+372 646 0660 (E - R 9:00-17:00)

Tere tulemast! Logi sisse või Registreeru kasutajaks

Kaltsiumi vajadus peale bariaatrilist operatsiooni

22.12.2020
Kaltsiumi vajadus peale bariaatrilist operatsiooni

Peale bariaatrilist operatsiooni tekib tihti küsimus - milline kaltsiumi vorm on parima imenduvusega ja sobivam, kas kaltsiumtsitraat või kaltsiumkarbonaat. 

Kaltsium mängib luude ja hammaste moodustamisel ning korras hoidmisel võtmerolli. Kaltsiumi olemasolu veres on oluline ka vererõhu ning mitme hormooni ja ensüümi tasakaalu jaoks. Pärast bariaatrilist operatsiooni väheneb kaltsiumi kasutamise ja imendumise võime. Lisaks võib kiiresti tekkida D-vitamiini puudus, mis tavaliselt aitab kaltsiumil imenduda, see on väga levinud.

Nendel põhjustel tuleks pärast bariaatrilist operatsiooni täiendavalt võtta kaltsiumiga toidulisandeid:

-        Pärast sleeve ja bypass operatsiooni: 1200-1500 mg päevas.

-        Pärast malabsorbtiivset operatsiooni (biliopankreaatiline diversioon): 1800-2400 mg päevas.

Maohappe vähenemine

Enamik kaltsiumiga toidulisandeid sisaldab kas kaltsiumkarbonaati või kaltsiumtsitraati. Bariaatriliste patsientide puhul võib esineda imendumistaseme erinevusi. Kaltsiumkarbonaat on võrreldes teiste kaltsiumipreparaatidega odavam ja sisaldab kõige rohkem elementaarset kaltsiumi grammi kohta (42%). See ei ole vees lahustuv ja vajab seetõttu maos lagunemiseks maohapet. Bariaatrilise operatsiooni järgselt toodab muutunud seedetrakt maohapet vähe või üldse mitte. Kaltsiumtsitraat aga lahustub vees või muus neutraalse pH-ga keskkonnas kiiresti ja lihtsalt. Seetõttu tuleks pärast bariaatrilist operatsiooni eelistada kaltsiumtsitraati, et oleks kindel, et kaltsium imendub piisavalt.

Maohappe madala taseme mõju kaltsiumi imendumisele

Uuringud on näidanud, et maohappe tase mõjutab kaltsiumi eri vormide imendumist. Selles uuringus uuriti kaltsiumkarbonaadi imendumist võrreldes kaltsiumtsitraadiga. Uuringus võrreldi normaalse maohappe tasemega patsiente operatsiooni järgselt madalama maohappe tasemega patsientidega. Tulemus näitas, et operatsioonijärgselt imendus kaltsiumkarbonaat 4%, aga kaltsiumtsitraat 45% ulatuses. Patsientide puhul, kellel oli normaalne maohappesisaldus, imendusid mõlemat kaltsiumivormid suhteliselt võrdselt.

Meie tootevalikust leiad kaltsiumtsitraati sisaldavad toidulisandid.

Kõigi küsimuste puhul pöörduge julgelt meie poole,

AS Surgitech meeskond

Allikas: https://fitformeresearch.com/project/calcium-absorption/?fbclid=IwAR2kM249Ue8ZAIGrexe54GP3ruZpN0_UYktBJ0mEUbL9cqjgFE4K0uW-IIM