+372 646 0660 (E - R 9:00-17:00)

Tere tulemast! Logi sisse või Registreeru kasutajaks

Haavahooldus ja -ravi

10.07.2020
Haavahooldus ja -ravi

Nahk on keha suurim organ ning annab igaühele meist kaitsva barjääri. Suvi on periood, mil tekivad märksa kergemini erinevad kriimustused ning ka sügavamad haavad. Kui sul tekib haav, on kiire tegutsemine väga oluline. Samuti hilisem haavahooldus, sest haavade paranemine on organismile keeruline protsess. Enne mis tahes haavade käsitsemist pese käsi ning kasuta võimalusel ühekordseid kaitsekindaid.

Toome välja mõned peamised punktid, mida haava esmaabis arvestada: 

Natuke verd on hea
Veri aitab haava puhastada, nii et väike veritsus on hea. Enamike väikeste lõigete ja kraapimiste verejooks peatub üsna kiiresti, kuid seda protsessi saab vajadusel kiirendada, surudes õrnalt marli vms sellele kohale.

Puhasta haav kohe
Kõigepealt on vaja haav puhastada ja kui on, siis sellest võõrkehad eemaldada. Selleks sobivad hästi spetsiaalsed havaapuhastusvahendid nagu Octenisept. Octenisepti nahalahust saate osta apteekidest! See toode ei kipita ega kuivata nahka, seega sobib see ka pikemaajaliseks kasutamiseks (paljud alkoholi sisaldavad vahendid kuivatavad haava liialt). 

Haavageeli kasutamine
Osad haavad muutuvad kuivaks ning neis tekib justkui n-ö kiskumise tunne, mis võib haava paranemist tunduvalt aeglustada. Haavageelid ei hoia mitte ainult haavu niiskena, vaid võivad ka vähendada nakkusohtu. Kandke haavale õhuke kiht näiteks Octenisepti haavageeli.

Sidemed ja plaastrid
Mitte kõik haavad ei vaja sidumist, kuid kui haava hõõrub riietus või jalanõud, katke see sidemega. Kõigi haavade jaoks ei sobi ka vaid tavaline side, kuid esmaabivahendiks võiks see kindlasti olemas olla. Hea oleks, kui olemas oleksid ka parafiinilapid, mis aitavad vältida sideme kleepumist haava külge. Kuna haavad on nii erinevad, ei ole sidumise osas ühte universaalset nõu. Kui haav on näiteks suure haavaeritusega, tuleks haavavõrgule asetada veel imav haavapadi. Sidemete ning plaastrite valik on tänapäeval äärmiselt suur ning sobiva leiab kindlasti.
 

Nakkusnähud
Kui vigastatud koht hakkab punetama ja see osa laieneb; kui tekib turse; kui haav eritab rohelist või kollast vedelikku; või kui haava ümbrus on soe või õrn, võib olla tekkinud infektsioon. Samuti tuleks jälgida, et ei tekiks turseid lümfisõlmedes kaelal, kaenlaaluses või kubemes, ega ka valusid kehas, külmavärinaid või palavikku. Kui sul on mõni neist tunnustest, helista kohe oma arstile.

Haavade paranemine on pikk protsess, seega tooma välja mõned näpunäited, mis aitavad paranemisele kaasa:

1. Ära lase oma haaval vannis ega duši all märjaks saada.
See hoiab haava liiga märjana ja võib baktereid teistesse kehaosadesse levitada. Haava kuivana hoidmiseks võite kasutada spetsiaalsid kileümbriseid või kleepige sellele ise kilekott.

2. Ära jäta oma haava lahti.
Haav ei pea hingama! See võib hoopis aeglustada paranemist.

3. Väldi hõõrumist ja survet.
Surve haavale aeglustab samuti paranemist. Piira seda aega nii palju kui võimalik. Sõltuvalt sellest, kus haav asub, võib olla vaja spetsiaalseid kingi, karke, polstrit jne.

4. Lõpeta suitsetamine.
Suitsetamine aeglustab märkimisväärselt haava paranemist. Iga suitsetatav sigaret sulgeb veresooned tundideks (kuni 40–45% ulatuses). See vähendab hapniku hulka veres, mis on vajalik haava paranemiseks. 

5. Kontrolli oma veresuhkrutaset.
Kontrollige regulaarselt oma glükoosisisaldust nt Accu-Chek glükomeetriga. Iga kord, kui veresuhkur on üle 8 mmol/L, kahjustab see paranemist. Jälgige kindlasti on toitumist ning vajadusel pidage nõu oma arstiga.

6. Suurenda valgu tarbimist.
Valk on see, mida organism vajab paranemiseks. Söö iga päev kolm kuni neli portsjonit valku. Kui rauatase on madalapoolsem, aeglustab see paranemist. Kui sul on madal hemoglobiinitase, soovitame kasutada lisaks Soft Iron rauakapsleid.

Enamiku inimeste jaoks on haavade ravi üsna lihtne. Puhastad haava kodus, seod sidemega kinni või katad plaastriga ja lased sel loomulikult paraneda. Kuid kui oled oma haava eest korralikult hoolitsenud aga ole mingeid edusamme näinud või oled mures, et olukord on tõsine, pöördu kindlasti arsti poole.

Pöördu alati arsti poole, kui sinu haav:

  • ei lõpeta veritsemist pärast 5-10-minutist survet;
  • on sügav;
  • on silma lähedal;
  • on tekitatud millegi musta või roostes poolt;
  • sinna on kinni jäänud mustus;
  • on väga valus;
  • näitab nakkuse märke;
  • on põhjustatud looma hammustusest.


Esmaabivahendid, mis kõigil peaksid olema:

  • pintsetid;
  • haavageel ja -puhastusvahend;
  • käte desinfitseerimise vahend;
  • steriilsed kindad;
  • valuvaigistid;
  • sidemed ja plaastrid;
  • antiseptilised salvrätikud;

Allikad:
https://www.westchesterhealth.com/blog/9-essential-first-aid-tips-for-wound-care/

https://www.normanregional.com/blog/8-tips-to-wound-healing