
Kevad on taas saabunud ning rõõmustab meid oma kaunis värskuses. Taas ärkavad meie kehad talveunest ning paljud inimesed peavad kevadet üheks ilusamaks ajaks aastas. Kevade saabumisega kaasneb tihti aga üks varjupool – kevadväsimus. Teaduslikult ei ole ühest teooriat, millest see täpselt tingitud on ning kellel see tekib. Osad organismid ei saa hakkama pikenevate päevade tõttu järsult suureneva enegiavajadusega, osadel on otsa saanud olulised vitamiinivarud. Põhjuseid võib olla mitu nagu on ka kevadväsimuse tunnuseid – pidev unisus või just unetus, söögiisu muutused, tähelepanu hajumine, meeleolu kõikumised, mäluprobleemid, peavalu, motivatsiooni puudumine jne.
Kevadväsimuse vastu võitlemisel on oluline vähendada stressi ning tõsta enda energiataset.
Siit mõned soovitused kevadväsimusega toime tulekuks:
Sea sisse rutiinid
Kõik suuremad ja äkilisemad muutused võivad mõjuda kehale stressitekitavalt. Püüa igapäevaselt hoida stabiilset joont ning teha kindlaid tegevusi. Näiteks võiks teha igapäevaseid unerituaale samas järjekorras ning samal kellaajal. See annab kehale märku saabuvast uneajast ning aitab paremini magada. Hommikud võiksid alata enam-vähem ühel ajal (ka nädalavahetusel) ning kerge hommikuvõimlemine ja jahe dušš aitavad kehal paremini päeva alustada.
Kuula oma keha
Mitte keegi teine ei tea paremini, mis on just sulle parim kui sa ise. Oskus oma keha kuulata on oluline igal aastaajal. Veeda rohkem aega tehes neid tegevusi, mis sulle päriselt meeldivad. Võta teadlikult iga päev aega puhkamiseks.
Joo palju vett ja söö puhast toitu
See kehtib samuti igal aastaajal, kuid tasub ikka kordamist. Vesi aitab viia kehast välja toksiine ning kiirendab ainevahetust. Dehüdratsioon võib põhjustada peavalusid ja väsimust. Rohkem vett aitab juua see, kui pudel on pidevalt käeulatuse.
Puhas ja vitamiinirohke toit aitab samuti organismi turgutada. C-, B- ja D-vitamiini on kevadeti rohkem vaja. Värsked puu- ja juurviljad ning täisteratooted võiksid kuuluda igapäevamenüüsse. Kevadel on muidugi keeruline leida värsket toorainet, seega tasub kaaluda toidulisandite tarbimist. Valiku häid toidulisandeid just kevadeks leiad siit.
Maga piisavalt
Taas teada tõde, kuid väga oluline. Vähene uni põhjustab mitmeid terviseprobleeme ning USAs on tehtud uuringuid, mis näitavad selget seost vähese une ja suurema autoõnnetusse sattumise riski vahel. Keskmiselt vajab täiskasvanud inimene 8h und ööpäevas, kuid täpne vajadus on igaühel individuaalne.
Liigu igapäevaselt
Ka juba 15 minutit kehalist aktiivsust päevas parandab paljudel enesetunnet. Öeldakse, et 150 minutit liikumist nädalas on väga hea tulemus. Liikuda tasub, sest need inimesed on tihti õnnelikumad ja rõõmsamad ning sellest tulenevalt ka tervemad. Milline liikumisstiil valida, oleneb juba väga isiklikest eelistustest ja võimalustest - on selleks tantsimine, jalutamine, jooksmine, ujumine, rattasõit, rühmatrenn või mõni muu tervislik liikumine.
Kui väsimus on siiski võimust võtnud, vaata sobivaid lisandeid siit ja siit ning kui on lisaküsimusi, siis pöörduge ikka meie poole – krista@surgitech.ee.
Kaunist kevadet,
AS Surgitech meeskond