+372 646 0660 (E - R 9:00-17:00)

Tere tulemast! Logi sisse või Registreeru kasutajaks

Hooajalised muutused diabeedi ravis

27.01.2020
Hooajalised muutused diabeedi ravis

Diabeeti põdeva inimesena tead kindlasti, milline igapäevane töö selle haiguse kontrolli all hoidmisega kaasneb. Tuleb jälgida toitumist, liikuda piisavalt, suhkrutaset regulaarselt mõõta jpm. Ajaga muutuvad need asjad muidugi loomulikuks osaks elust ja teisejärgulisemaks, kui on juba selge, mis ja kuidas sulle mõjub. Kahjuks võivad hooajalised muutused tuua kõrvalekaldeid tavapärasesse elustiili ja rutiini. Altpoolt leiad kasulikke soovitusi, kuidas sellisteks muudatusteks valmis olla.

Enne põhjalikemaid soovitusi, vaatame üle, mismoodi üldse võib hooaeg mõjutada. Diabeeti põdev inimene on märksa tundlikum temperatuurimuutustele. Väga lihtne on soojaga üle kuumeneda, sest diabeetikud kaotavad ka rohkem vett kehast ning nt kuumarabandus on kergem tekkima. Samamoodi mõjutab ilma jahenemine olukorda. Muutunud temperatuur võib mõjutada ka seda, kuidas sinu keha töötleb insuliini. Seetõttu tuleks ilmade muutudes, vähemalt alguses, rohkem oma suhkrutaset kontrollida. Head, turvalised ning lihtsasti kasutatavad glükomeetrid selleks leiad siit.  Kui märkate muudatusi, siis pidagi kindlasti nõu oma arstiga. Õnneks olles sellistest muudatustest teadlik, on lihtsam nendeks valmis olla.

Näpunäiteid nii sooja kui külma ilmaga tegutsemiseks:

  • Kui oled kuuma või külma ilmaga õues ja teed midagi aktiivset, kontrolli regulaarselt oma veresuhkrut. Kui märkad suhkrutasemes muutust, siis pea meeles, et muutunud temperatuur võib keha reageerimist ravimitele muuta. Räägi kindlasti sellest oma arstiga.
  • Kuumaga kanna kindlasti heledamaid riideid, külmaga hoolitse, et su jalad ja käed oleksid soojas. Müts aitab kindlasti samuti kogu keha soojana hoida, sest suur osa keha soojusest väljub just pea kaudu.
  • Lisaks endale õige riietuse valimisega, tuleks vaadata, et glükomeeter ja insuliinipump oleksid liigse kuuma/külma eest kaitstud.
  • Ära kunagi jäta oma ravimeid päikese kätte või talvel autosse, kus temperatuur langeb. Samuti tasub hoolikalt jälgida, mida teeb temperatuur käekotis, kui pikalt väljas viibida.
  • Vee joomine on igal aastaajal oluline. Samuti on oluline vältida spordijooke, magustatud jooke, alkoholi ning piiri tuleks pidada kofeiini sisaldavate jookidega, kuna need võivad suhkrutaset ootamatult tõsta.
  • Jahedate ilmade saabudes on oluline jääda ikka aktiivseks. Kui väljas on liiga külm, siis võib kaaluda regulaarset siseruumides treenimist. Liikumine aitab tõsta tuju.
  • Külma perioodi jääb sageli palju õhtuseid pidusööke. Sünnipäevade ja pühadelauas ei pea kindlasti kõigest heast loobuma (päris kõike valimatult samas süüa ka ei tasu). Kui sööd midagi uut ja ebatavalises koguses, siis aitab taas pidev suhkrutaseme mõõtmine ning vajadusel insuliini lisamine või pikem jalutuskäik peale sööki. 

Elu diabeediga vajab tööd, kuid nagu näha, on see korraliku ettevalmistusega kergesti hallatav. Kasutades erinevaid nippe, saab igal aastaajal hästi hakkama. 

Allika: https://www.cdc.gov/features/diabetesheattravel/; www.accu-chek.ee

Head tervist!
AS Surgitech