puhul võib see põhjustada põletikku ehk dermatiiti. Seetõttu on praegusel külmal aastaajal eriti oluline oma naha eest õigesti hoolt kanda.  

Kuiva nahka põhjustavad ka sagedane pesemine seebi ja geelidega, mis sisaldavad pindaktiivseid aineid, naha puhastamine piiritust sisaldava tooniku ja näoveega, kuivatavate maskide ja dekoratiivkosmeetika kasutamine, samuti pikaajaline hormoonkreemide kasutamine.  Nahka ärritavad ka ühendid nagu alkohol ja parfüüm, need kahjustavad naha lipiidset barjääri ning põhjustavad sellega naha edasist kuivamist.

Kuuma veega pikalt vannis või dushi all olemine, tugev tuul, kuiv õhk, liigne päikesekiirgus võivad samuti naha kuivaks muuta.  

Dr. Kaldvee annab mõned väikesed nipid, kuidas naha kuivust parandada:

  • Patsiendid, kes armastavad pikki vanniskäike, peaksid selle asemel käima pigem duši all, sest siis ei puutu nahk nii kaua veega kokku.
  • Et vesi kuivatab nahka, on soovitatav niiskuse nahka lukustamiseks kasutada vanniõlisid. Duši all pestes võiks samuti eelistada tundlikule või atoopilisele nahale mõeldud dušiõlisid ja -kreeme, mis ei ärrita nahka ning aitavad hoida juba niigi rikutud nahabarjääri.
  • Tasub vältida seepi, sest see kuivatab nahka.
  • Vesi, millega pesete, ei tohiks olla väga kuum, eelistama peaks leiget vett.
  • Pärast pesemist tasub ennast pehme rätikuga kuivaks tupsutada. Sügelevat nahka ei tohi hõõruda!
  • Kohe pärast naha kuivatamist võiks nahale kanda palju rasvast kreemi.

Olenemata sellest, mis põhjustas naha kuivuse, tuleb seda niisutada. Naha kuivust pole kahjuks võimalik “välja ravida”, seetõttu on igapäevane naha niisutamine väga oluline.  

Soovitame omalt poolt Octenicare taastavat kreemi, mis hooldab ärritunud, kuiva ja ketendavat nahka, toidab epiteelseid haavu ja on ilma igasuguste lõhna- ja värvaineteta. Kreem sisaldab pantenooli, mis soodustab naha taastumist, tagab sileduse ja elastsuse, bisaboloolil on põletikuvastane toime ja rahustab nahka. 

Octenicare kreem toetab ka haavade ning ka tätoveeringute paranemise protsessi, sobib kasutada ka tundliku või ärritunud naha puhul, nt. atoopilise dermatiidi või psoriaasi puhul. 

 

Olge terved!

Surgitechi meeskond

 

Allikad: 

https://tervis.ohtuleht.ee/988674/nahk-on-liiga-kuiv-nahaarst-paneb-sudamele-jargi-hooldusel-neid-kolme-pohitode 

https://www.kliinik.ee/uudised/aid-31332/mis-on-kuiv-nahk- 

https://luminordic.com/naha-kuivus/