+372 646 0660 (E - R 9:00-17:00)

Tere tulemast! Logi sisse või Registreeru kasutajaks

Kaitsemaski kasutamise ABC

06.02.2020
Kaitsemaski kasutamise ABC

Näomaskile mõeldes meenuvad tõenäoliselt esimesena meditsiinitöötajad, kuid tegelikult võib erinevates olukordades olla maskist abi kõigil inimestel. Üheks selliseks olukorraks on hetkel aktuaalne viiruste levik. Kuna maskikandmisega ei puututa just igapäevaselt kokku, toome välja mõned olulised aspektid, mida peaks maski kandes teadma. 

1. Puhasta käed – käte pesemine (ja ka desinfitseerimine – head vahendid leiad siitOn muidugi oluline igal ajal, seega puhtad käed peaksid olema elementaarsed. Käte pesu peaks kestma vähemalt 20 sekundit ning kõige ohutum on käsi kuivatada paberrätikuga. Ps! Kui asute kodust eemal, võiks sama rätikut kasutada ka ukse avamiseks.

2. Kontrolli, kas mask on terve – enne maski ette panemist kontrolli see visuaalselt üle, et maskil ei esineks auke või rebenenud kohti. Juhul kui maskil on defekte, viska see minema ja võta järgmine mask.

3. Fikseeri maski ülaosa korralikult - mask peaks olema nahale võimalikult lähedal, seega on maskide ülemisel osal painutatav, kuid jäik serv, mille saab ümber nina vormida. Enne maski näole kandmist veendu, et õige pool on üleval ning painuta nina osa õrnalt valmis.

4. Veendu ka selles, et maskil on õige pool ees - kõige levinum on see, et maski sisekülg, mis läheb naha vastu, on valget värvi ning väliskülg mõnda muud tooni.

5. Aseta mask näole – saadaval on erinevat tüüpi maske, millest igaühel on pea külge kinnitamiseks erinev meetod:

  • Kõrva taha paigaldatavate aasadega maskidel on mõlemal küljel kaks elastset aasa. Aseta aasad kõrvade taha ning aseta mask mugavalt vastu nägu.
  • Paeltega maskide puhul seo paelad pea taga kokku nii, et mask istub mugavalt peas.
  • Mõnel maskil on kaks elastset paela, mis asetatakse pea taha ning vastu kõrvu.

6. Reguleeri ninaosa – kui mask on õigel kohal paigas, pigista nimetissõrme ja pöidlaga maski ülaserva painutatav osa ümber ninaselja.

7. Veendu, et mask istub mugavalt näos. Jälgi, et naha ja maski vahele ei jääks liiga palju ruumi ning, et maski ülemine osa ulatub peaaegu silmade alla.

8. Viimasena kinnita mask lõua alla. 

Maski tuleks vahetada kas iga kolme tunni tagant või juba siis, kui mask on muutunud tuntavalt niiskeks. Maski tuleks vahetada ka siis, kui on olnud kokkupuude haige inimesega. Eemaldada tuleks see paeltest hoides ning ära visates panna ohutult näiteks eraldi kotti. Ning kindlasti tuleks taas pesta käsi. 

Allikas: https://www.wikihow.com/ 

Kui soovid teada rohkem maskide kohta või neid soetada, pöördu julgelt meie poole. 

 

Olge terved,

AS Surgitech