+372 646 0660 (E - R 9:00-17:00)

Tere tulemast! Logi sisse või Registreeru kasutajaks

Magneesium – väärtuslik ja vajalik mineraal

12.10.2018
Magneesium – väärtuslik ja vajalik mineraal

Magneesiumi headest, vajalikest ning kasulikest omadustest saab väga pikalt rääkida, püüame teha kompaktse ülevaate. 

Miks on magneesiumi vaja? 

Magneesiumi peamisteks ülesanneteks on aidata kaasa lihaste normaalsele tööle ning närvisüsteemi korraliku töö tagamine. Sügisel, mil õhtud on pimedamad ja väsimus ründab, võib just magneesiumist, koos B6 vitamiiniga, väga palju abi olla. Magneesium koos vitamiin B6 vähendavad väsimust ja kurnatust ning aitavad kaasa normaalsetele psühholoogilistele funktsioonidele. Sellele lisaks täidab magneesium inimese organismis veel mitmeid ülesandeid, tagades näiteks süsivesikute, rasvade ja aminohapete normaalse ainevahetuse, reguleerides südamelihaste tööd ja vereringet. Seda mineraalainet vajavad oma tegevuseks üle 300 ensüümi. Lisaks on osad uuringud näidanud, et piisav kogus magneesiumi aitab hoida vererõhku normaalsena. Selle mineraalaine tähtsust treeningperioodi järgse taastumise juures ei ole samuti võimalik alahinnata.

Kokkuvõtlikult on magneesiumi vaja: 

  • rohkem kui 300 ensüümi tööks;
  • mitmete biokeemiliste ja füsioloogilisite protsesside töös;
  • glükogeenist glükoosi tootmisel energia saamiseks;
  • valkude ja nukleiinhapete sünteesiks;
  • normaalseks närvitalitluseks;
  • lihaskoe (sh südamelihase) lõõgastuseks;
  • luukoele;
  • süsivesikute, rasvade ja aminohapete normaalseks ainevahetuseks;
  • südamelihaste tööks ja vereringe reguleerimiseks;
  • normaalseks närvitalitluseks jpm.

Magneesiumipuudus 

Magneesiumi leidub nii loomsetes kui taimsetes toiduainetes, kuid magneesiumipuudus on mitmel põhjusel siiski väga laialt levinud. Organism on võimeline iga päev osa vajalikust magneesiumikogusest talletama. Puuduses kannatavad tihti inimesed, kes söövad rafineeritud toiduaineid, sealhulgas nisu ja valge suhkru rikkaid toite. Tänapäeval on suur osa toidulauast aga just selline. Ka alkoholi ning magusate karastusjookide joojad kuuluvad riskigruppi. Rohkem magneesiumi vajavad tippsportlased, lapseootel ja imetavad emad ning kasvueas lapsed ja teismelised.

Magneesiumipuuduse tunnusteks võivad olla isutus, iiveldus, rahutus, väsimus, nõrkus, närvilisus. Selge märk on ka lihaskrambid. Juba tõsises puuduses olevatel inimestel võib esineda depressioon, südamerütmi häirumine jne. 

Kus leidub magneesiumi? 

Nagu varem mainitud on magneesiumi võimalik leida nii loomsetest kui taimsetest allikatest. Magneesiumirikkad toiduained on näiteks pruunvetikas, tofu, pähklid ja seemned, roheliste lehtedega aed- ja köögiviljad, tuunikala, lõhe ja paljud piimatooted.

Samas, kuna magneesiumi puhul on ületarbimise oht peaaegu olematu (üleliigne magneesium väljub kehast kiiresti), tasub piisava koguse tagamiseks kaaluda korraliku toidulisandi kasutamist. Üheks selliseks tooteks, mida võib muretult kasutada, on Magleq B6 MAX. See toidulisand sisaldab piisava koguse vajalikku magneesiumi (magneesiumtsitraati 944mg, milles 102mg magneesiumit) ning B6 (2,5mg) vitamiini. Täpsemalt saab selle kohta uurida ja tellida siit

 

Kui sul tekkis küsimusi või on mõni tähelepanek, võta meiega julgelt ühendust – krista@surgitech.ee