+372 646 0660 (E - R 9:00-17:00)

Tere tulemast! Logi sisse või Registreeru kasutajaks

Kätehügieeni ABC

25.02.2020
Kätehügieeni ABC

Kätehügieen on oluline igal ajal, kuid eriti aktiivsemal viiruste perioodil ning reisides. Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) on väitnud, et  antimikroobne resistentsus kuulub maailma kolme põhilise terviseohu ja -probleemi alla. Hügieeni põhieesmärgiks on vähendada ja takistada mikroorganismide ülekandmist käte kaudu. Põhitoimingud koosnevad kätepesust, antiseptikast ja hooldusest. Nakkuste vältimiseks on mõistlik hoida käed puhtad nii tööl, koolis, kodus, kohvikus kui kõikjal mujal.

Kätepesu ja hügieen

Käsi tuleks põhjalikult pesta iga kord, kui väljast siseruumidesse minna, puutuda kokku mustuse, haiguste vms või kui käed on nähtavalt või tuntavalt määrdunud. Pesu seebiga 15 sekundi jooksul vähendab võõra mikrofloora hulka kuni kümme korda, kuid 30 sekundiga juba kuni tuhat. Samas tuleb ka kätepesuga piiri pidada, sest liigne pesu, eriti talvisel perioodil, võib nahka lõhkuda ning loomulikku kaitsebarjääri hävitada. Nii reisides kui viiruste perioodil tuleks lisaks pöörata rõhku ka käte antiseptikale ja hooldusele. Antiseptikaks sobivad spetsiaalsed alkoholipõhjal valmistatud antiseptikud. Desinfitseerimine peaks kestma vähemalt 30 sekundit ning selle ajaga väheneb bakterite hulk kuni 10 000 korda. Seega on antiseptika pesemisest märksa tõhusam, kuid oluline on ka õige tehnika.

Milline on õige tehnika

Kätepesu juures tuleb meeles pidada, et seebiga tuleb eraldi hõõruda ka pöialt, sõrmede vahesid, küünealuseid ja sõrmeotsi. Samuti on oluline pesta käsi võimalikult kõrgelt, mitte vaid käelabasid ning loputada rohke voolava leige veega. Ehete kandmisel tuleks need kätepesuks eemaldada, eraldi pesta ja korralikult kuivatada. Seebi asemel võib kasutada ka spetsiaalset pesemisemulsiooni.

Antiseptikuid on saada nii geeli kui vedelikuna. Geeli eelistatakse tihti seetõttu, et seda on äärmiselt mugav kasutada, see ei pritsi ning on väga tõhus. Kasutama peaks seda peale kätepesu ning korralikku kuivatust. Kui kätepesu võimalus puudub, sobib see ka kohe kasutamiseks. Igapäevases kasutamises on piisav kogus umbes pisikene teelusikas ja jaotada tuleks see ühtlaselt kogu käele. Kui geel või vedelik kuivab kiiremini kui 30 sekundiga, oli kogus liiga väike, kui kauem kui 60 sekundit, siis liiga suur. Tehnika puhul on oluline taas tähelepanu pöörata sõrmeotstele ja -vahedele, pöialdele jne. Vaata juuresolevat täpsustavat joonist: