+372 646 0660 (E - R 9:00-17:00)

Tere tulemast! Logi sisse või Registreeru kasutajaks

Blogi

Kas sind vaevab vitamiinipuudus?

14.12.2021
Kas sind vaevab vitamiinipuudus?

Vitamiinipuudus ehk avitaminoos ei pruugigi olla esimene asi, mille peale inimene tuleb, kui ta tunneb pidevat väsimust, kurnatust, lihaskrampe. Avitaminoos on seisund, mis tekib, kui keha ei saa piisavalt vitamiine. Tihti esineb selline olukord just talvel, seetõttu tuleks juba varakult hakata tarvitama igapäevaselt juurde kindlaid vitamiine, et pimedal ajal oleks meil kergem.

Vitamiinipuudus võib tulla kõigil, olenemata soost ja vanusest. Kõige tihedamini esineb inimestel raua, magneesiumi, d-vitamiini ja tsingipuudust.

Väsimus

Kui tunnete tihti väsimust või motivatsioonilangust, võib see olla teie keha viis ütlemaks, et teil on raua, magneesiumi või D-vitamiini puudus. Muidugi võib olla tihti esineva väsimuse põhjuseks muud tegurid, kuid vitamiinide tarvitamine koos mitmekülgse toitumisega on ainult kasulik.

Lihaskrambid

Lihaskrambid esinevad tihti magneesiumivaegusest, eriti sagedased on krambid jalgades, tavaliselt ilmuvad need öösiti. Nende esinemissagedus kasvab koos eaga, kuna vanemad inimesed ei söö tihti piisavalt ja nende toidulaualt puuduvad seetõttu vahel ka elutähtsad vitamiinid - tagajärjeks nende
lihasmass kahaneb. Pikaajaline magneesiumivaegus võib tekitada iiveldust, lihasspasme, luunõrkust
ja lihaskrampe.

Täiskasvanud mehe päevane magneesiumi vajadus jääb 380 mg kanti, naistel on see 310–320 mg päevas. Rasedate naiste päevane magneesiumivajadus on 350–360 mg.

Tsingipuudus

Tsink on oluline mineraal, mida keha kasutab lugematul viisil. Tsink on vajalik enam kui 300 ensüümi aktiivsuseks, mis aitavad kaasa ainevahetusele, seedimisele, närvifunktsioonidele ja paljudele muudele protsessidele.Tsinki vaegust kehas võib ära tunda küüntele esinevate valgete laikude kaudu, tsingipuudusest võivad märku anda ka isumuutused, kui on näiteks tavapärasest suurem vajadus tarbida magusat või soolast. Samuti maitse-ja lõhnatajumuutused, kaalutõus ja -langus. Tsingist sõltub meie maitsetunnetus. Tsingi puudusel langeb maitseretseptorite funktsioon ning me ei suuda enam toite lõhna ja maitse järgi eristada. Vanematel inimestel langeb kehas tsingitase, mistõttu hakkavad nad vähem maitset tundma ja seetõttu rohkem soola ja suhkrut tarbima. Samuti võiksid tsinki lisaks tarbida rasedad, kel nahaprobleemid ja sagedad iiveldushood. Kõrgendatud stressi puhul võib samuti tekkida tsingipuudus, mistõttu võiks ennetamiseks tarbida toidulisandeid.

Selleks, et teada saada, kas organismis esineb tsingipuudust, võib proovida kodusel testimisel niinimetatud maitsmise testi:

Selleks võib täiskasvanu kohta segada 50 milligrammi tsinksulfaadi poole klaasitäie veega. Kui vedelik on magus ja meeldiva maitsega või nagu tavaline vesi, siis see tähendab, et organism vajab rohkem tsinki. Kui vedelik on metallimaitsega ja pigem ebameeldiv, tähendab, et kehas on juba piisavas koguses tsinki. 

Kindlam variant tsingipuudust testida on siiski lasta teha vereanalüüs. 

Surgitech soovitab jõuluvanale kingikotti pista Surgitechi e-poest leitavaid Magleq B6 MAX + D3 N45, mis on mõeldud tavatoidu täiendamiseks magneesiumi, vitamiin B6 ja vitamiin D3-ga.

Ka Cynek Forte tsingikapsid on tore kingitus igaühele - vajalik mineraal nahale, küüntele ja juustele!

Püsige terved!


Allikad:
https://eliksiir.ee/avitaminoos-vitamiinipuuduse-avitaminoosi-margid-7/
https://tervisliktoitumine.ee/laialt-levinud-magneesiumipuudus-on-ennetatav/
https://ecosh.ee/tsink-mida-pohjustab-kehas-tsingi-puudus/
https://tervis.postimees.ee/6480451/10-varjatud-tervisehada-mis-voivad-tulla-vitamiinipuudusest

Soovitusi nahaprobleemiga võitlemiseks

13.10.2021
Soovitusi nahaprobleemiga võitlemiseks

Sügis on käes ja jahenevate ilmadega näib ka naha seisund muutuvat - kuivus, karedus ja ketendus on külmemate ilmade mõju nahale. Selleks puhuks aitavad hästi rasvased kreemid, näiteks Octenicare kreem, mis hooldab ärritunud ja kuiva nahka ning sisaldab pantenooli ja bisabolooli - need kaks soodustavad naha taastumist ja on põletikuvastase toimega.
Juhul, kui tundub, et nahk ei taha kuidagi paraneda kreemiga, võib olla tegemist hoopis mõne muu nahahaigusega.

Lööve

Lööve väljendub tavaliselt punaste laikudena, mis sügelevad. Selline seisund võib tekkida mitmetel erinevatel põhjustel: nahaseenest, päikeseallergiast või mõnest muust asjast, mis on tekitanud nahal allergilise rekatsiooni. Tavaliselt peaks laigulise lööbe korral arsti juurde pöörduma.

Psoriaas

Kui nahal on tihked, hõbedase ketuga, mõnikord sügelevad laigud, viitab see psoriaasile. See on krooniline nahahaigus, mis kord ägeneb ning siis taandub. Selle päriliku eelsoondumusega tõve puhul on tegemist naharakkude jagunemise kiirenenud protsessiga, nii et kärmelt valminud naharakud ei jõua märkamatult eemalduda, vaid kuhjuvad nahale. Psoriaasi laigud avalduvad selgepiirilistena, need ilmuvad ja kaovad juhuslikult, kuid nende sagenemine toimub sügistalvisel perioodil, kuna seda seostatakse päikesevalguse vähesuse ja suurenenud kuivusega.

Atoopiline või kontaktdermatiit

Atoopiline dermatiit ehk nahapõletik on ägenemiste ja vaibumistega kulgev krooniline nahahaigus, mille peamiseks tunnuseks on sügelus, kuivus ja kare nahk. Atoopilise dermatiidi korral on häiritud naha loomuliku kaitsekihi moodustamine. Ägeda dermatiidi puhul võivad tekkida põletikulised, punetavad ja ketendavad või märguvad laigud. Sõltuvalt vanusest paikneb atoopilise dermatiidi lööve erinevalt. Seisund ägeneb talvisel perioodil ja külma ilmaga. Nahk ei talu üldse tavalisi pesutooteid (iseäranis nõudepesuvahendeid või muud kodukeemiat) ega naha tavalisi puhastusvahendeid.

Ekseem

Ekseemi tunnuseks on naha pindmise kihi põletik, kuivus, sügelus või punetus. Ekseemi puhul on väga oluline nahka mitte sügada, see ainult ärritab nahka veelgi ja ekseem süveneb. Ekseem on tihti pärilik, kuid seda võib põhjustada ka erinevad parfüümid, naha hõõrdumine sünteetilise materjaliga või villaga, stress, allergeenid, liighigistamine, diabeet või pesuseebid.

Selliste nahahaiguste puhul on oluline vaadata üle oma hügieenitarbed. Uued tooted võivad olla nahale harjumatud ning põhjustada ootamatult nahahaiguseid või ärritust.

Kui Teil esineb nahahaiguseid, soovitame kasutada Octenisan-i. See on on kerge ja õrn pesemisemulsioon, mis sobib kõikidele nahatüüpidele, ka neile, kellel on ülitundlikkus seebi suhtes. Octenisan ei sisalda seepi, lõhna - ega värvaineid ning on neutraalse pH tasemega.

Tänu erinevate toimeainete tasakaalustatud koostisele, sh. oktenidiini ja allantoiini sisaldusele, on Octenisanil head nahka hooldavad omadused.

Kasutamine: Kandke Octenisan pesuemulsioon lahjendamata niiskele pesulapile ja hõõruge ühtlaselt vajalikele kehaosadele. Soovituslik kontaktaeg pesemisel on vähemalt 1 min, seejärel loputage. Enne operatsiooni on soovituslik pesta Octenisaniga vältimaks võimaliku infektsiooni. Seda võib soovitada kõikidele nahatüüpidele, sealhulgas patsientidele, kellel on kalduvus allergiale ja nendele, kellel on ülitundlikkus seebi suhtes.

Kuidas leevendada päikesepõletust?

28.06.2021
Kuidas leevendada päikesepõletust?

Eriliselt külmale talvele on järgnenud rekordiliselt soe suvi. Seega tuleks olla eriti valvas, et kuuma päikese all nahk kahjustada ei saaks.  Päikesekreem on praegusel ajal lausa kohustuslik, kuna UV kiirgus on suur. Ka viiest minutist õues olemisest võib piisata, et saada päikesepõletus. Eriti tähelepanelikud peaksid olema tundliku ja heleda nahaga inimesed.

Väga lihtne on päikesepõletus saada rannas, kuna päikesekiired  peegelduvad nii liivalt kui veelt. Isegi pilvise taevaga jõuab 80 protsenti päikesekiirtest läbi pilvede ja udu siiski maale.

Liigse päikese tagajärjel tekkiv nahapunetus on keha kaitsereaktsioon. Veresooned laienevad ning verevool põletada saanud kohtadesse suureneb, et nahk kiiremini paraneks ja surnud rakud rutem kaoksid. See lisaveri muudabki naha punaseks ja kuumaks.

Päikesepõletuse saanul tuleks juua võimalikult palju vett, et jahutada ja niisutada põletikulist nahka. Tugeva põletuse korral võib võtta ka põletikuvastast ravimit. Esimese ja teise astme põletusi aitavad leevendada jahedad vannid ja niisutavad geelid, kreemid. Kui lisaks nahale valutab ka pea ning tekib palavik, tuleks kontakti võtta perearstiga.

Päikesepõletus põhjustab ka kortse ja lõtva nahka, pruune nahaplekke ning silmakaed. Läbi naha tungiv ultraviolettkiirgus tapab rakke, mis mängivad olulist rolli naha uuenemisel, kirjutab Tartu Ülikooli tehnoloogiaportaal Novaator.

Päikesepõletuse korral sobib hästi Octenicare taastav kreem. Octenicare aitab hooldada ärritunud ja kuiva nahka, toidab epiteelseid haavu, pärsib halba lõhna tekitavate bakterite levikut. Kreemis sisaldav pantenool soodustab naha taastumist ning bisabolool omab põletikuvastast toimet, lisaks ei sisalda Octenicare ka lõhna- ega värvaineid ning on dermatoloogiliselt testitud.

Octenicare kreem on haava paranemise protsessiks suurepärane abiline. Kandke kreemi ärritunud naha piirkonnale, ka atoopilise dermatiidi või psoriaasi korral. Kreem sobib tätoveeringute ja armide hooldamiseks, kergete põletushaavade ja päikesekahjustuste järelhoolduseks. Samuti inkontinentsi põdevatele ja intensiivravi patsientidele. 

Kasutamine:

Kandke õhuke kiht kreemi kahjustatud nahapiirkondadele ja hõõruge sisse, haav peaks olema juba epiteliseerunud. Kasutage Octenicare taastavat kreemi 1-3 korda päevas, et toetada naha loomulikku uuenemist. Mitte kasutada ägeda dermatiidi korral! Hügieenilistel põhjustel hoida tuub haavast ja muudest kahjustatud naha pindadest eemal.

Kuidas leevendada lihaspingeid?

01.06.2021
Kuidas leevendada lihaspingeid?

Treeningute, suviste aiatööde ning pidevalt samas asendis istumise järel on lihaspinged sage probleem. Lihaspinged esinevad kõige sagedamini kaela- ja õlavöötmepiirkonnas - eriti tihe nähtus istuva töö tegijail. Seda iseloomustab enim hapniku ja verevarustuse nälg lihastes.
Ülekoormusjärgne lihaspinge on kerge tekkima peale rasket füüsilist tööd teinud inimesel. Ka külm tuul või vigastus võib kergelt tekitada pingeid lihastes - see on vaid keha loomulik kaitsereaktsioon ärritusele.

Mis aitab lihaspingete korral?

Liigese- ja lihasvalu puhul tasub eelistada geele ja kreeme. Ägeda lihase- ja liigesevalu ning põletiku korral kasutatakse jahutava toimega geele. Krooniliste valude korral, kui põletikke ei ole, ning lihasepingete ja -valude korral, tuleks aga eelistada soojendavaid salve-kreeme, mis parandavad verevarustust. Need tuleks õrnalt sisse masseerida.

MURMELIN on tõhus salv lihaspingete ja liigesvaevuste korral. MURMELIN salv sisaldab Alpi ümiseja õli, arnika ekstrakti, mägimänniõli ja mentooli. Väärtuslikud toimeained stimuleerivad vereringet pärast kehalist pingutust ja ka pärast sportimist. Salv mõjub rahustavalt lihastele ja liigestele, leevendab kaela, õla, selja ja teisi lihaspingeid ning toetab taastumist pärast seljalihaste ülepingutust. Salv sobib kasutamiseks nii noortele kui ka vanadele!

MURMELIN salv on suurepärane abimees nii liigestehädade ja luu- ning lihaskonna probleemide korral, kui ka kõigile spordiga tegelevatele inimestele, näiteks jalgratturid, kõndijad, matkajad, tantsijad, jalgpallurid. Pärast füüsilist koormust on hea MURMELIN salviga oma valutavaid lihaseid masseerida.

RUBILIND roll-on sobib kiireks lihaspingete leevendamiseks, on rahustava toimega liigestele ja lihastele. Seda on mugav ja lihtne kasutada, kuna on rullikuga pudelis. RUBILIND sisaldab rosmariiniõli, lavendliõli, kamprit, mentooli. RUBILIND RED on soojendava efektiga, mille tekitab selle koostises olev cayenne pipra ekstrakt (kapsaitsiin).

Sageli võib ihaspingeid põhjustada ka magneesiumivaegus. Kui rakkudes ei ole piisavalt magneesiumi, ei saa lihased lõõgastuda ning tulemuseks on tüüpilised sümptomid, mis võivad põhjustada ka krampe. Magneesium aitab lihastel lõõgastuda. Magneesiumivaegusest tingitud lihaste vaevusi saab leevendada näiteks magneesiumtsitraadiga - Magleq B6 MAX + D3 toidulisandiga, kus lisaks magneesiumile on täiendavalt veel vitamiin B6 ja vitamiin D3.

Toidulisand on mõeldud kasutamiseks tavatoidu täiendamiseks magneesiumi, vitamiin B6 ja vitamiin D3-ga, väsimuse ja organismi ülekoormuse korral, vaimse ja füüsilise stressi korral, pärast füüsilist pingutust. Magneesium ja vitamiin B6 aitavad vähendada väsimust ja kurnatust ja aitavad kaasa normaalsetele psühholoogilistele funktsioonidele. Magneesium aitab kaasa normaalsele lihaste tööle ja närvisüsteemi normaalsele talitlusele. Vitamiin D3 aitab hoida lihaste talitlust ja luid normaalsena, aitab kaasa kaltsiumi ja fosfori normaalsele imendumisele ja ärakasutamisele ning aitab kaasa immuunsüsteemi normaalsele talitlusele.
Tasub teada ka seda, et magneesiumi viivad kehast välja alkohol, liigne kaltsium, rafineeritud ja töödeldud toit ja diureetikumid – näiteks kohv.

Liikuge palju värskes õhus ning püsige terved!

 

 

Mida bariaatrilised patsiendid vajavad?

26.04.2021
Mida bariaatrilised patsiendid vajavad?

Bariaatriline kirurgia on kirurgiline meetod ülekaalulisuse raviks. See hõlmab erinevaid kirurgilisi sekkumisi seedetraktis, mille eesmärk on saavutada püsiv kaalulangus ja rasvumisega kaasnevate metaboolsete häirete (II tüübi diabeet, kõrge kolesterool) leevendumine. Kirurgilise sekkumisega vähendatakse mao mahtu või lühendatakse peensoole seda osa, mida allaneelatud toit läbib, et piirata toidu ja toiduenergia tarbimist.

Peale operatsiooni on inimese söömise vajadus vähenenud, nad saavutavad täiskõhutunde märksa
väiksemate toidukogustega, tarbides nii ka vähem kaloreid.
Lisaks muudab bariaatriline kirurgia oluliselt patsientide toidueelistusi ning söömiskäitumist. Selle
tulemusena langeb kehakaal püsivalt, leevenduvad kaasuvad haigused nagu II tüüpi diabeet või
kõrgvererõhktõbi ning pikeneb inimese eluiga.

Peale operatsiooni on oluline tarvitada regulaarselt vitamiine, kuna keha ei omanda väiksemate
toidukoguste ning soolestiku imendumise tõttu kõiki vajalikke toitaineid. On tehtud palju teaduslikke
uuringuid, mis käsitlevad toitainete puudust operatsioonijärgselt, kuid on täheldatud, et peale bariaatrilist operatsiooni regulaarselt toidulisandite tarvitamine on kehale väga kasulik. Bariaatrilised multivitamiinid on parim valik, kuna neil on kõrgem spetsiifiliste toitainete tase, kui tavalistel apteegist kättesaadavatel vitamiinidel.

Surgitech toob maale Hollandi firma FitForMe multivitamiine, mis on spetsiaalselt kohandatud erinevat tüüpi bariaatrilise operatsiooni läbinud patsientide jaoks.

Peamisteks meetoditeks kaalukirurgias on:

  • maost möödajuhtiv operatsioon ehk gastric bypass
  • mao pikisuunaline resektsioon ehk sleeve operatsioon
  • mini-bypass.

Mao pikisuunalise resektsiooni ehk sleeve operatsiooni järgselt tuleks tarvitada WLS Optimum
multivitamiine. Optimum multivitamiinid on saadaval nii kapslite kui ka närimistablettidena. Pärast
operatsiooni võib mõndadel patsientidel olla raskusi neelamisega. Sel juhul on hea tarvitada Fitforme
vaarikamaitselisi närimistablette, mis maitsevad suurepäraselt!

Maost möödajuhtiva ehk bypass operatsiooni järgselt tuleks kasutada WLS Forte multivitamiine. Nende koostis on optimeeritud täpselt bypassi läbinud patsientide vajadustele. Forte multivitamiinid on samuti saadaval nii kapslite kui ka vaarikamaitseliste närimistablettidena.

Mini-bypass operatsiooni järgseks kasutamiseks on FitForMe väljatöötanud WLS Primo multivitamiini.

FitForMe valikus on veel ka WLS Maximum multivitamiin. See on mõeldud malabsorbtiivse operatsiooni järgseks kasutamiseks ehk peale maost möödajuhtiva operatsiooni kordusoperatsiooni.

Peale operatsiooni ei pruugi keha omastada piisavalt kaltsiumi. Patsientidel soovitatakse tarbida toidulisandina kaltsiumit koos D vitamiiniga eriti neil, kes on allergilised piimatoodete vastu. Kaltsium aitab hoida luud ja hambad tugevate ja tervetena.

NB! Võtke kaltsiumit eraldi multivitamiinist, näiteks õhtusöögi järgselt või enne magama minekut.

Kaltsium mõjutab raua imendumist, mistõttu peab need toidulisandid sisse võtma erinevatel aegadel. Toidulisandite võtmise vahele võiks jääda vähemalt kahe tunni pikkune ajavahemik.

Surgitechi e-poest leiate nii apelsini-, piparmündi-, kui ka sidrunimaitselisi kaltsiumitablette.

Kaalulanguse  perioodil ehk 1–2  aasta  jooksul  pärast  operatsiooni tarbite  Te toiduga vähem kaloreid kui kulutate ja organism kasutab puudujäägi katmiseks oma reserve (rasv- ja lihaskudet). Valgu tarbimine on sel perioodil oluline, et ennetada lihasmassi kadu. Bariaatrilistel patsientidel ei ole alati lihtne süüa vajalikus koguses valku, kuna portsjonid ja toidu kogus päevas on lihtsalt väiksemad. FitForMe on loonud just bariaatriliste patsientide vajadustele kohandatud valgulisandi. Valgupulbritel on kolm erinevat maitset: naturaalne, maasika ja vanilje! Erinevate maitsetega valgupulbrid stimuleerivad ja soodustavad (rasvavaba) lihasmassi arengut ning see aitab teie lihastel säilitada või taastada head vormi. 

 

Kasutatud allikad:

Bariaatrilise patsiendi ravijuhend

Miks tekib halb hingeõhk?

26.03.2021
Miks tekib halb hingeõhk?

Halb hingeõhk on üks nendest igapäevaprobleemidest, millest on tavaliselt inimestel ebamugav rääkida, kuid mis võib esineda igaühel. Halb hingeõhk on enamjaolt mööduv ja erinevate vahenditega kergesti leevendatav, kuid mida teha sel juhul, kui probleem on püsiv?

Halb hingeõhk (halitoos) on üldlevinud probleem, mida enamasti põhjustavad suus levivad bakterid. Tihti võib olla probleemiks kehv suuhügieen. Isegi, kui pesta hambaid igapäevaselt, võib kehva lõhna probleemiks olla kergekäeline ja kiire hambapesu.
Hambaid tuleks pesta ideaalis peale igat söögikorda, vähemalt kaks minutit. Peale seda on soovitatav loputada suuveega suud. Suuvee puhul võiks valida sellise, mis pärsib halba hingeõhku tekitavate bakterite levikut. Hambaniidil on samuti suuhügieeni puhul suur roll, hambahari ei ulata puhastama hammaste vahesid, sealt tuleb katu eemaldamiseks kasutada hambaniiti. Regulaarselt ja korralikult oma suuhügieeni eest hoolitsedes saab kergesti halvast lõhnast jagu.

Kuid kui hingeõhk on püsivalt halb, võib see viidata kehvale suutervisele või siseorganite probleemidele. Sellisel juhul ei aita pidev nätsu närimine ega suuveega loputamine, need vahendid vaid varjavad suulõhna, kuid ei kaota probleemi tuuma.

Halva hingeõhu enam levinud põhjused:

Hambakaaries ja igemepõletik

Igemepõletik, suu limaskesta põletik ning ka hambajuure põletik on ühed enimlevinumad halva lõhna põhjustajad. Suus esinevad põletikud vajavad ravi ja seetõttu tuleks lasta määrata suu raviplaan hambaarstil. Põletikuliste igemetega käivad lisaks halvale hingeõhule kaasas ka üks või mitu järgnevat sümptomit:

  • regulaarne igemeveritsus,
  • igemete turse, punetus ja taandumine,
  • hammaste liikumine

Krooniline põskkoopapõletik (sinusiit)

Pikaajalised põskkoopavaevused võivad samuti halba hingeõhku põhjustada. Selle seisundi tüüpilised sümptomid on roheline veniv tatt, hell põskkoobaste piirkond, sageli esineb ninakinnisus.

Konkreetse põhjuseta halb hingeõhk

Mõnikord on halva hingeõhu põhjustajaks ka päeval söödud toit, näiteks küüslaugune või vürtsikas eine. Kopsud eraldavad tarbitud toidust ja joogist lenduvad aineid.
Toidud, mis põhjustavad enim kehva hingeõhku:

  • küüslauk
  • alkohol
  • mõned reageerivad rasvasele toidule
  • piimatooted võivad põhjustada magushaput hingeõhku

Suitsetajatel esineb halba hingeõhku sagedamini, taimetoitlastel aga näiteks harvem.

Kurgumandlite suurenemine (kurgumandlite hüpertroofia)

Mõnel patsiendil on mandlites sügavad avaused, ilma et mandlid oleksid põletikulised. Neis avaustes võib moodustuda valge aine ja mandlite küljest tulevad aeg-ajalt lahti ebameeldiva maitsega valged tükikesed.
Pikaajaline mädakorkidega kurgupõletik võib samuti ebameeldivat maitset ja lõhna põhjustada.

Tarkusehamba lõikumine

Kui tarkusehammas lõikumisel kitsikusse jääb, võib tekkida põletikuline reaktsioon, mis põhjustab halba hingeõhku.

Suukuivus võib samuti olla halva hingeõhu faktor, samuti ka seedetrakti häired, ainevahetushäired ja hingamisteede infektsioonid. Viimaste puhul on halb lõhn intensiivne, püsiv ja teatud olukordadele
iseloomulik. Näiteks diabeedi puhul on tüüpiline atsetoonilõhn ning mõnede
neeruhaiguste korral iseloomulik ammoniaagilõhn. Nende lõhnade ära tundmine on oluline süsteemsete haiguste diagnoosimisel.

Tihti tekib ka kroonilise nohu ja farüngiidi puhul halb hingeõhk, mida tekitab limaskestal paljunevate bakterite elutegevus. Samuti võivad ebameeldiva hingeõhu põhjustajaks olla hingamisteede haigused (nt bronhiit, kopsupõletik).

Kui Te olete veendunud, et Teie hingeõhk on halb, pöörduge esmalt hambaarsti või suuhügienisti poole, kuna see on enamasti seotud suuga, mitte näiteks seedetraktiga.
Kui olete oma tavapärase menüü üle vaadanud ning arstiga kooskõlastanud muude terviseprobleemide puudumise, on halva hingeõhu puhul lahenduseks Octenident suuvesi.

Octenident suuvesi pärsib halba hingeõhku põhjustavate bakterite levikut ning tagab suu puhtuse ja värskuse. Octenident on tõhus vahend bakterite, seente ja limaskesta viiruste vastu. Suuvesi ei sisalda kloorheksidiini ega alkoholi ning ei muuda hammaste värvust. Octenident suuveel on mõnus, piparmündi maitse.


Octenident suuvee leiate meie epost ja apteekidest!


Allikad:
https://www.periodent.ee/halb-hingeohk-ehk-halitoos-voib-olla-mark-haigusest/

https://www.virtuaalkliinik.ee/sumptomid/2019/02/14/halb-hingeohk#Halva%20hinge%C3%B5hu%20enamlevinud%20p%C3%B5hjused

Kuiv nahk – kuidas seda leevendada?

19.02.2021
Kuiv nahk – kuidas seda leevendada?

Tänavu aasta on olnud imekaunis ja lumerohke talv, kuid karge külmaga käivad käsikäes ka kuiv ja kare nahk. Kuiva nahka iseloomustab kortsulisus, ketendus, tuhmus, raskematel juhtudel ka nahapraod. 

Dermatoveneroloogia eriala arst-resident Dr. Bret Kaldvee hoiatab, et naha väga tugeva kuivuse ja õigesti hooldamata jätmise puhul võib see põhjustada põletikku ehk dermatiiti. Seetõttu on praegusel külmal aastaajal eriti oluline oma naha eest õigesti hoolt kanda.  

Kuiva nahka põhjustavad ka sagedane pesemine seebi ja geelidega, mis sisaldavad pindaktiivseid aineid, naha puhastamine piiritust sisaldava tooniku ja näoveega, kuivatavate maskide ja dekoratiivkosmeetika kasutamine, samuti pikaajaline hormoonkreemide kasutamine.  Nahka ärritavad ka ühendid nagu alkohol ja parfüüm, need kahjustavad naha lipiidset barjääri ning põhjustavad sellega naha edasist kuivamist.

Kuuma veega pikalt vannis või dushi all olemine, tugev tuul, kuiv õhk, liigne päikesekiirgus võivad samuti naha kuivaks muuta.  

Dr. Kaldvee annab mõned väikesed nipid, kuidas naha kuivust parandada:

  • Patsiendid, kes armastavad pikki vanniskäike, peaksid selle asemel käima pigem duši all, sest siis ei puutu nahk nii kaua veega kokku.
  • Et vesi kuivatab nahka, on soovitatav niiskuse nahka lukustamiseks kasutada vanniõlisid. Duši all pestes võiks samuti eelistada tundlikule või atoopilisele nahale mõeldud dušiõlisid ja -kreeme, mis ei ärrita nahka ning aitavad hoida juba niigi rikutud nahabarjääri.
  • Tasub vältida seepi, sest see kuivatab nahka.
  • Vesi, millega pesete, ei tohiks olla väga kuum, eelistama peaks leiget vett.
  • Pärast pesemist tasub ennast pehme rätikuga kuivaks tupsutada. Sügelevat nahka ei tohi hõõruda!
  • Kohe pärast naha kuivatamist võiks nahale kanda palju rasvast kreemi.

Olenemata sellest, mis põhjustas naha kuivuse, tuleb seda niisutada. Naha kuivust pole kahjuks võimalik “välja ravida”, seetõttu on igapäevane naha niisutamine väga oluline.  

Soovitame omalt poolt Octenicare taastavat kreemi, mis hooldab ärritunud, kuiva ja ketendavat nahka, toidab epiteelseid haavu ja on ilma igasuguste lõhna- ja värvaineteta. Kreem sisaldab pantenooli, mis soodustab naha taastumist, tagab sileduse ja elastsuse, bisaboloolil on põletikuvastane toime ja rahustab nahka. 

Octenicare kreem toetab ka haavade ning ka tätoveeringute paranemise protsessi, sobib kasutada ka tundliku või ärritunud naha puhul, nt. atoopilise dermatiidi või psoriaasi puhul. 

 

Olge terved!

Surgitechi meeskond

 

Allikad: 

https://tervis.ohtuleht.ee/988674/nahk-on-liiga-kuiv-nahaarst-paneb-sudamele-jargi-hooldusel-neid-kolme-pohitode 

https://www.kliinik.ee/uudised/aid-31332/mis-on-kuiv-nahk- 

https://luminordic.com/naha-kuivus/

 

Haavahoolduse uus tase

22.01.2021
Haavahoolduse uus tase

Meie tooteperekonda on lisandunud kaks uut toodet - Octenilin haavaloputuslahus ja Octenilin haagaveel. Need tooted on loodud haavade optimaalseks parandamiseks ning kaitseks.

Octenilin® haavaloputuslahus

Sobib erinevat tüüpi haavade puhastamiseks. Octenilin haavaloputuslahusega saab puhastada kroonilisi haavasid, kinnijäänud haavasidemeid lahti leotada, igapäevaselt puhastada juba paranevaid haavasid jne. Tänu madalale pindpinevusele on Octenilin® haavaloputuslahusel suurepärased niisutavad omadused ja seega ka head puhastavad omadused koepindade, isegi raskesti ligipääsetavate haavapindade puhastamisel, nagu näiteks nahalõhed ja haavataskud.

Octenilin haavaloputuslahus sobib ideaalselt professionaalseks kasutamiseks, kuid võiks olla olemas igas majapidamises. Uuringud on näidanud, et sel tootel on hea puhastusvõime biofilmis olevate mikroorganismide suhtes. Võrreldes teiste haavaloputuslahustega on Octenilin®  märkimisväärselt paremate puhastusomadustega, mistõttu paranevad erinevad haavad kiiremini ja paremini.

Plussid:

  • kiire ja tõhus haavapuhastus
  • niisutab haavu ja loob ideaalse keskkonna haavade paranemiseks
  • hoiab sidemete ja haava niiskust
  • väga laia kasutusalaga
  • valutu 
  • eriti hästi talutav
  • sobib ka pikaajaliseks kasutamiseks 

Kasutamine

Octenilin haavaloputuslahus sobib nii haavade kiireks ja efektiivseks puhastamiseks ja dekontaminatsiooniks, haavakooriku eemaldamiseks, kui ka õrnaks haavade niisutamiseks, haavasidemete ja –patjade niisutamiseks/eemaldamiseks, igakordselt haavasidumisvahendite vahetamisel jne. Toodet võib soojendada enne kasutamist kehatemperatuurini. Loputamine ei ole üldiselt enam vajalik ning vajadusel saab haava hooldada edasi Octenilin® haavageeliga.

Toote leiad siit!

Octenilin® haavageel

Haavageel on imeline abivahend haavade paranemisel. Octenilin® haavageel kaitseb haavu efektiivselt nakkuste eest. Uuringud näitavad ka seda, et haavageel ühildub suurepäraselt kudedega ning see põhjustab vähem valu ja ebamugavusi haava paranemise perioodil.

Octenilin® haavageel sobib kasutamiseks krooniliste nahahaavade niisutamiseks ja puhastamiseks, loomuliku haava paranemisprotsessi soodustamiseks, põletushaavade hoolduseks ja ka haavasidemete ja –patjade niisutamiseks.

Plussid:

  • valutu
  • hästi talutav
  • ei ole ärritav ega ülitundlikkust tekitav
  • ei ole tsütotoksiline
  • ei takista epiteel- ega granulatsioonikoe teket
  • hästi talutav isegi krooniliste haavade puhul

Kasutamine

Toode on mõeldud ainult välispidiseks kasutamiseks ja see sobib korduvaks ja pikaajaliseks kasutamiseks (pikaajaline kasutamine peaks toimuma arstliku järelvalve all).

Enne haavageeli kasutamist niisutage ja puhastage haav võimalikult puhtaks ning seejärel katke haav täielikult haavageeliga (1-5 mm kiht). Haavageeli võib kanda ka otse mähistele, marlidele, kompressidele ja muudele materjalidele. Haavaside tuleks valida selline, et see sobiks haava paranemise faasiga. Octenilin® haavageeli võib jätta haavale kuni järgmise sideme vahetamiseni. Sideme vahetamise sagedus sõltub haava olemusest.  Ka Octenilin® haavageeli võib soojendada kehatemperatuurini vahetult enne kasutamist.

Toote leiad siit!

Püsige terved,

AS Surgitech

 

Kaltsiumi vajadus peale bariaatrilist operatsiooni

22.12.2020
Kaltsiumi vajadus peale bariaatrilist operatsiooni

Peale bariaatrilist operatsiooni tekib tihti küsimus - milline kaltsiumi vorm on parima imenduvusega ja sobivam, kas kaltsiumtsitraat või kaltsiumkarbonaat. 

Kaltsium mängib luude ja hammaste moodustamisel ning korras hoidmisel võtmerolli. Kaltsiumi olemasolu veres on oluline ka vererõhu ning mitme hormooni ja ensüümi tasakaalu jaoks. Pärast bariaatrilist operatsiooni väheneb kaltsiumi kasutamise ja imendumise võime. Lisaks võib kiiresti tekkida D-vitamiini puudus, mis tavaliselt aitab kaltsiumil imenduda, see on väga levinud.

Nendel põhjustel tuleks pärast bariaatrilist operatsiooni täiendavalt võtta kaltsiumiga toidulisandeid:

-        Pärast sleeve ja bypass operatsiooni: 1200-1500 mg päevas.

-        Pärast malabsorbtiivset operatsiooni (biliopankreaatiline diversioon): 1800-2400 mg päevas.

Maohappe vähenemine

Enamik kaltsiumiga toidulisandeid sisaldab kas kaltsiumkarbonaati või kaltsiumtsitraati. Bariaatriliste patsientide puhul võib esineda imendumistaseme erinevusi. Kaltsiumkarbonaat on võrreldes teiste kaltsiumipreparaatidega odavam ja sisaldab kõige rohkem elementaarset kaltsiumi grammi kohta (42%). See ei ole vees lahustuv ja vajab seetõttu maos lagunemiseks maohapet. Bariaatrilise operatsiooni järgselt toodab muutunud seedetrakt maohapet vähe või üldse mitte. Kaltsiumtsitraat aga lahustub vees või muus neutraalse pH-ga keskkonnas kiiresti ja lihtsalt. Seetõttu tuleks pärast bariaatrilist operatsiooni eelistada kaltsiumtsitraati, et oleks kindel, et kaltsium imendub piisavalt.

Maohappe madala taseme mõju kaltsiumi imendumisele

Uuringud on näidanud, et maohappe tase mõjutab kaltsiumi eri vormide imendumist. Selles uuringus uuriti kaltsiumkarbonaadi imendumist võrreldes kaltsiumtsitraadiga. Uuringus võrreldi normaalse maohappe tasemega patsiente operatsiooni järgselt madalama maohappe tasemega patsientidega. Tulemus näitas, et operatsioonijärgselt imendus kaltsiumkarbonaat 4%, aga kaltsiumtsitraat 45% ulatuses. Patsientide puhul, kellel oli normaalne maohappesisaldus, imendusid mõlemat kaltsiumivormid suhteliselt võrdselt.

Meie tootevalikust leiad kaltsiumtsitraati sisaldavad toidulisandid.

Kõigi küsimuste puhul pöörduge julgelt meie poole,

AS Surgitech meeskond

Allikas: https://fitformeresearch.com/project/calcium-absorption/?fbclid=IwAR2kM249Ue8ZAIGrexe54GP3ruZpN0_UYktBJ0mEUbL9cqjgFE4K0uW-IIM

Tervislik kingikott

14.12.2020
Tervislik kingikott

Vaikselt hiilivad lähemale jõulud ning jõuluvana kingikott ootab täitmist. Mis võiks olla parem kingitus kui tervis. Meie e-poest saab mugavalt, kiiresti ning kontaktivabalt tellida mitmeid erinevaid tooteid, mis võiksid igal inimesel olemas olla. 

Vitamiinid ja mineraalid

Tasakaalu hoidmine elus on äärmiselt oluline ning selle puhul aitavad mitmed vitamiinid ja mineraalid. Tänapäeval on inimestel mitmetest neist puudus nagu näiteks magneesium, tsink, raud, D- ja B-vitamiinid. Meie tootevalikust leiate:

Magleq B6 MAX + D3 vitamiin on mõeldud kasutamiseks tavatoidu täiendamiseks magneesiumi, vitamiin B6 ja vitamiin D-ga. Sobib inimesele, kes tunneb tihti väsimust ja kelle vaim või füüsis on ülekoormatud ja stressis.

Soft Iron+SR puhul on tegemist raud(II)diglütsinaadi sisaldava toidulisandiga, mis on vajalik vere punaliblede ja hemoglobiini normaalseks moodustumiseks. Rauapuudus toob muuhulgas kaasa ka väsimustunde.Toidulisand sisaldab Fe2+, vitamiin C, B6, B12 ja foolhapet.

Cynek Forte on tsinki sisaldav toidulisand, mis aitab tugevdada immuunsüsteemi ja aitab vähendada külmetushaigustesse nakatumise ohtu. Tsingil on oluline roll ka meeste tervisele.

Prostaceum on meestele mõeldud toidulisand, mis sisaldab kõrvitsaseemne, väikeseõielise pajulille ja serenoapalmi viljade ekstrakti, toetades eesnäärme funktsioneerimist.

NervoCalm Sleep aitab tagada head und. Väljapuhkamine on hea tervise puhul väga oluline. See toidulisand aitab inimesi, kes teevad pikki lende, öiseid vahetusi või neid, kes mingil põhjusel ei suuda hästi uinuda.

Orton Flex suukaudse lahuse pulber on mõeldud neile, kes hoolivad oma liigestest. See sobib kui oled näiteks kas füüsiliselt aktiivne, ülekaaluline, vanemaealine või seisad silmitsi postmenopausiga. 

Nahahooldus

Nahahooldus on teema, mis võiks puudutada igaüht, sest nahk ja selle tervis on äärmiselt olulised. Nahal on palju ülesandeid, millest peamine on kaitsta meid mehaaniliste, füüsiliste, keemiliste ning bioloogiliste tegurite eest. Meie tootevalikust leiab endale midagi sobivat ka kõige nõudlikum:

Arnika geel sobib hästi päikesepõletuse, putukahammustuste ja sinikate korral, sest sel on muuhulgas ka mõnus jahutav efekt.

Calendulin salvisari hoolitseb ja kaitseb väsinud nahka, soodustades kareda ja ärritunud naha taastumist, sisaldades saialille ekstrakti ja E-vitamiini.

Vivocini sari on toodetud Šveitsis ning tegemist on äärmiselt kõrge kvaliteediliste toodetega. Sarja kuuluvad Vivocin kaitsev ja taastav salv, Vivocin niisutav ja taastav kreem, Vivocin jahutav ja taastav losjoon ja Vivocin eriti õrn puhastussprei nahale. Vivocini sari on mõeldud ja välja töötatud selleks, et toetada naha loomulikku uuenemist ning säilitada naha kaitsebarjääri pärast dermatoloogilisi protseduure nagu näiteks laserravi, püsimeik, kehatätoveeringud, sealhulgas tätoveeringute eemaldamine. Samas on tegemist igapäevaseks nahahoolduseks mõeldud kvaliteetse sarjaga.

Liigesed ja lihased

Murmelin sarja salvid otse Alpidest, mis on mõeldud liigestele ja lihastele. Tegemist on Alpi ümiseja õli, arnika ekstrakti, mägimänniõli ja mentooli sisaldavate salvidega, mis aitavad stimuleerida vereringet, mõjub rahustavalt lihastele ja liigestele, leevendab kaela, õla ja selja pingeid ning taastab lihaseid pärast sportimist ja kehalist pingutust. Veel kiirema leevenduse lihaspingele toovad rahustava toimega Rubilind Classic roll-on ja Rubilind RED roll-on. Neid tooteid on tõeliselt mugav kasutada ning need ei sisalda ka ühtki säilitusainet. 

Desinfitseerimisvahendid

Hetkel eriti aktuaalne teema, kuid tegelikult oluline igal ajahetkel. Meie tootevalikust leiate mitmeid väga kvaliteetseid desinfitseerivaid tooteid nahale ja pindadele. Esindame Eestis äärmiselt head ja hinnatud kaubamärki Schülke. Tutvu valikuga siin!

 

Kaunist ja tervet jõuluaega,

Surgitechi meeskond 

Kätepesu ja -hügieen aitab kaitsta tervist

04.12.2020
Kätepesu ja -hügieen aitab kaitsta tervist

Kätepesu on üks parimaid viise, kuidas kaitsta ennast ja oma perekonda haigestumise eest. Käte pesemine võib sind tervena hoida ja takistada erinevate hingamisteede (ja ka nt kõhulahtisuse) nakkuste levikut ühelt inimeselt teisele. 

Mikroobid võivad levida nii inimestelt kui ka pindadelt, nt kui:

  • puudutada oma silmi, nina või suud pesemata kätega;
  • valmistada toitu ja süüa seda pesemata kätega;
  • puudutada saastunud pindu või esemeid;
  • nuusata, aevastada või köhida kätesse ja puudutada seejärel teist inimest või esemeid jne.

Võtmetegurid käte pesemisel

Saad aidata endal ja oma lähedastel tervena püsida, pestes sageli käsi, eriti nendel olulistel hetkedel, kui on suurem tõenäosus mikroobide levikuks:

  • enne toidu valmistamist, selle ajal ja pärast seda;
  • enne söömist;
  • pärast tualeti kasutamist;
  • pärast nuuskamist, köhimist või aevastamist;
  • pärast loomade või loomsete jäätmete puudutamist;
  • pärast prügi puudutamist;
  • nakkusohtlike pindade (nagu ukselingid jne) katsumist;
  • ühistranspordi jne kasutamist 

COVID-19 pandeemia ajal tasub puhastada käsi ka juhul kui:

  • oled viibinud avalikus kohas ja puudutanud eset või pinda, mida teised inimesed võivad sageli puudutada, nagu ukselingid, lauad, ostukärud või elektroonilised kassaaparaadid/ekraanid jne.
  • enne ükskõik millal oma silmade, nina või suu puudutamist, sest nii satuvad mikroobid kõige sagedamini kehasse. 

Viis sammu käte korralikuks pesuks

  1. Niisuta oma käsi puhta, voolava veega, keerake kraan kinni ja võtke seep või pesugeeli.
  2. Hõõru käed seebiga kokku ja jälgi hoolega, et pesed ka käte seljad, sõrmede vahed ja küünte alused.
  3. Pese käsi vähemalt 30 sekundit.
  4. Loputa käed puhta voolava vee all korralikult.
  5. Kuivata käed puhta rätikuga (avalikus kohas paberrätiga). 

Kui seepi ja vett ei saa kasutada, kasutage käte desinfitseerimisvahendit. Soovitav on kasutada alkoholipõhist käte desinfitseerimisvahendit, mis sisaldab vähemalt 60% alkoholi. Desinfitseerimisvahendid võivad paljudes olukordades kiiresti vähendada kätel kahjulike mikroobide arvu. Kanna vahend ühe käe peopesale ja hõõru oma käsi kokku. Hõõru üle käte ja sõrmede vahele kuni käed on kuivanud (see peaks võtma umbes 20 sekundit). 

Teriseameti nõuanded tõhusaks kätehügieeniks ja kätepesuks:

  • Küüned tuleb lõigata lühikeseks, et vältida parasiidi munade kogunemist küünte alla. Küüsi ei tohi närida;
  • Tee käed ja randmed voolava vee all märjaks;
  • Doseeri piisavas koguses seepi;
  • Hõõru peopesasid vastamisi;
  • Hõõru parema käega vasakut käeselga nii, et ka sõrmed üksteisega kontaktis oleksid. Korda sama teise käega;
  • Hõõru peopesasid vastamisi harali sõrmedega;
  • Hõõru parema käe peopesas vasaku käe sõrmede pealispindu. Korda sama teise käega;
  • Hõõru parema käega ringjaid liigutusi tehes vasaku käe pöialt. Korda sama teise käega;
  • Hõõru ringjate liigutustega parema käe sõrmeotsi vasakus peopesas. Korda sama teise käega;
  • Loputa käed veega;
  • Kuivata käed hoolikalt ühekordse paberkäterätikuga;
  • Sulge veekraan paberkäterätikuga;
  • Kogu kätepesu protseduur võtab aega 40-60 sekundit, mille järel on käed puhtad. 

 

Olge terved,

AS Surgitech 

Allikad: https://www.cdc.gov/handwashing/when-how-handwashing.html

https://www.terviseamet.ee/et/uudised/korralik-katehugieen-kaitseb-tervist

Mis on diabeet?

16.11.2020
Mis on diabeet?

"Mis on diabeet?" võib olla esimene küsimus, kui sina või mõni lähedane on sellise diagnoosi saanud. Kindlasti küsivad selle kohta ka pereliikmed ja sõbrad. Sisuliselt on diabeet see, kui veres on liiga palju glükoosi (suhkrut). Diabeeti iseloomustab lisaks see, kui organismil puudub võime täielikult või osaliselt insuliini (kõhunäärme poolt toodetud hormooni) toota. Insuliinil on oluline osa toidu seedimisel, võimaldades veresuhkrul rakkudesse siseneda. Ilma insuliinita jääb glükoos verre, suurendades glükoosi taset veres (hüperglükeemia). Selles etapis hakkab keha näitama märke, et midagi ei ole korras. Kui diabeedieelne seisund või diabeet on diagnoositud, tuleb sul tutvust teha veresuhkru mõõtmisega. Enamik inimesi testib veresuhkrut sõrmeotsa verest, kus pisikest tilka kasutatakse glükomeetri (glükoositaseme mõõteseade) testribal. Tänapäeva glükomeetrid on äärmiselt kiired ja turvalised ning vajavad tulemuste andmiseks väga väikest kogust verd.

Erinevat tüüpi diabeet

I tüüpi diabeet esineb 5–10% diabeetikutest ning seda diagnoositakse tavaliselt lastel ja noorukitel. Seda põhjustab pankreases insuliini tootvate beetarakkude hävimine. Selle tekkepõhjus pole siiani täiesti selge. Nendel juhtudel on vaja ravis kasutada insuliini

II tüüpi diabeet moodustab 90–95% kõigist diabeetikutest ja selle põhjuseks on organismi ebapiisav insuliini tootmine või võimetus seda õigesti kasutada. Seda diagnoositakse peamiselt täiskasvanutel (üle 40-aastased) ja sageli jääb see aastateks märkamata, kuna tihti pole sümptomeid kohe märgata. II tüüpi diabeeti soodustab ülekaalulisus, istuv eluviis ning pärilikkus. Enamasti ravitakse seda tablettidega, kuid mõnel juhul võib osutuda vajalikuks insuliini või muu süstitava ravimi kasutamine.

Rasedusaegne diabeet võib esineda mõnel naisel raseduse ajal. See juhtub siis, kui kehal on raseduse ajal raskusi insuliini kasutamisega, tavaliselt hormoonide muutuste tõttu. Enamasti kaob seda tüüpi diabeet pärast lapse sündi. Kuid see võib tõsta riski haigestuda tulevikus II tüüpi diabeeti.

Pidage meeles, et diabeedi tekkimine pole kellegi süü, kindlasti ära süüdista ennast. Sind tabas ootamatu muutus elus, kuid sellega on võimalik edukalt hakkama saada. Diabeediravi võib vajada elustiili muutmist ja mõnel juhul hõlmab see ravimeid ja/või insuliini. Kui sul on kahtlusi või küsimusi oma tervise osas, siis pöördu kindlasti oma arsti poole. Riskigruppi kuuludes oleks hea hoida igaks juhuks üks glükomeeter kodus, et aeg-ajalt end ise kontrollida.

Mõned näitajad, mida tasub enda puhul jälgida, mis võivad viidata diabeedile:

  • kaalutõus
  • külm higi
  • raskemini paranevad haavad
  • väsimus
  • südamepekslemine
  • osade ravimite võimalik kõrvalmõju
  • sage urineerimine
  • pidev janu
  • äärmuslik nälg

Olge terved,

Surgitechi pere

Kuidas magamiseks valmistuda?

29.10.2020
Kuidas magamiseks valmistuda?

Une tähtsust meie organismile ja tervisele ei saa alahinnata. Ideaalis võiks kolmandiku päevast veeta magades ja jõuvarusid taastades.
Kuidas häälestada oma keha uneks ning aidata ajul melatoniini (nn unehormooni) vabastada, et uni saabuks kiiresti ning oleks piisavalt sügav? Siin on mõned näpunäited selleks.

Kodus

Soovitatav on süüa päeva viimane söögikord vähemalt kolm tundi enne magamaminekut. See võiks olla kergesti seeditav, et suurem seedimine ei jääks uneajale.
Pool tundi pärast õhtusööki võiks seedimise soodustamiseks juua taimeteed või mineraalvett. Seda tüüpi joogid toimivad tavaliselt kahel viisil - stimuleerivad seedemahlu ja aitavad rahuneda.
Pärast õhtusööki võiks tegeleda selliste tegevustega, mis ei nõua palju füüsilist pingutust ja ei hõlma palju emotsioone. Kui veedad õhtu teleri ees, jälgi programmi ning vali saated/filmid/sarjad, mis aitavad lõõgastuda. Hilisõhtu pole parim aeg põnevike ja märulifilmide vaatamiseks.
Tee õhtusest pesemisest rituaal, mille keskpunktiks oled sina ise. Muuda vannituba koduseks spaaks. Lõhnavate soolade, õlide, küünalde, õrna muusikaga mõnusaks veeprotseduuriks. Keskendu lihtsatele tegevustele – keha kreemitamisele, juuste harjamisele jne. Häirimatu rahu on see, mida vaim ja keha vajavad!
Vähenda kodus valguse intensiivsust ja summuta helisid tekitavad seadmed.

Magamistoas

Põhiline on säilitada rahu ja segamatus!
Esiteks vaata üle magamistoa sisustus ja üldpilt, kas see soodustab lõõgastumist. Soovitatakse valida mahedad toonid, eelista värvidest rohelist, karamellist, hallikaid ja valgeid. Seda tooni seinad, vaibad ja kardinad võiksid aidata lõõgastuda.
Teiseks veendu, et sul oleks hea voodi, madrats ning voodipesu – see investeering tasub end kordades ära, sest hea uni on kui ravim. Investeeri kvaliteetsesse madratsisse, mis ei tekita positsiooni vahetamisel helisid, tagab hea õhuringluse jne. Vaata, et padi oleks just sinu uneasendile sobiv. Proovi läbi erinevat tüüpi, paksust ning raskust tekke, et leida sobivaim.
Ning äärmiselt oluline on hoida magamistuba meelelahutuse, ekraanide jm vaba. Magamistuba peaks olema ruum, mis seostub juba alateadlikult vaid lõõgastumise ja unega.

Voodis

Mida teha, kui ülalnimetatud soovitustest pole kasu ja uni ei tule?
Ära anna järele kiusatusele vaadata telefoni, telerit või lülitada sisse sülearvutit. Monitorist kiirgav valgus häirib melatoniini tekkimist organismis. Keskenduge sel hetkel näiteks loodusele.

On mitmeid hingamistehnikaid, mis aitavad rahuneda ja uinuda. Siin on üks variant: lama mõnusalt pikali ja pane keel suulaele just esihammaste taha. Lõdvesta näo-, keele- ja kaelalihased. Keskendu rahulikule nina kaudu hingamisele - õrnale õhupuhumisele. Kujuta ette, et õhuvool jõuab kuklasse ja siis voolab see soojalt kopsudesse ja kõhtu. Hinga õhku ninakaudu ilma igasuguse vaeva ja kunstliku kinnihoidmiseta.

Kui und ikka ei ole, ei tasu voodisse oma mõtete küüsi seda pikaks ootama jääda. Selle asemel võiksid teha midagi positiivset ja rahustavat, näiteks lugeda raamatut või teha kerget meeldivat käsitööd.

 

Millal on melatoniinist toidulisandina abi?

-        Reisimisest tingitud ajavahe mõjude korral

-        Uinumisraskuste korral

-        Liiga varase ärkamise puhul

-        Kui soovid muuta oma unerütmi

-        Öiste ärkamiste puhul

 

NervoCalm Sleep toidulisand melatoniiniga on mõeldud neile, kellel on raskusi uinumisega ja rahuliku unega; kes kannatavad närvipinge all, ja kes soovivad end õhtul ja öösel lõõgastunult tunda. Melatoniin aitab vähendada uinumiseks kuluvat aega. Kannatuslille ekstrakt aitab lõõgastuda ning tagada rahustava une. Melissi lehtede ekstrakt aitab vähendada närvipinget ning loob positiivse ja lõõgastunud meeleolu. Ka humala essents on lõõgastavate omadustega ning L-teaniin rahustava toimega.

 

Ilusaid unenägusid,

AS Surgitech meeskond

6 levinumat märki, mis võivad viidata vitamiinipuudusele.

22.09.2020
6 levinumat märki, mis võivad viidata vitamiinipuudusele.

Päikeseline suvi on selja taha jäänud ning tervisemured, mis suvel tihti kaovad, võivad taas pead tõstma asuda. Toome välja mõned märgid, millele tasuks tähelepanu pöörata ja millise vitamiini või mineraali puudus võib nende taga olla. Nende äratundmine aitab toitumist, ja vajadusel toidulisandite võtmist, kohandada.

Alljärgnevalt on välja toodud 6 kõige tavalisemat vitamiini- ja mineraalainepuuduse märki.

Haprad juuksed ja küüned

Hapraid juukseid ja küüsi võivad põhjustada mitmesugused tegurid. Üks neist on biotiini puudus.

Biotiin, tuntud ka kui vitamiin B7, mis aitab organismil toitu energiaks muuta. Biotiini puudus on väga haruldane, kuid selle ilmnemisel on haprad, hõrenevad või lõhenevad juuksed ja küüned kõige märgatavamad sümptomid.

Muud biotiinipuuduse sümptomid on nt krooniline väsimus, lihasvalu, krambid ja kipitus kätes ja jalgades. Biotiinipuuduse tekkimise suurim oht on rasedatel, suitsetajatel või alkohoolikutel ning seedetrakti häiretega inimestel. Samuti on riskiteguriks antibiootikumide ja mõnede krambivastaste ravimite pikaajaline kasutamine. Toore munavalge söömine võib põhjustada ka biotiini puudust. Seda seetõttu, et toores munavalge sisaldab avidiini, valku, mis seob biotiiniga ja võib vähendada selle imendumist.

Biotiinirikkad toidud on munakollane, kala, liha, piimatooted, pähklid, seemned, spinat, brokoli, lillkapsas, maguskartul, pärmi täisteratooted ja banaan.

Katkised suunurgad

Suu ja selle ümbruse kahjustused võivad olla osaliselt seotud teatud vitamiinide või mineraalide ebapiisava tarbimisega. Näiteks suuhaavandid on sageli raua või B-vitamiinipuuduse tagajärg.

Nurgaheiliit, seisund, mis põhjustab suunurkade lõhenemist või verejooksu, võib olla põhjustatud liigsest süljeeritusest või dehüdratsioonist. Kuid see võib olla põhjustatud ka ebapiisavast raua ja B-vitamiinide tarbimisest.

Rauarikkad toidud on kodulinnud, liha, kala, kaunviljad, tumedad rohelised lehtsalatid, pähklid, seemned ja täisteratooted. Vajadusel tasub võtta lisaks rauapreparaate.

Veritsevad igemed

Mõnikord võib igemete veritsemise põhjuseks olla liiga tugev hambapesu tehnika, kuid süüdi võib olla ka C-vitamiini puudus.

C-vitamiinil on oluline roll haavade paranemisel ja immuunsusel ning see toimib isegi antioksüdandina, aidates vältida rakukahjustusi. Meie keha ei tooda C-vitamiini ise, seega on ainus viis selle piisava taseme säilitamiseks mitmekülgne toitumine ja vajadusel toidulisandid.

C-vitamiini puudust esineb harva inimestel, kes tarbivad piisavalt värskeid puu- ja köögivilju, kuid paljud inimesed ei söö iga päev piisavalt puu- ja köögivilju.

Vähene C-vitamiini tarbimine võib põhjustada igemete veritsemist ja isegi hammaste kaotust. Tõsise C-vitamiini puuduse tagajärg on skorbuut, mis pärsib immuunsüsteemi, nõrgestab lihaseid ja luid ning muudab inimesed väsinuks ja loiuks. Muud C-vitamiini puuduse tavalised tunnused on kergelt tekkivad verevalumid, aeglane haavade paranemine, kuiv ketendav nahk ja sage ninaverejooks. Tarbige kindlasti piisavalt C-vitamiini, süües iga päev vähemalt 2 puuvilja ja 3–4 portsjonit köögivilju.

Halb öine nägemine

Toitainetevaene dieet/toitumine võib mõnikord põhjustada nägemisprobleeme. Näiteks on A-vitamiini vähene tarbimine sageli seotud öise pimeduse seisundiga, mis vähendab inimeste nägemisvõimet vähese valguse või pimeduse korral. Selle põhjuseks on asjaolu, et A-vitamiin on vajalik silmade võrkkestas leiduva pigmendi, mis aitab öösel näha, tootmiseks.

Õnneks on arenenud riikides A-vitamiini puudus haruldane. Need, kes kahtlustavad, et A-vitamiini tarbimine on ebapiisav, võivad proovida süüa rohkem A-vitamiini sisaldavaid toite, nagu maks, piimatooted, munad, kala, tumedalehelised rohelised salatilehed ja kollakas-oranžid köögiviljad.

Juuste väljalangemine

Juuste väljalangemine on väga levinud sümptom. Tegelikult kannatab kuni 50% täiskasvanutest juuste väljalangemise all 50-aastaseks saamise hetkeks. Järgnevate toitainete piisav tarbimine võib aidata juuste väljalangemist ära hoida või aeglustada.

Raud. See mineraal osaleb DNA sünteesis, sealhulgas juuksefolliikulites sisalduva DNA sünteesis. Raua vähesus organismis võib põhjustada juuksekasvu peatumise või juuste välja- langemise. Hea rauapreparaadi leiat siit.

Tsink. See mineraal on hädavajalik valgusünteesiks ja rakkude jagunemiseks - kaheks juuste kasvu jaoks vajalikuks protsessiks. Tsingipuudus võib samuti põhjustada juuste väljalangemist. Hea tsingipreparaadi leiad siit.

Linoolhape ja alfa-linoleenhape. Need asendamatud rasvhapped on vajalikud juuste kasvu ja hoolduse jaoks.

Niatsiin (vitamiin B3). See vitamiin on vajalik juuste tervena hoidmiseks. Alopeetsia, seisund, mille korral juuksed langevad välja väikeste laikudena, on niatsiinipuuduse üks võimalikest sümptomitest.

Biotiin (vitamiin B7) on veel üks B-vitamiin, mille puudus võib põhjustada juuste väljalangemist.

Liha, kala, munad, kaunviljad, tumedad lehtköögiviljad, pähklid, seemned ja täisteraviljad on head raua ja tsingi allikad.

Rahutute jalgade sündroom

Rahutute jalgade sündroom on närvihaigus, mis põhjustab jalgades ebameeldivaid või ebamugavaid aistinguid, aga ka vastupandamatut soovi neid liigutada.

Kuigi rahutute jalgade sündroomi täpseid põhjuseid ei mõisteta täielikult, näib selle sümptomite ja organismi rauasisalduse vahel olema seos. Näiteks seovad mitmed uuringud vere madalad rauavarud rahutute jalgade sündroomi sümptomite suurenemisega. Mitmed uuringud märgivad ka, et sümptomid ilmnevad sageli raseduse ajal, perioodil, mil naiste rauatase kipub langema.

Rauavarude täiendamine aitab üldjuhul vähendada neid sümptomeid, eriti diagnoositud rauapuudusega inimestel.

Kasuks tuleb kindlasti rauarikaste toiduainete, näiteks liha, linnuliha, kala, kaunviljade, tumedate roheliste salatilehtede, pähklite, seemnete ja täisteratoote tarbimise suurendamine. Vajadusel tuleks tarbida lisaks rauda sisaldavaid toidulisandeid.

 

Püsige terved ning kaunist sügist!

AS Surgitechi meeskond

Allikas: https://www.healthline.com/nutrition/vitamin-deficiency#14

Reisiapteek on oluline!

03.09.2020
Reisiapteek on oluline!

Reisimine on põnev ja positiivseid laenguid andev tegevus ning selleks, et miski seda ei rikuks, tasub teha teadlikke ettevalmistusi. Reisiapteegi sisu sõltub paljuski sellest, kuhu ning kui pikaks reisida, milline on reisija tervislik seisund jpm. Alljärgnevalt toome välja nimekirja, millest igaüks saab omale vajaliku välja valida ja reisiapteeki lisada. Hea mõte oleks isiklikke vajadusi ja eelistusi arvestades nimekiri/nimekirjad koostada ning igaks järgnevaks reisiks alles hoida ning vajadusel ajas täiendada.

Kasuta seda kontrollnimekirja kui üldist juhist  ning isikupärasta oma komplekt – sul võib olla sellest vähem või rohkem vaja, sõltuvalt reisi piirkonnast, ajast ja isiklikust tervisest lähtuvalt. 

Reisiapteegi üldiste soovituste nimekiri:

Individuaalsetest vajadustest ja sihtkohast sõltuv nimekiri:

  • Regulaarsed retseptiravimid, mida tuleks hoida originaalpakendites
  • Meditsiinivarustus, mida kasutad regulaarselt 
  • Lisaprillide ja kontaktide paar
  • Kuuldeaparaatide patareid
  • Veepuhastustabletid
  • Sääsevõrk voodile
  • Antibiootikumid teatud soolenakkuste või raskete hingamisteede infektsioonide tarbeks
  • Malaaria ennetamise tabletid 

Osadesse piirkondadesse reisides tuleks end eelnevalt vaktsineerida, uuri kindlasti selle kohta sihtkohast lähtuvalt. 

Allikas: https://my.clevelandclinic.org/health/articles/12784-travel-medical-kit 

Mõnusat puhkust soovides,

AS Surgitech meeskond

Soft Iron+SR rauakapslite ekperimendi kokkuvõte

31.08.2020
Soft Iron+SR rauakapslite ekperimendi kokkuvõte
Kirjutasime maikuus, kuidas meie kolleeg Krista tänu Soft Iron+SR rauakapslitele oma rauavarud korda sai. Täpsemalt saab lugeda siit.
 
Esitasime siis ka üleskutse ühele kiiremale ka ise eksperimenti läbi tegema. Kiireimaks reageerijaks osutus Kätlin (27a), kellel oli pikalt probleeme hemoglobiini ja ferritiini tasemega. Peale meie poolt saadetud Soft Iron+SR rauakapslite kuuri läbitegemist olid uued analüüsid augustis korras.
 
 
 

Kokkuvõtteks võib öelda, et Soft Iron+SR rauakapslid tõesti töötavad!

Haavahooldus ja -ravi

10.07.2020
Haavahooldus ja -ravi

Nahk on keha suurim organ ning annab igaühele meist kaitsva barjääri. Suvi on periood, mil tekivad märksa kergemini erinevad kriimustused ning ka sügavamad haavad. Kui sul tekib haav, on kiire tegutsemine väga oluline. Samuti hilisem haavahooldus, sest haavade paranemine on organismile keeruline protsess. Enne mis tahes haavade käsitsemist pese käsi ning kasuta võimalusel ühekordseid kaitsekindaid.

Toome välja mõned peamised punktid, mida haava esmaabis arvestada: 

Natuke verd on hea
Veri aitab haava puhastada, nii et väike veritsus on hea. Enamike väikeste lõigete ja kraapimiste verejooks peatub üsna kiiresti, kuid seda protsessi saab vajadusel kiirendada, surudes õrnalt marli vms sellele kohale.

Puhasta haav kohe
Kõigepealt on vaja haav puhastada ja kui on, siis sellest võõrkehad eemaldada. Selleks sobivad hästi spetsiaalsed havaapuhastusvahendid nagu Octenisept. Octenisepti nahalahust saate osta apteekidest! See toode ei kipita ega kuivata nahka, seega sobib see ka pikemaajaliseks kasutamiseks (paljud alkoholi sisaldavad vahendid kuivatavad haava liialt). 

Haavageeli kasutamine
Osad haavad muutuvad kuivaks ning neis tekib justkui n-ö kiskumise tunne, mis võib haava paranemist tunduvalt aeglustada. Haavageelid ei hoia mitte ainult haavu niiskena, vaid võivad ka vähendada nakkusohtu. Kandke haavale õhuke kiht näiteks Octenisepti haavageeli.

Sidemed ja plaastrid
Mitte kõik haavad ei vaja sidumist, kuid kui haava hõõrub riietus või jalanõud, katke see sidemega. Kõigi haavade jaoks ei sobi ka vaid tavaline side, kuid esmaabivahendiks võiks see kindlasti olemas olla. Hea oleks, kui olemas oleksid ka parafiinilapid, mis aitavad vältida sideme kleepumist haava külge. Kuna haavad on nii erinevad, ei ole sidumise osas ühte universaalset nõu. Kui haav on näiteks suure haavaeritusega, tuleks haavavõrgule asetada veel imav haavapadi. Sidemete ning plaastrite valik on tänapäeval äärmiselt suur ning sobiva leiab kindlasti.
 

Nakkusnähud
Kui vigastatud koht hakkab punetama ja see osa laieneb; kui tekib turse; kui haav eritab rohelist või kollast vedelikku; või kui haava ümbrus on soe või õrn, võib olla tekkinud infektsioon. Samuti tuleks jälgida, et ei tekiks turseid lümfisõlmedes kaelal, kaenlaaluses või kubemes, ega ka valusid kehas, külmavärinaid või palavikku. Kui sul on mõni neist tunnustest, helista kohe oma arstile.

Haavade paranemine on pikk protsess, seega tooma välja mõned näpunäited, mis aitavad paranemisele kaasa:

1. Ära lase oma haaval vannis ega duši all märjaks saada.
See hoiab haava liiga märjana ja võib baktereid teistesse kehaosadesse levitada. Haava kuivana hoidmiseks võite kasutada spetsiaalsid kileümbriseid või kleepige sellele ise kilekott.

2. Ära jäta oma haava lahti.
Haav ei pea hingama! See võib hoopis aeglustada paranemist.

3. Väldi hõõrumist ja survet.
Surve haavale aeglustab samuti paranemist. Piira seda aega nii palju kui võimalik. Sõltuvalt sellest, kus haav asub, võib olla vaja spetsiaalseid kingi, karke, polstrit jne.

4. Lõpeta suitsetamine.
Suitsetamine aeglustab märkimisväärselt haava paranemist. Iga suitsetatav sigaret sulgeb veresooned tundideks (kuni 40–45% ulatuses). See vähendab hapniku hulka veres, mis on vajalik haava paranemiseks. 

5. Kontrolli oma veresuhkrutaset.
Kontrollige regulaarselt oma glükoosisisaldust nt Accu-Chek glükomeetriga. Iga kord, kui veresuhkur on üle 8 mmol/L, kahjustab see paranemist. Jälgige kindlasti on toitumist ning vajadusel pidage nõu oma arstiga.

6. Suurenda valgu tarbimist.
Valk on see, mida organism vajab paranemiseks. Söö iga päev kolm kuni neli portsjonit valku. Kui rauatase on madalapoolsem, aeglustab see paranemist. Kui sul on madal hemoglobiinitase, soovitame kasutada lisaks Soft Iron rauakapsleid.

Enamiku inimeste jaoks on haavade ravi üsna lihtne. Puhastad haava kodus, seod sidemega kinni või katad plaastriga ja lased sel loomulikult paraneda. Kuid kui oled oma haava eest korralikult hoolitsenud aga ole mingeid edusamme näinud või oled mures, et olukord on tõsine, pöördu kindlasti arsti poole.

Pöördu alati arsti poole, kui sinu haav:

  • ei lõpeta veritsemist pärast 5-10-minutist survet;
  • on sügav;
  • on silma lähedal;
  • on tekitatud millegi musta või roostes poolt;
  • sinna on kinni jäänud mustus;
  • on väga valus;
  • näitab nakkuse märke;
  • on põhjustatud looma hammustusest.


Esmaabivahendid, mis kõigil peaksid olema:

  • pintsetid;
  • haavageel ja -puhastusvahend;
  • käte desinfitseerimise vahend;
  • steriilsed kindad;
  • valuvaigistid;
  • sidemed ja plaastrid;
  • antiseptilised salvrätikud;

Allikad:
https://www.westchesterhealth.com/blog/9-essential-first-aid-tips-for-wound-care/

https://www.normanregional.com/blog/8-tips-to-wound-healing

Hakkame liikuma

19.06.2020
Hakkame liikuma

Kaalu kaotamine kõlab tihti nagu suur töö ja ettevõtmine. Selline kuvand võibki tekkida, sest paljud tervisliku elustiili propageerijad lisavad näiteks sotsiaalmeediasse tihti higist nõretavaid jõusaali fotosid või keerulisi füüsilisi väljakutseid. Kuid tegelikult võib salenemine tähendada ka lõbutsemist ja seda suurepärase enesetunde saatel. Ning tervislik kehakaal ja hea enesetunne on kõigile olulised, eriti veel diabeetikutele või selle riskigrupile.

Mõtle järgmistele väidetele:
• Kehaline aktiivsus on võtmetähtsusega kehakaalu alandamisel ja veresuhkru kontrolli all hoidmisel.
• Aktiivsem võib olla igaüks, olenemata vanusest või kaalust. Oma hetke aktiivsusest saab alati natukene aktiivsem olla, isegi kui keha seab selleks füüsilised piirangud.
• Alati ei peagi eraldi n-ö trenni tegema – niitmine, lehtede riisumine, poodi jalutamine, isegi põranda pesemine on juba head algused.

Miks on see oluline?

Esiteks põletab füüsiline aktiivsus liigsed kalorid, mis muidu muutuks rasvaks. Lihtsalt öeldes, mida rohkem liigutada ja kaloreid põletada, seda lihtsam on kaalu (normaalse toitumise juures) kaotada.
Teiseks ehitab füüsiline aktiivsus lihaseid. Mida suurem on lihasmass, seda rohkem kaloreid põletab keha ka loomulikus olekus, isegi puhates.
Kolmandaks tõstab see tuju ja enesetunnet ning aitab leevendada ärevust ja depressiooni.

Kuidas alustada?

Kui oled alles treeningutega alustamas ning sul on mõni tervislik probleem, võiksid rääkida oma arstiga kõigist piiridest või muredest, mida pead võib-olla kaaluma. Järgmisena tuleks välja mõelda, mis sulle meeldib üldiselt. Selleks võib olla loodus, inimesed, muusika vms. Ning sellest tulenevalt saab leida midagi aktiivset seda toetama. Näiteks kui sulle meeldib loodus, võta plaani iganädalaselt mõnd uut tervise- või loodusrada läbida. Kui sulle meeldib inimestega suhelda, otsi mõni rühmatreening, kus käia või loo oma sõpradest rühm, kus iganädalaselt uusi põnevaid aktiivseid tegevusi proovite. Muusikaarmastajad võiksid kaaluda erinevaid tantsutrenne. Ning kui tunned tegelikult puudust lihtsalt rahulikust ajast endale, otsi internetist sulle sobiv treeningvideo ja võta seda kui aega iseendale. Igaüks leiab kindlasti midagi endale, kasuta lihtsalt oma kujutlusvõimet.

Alustada võiks kuni 30-minutiliste treeningutega päevas, neli korda nädalas. See võib olla 30 minutit korraga või jagatult 10- või 15-minutilisteks osadeks, kuidas iganes võimalik ja mugav on.

Põhimõte on, et pole vahet, mida ja millal sa teed, peaasi, et end liigutad ja hästi tunned. 

Kampaania!

Tuletame ka kõigile diabeetikutele ja Accu-Chek-i kasutajatele meelde, et meie 3+1 kampaania kõigile testribadele kehtib jätkuvalt. Ostes korraga kolm karpi ükskõik milliseid Accu-Chek testribasid, saab ühe karbi tasuta. Kampaania kehtib üle Eesti kõigis hästi varustatud apteekides (ka Haigekassa soodustusega testribasid ostes) või meie kontorist Tallinnas (kus küll Haigekassa soodustust pole võimalik rakendada). 

Allikas – www.roche.com 

Kaunist suve,

Surgitechi meeskond

Lihtsad tervisliku toitumise nipid

04.06.2020
Lihtsad tervisliku toitumise nipid

Need 6 praktilist näpunäidet hõlmavad tervisliku toitumise põhitõdesid ja aitavad sul tervislikumaid valikuid teha. Tervisliku toitumise üks võtmeteguritest on süüa õiges koguses kaloreid vastavalt sellele, kui vana, aktiivne jne oled, nii et tarbitav ja kulutatav energia oleksid tasakaalus. Kui sööd või jood rohkem, kui keha vajab, siis kaal tõuseb, kuna energia, mida ära ei kasutata, salvestub rasvana. Kui sööd ja jood vähem kui kulutad, siis kaal langeb. Meestel on soovitatav süüa päevas kuni 2500 kilokalorit ja naistel kuni 2000 kalorit. Oluline on ka jälgida, et toit oleks mitmekesine ja kaetud oleksid kõik vajalikud toitained, vitamiinid ja mineraalid.

 1.      Sööge palju puuvilju ja köögivilju

Soovitatav on süüa iga päev 5 portsjonit erinevaid puu- ja köögivilju. Need võivad olla värsked, külmutatud, konserveeritud ning väikses koguses ka kuivatatud. Viite kogust ei ole tegelikult üldse raske kokku saada. Miks mitte näiteks tükeldada banaan hommikusöögihelvestesse või vahetada tavaline hommikune suupiste värskete puuviljade vastu? Süües tasub jälgida, et sööksid võimalikult värvilist valikut. Erinevate värvide taga peituvad ka erinevad mineraalid ja vitamiinid. Mida laiem on söödavate puu- ja köögiviljade värvigamma, seda parem tervisele. Üks hea nipp kaalulangetamiseks – alusta söömist alati köögiviljadest.

 2.      Söö rohkem kala, sealhulgas ka rasvast kala

Kala on hea valguallikas ja sisaldab palju vitamiine ja mineraale. Eesmärgiks võiks olla süüa vähemalt 2 portsjonit kala nädalas, sealhulgas vähemalt 1 portsjon rasvast kala. Rasvastes kalades on palju oomega-3 rasvu, mis võib aidata vältida südamehaigusi ning on vajalik ajutegevusele. Rasvaste kalade hulka kuuluvad näiteks lõhe, forell, sardiinid, makrell. Mitte rasvased kalad on näiteks lest, tursk, tuunikala, kilu.

Valida võib nii värskete, külmutatud kui konserveeritud toodete hulgast, kuid meeles tasub pidada, et konserveeritud ja suitsutatud kala võib sisaldada palju soola.

 3.      Pööra tähelepanu oma toidule

Tark sööja pöörab söömise ajal sellele tähelepanu, ega tee samal ajal midagi muud (loe raamatut, vaata TVd või telefoni jne). Pööra tähelepanu igale suutäiele, mälu rahulikult, „söö silmadega“. Selline söömine aitab vähendada liigset söömist, sest saad paremini aru, millal on kõht täis ja kas ning mida su keha tegelikult vajab.

Suur tähtsus on ka aeglasemal söömisel.  Enne uue hammustuse tegemist tee paus, näri igat suutäit aeglaselt ja tedlikult.

 4.      Vähenda küllastunud rasvu ja suhkruid

Rasv ei ole halb, vastupidi – head ja kasulikud rasvad (küllastumata) on kehale vajalikud, kuid küllastunud rasvad ei tee midagi head. Liiga palju küllastunud rasvu võib suurendada vere kolesteroolisisaldust, mis omakorda suurendab südamehaiguste riski. Keskmiselt ei tohiks mehed süüa rohkem kui 30 g küllastunud rasvu päevas ja naised rohkem kui 20 g. Küllastunud rasvu leidub paljudes toitudes, näiteks nagu vorstides, võis, osades juustudes, kreemides, kookides jm maiustustes jne. Vähenda selliste toitude hulka ning asenda need puhaste õlide, pähklite, rasvaste kalade ja avokaadoga.

Teine n-ö pahalane on suhkur (eriti halb on rasva ja suhkru kooslus 1:2, mispuhul ei suuda keha söömisega piiri pidada). Regulaarselt kõrge suhkrusisaldusega toitude ja jookide tarbimine suurendab rasvumise ja hammaste lagunemise riski. Vähendama peaks lisatud suhkrut, mida leidub magusates jookides, jogurtites ja kohukestes, kookides jm maiustustes, kastmetes, alkoholis jne. Selle asemel tarbige mett, puuvilju ja looduslikke naturaalseid siirupeid. Rohkem kui 20g üldsuhkrut 100 g kohta tähendab, et toidus on palju suhkrut.

 5.      Ära lase janul tekkida

Dehüdratsiooni tekke vältimiseks tuleks juua pigem vähem korraga, aga tihti. Soovitav on juua 6-8 klaasi puhast vett päevas. See on lisaks vedelikule, mida saad söödavast toidust. Vee võib ka asendada tee või mõne madala rasva- ja suhkrusisaldusega joogiga. Püüa vältida suhkrut sisaldavaid karastusjooke, sest need sisaldavad muuhulgas palju kaloreid ning on halvad hammastele. Isegi magustamata puuviljamahl ja smuutid sisaldavad palju suhkrut. Ära unusta kuuma ilmaga või trenni tehes juua rohkem vedelikke.

 6.      Söö vähem soola

Täiskasvanud ei vaja kindlasti rohkem soola kui 6 g päevas. Liigne soola söömine võib tõsta vererõhku. Kõrge vererõhuga inimestel on suurem risk südamehaiguste või insuldi tekkimiseks. Isegi kui sa ei lisa oma toidule soola, saab seda tänapäeval ikkagi palju. Ligikaudu kolmveerand soovitatud soolast leidub juba toitudes nagu näiteks hommikuhelbed, supid, leivad ja kastmed. Uuri hoolega etikette, rohkem kui 1,5g soola 100 g kohta tähendab, et toidus on palju soola.

Veel lihtsaid nõuandeid

Proovi uusi toite - kui tundub, et ideed saavad otsa ja toit muutub üksluiseks, proovi midagi uut. Guugelda huvitavaid retsepte või hakka mõne toidublogija jälgijaks. Võib-olla leidab lihtsaid ja maitsvaid uusi lemmikuid.

Maanda stressi arukalt – palju ülesöömist on stressi ja emotsionaalse tasakaalutuse tulemus. Leides muid viise stressiga toimetulemiseks, on kergem lõpetada n-ö mugavussöömist. 

Kasuta väikseid nõusid - veel üks viis oma portsjoni suuruse kontrollimiseks. Kasuta näiteks suuremat taldrikut puuviljade ja köögiviljade või salati jaoks ning väiksemat taldrikut süsivesikurikaste toitude jaoks.

Kanna tervislikke suupisteid kaasas– et vältida nälja tekkimist ja ebatervislike snäkkide söömist, kanna alati kaasas näiteks oliive, õunu, pähkleid või tuunikalakonservi. 

Kui sulle tundub, et sa ei pruugi oma toidust kõiki vajalikke vitamiine ja mineraale siiski kätte saada, uuri meie epoodi, kust leiab häid ja looduslikke toidulisandeid. 

Tervislikke valikuid,

AS Surgitech meeskond

 

EKSPERIMENT: Kas Soft Iron+SR rauakapslid töötavad?

12.05.2020
EKSPERIMENT: Kas Soft Iron+SR rauakapslid töötavad?

Aeg-ajalt ikka tõstatakse küsimus, kas ja millised toidulisandid tulemusi annavad. Seetõttu otsustasime teha eksperimendi meie tootevalikus oleva Soft Iron+SR rauakapslitega. 

Raud on organismile vajalik hemoglobiini sünteesiks, et tagada eluks vajaliku hapniku transport kopsudest kudedesse, toetades nii lihaste tööd. Raual on veel mitmeid olulisi rolle organismis, olles näiteks rakkude kasvu ja arengu reguleerija ning vajalik südame-, lihaskoe- ja närvikoe talitluseks. See on tähtsal kohal ka neuroloogiliste protsesside talitluses ning mõningate hormoonide sünteesis. Täpsema info raua ja selle vajalikkuse kohta leiab meie varasemast blogipostitusest. Enne veel, kui eksperimendi juurde jõuame, vaatame üle, mis täpsemalt on ferritiin. 

Ferritiin meie kehas 

Organismis hoiustatakse raua tagavarasid ferritiinina, need on säilitusvalgud, mis asuvad maksas, põrnas ja luuüdi rakkudes. Ferritiin on rauapuuduse suhtes tundlik analüüs  ̶  sisaldus veres väheneb juba enne aneemia teket rauapuuduse varajases järgus ja koos punavere indeksite muutustega viitab aneemia tekke võimalusele. Ferritiini analüüsi võiks teha, kui on rauapuuduse sümptomeid – väsimus, peavalud, jõuetus, uimasus ja unisus, üldine nõrkustunne, lihasjõudlus või nahk on kahvatu jumega. Mõnel juhul viitab ka suunurkade lõhenemine rauapuudusele. PS! Ferritiin on organismis ägeda faasi valk, mis tähendab, et ferritiini väärtus on kõrgem infektsioonide, kasvajate jt põletikuliste haiguste puhul ning seega võib varjata kaasuvat rauadefitsiiti.

Analüüsi saab teha nii perearsti kaudu, mis on tasuta, kui ise nt Synlabi laboris. 

Meie eksperiment 

Meie kolleeg Kristal (38) tekkis eelmise aasta lõpus kahtlus, et ta organismil võib olla mingi vitamiini või mineraali puudus. Ning tal oli juba ammu soov üldist tervislikku seisundit hinnata ja kontrollida. Selleks tegi ta Synlabis põhjalikud vereanalüüsid, kus muuhulgas vaadati ka hemoglobiini ja ferritiini taset. Test näitaski alanenud ferritiinitaset (9,7 μg/l) ning ka hemoglobiin (119 g/l) oli normi piiripeal. Krista võttis kaks kuud igapäevaselt kaks Soft Iron+SR rauakapslit ning kolmanda ja neljanda kuu ühe nädala jooksul samuti kaks kapslit. Peale seda näitas uus analüüs u 300% ferritiinitaseme (35 μg/l)  tõusu, olles nüüd normis. Samuti oli hemoglobiinitase (135 g/l) tõusnud normipiire keskele. Krista enesetunne oli hea ning kahtlust tekitanud sümptomid olid samuti taandunud. Soft Iron+SR rauakapslid olid hästi talutavad ning ei tekitanud mingeid kõrvalnähtusid (nagu tihti on seedeprobleemid vms). 

Kaunist kevadet,

AS Surgitech

Kellele ja milleks on vaja valgupulbrit?

06.05.2020
Kellele ja milleks on vaja valgupulbrit?

Valk on vee järel meie organismis kõige suurema osakaaluga komponent, keskmiselt umbes 20% kehast moodustavad valgud. Kõik rakud sisaldavad seda ning seega on see peamine ehitusmaterjal nahale ja luudele, samuti aitab see kudesid parandada ning ensüüme ja hormoone toota. Sellele lisaks kulub valkude seedimiseks rohkem energiat kui süsivesikute või rasvade jaoks. Valgud vähendavad sageli näljatunnet ja aitavad säilitada lihasmassi kaalulangetuse ajal.

Treening kiirendab valkude lõhustamist, eriti lihasrak­kudes. Selletõttu peavad füüsiliselt aktiivsed inimesed jälgima, et nende toidus oleks piisavalt valke. See on oluline lihasmassi suuruse, jõu ning kehakoostise seisukohalt. Peale aktiivsete inimeste vajavad tihti lisavalku ka maovähendusoperatsiooni läbi teinud inimesed. Operatsioonijärgselt ei ole alati lihtne süüa vajalikus koguses valku, kuna portsjonid ja toidu kogus päevas on lihtsalt väiksem. 

Valgupulbrid on ühed populaarsemad toidulisandid maailmas ning seda kindla põhjusega. Toome siinkohal välja mõned võimalikud valgupulbri kasutegurid tervisele:

Kaalujälgimine

Valgurikaste toitude söömine ja toidulisandite tarbimine võib aidata säilitada kauem täiskõhutunnet. See omakorda aitab valida väiksemaid toiduportsjone ning vältida näksimisi, see omakorda aitab säilitada tervislikku kehakaalu või vajadusel kaalu kaotada. Normaalsel kaalul on omakorda suur hulk kasulikke omadusi – kahanenud südamehaiguste risk, normis vererõhk, korras kolesteroolitase jne.

Lihaste kasvatamine

Valk on lihaste kasvu jaoks hädavajalik. Paljud (harrastus)sportlased ja jõusaalihuvilised tarbivad valgujooke ja -batoone, sest need aitavad peale füüsilist pingutust paremini taastuda ja lihastel areneda. Mitmed uuringud näitavad, et valgulisandid parandavad märkimisväärselt lihaste arengut ja tugevust tervetel täiskasvanutel, kes teevad vastupidavusharjutusi, näiteks raskuste tõstmist.

Taastumine pärast treeningut

Lisaks lihaste kasvule aitab valk kahjustatud lihaseid ja kudesid parandada. Seega võivad valgulisandid aidata kiiremini valulikel lihastel peale treeningut taastuda ning aidata parandada nende töövõimet ning lihasvalkude sünteesi.

Kasulikkus peale operatsiooni

Bariaatrilistel patsientidel ei ole alati lihtne süüa vajalikus koguses valku, kuna portsjonid ja toidu kogus päevas on väiksem. Pärast operatsiooni või kaalulanguse ajal on oluline saada piisavalt valku, mis aitab lihasmassi säilitada. See on veel eriti oluline kiire kaalulanguse ajal, sest tugevad lihased aitavad end hästi tunda. 

Valgupulbri liigid 

Valgupulbrit on mitu erinevat liiki. Vadak on kõige populaarsem valgu toidulisand ja enamus uuringuid selle põhjal ka tehakse, kuid see pole tegelikult ainus. Tavalisemad valgupulbri tüübid on järgmised:

Vadak: vees lahustuv piimavalk on sportlaste seas populaarne. See on täielik valk, mis tähendab, et see sisaldab kõiki aminohappeid, mida inimkeha vajab. Kehas imendub vadakuvalk kiiresti ja lihtsalt.

Kaseiin: seda tüüpi valkudes on palju glutamiini - aminohapet, mis võib pärast treeningut kiirendada lihaste taastumist. Kaseiin on pärit piimatoodetest, muutes selle veganitele ja piimaallergiaga inimestele sobimatuks. Keha seedib seda valku aeglasemalt, seetõttu võib olla kõige parem seda enne magamist tarbida.

Soja: sojavalk on suurepärane alternatiiv vadakule või neile, kes ei tarbi piimatooteid. See sisaldab ka kõiki asendamatuid aminohappeid.

Herned: paljud taimsed proteiinipulbrid sisaldavad hernevalku, mis on kvaliteetne alternatiiv soja- ja piimatoodete valkudele. Hernevalk on hea aminohappe arginiini allikas.

Kanep: kanepiseemned on terviklikud valgud, mis sisaldavad ka asendamatuid rasvhappeid. See teeb kanepist suurepärase valiku veganitele või neile, kellel on piima- või sojaallergia.

Soovitame organismile kergesti omastatavat puhast vadakuvalgu isolaati - Pure Whey Protein! Pure Whey Protein sisaldab vadakuvalgu isolaati, puhast valguvormi, mida organism saab kiiresti omandada. Pärast bariaatrilist protseduuri, kaalulanguse ajal või suurenenud treeningkoormusega on oluline saada piisavalt valku, mis aitab lihasmassi säilitada.

Soovitame seda toodet, sest…

✔ Vadakuvalgu isolaat on puhtaim valgu vorm

✔ Puhas vadakuvalk sisaldab väga vähe rasvu, süsivesikuid ja laktoosi, kuid suisa

95% valku

✔ Valida saab maasika-, vanilje- ja neutraalse maitsega valgulisandi vahel

✔ Tänu toote kiirele lahustuvusele ja maitseomadustele saab seda kasutada nii külmalt kui kuumalt 

Ideid, kuidas pulbrit kasutada

Valgupulbriga saab teha palju! Olge loominguline ja proovige erinevaid variante.

Kõige lihtsam on teha sellest smuutisid ja jooke nii piima, jogurti, värskete või kuivatatud puuviljadega kui segada ka lihtsalt jääkuubikute ja mahlaga.

Seda saab aga kasutada palju huvitavamalt ja rohkemates kohtades, alustades suppidest ja lõpetades tervislike magustoitudega!

Hommikuti võiks alustada kaerahelbepudruga, kuhu on lisatud valgupulbrit, see aitab kõhul kauem täis püsida. Samuti saab teha tervislikke ja maitsvaid pannkooke, kus osa jahust on asendatud valgupulbriga. Ning kõrvale võib juua kohvi, kuhu samuti saab pulbrit lisada.

Lõunaks saab teha püreesuppe, see sobib eriti hästi juhul, kui pulbri maitse muidu ei meeldi. Samuti saab seda lisada erinevatesse kastmetesse, mida omakorda saab kasutada väga erinevate toitude juures.

Vahepaldadeks saab teha valgujäätist, muffineid ja küpsiseid või energiabatoone!

 

Püsige terved,

Teie Surgitech 

 

Allikad:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/323093#types

Vitamiinide ja mineraalide vajadus raseduse ajal

27.04.2020
Vitamiinide ja mineraalide vajadus raseduse ajal

Tervislik toitumine võiks olla hoolimata soost ja east alati tähtsal kohal ning tervisliku eluviisi lahutamatu osa, kuid lapseootel naiste jaoks on sel veel eraldi võtmetähtsus, et ei tekiks vajalike mikrotoitainete puudust. Tervislik toitumine hoiab tulevase ema head enesetunnet ja annab lapsele olulisi toitaineid, mida ta vajab arenemiseks ja kasvamiseks.

Üldiselt soovitatakse toituda tasakaalustatult ning toidusedel võiks olla kombinatsioon viiest toidugrupist: köögi- ja kaunviljad; teraviljatooted; piim, jogurt ja juust; liha, linnuliha, kala ja alternatiivid; puuviljad. 

Tõenäoliselt tuntakse end rasedana näljasemana kui tavaliselt, kuid kindlasti ei pea "sööma kahe eest" - isegi mitte siis, kui oodatakse mitmikuid. Süüa tuleks iga päev tervislikku hommikusööki, sest see aitab kõige paremini taltsutada rasvaste ja suhkrurikaste suupistete isusid. Tervislik toitumine tähendab sageli lihtsalt erinevate toitude koguste muutmist nii, et toidulaud on mitmekesine, kuid kõiki lemmikud ei pea sealt välja jätma. PS! Juhul, kui on tekkinud rasedusdiabeet, tuleb kindlasti toitumise osas nõu pidada arsti või ämmaemandaga.

Kui söögikordade vahel tekib nälg, tasub vältida suupisteid, milles on palju rasva ja/või suhkrut, nagu näiteks küpsised, krõpsud, jäätis või šokolaad. Selle asemel võiks valida midagi näiteks järgmiste toitvate suupistete hulgast:

  • riivjuustu, grillitud kana, tuunikala- või lõhesalatiga täidetud võileib;
  • porgandi-, selleri- või kurgiviilud;
  • madala rasvasisaldusega jogurt koos puuviljadega;
  • hummus leiva- või köögiviljapulkadega;
  • mahlased aprikoosid, viigimarjad või ploomid;
  • väike kogus pähkleid jne.  

Toidu ohutu ettevalmistamine

Alati tuleks pesta kõik puuviljad, köögiviljad ja salatid. Pärast toore liha valmistamist tuleb hoolega puhastada kõik pinnad, nõud ning käed - see aitab vältida toksoplasmoosi. Toore liha jaoks peab kasutama eraldi lõikelauda. Toorest toitu tuleb hoida valmistoitudest eraldi, et vältida liha saastumist, mis omakorda põhjustab toidumürgitust. Toite tuleb kuumutada seni, kuni need on läbi küpsenud - see on eriti oluline kodulindude puhul. Samuti tuleks veenduda, et näiteks munad, kalad jne on küpsetatud väga põhjalikult. 

Vitamiinid ja mineraalid

Raseduse ja rinnaga toitmise ajal on naistel suurem mikrotoitainete vajadus ning seetõttu on risk nende puuduse tekkeks nii emal kui lapsel. Nende puudus on oht mõlema tervisele, eriti aga raseduse ajal, mil loode alles areneb. Toome siinkohal välja mõned vitamiinid ja mineraalid, millele tasub rohkem tähelepanu pöörata.

Foolhape

Rasedana suureneb B9-vitamiini vajadus ema organismis mitmekordselt. Eriti ohtlik on foolhappe madal tase lootele, sest foolhappe puudusel ei toodeta organismis vajalikul hulgal uusi rakke ja seetõttu suureneb loote väärarengu risk. Foolhape reguleerib ja kontrollib organismis valkude ainevahetust ja uute rakkude teket. Raseduse esimesel 28 päeval on loode vitamiinivaeguse suhtes üliülitundlik. Foolhapet soovitatakse võtta eelkõige koos B12-vitamiiniga, aga ka teiste B-grupi vitamiinidega (B1, B2, B5, B6), H- ja C-vitamiiniga, siis on tagatud biokeemiliste ainevahetusprotsesside süsteemne ja efektiivne mõjutamine.  

D-vitamiin

Organism vajab D-vitamiini kaltsiumi imendumiseks. See reguleerib kaltsiumi ja fosfori ainevahetust ning mõjutab loote luude ja hammaste arengut. Selle defitsiit raseduse ajal võib põhjustada imiku väikest sünnikaalu või kasvukiirust imikueas, samuti autoimmuunhaigustesse haigestumise riski tõusu imikueas ja on leitud seoseid suurenenud 1.tüüpi diabeeti haigestumise riski osas ning looteeas ebapiisava luumassi tekkimist. D-vitamiini lisamanustamisel peab arvesse võtma ka toiduainete tarbimist, mis on kõrge D-vitamiini sisaldusega.  

Kaltsium

See on vajalik lapse luustiku moodustamiseks ning kaitseb ema raseduse ajal luude hõrenemise ja hammaste lagunemise eest. Lootele vajamineva kaltsiumi puudusel, võtab keha selle ema organismist. Samas taas ei tohi seda üle tarbida, sest suures koguses kaltsiumist muutuvad lapse luud rabedaks, suureneb sünnitrauma ja hiljem ka luumurru oht.

Raud

Keha kasutab rauda hemoglobiini tootmiseks, mida leidub punastes verelibledes. Hemoglobiin aitab transportida hapnikku erinevatesse kudedesse ja organitesse. Tavalise raseduse ajal on naise kehas umbes 1250 ml rohkem verd. Vere punaliblede mass suureneb umbes 250 ml võrra, et tagada lisahapniku vajadus raseduse ajal. Rauda soovitatakse tarbida alates raseduse 20.nädalast, et ennetada rauapuudust (lisaraua võtmisel pidage nõu kindlasti oma arsti või ämmaemandaga). Sünnitusel kaotab keha verd, mis kulutab hemoglobiini ning sünnitusjärgne vereeritus võib olla suur, mis omakorda vajab lisarauda. Raua vajadus suureneb just raseduse lõpus. Rasedusaegne rauapuudus võib põhjustada enneaegse sünnituse või lapsel madala sünnikaalu. Soft Iron SR raualisand on organismile hästi talutav ning kergesti imenduv. Soft Iron SR on raua ja vitamiinide kompleks, tänu millele ta sobib suurepäraselt beebiootel naisele.

Magneesium

Raseduse ajal on magneesiumil rahustav, silelihaseid lõõgastav ja ka valuvaigistav toime. Vähene magneesium organismis võimaldab kaltsiumi ja naatriumi kuhjumist organismis ning see häirib vereringet väikestes arterites, põhjustades omakorda vererõhu tõusu. Samuti on tihe seos unehäirete ning magneesiumipuuduse vahel. Magneesiumi vaegus on ohtlik nii emale kui ka lapsele. Suurenenud verehulk kehas raseduse ajal tõstab ka magneesiumivajadust. 

Kõikide raseduse ning imetamise ajal võetavate ravimite, vitamiinide ning mineraalide osas tuleb nõu pidada oma arstiga.

 

Allikad:

https://www.virtuaalkliinik.ee/uudised/2014/10/07/rasedus-vitamiinid-ja-mineraalained

https://www.pregnancybirthbaby.org.au/healthy-diet-during-pregnancy

 

Kaunist rasedusaega soovides,

AS Surgitech meeskond

Hoia õnnelikkus oma elus

20.04.2020
Hoia õnnelikkus oma elus

Mõnikord võib tunduda, nagu oleks diabeet su elu üle võtnud. Selline teatav abituse tunne võib põhjustada lõpuks isegi masendust. Kehv enesetunne võib omakorda mõjutada motivatsiooni enda eest hästi hoolitseda. See pole kindlasti erandlik ja ainulaadne tunne, nii tunnevad paljud ja see on täiesti normaalne. Kindlasti ei ole sa selles olukorras üksi. Uuringud näitavad, et koguni 30% kõigist diabeediga inimestest võivad tunda tugevaid emotsioonide kõikumisi ja isegi depresiooni erinevaid vorme. See seos diabeedi ja depressiooni vahel ei ole üllatav, kui arvestada haiguse nii meditsiinilisi kui ka emotsionaalseid aspekte. Arvestades ka hetke olukorda, on tuju üleval hoidmine veel olulisema tähtsusega. 

Kuidas ennast aidata ning lootusrikkamana ja motiveeritumana tunda?

Alustada võiks mõtlemisest nende tegevuste üle, mis on just sulle rahuldustpakkuvad ja sisukad. Mille tegemist naudid enim vabal ajal? Mis teeb sind õnnelikuks? Kas on midagi, mida oled alati tahtnud proovida?

Hetkel on muidugi paljude tegevuste võimalused piiratud, kuid üks hetk see muutub niikuinii ja ka praegu saab nii mõndagi ära teha. Võib-olla on see pargis jalutamine, pikem telefoni kõne hea sõbraga, Skype vahendusel õhtusöök lähedastega, mõne uue asja õppimine e-kursuse kaudu, lugemine vms. Võib-olla on just praegu hea hetk, millegi kohta põhjalikumalt uurida nagu näiteks antiikesemed või margikogumise võimalused. Teoorias saab praegu huvitavaid järgmiseid reise ja puhkuseid planeerida, eriti detailselt. Juba ainuüksi otsustades, et diabeet ei saa sinu mõtteid kontrollida, võid end paremini tunda. 

Mida veel saaks teha?

Parem enesetunne ja tunne, et kontrollid oma elu, aitab sul end rohkemakski motiveerida. Regulaarne veresuhkrutaseme mõõtmine aitab samuti oma elu ja tervist kontrollida, sest kontrolli all suhkrutase tõstab tuju ja lisab energiat. Suhkrutaseme kontrollimiseks ei pea igakord arsti külastama, vaid seda saab mugavalt ja lihtsalt teha ka ise kodus glükomeetriga. Loe meie blogi "Kuidas endal ise veresuhkrut mõõta?".

Veel mõned lihtsad viisid, mida enda meeleolu ja -rahu heaks teha saab:

• Valmista tervislikku ja maitsvat toitu

• Puhka ja mõnule tule ääres uue raamatu ja tekiga

• Telli mõni ajakiri, mida lugeda

• Kuula rahustavat muusikat

• Vali mõni huvitav e-kursus - jooga, maalimine, programmeerimine

• Kord nädalas helista sõbrale ja lobise mõnuga 

 

Püsige terved,

AS Surgitech meeskond

 

Allikas: Polonsky WH. Diabetes Burnout: What to Do When You Can't Take It Anymore. Alexandria, Virginia: American Diabetes Association; 1999.

 

Milliseid tervisenäitajaid peaksid mehed kontrollima?

13.04.2020
Milliseid tervisenäitajaid peaksid mehed kontrollima?

Mehed vajavad regulaarset tervisekontrolli. Meditsiiniline ülevaatus aitab püsida tervena, rääkida aegsasti tekkivatest muredest ning märgata võimalikke tekkivaid ohumärke õigeaegselt. Selliseid haigusi nagu südame-veresoonkonna haigused, diabeet ja mõned vähkkasvajad võib sageli avastada juba väga varajases staadiumis ning kiire tegutsemine võib komplikatsioone ja progresseerumist minimeerida või ära hoida.

Regulaarse tervisekontrolli käigus räägitakse tavaliselt arstiga enda ja perekonna haiguslugudest ning üldisest elustiilist. Muuhulgas ka toitumisharjumustest, kehakaalust ning sellest, kui aktiivne on elustiil ja kas näiteks suitsetatakse või tarbitakse tihedalt alkoholi. Kui mingis osas on riskifaktor kõrge, võib olla tõenäolisem, et tekib mõni konkreetne terviseprobleem. Näiteks võib kõrge vererõhk olla südame-veresoonkonna haiguste varajaseks hoiatuseks. 

Tervisekontroll kodus

Soovitatav on oma tervisel ka ise igapäevaselt kriitiliselt pilk peal hoida ning muuta see rutiiniks. Kodus saab ise jälgida:

Nahka - kontrolli oma nahka regulaarselt ning märka ebatavalisi sünnimärke või tedretähti ja jälgi ega neid suurel hulgal juurde ei teki. Pöördu arsti poole, kui märkate midagi ebaharilikku. Kui sul on kõrgenenud risk (näiteks kui töötad palju päikese käes või on sugulaste seas nahaprobleeme), siis tuleks dermatoloogi külastada vähemalt kord aastas.

Hambaid – oma hammaste heaks saab palju ise ära teha. Hammaste lagunemise, igemehaiguste ja hammaste kaotuse riski saab vähendada, kui puhastada hambaid regulaarselt ja mitte näksida suhkrurikkaid vahepalasid. Külasta hambaarsti vähemalt kord aastas kontrollimiseks ja professionaalse suuhoolduse saamiseks.

Suguelundeid - alates puberteedieast kontrolli regulaarselt oma munandeid, et ei oleks tekkinud ebaharilikku paksenemist või kõvemaid tükke. Kui on mure, pöördu kindlasti oma arsti poole, tänapäeval on enamus protseduure valutud ja mugavad.

Kehakaalu – ülekaalulisus on paljude erinevate haiguste, sealhulgas südameprobleemid ja diabeet, riskifaktoriks. Jälgige enda kehamassiindeksit (KMI) ning talje ümbermõõtu, et see vastaks normidele. 

Südame tervis

Südame tervis on äärmiselt oluline kogu organismi töötamise seisukohalt. Südame olukorra hindamiseks on mitmeid võimalusi ja alljärgnevalt toome välja, mida ja kui tihti tasuks arsti juures kontrollimas käia:

  • vererõhku tuleks kontrollida iga kahe aasta tagant, kui vererõhk on tavaliselt normaalne, oled alla 40-aastane ja kõrge vererõhu esinemist perekonnas pole. Kord aastas kui oled üle 40 või juba nooremas eas kui vererõhuga on olnud probleeme, perekonnas esineb kõrget vererõhku, insulti või südameatakke.
  • vereanalüüsid annavad hea üldise pildi olukorrast, muuhulgas kontrollitakse sellega kolesterooli ning triglütseriidide taset. Kõrge tase võib näidata suurenenud südamehaiguste riski. Vereanalüüs on soovitatav teha kord 2-3 aasta jooksul kui oled alla 40 aastane nind südamehaiguste risk on madal. Igal aasta alates 40. eluaastast või nooremalt kui sul on kõrge südamehaiguste risk või neid esineb perekonnas.
  • elektrokardiogramm (EKG) on valutu meditsiiniline test, mis tuvastab südame anomaaliad. Kui oled vanem kui 50 aastat, võib arst soovitada EKG-testi iga kahe kuni viie aasta tagant, sõltuvalt tervisest ja haigusloost. Räägi kindlasti oma arstile, kui märkad ebaregulaarsusi oma südametegevuses. 

Diabeedikontroll

Tulenevalt muutunud elustiilist ja -korraldusest on viimastel aastakümnetel tõusnud 2. tüüpi diabeetikute arv maailmas märgatavalt. Diabeeditekke riski võivad suurendada:

  • perekondlik eelsoodumus
  • ülekaalulisus ja kõrge vererõhk
  • südame-veresoonkonna haigused
  • teatud ravimite tarvitamine
  • istuv eluviis
  • ebatervislikud toitumisharjumused

Veresuhkrutaset saab kotrollida hetkel üksnes verest. Teha saab seda mugavalt nii kodus glükomeetriga (kui kontrollida on vaja tihedamalt) kui arstikülastusel üldise vereanalüüsiga koos. Kontrollimise tihedusel tuleb arvestada riskifaktoritega. 

Eesnäärmevähi kontroll

Eesnäärmevähi sõeluuringut ei tehta, selleks on mitmeid põhjuseid (üks näiteks, sest tõenäoliselt leitakse palju madala progressiooniriski vähiga patsiente, kelle haigus ei ohusta nende tervist, kuid mõte vähi olemasolust hakkab elu segama jne). Enne testimist arutage oma arstiga kindlasti testi plusse ja miinuseid. Kui oled vanuses üle 50 ning esineb mitmeid ohufaktoreid, tehakse teile tõenäoliselt eesnäärme spetsiifilise antigeeni (PSA) test. Kui PSA testi tulemus on kõrge, võib see viia teiste testideni. Tegemist ei ole kindlasti rutiinseks kontrolliks vajaliku või soovitatava testiga. Arutage seda kindlasti oma arstiga. 

Soolevähi sõeluuring

Kas teadsid, et kuni 90 protsenti soolevähkidest saab edukalt ravida, kui need avastatakse varakult? Eestis osalevad jämesoolevähi sõeluuringus 60–69-aastased ravikindlustatud mehed (ja naised) iga kahe aasta tagant. 2020. aastal kutsutakse jämesoolevähi sõeluuringule 1952, 1954, 1956, 1958 ja 1960.aastal sündinud ravikindlustatud mehed (ja naised). Uuring teostatakse väljaheiteproovist. Jämesoolevähi uuringule saavad minna inimesed ka sõeluuringu väliselt ja selleks ei pea sõeluuringu sihtrühma kuuluma. Kui on tervisemure ja soovid uuringule minna, siis tuleb kõigepealt oma perearsti poole pöörduda, kes vajadusel tervist kontrollib ja suunab lisauuringule. 

Silmade kontroll

Nägemine kipub vanusega halvenema. Tõsised silmahaigused, nagu glaukoom, kae, diabeetiline retinopaatia muutuvad vanusega tavalisemaks, mistõttu on soovitatav üle 60-aastastel meestel käia iga aasta silmauuringul. Alla 60 aastased, kes kannavad retseptiprille või kontaktläätsi peaksid samuti iga aasta silmi kontrollima, muul juhul kord 2-3 aasta jooksul. Haiguste riski suurendavad näiteks perekondlik soodumus, kõrge vererõhk ja diabeet, teatud ravimid, suitsetamine jne. Lisateabe saamiseks pöördu oma arsti või optometristi poole. 

Luutiheduse kontroll

Osteoporoos ilmneb siis, kui luud kaotavad mineraale, näiteks kaltsiumi, kiiremini kui keha suudab neid asendada. See muudab luud vähem tihedaks, kaotades jõu ja murdudes kergemini. Osteoporoos esineb küll sagedamini naistel, kuid see mõjutab ka mehi. Vanuse tõus on oluline riskitegur. Teised riskitegurid on veel näiteks - osteopeenia (vähenenud luutihedus), halvad toitumisharjumused, ebapiisavad toidukaltsiumi kogused, madal D-vitamiini tase, alkoholi tarbimine rohkem kui kaks jooki päevas, kofeiini tarbimine rohkem kui kolm tassi kohvi kogus päevas, vähene füüsiline aktiivsus jne. Seega, kui oled üle 60 aastane ning midagi ülalmainitust käib ka sinu kohta, kaalu luutiheduse testi tegemist. 

Lisaks tasub tervise puhul jälgida järgmist:

  • mis tahes ebaharilikke sümptomeid
  • vaktsineerimise staatust
  • alkoholi ja narkootikumidega seotud probleeme
  • vaimse tervise probleeme, näiteks depressioon või ärevus
  • erektsioonihäireid või muid seksuaalseid probleeme
  • seksuaaltervist ja suguhaiguseid
  • erinevaid vigastusi
  • suhteprobleeme. 

Iga inimene on unikaalne ja erinev ning tunneb ennast kõige paremini. Seega kui tunned, et midagi on paigast ära, ära ignoreeri seda, mehed ei pea olema „tugevad ja kõike ära kannatama“. Tugeva tervise alus on tugev immuunsus. Tugev immuunsus aitab organismil toime tulla ka kõigi võimalike terviseprobleemidega palju paremini. Võimalusel söö värsket, vitamiinirikast toitu – ja kui see pole võimalik, siis abista keha toidulisanditega. Samas tuletame meelde, et kui teil esineb haiguseid, konsulteerige enne toidulisandite tarbimist arstiga!

Hoia oma tervist ja ole terve! 

Allikas: https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/HealthyLiving/health-checks-for-men

Raud meie toidulaual

07.04.2020
Raud meie toidulaual

Raua põhiline ülesanne meie organismis on hapniku sidumine kopsudes ja hapniku transport, lisaks kuulub raud paljude ensüümide koostisse, osaledes muuhulgas immuunsüsteemi töös ning energiatootmises. 

Rauavaegus on üks levinumaid toitaine puudujäägist tingitud rahvatervise probleeme maailmas. Sõltuvalt organismi rauapuuduse ulatusest eristatakse kahte tüüpi probleeme - rauavaegust ja rauavaegusaneemiat. Rauavaeguse puhul keha rauavarud vähenevad, samas vere hemoglobiinisisaldus püsib normaalsena. Rauavaegusaneemia on rauapuuduse tõsisem vorm, mille korral keha rauavarud on langenud nii madalale, et vere hemoglobiinisisaldus on alla normaalse taseme. Maailma Terviseorganisatsiooni hinnangul on umbes veerandil maailma rahvastikust aneemia. Ka Eesti kuulub eelkooliealiste laste ja rasedate arvestuses keskmise aneemia esinemissagedusega riikide hulka (esineb 20–39,9% vaatlusalustest). Enim ohustatud ongi viljakas eas naised, rasedad, enneaegsed ja madala sünnikaaluga imikud, vanemad imikud, väikelapsed ning teismelised tüdrukud. 

Rauavaeguse tunnusteks on füüsilise vastupidavuse langus ja vaimse tegevuse produktiivsuse vähenemine, motivatsioonipuudus ja apaatsus, tähelepanuvõime alanemine. Rasedusaegse rauavaegusaneemiaga on seotud enneaegsed sünnitused ja laste madal sünnikaal. Rasedatel on tihti näidustatud raualisandite võtmine.

Pea selles osas nõu oma arstiga, kes aitab välja selgitada rauavarude olukorra ning vajadusel määrab raualisandi. Head lisandid leiad siit

Heemne ja mitteheemne raud

On olemas heemne ja mitteheemne raud. Heemne raud on loomset päritolu, mida leidub looma- ja kodulinnulihas ning kalas. Toidutaimedes, piimatoodetes ja munas leiduv raud on mitteheemne. Valdav osa toidust saadavast rauast on tegelikult mitteheemne, aga heemne raud imendub palju paremini, kui mitteheemne raud.Heemne raud imendub 15 – 35% ning mitteheemne raud 1 – 20%. Mitteheemse raua imenduvust mõjutab eeskätt toidu koostis ehk see, kui palju raua imendumise pärssijaid tarbitakse. Imendumise segajatakes on piimatooted, gaseeritud joogid, kohvi jm. Heemne raud imendub paremini ning selle imendumine ei sõltu oluliselt ülejäänud dieedist.
Raua omastamist soodustavad C-vitamiin, orgaanilisad happed, kaun- ja teraviljade leotamine, toidu keetmine/küpsetamine ja kääritamine/hapendamine, pähklite ja seemnete röstimine, rauast panni või poti kasutamine toiduvalmistamisel. Raua omastamist pärsivad fütaadid, polüfenoolid (nt tanniinid), kaltsium, oksalaadid. 

Kuidas on lood taimetoitlastega?

Usutakse, et rauavaegus on pigem taimetoitlaste probleem, kuid tegelikult näitavad uuringud, et rauavaegusaneemia esinemissagedus taimetoitlaste hulgas on sarnane segatoitlaste omaga. Tüüpilise vegani toidusedel sisaldab tegelikult segatoitlase omast koguseliselt rohkem rauda, lisaks on nende toidulaud tihti palju läbimõeldum. Mitmed teraviljatooted, kaunviljad, seemned-pähklid, köögiviljad ja kuivatatud puuviljad sisaldavad märkimisväärses koguses rauda. Samas on taimedes sisalduva mitteheemse raua omastamine organismil raskem, seega on taimetoitlaste rauavajadus segatoitlaste omast suurem. Suurem rauavajadus on kindlasti ka inimestel, kes tegelevad regulaarselt intensiivse treeninguga, nagu jooksmine, ujumine, saalitrennid. Selliel juhul võib  rauavajadus olla kuni 30% suurem. Suurimateks rauapuuduse riskigruppideks on naissportlased ja pikamaajooksjad. 

Rauavarude hoidmiseks on soovitav:

-        Valida suure rauasisaldusega toite;

-        Süüa rauarikkaid toite koos C-vitamiini sisaldavate toitudega (nt kapsad, rohelised lehtsalatid, paprika, maasikad jne);

-        Juua kohvi, piima ja teed toidukordade vahel;

-        Vajadusel süüa juurde häid rauapreparaate

 

Allikad: https://toitumine.ee/energia-ja-toitainete-vajadused/

https://vegan.ee/soomine-elustiil/toitumisinfo/olulisemad-toitained/

 

Olge terved!
AS Surgitech

Vivocin hoolib sinu nahast

26.03.2020
Vivocin hoolib sinu nahast

Meie nahk vajab erilist hoolt igal aastaajal. Üldine uskumus on, et jahedamate ilmadega vajab meie nahk n-ö paksema koostisega niisutajat, kevadel jällegi kergema tekstuuriga iluvahendit. Iseenesest on see tõsi, kuid sellest olulisemad on kreemi koostisosad, nende kvaliteet ja puhtus, et need tagaksid kaitsekilbi nahale. Just sellest lähtuvalt on Šveitsis väljatöötatud ja valmistatud Vivocini sari, et pakkuda sinu nahale aasta läbi parimat kaitset. Vivocin pakub meditsiinilist nahahoolduse sarja, mis sisaldab paljusid kvaliteetseid koostisosi, mida kasutatakse farmaatsitööstuses haavade parandamiseks. Vivocini sarja tooted sobivad ideaalselt külmast lõhenenud naha parandamiseks, samuti kuiva ja ketendava naha toitmiseks ja niisutamiseks. Toodete koostised on välja töötatud selliselt, et need aitavad nahal kiiresti paraneda ja taastuda peale dermatoloogilisi protseduure nagu püsimeik, tätoveeringud ja laserravi.

Vivocini tootevalik sisaldab:

- väga suurel hulgal aktiivseid toimeaineid, mis muudavad selle sobivaks ka igapäevasemate probleemide korral, nagu pindmised põletused, sügelev, ärritunud või kuiv nahk;
- peamiselt looduslikud koostisosad, mis austavad nii tarbijaid kui ka keskkonda;

- puhast allikavett Šveitsi Alpidest, mis on tuntud rahustavate omaduste poolest;
- 0% mineraalõlisid, aroomi- ja värvaineid, alkoholi, parabeene, alumiiniumi.

Need tõhusad, õrnad ja kliiniliselt tõestatud tooted pakuvad sinu nahale parimaid võimalikke lahendusi, just siis, kui nahk seda kõige rohkem vajab. Toodetega saad lähemalt tutvuda ja tellida siit! 

Et nahk saaks veel parema kaitse ja toe, toome siinkohal välja mõned üldisemad soovitused:

-        Mida kuivem õhk, seda kuivem nahk! Seega hoia kodu ja kontori õhk niiskena. Selleks sobivad erinevad õhuniisutid, aga abi on ka väikeste veega täidetud anumate hoidmisest enda lähedal. Lisaks tasub ruumide temperatuur hoida pigem madalam kui kõrgem.

-        Soolte ja naha tervise vahel on leitud otseseid seoseid. Seega soovitatakse süüa rohkem häid ja kasulikke rasvasid nagu kreeka pähklid, oliivõli, avokaado. Hoiduda tuleks liigsest alkoholist ning juua tuleks piisavalt puhast vett.

-        Väldi tugevaid ja alkoholi sisaldavaid puhastusvahendeid. Heida pilk nahapuhastustoodete koostisosadele ning jälgi, et need ei sisaldaks alkoholi ning tugevaid lõhna- ja värvaineid. Puhastusvahend peaks olema piisavalt õrn, et naha loomulik kaitsekiht jääks alles.

-        Kuum vesi jaheda ilmaga võib kõlada mõnusalt, aga mitte sinu naha jaoks. Pikad kuumavee duššid tuleks asendada kuni 5-minutiliste soojeveega loputustega. Ning nahka soovitatakse niisutada ja kreemitada ühe minuti jooksul peale pesu. 

Püsige kaunid!
AS Surgitechi meeskond

Mis seis on hetkel koroonaviirusega?

04.03.2020
Mis seis on hetkel koroonaviirusega?

Esimesed koroonaviirusesse nakatunud on jõudnud ka Eestisse ning antud teema muutub meie jaoks järjest aktuaalsemaks. Infot on äärmiselt palju ning tihti meedia poolt üle paisutatud või vasturääkiv. Hetkel tasub rohkem kuulata ja lugeda usaldusväärseid allikaid nagu Terviseameti ametlikud kanalid, haiglatest tulev info jne. Omalt poolt teeme lühikese kokkuvõtte sellest, mis nõu annab Põhja-Eesti Regionaalhaigla ülemarst dr Peep Talving Tervisepooltunnis. Täispikka versiooni saab kuulata siin

Koroonaviirus sarnaneb paljude erinevate hingamisteede viirushaigustega ning üldisteks tunnusteks on köha, nohu ja palavik. Erandina, mida varem selliste haiguste puhul pole märgatud, on kõhulahtisus. Hiinas tehtud kokkuvõtte kohaselt ei vaja 80% tuvastatud haigetest (paljud ilmselt põevad kergemini läbi ja haigus jääb registreerimata, seega tõenäoliselt on see protsent veel suurem) mingit erilist sekkumist ning inimene põeb haiguse ise läbi. Seega ei tasuks meditsiinisüsteemi paanikaga üle koormata. Viirusele ei ole hetkel ravi ega vaktsiini ja enamus juhtudel polegi midagi muud teha, kui rahulikult kodus end ise ravida ja puhata. Arstiabi poole (perearstiga nõupidamine, Lääne-Tallinna Keskhaigla infoliin) tasub pöörduda juhul, kui tekivad hingamisraskused, valu rinnus või on suure vedelikupuuduse kahtlus. Nakkusohu tõttu ise perearstikeskusesse või EMOsse kohale minna kindlasti ei tasu. Viirust pole võimalik enne haigustunnuste tekkimist määrata, kuid nakkusohtlik teistele ollakse juba peiteajal. Peale nõupidamist arstiga, tuleks vajadusel kutsuda kiirabi. Haiglad, kuhu hetkel on plaan haiged koondada on Pärnu Haigla, Tartu Kliinikum, Ida-Viru Keskhaigla ning Lääne-Tallinna Keskhaigla.

Mida iga inimene ise saab ära teha?

Haigustunnustega inimene peaks ennast isoleerima teistest ning jälgima köhaetiketti. Köhaetikett näeb ette, et ei tohi köhida suud katmata ning köhida ei tohi peopessa, vaid nt käsivarde ning vältida tuleks avalikke kohti. Jälgida tuleks enesetunnet ja haigusekulgu ning vajadusel konsulteerida arstiga.

Terve inimene saab end kaitsa mõistliku ja piisava kätehügieeniga, suuri rahvarohkeid kohti vältides ning oma immuunsust tugevdades.

Kokkuvõtteks võib öelda, et Eestis reageeritakse hetkel paljuski üle, samas suurteks järeldusteks ja statistikaks on olnud äärmiselt vähe aega ning info võib kiiresti muutuda. Kindlasti tasub jälgida pidevalt uudiseid ning olla kursis toimuvate muutustega. 

Kuula kindlasti ka Tervisepooltunni episoodi ja saa teada, kellel ja millal võiks abi olla maskist, kuidas kujuneb haiguse statistika ja prognoos ning kuidas suhtuda reisimisse!

Kätehügieeni ABC

25.02.2020
Kätehügieeni ABC

Kätehügieen on oluline igal ajal, kuid eriti aktiivsemal viiruste perioodil ning reisides. Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) on väitnud, et  antimikroobne resistentsus kuulub maailma kolme põhilise terviseohu ja -probleemi alla. Hügieeni põhieesmärgiks on vähendada ja takistada mikroorganismide ülekandmist käte kaudu. Põhitoimingud koosnevad kätepesust, antiseptikast ja hooldusest. Nakkuste vältimiseks on mõistlik hoida käed puhtad nii tööl, koolis, kodus, kohvikus kui kõikjal mujal.

Kätepesu ja hügieen

Käsi tuleks põhjalikult pesta iga kord, kui väljast siseruumidesse minna, puutuda kokku mustuse, haiguste vms või kui käed on nähtavalt või tuntavalt määrdunud. Pesu seebiga 15 sekundi jooksul vähendab võõra mikrofloora hulka kuni kümme korda, kuid 30 sekundiga juba kuni tuhat. Samas tuleb ka kätepesuga piiri pidada, sest liigne pesu, eriti talvisel perioodil, võib nahka lõhkuda ning loomulikku kaitsebarjääri hävitada. Nii reisides kui viiruste perioodil tuleks lisaks pöörata rõhku ka käte antiseptikale ja hooldusele. Antiseptikaks sobivad spetsiaalsed alkoholipõhjal valmistatud antiseptikud. Desinfitseerimine peaks kestma vähemalt 30 sekundit ning selle ajaga väheneb bakterite hulk kuni 10 000 korda. Seega on antiseptika pesemisest märksa tõhusam, kuid oluline on ka õige tehnika.

Milline on õige tehnika

Kätepesu juures tuleb meeles pidada, et seebiga tuleb eraldi hõõruda ka pöialt, sõrmede vahesid, küünealuseid ja sõrmeotsi. Samuti on oluline pesta käsi võimalikult kõrgelt, mitte vaid käelabasid ning loputada rohke voolava leige veega. Ehete kandmisel tuleks need kätepesuks eemaldada, eraldi pesta ja korralikult kuivatada. Seebi asemel võib kasutada ka spetsiaalset pesemisemulsiooni.

Antiseptikuid on saada nii geeli kui vedelikuna. Geeli eelistatakse tihti seetõttu, et seda on äärmiselt mugav kasutada, see ei pritsi ning on väga tõhus. Kasutama peaks seda peale kätepesu ning korralikku kuivatust. Kui kätepesu võimalus puudub, sobib see ka kohe kasutamiseks. Igapäevases kasutamises on piisav kogus umbes pisikene teelusikas ja jaotada tuleks see ühtlaselt kogu käele. Kui geel või vedelik kuivab kiiremini kui 30 sekundiga, oli kogus liiga väike, kui kauem kui 60 sekundit, siis liiga suur. Tehnika puhul on oluline taas tähelepanu pöörata sõrmeotstele ja -vahedele, pöialdele jne. Vaata juuresolevat täpsustavat joonist:

 

Kaitsemaski kasutamise ABC

06.02.2020
Kaitsemaski kasutamise ABC

Näomaskile mõeldes meenuvad tõenäoliselt esimesena meditsiinitöötajad, kuid tegelikult võib erinevates olukordades olla maskist abi kõigil inimestel. Üheks selliseks olukorraks on hetkel aktuaalne viiruste levik. Kuna maskikandmisega ei puututa just igapäevaselt kokku, toome välja mõned olulised aspektid, mida peaks maski kandes teadma. 

1. Puhasta käed – käte pesemine (ja ka desinfitseerimine – head vahendid leiad siitOn muidugi oluline igal ajal, seega puhtad käed peaksid olema elementaarsed. Käte pesu peaks kestma vähemalt 20 sekundit ning kõige ohutum on käsi kuivatada paberrätikuga. Ps! Kui asute kodust eemal, võiks sama rätikut kasutada ka ukse avamiseks.

2. Kontrolli, kas mask on terve – enne maski ette panemist kontrolli see visuaalselt üle, et maskil ei esineks auke või rebenenud kohti. Juhul kui maskil on defekte, viska see minema ja võta järgmine mask.

3. Fikseeri maski ülaosa korralikult - mask peaks olema nahale võimalikult lähedal, seega on maskide ülemisel osal painutatav, kuid jäik serv, mille saab ümber nina vormida. Enne maski näole kandmist veendu, et õige pool on üleval ning painuta nina osa õrnalt valmis.

4. Veendu ka selles, et maskil on õige pool ees - kõige levinum on see, et maski sisekülg, mis läheb naha vastu, on valget värvi ning väliskülg mõnda muud tooni.

5. Aseta mask näole – saadaval on erinevat tüüpi maske, millest igaühel on pea külge kinnitamiseks erinev meetod:

  • Kõrva taha paigaldatavate aasadega maskidel on mõlemal küljel kaks elastset aasa. Aseta aasad kõrvade taha ning aseta mask mugavalt vastu nägu.
  • Paeltega maskide puhul seo paelad pea taga kokku nii, et mask istub mugavalt peas.
  • Mõnel maskil on kaks elastset paela, mis asetatakse pea taha ning vastu kõrvu.

6. Reguleeri ninaosa – kui mask on õigel kohal paigas, pigista nimetissõrme ja pöidlaga maski ülaserva painutatav osa ümber ninaselja.

7. Veendu, et mask istub mugavalt näos. Jälgi, et naha ja maski vahele ei jääks liiga palju ruumi ning, et maski ülemine osa ulatub peaaegu silmade alla.

8. Viimasena kinnita mask lõua alla. 

Maski tuleks vahetada kas iga kolme tunni tagant või juba siis, kui mask on muutunud tuntavalt niiskeks. Maski tuleks vahetada ka siis, kui on olnud kokkupuude haige inimesega. Eemaldada tuleks see paeltest hoides ning ära visates panna ohutult näiteks eraldi kotti. Ning kindlasti tuleks taas pesta käsi. 

Allikas: https://www.wikihow.com/ 

Kui soovid teada rohkem maskide kohta või neid soetada, pöördu julgelt meie poole. 

 

Olge terved,

AS Surgitech

Hooajalised muutused diabeedi ravis

27.01.2020
Hooajalised muutused diabeedi ravis

Diabeeti põdeva inimesena tead kindlasti, milline igapäevane töö selle haiguse kontrolli all hoidmisega kaasneb. Tuleb jälgida toitumist, liikuda piisavalt, suhkrutaset regulaarselt mõõta jpm. Ajaga muutuvad need asjad muidugi loomulikuks osaks elust ja teisejärgulisemaks, kui on juba selge, mis ja kuidas sulle mõjub. Kahjuks võivad hooajalised muutused tuua kõrvalekaldeid tavapärasesse elustiili ja rutiini. Altpoolt leiad kasulikke soovitusi, kuidas sellisteks muudatusteks valmis olla.

Enne põhjalikemaid soovitusi, vaatame üle, mismoodi üldse võib hooaeg mõjutada. Diabeeti põdev inimene on märksa tundlikum temperatuurimuutustele. Väga lihtne on soojaga üle kuumeneda, sest diabeetikud kaotavad ka rohkem vett kehast ning nt kuumarabandus on kergem tekkima. Samamoodi mõjutab ilma jahenemine olukorda. Muutunud temperatuur võib mõjutada ka seda, kuidas sinu keha töötleb insuliini. Seetõttu tuleks ilmade muutudes, vähemalt alguses, rohkem oma suhkrutaset kontrollida. Head, turvalised ning lihtsasti kasutatavad glükomeetrid selleks leiad siit.  Kui märkate muudatusi, siis pidagi kindlasti nõu oma arstiga. Õnneks olles sellistest muudatustest teadlik, on lihtsam nendeks valmis olla.

Näpunäiteid nii sooja kui külma ilmaga tegutsemiseks:

  • Kui oled kuuma või külma ilmaga õues ja teed midagi aktiivset, kontrolli regulaarselt oma veresuhkrut. Kui märkad suhkrutasemes muutust, siis pea meeles, et muutunud temperatuur võib keha reageerimist ravimitele muuta. Räägi kindlasti sellest oma arstiga.
  • Kuumaga kanna kindlasti heledamaid riideid, külmaga hoolitse, et su jalad ja käed oleksid soojas. Müts aitab kindlasti samuti kogu keha soojana hoida, sest suur osa keha soojusest väljub just pea kaudu.
  • Lisaks endale õige riietuse valimisega, tuleks vaadata, et glükomeeter ja insuliinipump oleksid liigse kuuma/külma eest kaitstud.
  • Ära kunagi jäta oma ravimeid päikese kätte või talvel autosse, kus temperatuur langeb. Samuti tasub hoolikalt jälgida, mida teeb temperatuur käekotis, kui pikalt väljas viibida.
  • Vee joomine on igal aastaajal oluline. Samuti on oluline vältida spordijooke, magustatud jooke, alkoholi ning piiri tuleks pidada kofeiini sisaldavate jookidega, kuna need võivad suhkrutaset ootamatult tõsta.
  • Jahedate ilmade saabudes on oluline jääda ikka aktiivseks. Kui väljas on liiga külm, siis võib kaaluda regulaarset siseruumides treenimist. Liikumine aitab tõsta tuju.
  • Külma perioodi jääb sageli palju õhtuseid pidusööke. Sünnipäevade ja pühadelauas ei pea kindlasti kõigest heast loobuma (päris kõike valimatult samas süüa ka ei tasu). Kui sööd midagi uut ja ebatavalises koguses, siis aitab taas pidev suhkrutaseme mõõtmine ning vajadusel insuliini lisamine või pikem jalutuskäik peale sööki. 

Elu diabeediga vajab tööd, kuid nagu näha, on see korraliku ettevalmistusega kergesti hallatav. Kasutades erinevaid nippe, saab igal aastaajal hästi hakkama. 

Allika: https://www.cdc.gov/features/diabetesheattravel/; www.accu-chek.ee

Head tervist!
AS Surgitech

7 lubadust uueks aastaks, mis aitavad sul hoolitseda enda tervise eest

13.01.2020
7 lubadust uueks aastaks, mis aitavad sul hoolitseda enda tervise eest
  1.  Limiteeri sotsiaalmeedia kasutamise aega – mitmed uuringud on näidanud, et sotsiaalmeediast saadav ning tihti kallutatud info ja kuvandid võivad mõjuda halvasti vaimsele tervisele. Näiteks võib jääda Instagrami kontodelt mulje nagu teistel oleks imeline ja muretu elu, sest tihti jagatakse vaid häid ja õnnelikke hetki, mitte vastupidi. Sel aastal võiks endale lubada, et astud sammukese tagasi valereaalsusest ning pühendad rohkem aega reaalsele suhtlusele ja iseendale. Ideaalne oleks üldse sotsiaalmeediakontod sulgeda.

  2. Mine varem magama – pikem ööuni aitab tunda end järgmisel päeval värskemana. Unepuudus seevastu võib tekitada mitmeid terviseprobleeme. Luba endale ka seda, et sel aastal lülitad sa kõik ekraanid tund enne magamaminekut välja ning voodi on koht vaid magamiseks (ja seksimiseks). Loo endale mõnus magamaminekurituaal, mis aitab ajul mõista, et on aeg puhkama hakata.

  3. Joo vähem – pühadeperioodil napsutavad paljud inimesed märksa rohkem kui muidu, seega on oluline sellelt „rongilt“ kiiresti maha astuda. Alkoholil on märksa rohkem kahjulikke ning halbasid mõjusid tervisele kui häid. Lisaks aitab alkoholist loobumine paremini magada, raha kokku hoida ning meeleolu parandada. Miks üldse veel alkoholi juua?

  4. Treeni regulaarselt – piisav kogus treeningut nädalas aitab tõsta organismi õnnehormoonide hulka, mis parandab tuju ja heaolutunnet. Treenimine ei tähenda seda, et peaks tunde jõusaalis rauda tõstma, piisab ka rohkem liikumisest ja väikeste positiivsete muudatuste tegemisest. Miks mitte proovida paar korda nädalas ujumas käia ning hommikuti jalutamas? Igapäevane mingis vormis liikumine paneb end kindlasti paremini tundma.

  5. Ole isekam – see ei tähenda, et peaks olema kuidagi ülbe, vaid luba endale, et sel aastal teed rohkem seda, mis päriselt meeldib ning ütled ei asjadele, mida sa tõesti teha ei soovi. Kui sa ei soovi sõpradega öösel pidutsemas käia, vaid eelistaksid diivanile kerra tõmmata ja filmi vaadata, siis nii teegi. Räägi lähedastele oma tunnetest ning kui miski häirib, siis anna sellest ka teistele teada. Ole teiste ja enda suhtes aus ning austav ja ära tunne end süüdi, kui ennast esikohale sead.

  6. Leia aega iseendale – iseenda ning enda heaolu tuleks alati tõsta prioriteediks. Mis paneb sind ennast hästi tundma? On see mõnus aroomivann küünaldega, õhtu sõpradega, segamatu raamatulugemine või jalutuskäik looduses. Leia see, mis sind laeb ja õnnelikuks teeb ning leia selleks iganädalaselt piisavalt aega. 

  7. Toitu teadlikult – proovi uuel aastal paremini ja tervislikumalt süüa. Tänapäeval leiab suurel hulgal infot ja soovitusi, mis on tervisele hea ja mis mitte. Kuula oma keha ja leia enda jaoks parim tasakaal. Ning võib-olla polegi kalorite lugemine kõige olulisem, vaid sel aastal võiks rohkem tähelepanu pöörata mitmekülgsele ning vitamiinirikkale toidulauale. Kindlasti on teatud perioodidel oma kohal ka erinevad toidulisandid. Laia valiku kvaliteetseid toidulisandeid leiad siit! 

Tervislikku uut aastat!

AS Surgitech meeskond

5 kollageeni kasutegurit

02.01.2020
5 kollageeni kasutegurit

Kollageen on üks äärmiselt oluline valk, mida meie organism vajab. Kollageeni toodab meie keha, kuid vananemise käigus väheneb see järk-järgult. Peale selle mõjutavad kollageeni tekkimist ja selle kiiremat kadu mitmed tegurid nagu stress, liigne päike, halvad toitumisharjumused, suitsetamine, unepuudus jne. Kollageeni vähenemine organismis on üks peamiseid põhjuseid, miks meie nahk vananedes kortsub, liigesed valutama hakkavad ning üldine ilme tuhmiks muutub.

Siinkohal toome välja viis kasutegurit, mida võib kaasa tuua kollageeni tarbimine toidulisandina. 

Võib parandada naha tervist

Kollageen on naha peamine komponent. See mängib rolli naha tugevdamisel ning võib mõjuda kasulikult naha elastsusele ja niiskusele. Vananedes toodab keha vähem kollageeni, põhjustades naha kuivamist ja kortsude teket. Erinevad uuringud on näidanud, et kollageeni sisaldavate toidulisandite tarbimine aitab seda protsessi aeglustada. Lisaks võib kollageenilisandite võtmine soodustada muude valkude, sealhulgas elastiini ja fibrilliini tootmist, mis aitavad nahka struktureerida.   

Aitab leevendada liigesvalu 

Kollageen aitab säilitada kõhre terviklikkust, mis omakorda kaitseb liigeseid. Kuna vananedes väheneb kollageeni sisaldus meie kehas, suureneb risk degeneratiivsete liigesehaiguste, näiteks osteoartriidi tekkeks. Mõned uuringud on näidanud, et kollageenilisandite võtmine võib aidata parandada osteoartriidi sümptomeid ja vähendada üldist liigesevalu. Teadlased on väitnud ning tegevelvad selle uurimisega, et täiendav kollageen võib koguneda kõhre ja stimuleerida kudesid kollageeni ise juurde tootma. Kollageeni toidulisandid võivad tugevdada liigeseid, vähendada valu ning vähendada põletikku. Kui soovite võtta kollageeni toidulisandit valu leevendamiseks, soovitavad uuringud alustada annusest 8–12 grammi päevas. 

Proovi ise järele: ORTON FLEX suukaudse lahuse pulber

Võib aidata tugevdada luusid 

Luud sisaldavad suures koguses kollageeni, mis annab neile struktuuri ja aitab neid tugevana hoida. Kuna vananedes väheneb meie kehas kollageen, väheneb ka luumass. See võib viia selliste seisunditeni nagu osteoporoos, mida iseloomustab madal luutihedus ja mis on seotud suurema luumurdude riskiga. Uuringud on näidanud, et kollageenilisandite võtmine võib organismi aidata nii, et see pärsib luu lagunemist.

Võib aidata kasvatada lihasmassi

1–10% lihaskoest koosneb kollageenist. See valk on vajalik, et hoida lihased tugevad. Uuringud näitavad, et kollageenilisandid aitavad suurendada sarkopeeniaga inimeste lihasmassi. Teadlased on leidnud, et kollageeni võtmine võib soodustada lihasvalkude, nagu kreatiini sünteesi, ja stimuleerida ka lihaste kasvu pärast treeningut, kuid see vajab veel edasist uurimist. 

Toetab südame tervist

See on taas valdkond, milles tõsisemad uuringud alles käivad, kuid usutakse, et kollageenilisandite võtmine võib aidata vähendada südamega seotud ohtlike seisundite riski. Kollageen pakub struktuuri arteritele ja veresoontele, mis kannavad verd südamest ülejäänud kehasse. Ilma piisava koguse kollageenita võivad arterid muutuda nõrgaks ja hapraks. See võib põhjustada ateroskleroosi, haigust, mida iseloomustab arterite ahenemine, mis omakorda võib põhjustada südameinfarkti ja insulti. 

Allikas: https://www.healthline.com/nutrition/collagen-benefits 

Tugevat tervist,

AS Surgitech

Nippe bariaatrilise operatsiooni järgseks perioodiks

11.12.2019
Nippe bariaatrilise operatsiooni järgseks perioodiks

Maovähendusoperatsiooni tegemine on suur ning oluline samm ja muutus elus. Peale operatsiooni hakkab elu vaikselt aina paremaks minema, kuid iga päev ei ole kindlasti lihtne. Sellel perioodil on oluline lähedaste toetus ning enda piisav ettevalmistus tekkivateks võimalikeks raskusteks. Edasine söömine on üks väga suur osa sellest ning täpsed juhised annab selleks teile arst, kuid on hulk igapäevaseid tegevusi, mis kõiki ühtmoodi aitavad. 

Mõned näpunäited, kuidas peale operatsiooni paremini hakkama saada:

  • Mõni päev on raskem kui teine. Kiusatusi on igal hetkel. Suured söömistungid käivad reeglina lainetena - esmalt kogub see hoogu, siis saavutab maksimumi ja seejärel tegelikult kaob. Kui suuta sellele soovile võimalikult kaua vastu seista, siis see kaob ning järgmine kord on juba märksa lihtsam.
  • Söö regulaarselt: planeeri kolm põhitoidukorda ja kolm suupistet. Kui tekib ikka vahepeal tung midagi süüa, siis proovige seda edasi lükata nagu eelmises punktis kirjeldatud.
  • Närige oma toitu korralikult ja neelake see enne, kui panete järgmise suutäie oma kahvlile või lusikale. Kui märkate, et sööte liiga kiiresti, sööge peegli ees. Samuti sobib hästi laste söögiriistade kasutamine või 5-sendise mündi suuruste suutäite võtmine.
  • Harjake tihedalt hambaid (peale igat söögikorda ja näiteks siis, kui suurem näksimise tung on peal) või minge dušši alla. Lihtne trikk, mis töötab!
  • Proovige joomise ajal võtta väiksemaid lonksusid.
  • Tooge sammulugeja kapist välja! Vaadake oma keskmist sammude arvu pärast esimest nädalat ja proovige seda järgmisel nädalal suurendada 500 sammu võrra päevas. Hea lõpp-eesmärk on kümme tuhat sammu päevas.
  • Naera julgelt ja palju! Kas teadsite, et sada korda naerdes (südamest) põletab keha sama palju kaloreid kui kümne minuti sõudmisega?
  • Planeerige patustusi: see on oluline, sest kui jätate end millestki täiesti ilma, siis hakkate seda enam ihaldama. Aeg-ajalt on lubatud maitsev maiustus. 

Vitamiinide vajadus peale lõikust

Inimesed, kes on läbi teinud bariaatrilise lõikuse, vajavad olenevalt kaalukirurgiatüübist kindlas koguses lisavitamiine ja mineraale. Alates 2009. aastast on FitForMe meeskond välja töötanud toidulisandeid just selliseks olukorraks. Põhimõtteliselt on võimalik saada ühe kapsliga päevas täpne kogus vajalikke vitamiine ja mineraale. Tihti on keeruline peale maovähendusoperatsiooni vältida nende puudust, eriti juhul, kui puudus on tekkinud juba enne operatsiooni. FitForMe vitamiinid aitavad muuhulgas vältida raua, B-12 vitamiini ja foolhappe defitsiiti organismis. Kõik tooted on valmistatud parimatest koostisainetest, milles puuduvad allergeenid. Seetõttu ei sisalda FitForMe toidulisandid üldjuhul laktoosi, pärmi, gluteeni ega sünteetilisi lõhna-, värv- ja maitseaineid. FitForMe preparaat on välja töötatud teadusuuringute põhjal. Et sobitada spetsiaalsed multivitamiinipreparaadid võimalikult hästi bariaatrilise patsiendi vajadustega, teeb FitForMe meeskond tihedat koostööd bariaatriakirurgide, sisearstide, dietoloogide ja kaalukirurgia (WLS) patsientidega üle kogu Euroopa. Niiviisi on aastate jooksul välja töötatud eri vitamiinide doseerimise optimaalne koostis. Vitamiinidega saab tutvuda ja neid tellida siin! 

Küsimuste korral aitame meeleldi,

AS Surgitech meeskond, FitForMe ametlik esindaja Eestis

Milleks keha vajab tsinki?

02.12.2019
Milleks keha vajab tsinki?

Tsink kaitseb immuunsüsteemi
Tsink aitab tugevdada immuunsust ning seeläbi on organism kaitstum erinevate ohustavate toksiinide ja võõrkehade eest. See on oluline ka rakkude arendamisel ning piisav kogus tsinki on üks oluline osa sellest, et areneda saaksid terved rakud. Lisaks vajab organism tsinki, et võidelda viirusega nakatunud rakkude vastu.  

Põhimõtteliselt kahjustab tsingi puudus loomulikku immuunsusvõimet, muutes sind haigustele vastuvõtlikumaks.

Tsink aitab hoida veresuhkrutaset stabiilsena
Insuliin on hormoon, mis vastutab organismi veresuhkru taseme stabiilsena hoidmise eest. See on omakorda tervisele ülitähtis. Tsink mängib rolli kõhunäärmes insuliini sünteesis, säilitamises ja vabastamises. Niisiis, tsingi defitsiit võib negatiivselt mõjutada insuliini taset, mis omakorda võib tekitada erinevaid isusid ning lõpuks mõjutada ka veresuhkru taset negatiivselt. 

Tsink aitab kehal paraneda
Tsink omab vere töös mitmeid olulisi funktsioone. Üheks ülesandeks on sel aidata verel hüübida, seega piisav kogus tsinki mängib olulist rolli lõikehaavade ja kriipsude-kraapsude paranemisel. Samas muidugi on inimesed erinevad ning otseselt reeglit, kui kiiresti haav paraneb, ei ole. Kuid kui märkad, et haavad paranevad aeglasemalt kui tavaliselt, võib kahtlustada tsingi puudust.

Tsink aitab kaasa ainevahetusele
Tsingil on oluline roll täita ka seedimise juures. Tsink osaleb paljudes seedetrakti tegevustes, mis tähendab, et see aitab kehal toitu seedida ja toitaineid korralikult omastada. Tsingi puudus jällegi takistab seda. Tsink aitab metaboliseerida valku, süsivesikuid ja rasva. Tsingi defitsiidi korral võib tekkida energiapuudus ning ka kaalukaotamine võib olla märksa keerulisem.  

Veel erinevaid võimalikke tsingi kasutegureid
On uuritud ja leitud
, et tsingist võib olla abi veel ka kõhulahtisuse ravil, mälu parandamisel, külmetuste ja akne ravil, vanusega tekkivate haiguste ennetamisel jpm. 

Tsingi puudust tingib ennekõike vale toitumine. Tasakaalustatud toidusedeli korral on oht väike ning igaks juhuks toidulisandeid pole mõistlik tarbida. Oluline on aga see, et meie organismil puudub spetsiaalne tsingi ladustamise süsteem, mistõttu on stabiilse ja piisava taseme hoidmiseks oluline tagada igapäevane tsingi tarbimine. Head tsingiallikad on mereannid, punane liha, munad, piimatooted jne. Juurviljadest on kehal tsinki märksa raskem omastada kui lihast. Kui tegeled mingilgi määral taimetoitlusega, tuleks tsingile eraldi rõhku pöörata ning enamasti on siis vaja tsinki toidulisandite näol juurde manustada. Omalt poolt soovitame sellisel juhul toidulisandit Cynek Forte. Toote kohta täpsema info ning tellimisvõimaluse leiab siit!

 

Tugevat tervist,

AS Surgitech

Ülemaailmne diabeedipäev

08.11.2019
Ülemaailmne diabeedipäev

14. november on ülemaailmne diabeedipäev, mis sai alguse 1991. aastal, et pöörata rohkem tähelepanu diabeedi kiirele tõusule maailmas. Hetkel tähistatakse seda päeva rohkem kui 160 riigis ning sellesse on kaasatud suuri organisatsioone, poliitikuid, kuulsusi, tervishoiutöötajaid ja palju teisi. Iga-aastaselt on päeval oma teema ning tegevused hõlmavad nii sõeluuringuprogramme, raadio- ja telekampaaniaid kui erinevaid seltside üritusi, spordisündmuseid jne. 2019.aasta teema on perekond ja diabeet (see teema hõlmas ka 2018. aastat), sest diabeediga hästi hakkamasaamine nõuab head tugivõrgustikku. 

Mõningaid huvitavaid fakte diabeedi ajaloost:

Varaseim teadaolev kirjalik märge, mida võib tõenäoliselt nimetatakse diabeediks, pärineb Egiptuse papüüruselt 1500 e.Kr. See viitas sagedase urineerimise sümptomitele.
Diabeedi sümptomeid, nagu janu, kehakaalu langus ja liigne urineerimine, märgati ja mainiti rohkem kui 1200 aastat enne kui haigus ise avastati.
Esimesena kasutas terminit diabeet (kreeka keeles "voolab läbi") Kreeka arst Aretaeus Cappodocia (81-133 p.Kr). Ta kirjeldas haigust, mille sümptomid on pidev janu, tihe urineerimine ja kaalulangus.
Thomas Willis (1621-1675) nimetas diabeediks "halba uriini" ja kirjeldas II-tüüpi diabeediga inimeste uriini "imeliselt magusana, justkui oleks see mee või suhkruga segatud". Ta oli ka esimene, kes kirjeldas diabeedi tõttu põhjustatud närvikahjustusi ja valu.
• Iidsetel aegadel proovisid arstid diabeedi kahtluse puhul uriini, et tunda, kas see oli magus. Inimesi, kes maitsesid uriini suhkruhaiguse kontrollimiseks, kutsuti „veetestijateks“. Teisteks testijateks olid sipelgad ja kärbsed, vaadati, kas uriin meelitab neid ligi.
1850. aastate lõpus soovitas prantsuse arst Priorry oma diabeedihaigetel süüa suures koguses suhkrut. Loomulikult selline ravimeetod ei kestnud kaua.
1889. aastal avastasid Austrias Josef von Mering ja Oskar Minkowski pankrease rolli diabeedis, avades sellega ukse haiguse hormonaalsete põhjuste uurimiseks. 

Glükomeetrite areng

Glükomeeter on meditsiiniseade glükoosi ligikaudse kontsentratsiooni määramiseks veres. Pisikene veretilk testribale annab tulemuse mõne sekundiga. Muidugi pole see nii lihtne alati olnud. Umbes alates 1980. aastast on nii 1. kui 2. tüübi diabeediravi peamine eesmärgiks olnud normaalse glükoositaseme saavutamine veres võimalikult suures osas ajast. Selle saavutamiseks on hea võimalikult tihti teada antud hetke suhkrutaset veres, mida aitabki saavutada glükomeeter.

Roche Diabetes Care on üle 40 aasta olnud veresuhkru jälgimise tehnoloogia arengu esirinnas. Esmalt anti diabeediga inimestele vabadus testida kodustes tingimustes omale sobival ja vajalikul ajal. Seejärel arendati välja digitaalse ekraaniga seadmed ning tulemused muutusid aina kiiremaks ja täpsemaks. Tänapäeval on traadita ühendusega imepisikesed ja stiilsed seadmed, mis annavad ülitäpseid ning kiireid tulemusi, mida on võimalik ka soovi korral otse oma arstile nutiseadmesse saata.

Maailmas juhtival positsioonil olevad Accu-Chek glükomeetrid ja testribad on turvalised.

Milleks sa vajad rauda?

29.10.2019
Milleks sa vajad rauda?

Raud on tervisele oluline mineraal. Kõik rakud sisaldavad natuke rauda, kuid suurem osa kehas olevast rauast asub punastes verelibledes. Punased verelibled transpordivad hapnikku kopsudest kogu keha organitesse ja kudedesse. Raud omab rolli ka toitainetest energia loomisel. See aitab samuti kaasa närviimpulsside edastamisele - signaalidele, mis koordineerivad keha erinevate osade tegevust. Kui organismis on rohkem rauda kui vaja, salvestatakse see kehas edaspidiseks kasutamiseks. Keskmine inimene saab toidust kogu vajaliku raua. Kuid on teatud olukordi ja tingimusi, kus meil on tekkinud rauapuudus ja seetõttu võib olla vajalik lisaks juurde võtta täiendavat rauda. Raua kestev defitsiit on levinuim aneemia põhjus. 

Mis hetkel võib rauapuudus tekkida:

Rauavaegusaneemia korral

Rauavaegusaneemia tekib siis, kui punastes verelibledes pole piisavalt rauda. Ilma tervisliku rauatasemeta ei saa punased verelibled rakke ja kudesid tõhusalt hapnikuga varustada.

Aneemia sümptomiteks on väsimus, nõrkus, pearinglus, keskendumisraskused. Aneemia tavalised põhjused on menstruatsioon, eriti kui vool on raske või pikaajaline, peptiline haavandtõbi, vähk seedetraktis, verekaotus trauma või vere annetamise tagajärjel, samuti näiteks aspiriini ja ibuprofeeni pikaajalisel kasutamisel.

Raseduse ajal

Naised, kes ei ole rasedad ega imeta, vajavad päevas 15–18 milligrammi rauda. Rasedad naised vajavad märkimisväärselt rohkem rauda - soovitatav kogus on 27 milligrammi päevas. Kui tunned muret, et sul võib olla rauapuudus, räägi sellest oma arstiga. Rasedatel kontrollitakse Eestis regulaarselt rauasisaldust raseduse vältel.

Menstruatsiooni ajal

Menstruatsioon kahandab rauavarusid, seetõttu on naistel kõrgem aneemia oht kui meestel. Nagu eelpool mainitud, on ohustatud just pikaajalised ja/või raske vooluga naised. Mõned uuringud näitavad, et etniline kuuluvus on samuti aneemia riskifaktoriks.

Suure treeningkoormuse tõttu

Osadel andmetel on naissportlastel suurenenud rauapuuduse risk, kuid täpset põhjust ei ole teada. Teadlased väidavad, et sportlased vajavad hapniku kandmiseks rohkem punaseid vereliblesid. Rääkige kindlasti oma arstiga, kui treenite palju ning teil esineb aneemiaga seotud sümptomeid.

Regulaarse verekaotuse korral

Inimesed, kes kaotavad tihti verd, vajavad sageli täiendavat rauda. Ohus on regulaarsed vereloovutajad ja inimesed, kellel on seedetrakti verejooks. Seedetrakti verejooksu võivad põhjustada ravimid või haigusseisundid, näiteks haavandid ja vähk. Regulaarselt vereannetust ei soovitata teha, kui teil on pidevalt probleeme rauapuudusega. 

Raua võtmine lisaks

Enamik inimesi reageerib kapslites saadavalolevate rauapreparaatide võtmisele hästi. Raua toidulisandite võtmine koos C-vitamiini sisaldavate toitude või jookidega aitab raual paremini imenduda. Võtke kindlasti ainult soovitatav annus rauda. Liiga palju võib olla mürgine, eriti lastele. Ja pidage nõu oma arstiga, et teada saada, kui kaua peate rauapreparaate võtma.

Soovitame omalt poolt Soft Iron+SR rauapreparaati.Tegemist on hästi talutava ja hea imendumisega preparaadiga, mis ei lagune seedetraktis, ei ärrita seedetrakti limaskesta ning sel on minimaalselt kõrval- ja koostoimeid ravimitega, teiste vitamiinidega, mineraalidega ning toiduga. Toidulisand sisaldab lisaks Fe2+, vitamiin C, B6, B12 ja foolhapet. 

Allikas: https://www.healthline.com/health/ ja https://toitumine.ee/

 

Raudset tervist!

AS Surgitechi meeskond

Mis muutub nahahoolduses sügisel?

15.10.2019
Mis muutub nahahoolduses sügisel?

See juhtub igal aastal: soe ja mõnus suvi saab läbi ning vaikselt hiilib ligi jahedam kuldne sügis. Nii raske kui see ka pole, tuleb suveriided kokku pakkida ja sügis-talve omad välja võtta. Täpselt nagu garderoob vajab muutmist, vajab seda ka nahahooldus.

Päevad lühenevad, temperatuurid langevad ja õhk muutub kuivemaks, mistõttu hakkab nahk kaotama väärtuslikku niiskust. Sügis on üleminekuaeg ja õiged sügisesed nahahooldusrutiinid parandavad tekkinud suvekahjustused ja valmistavad naha talveks ette. Päike ja soolane vesi võisid suve jooksul nahale oma mõju avaldada, nii et sügise peamised märksõnad on koorimine ja niisutamine.

 

Mõned näpunäited sügiseseks nahahoolduseks

Vaheta pesemisvahendit – mõnusalt ja värskelt lõhnavad seebid ja duššigeelid on peale päeva rannas omal kohal, kuid seep kuivatab nahka ning sügisel sellele kohta pole. Sügise saabudes vaheta pesemisvahendid seebivabade vastu. On aeg kreemisemad vahendid välja tuua.

Koori nahka – suvine päike võis nahka palju mõjutada. Sügist võiks alustada kogu keha koorimisega. Koorimiseks kasuta õlipõhiseid koorijaid, need nii koorivad kui ka niisutavad.

Vaheta välja kreemid – kergete losjoonide ja geelide aeg on selleks aastaks läbi ning ruumi tuleks teha täidlasematele kreemidele. Kreemid tekitavad nahale õlisema kihi, mis takistab naha kuivamist ja muudab selle kargele ilmastikule vastupidavamaks. Valiku salve-kreeme leiad siit!

Kaitse oma huuli – kui alustada huulte niisutamist juba sügisel, ei tekigi kuivade ja lõhenenud huultega hiljem probleeme. Parima tulemuse saamiseks kasuta keemiavabasid palsameid.

Investeeri kätekreemi – käenahk saavad sügisel ja talvel palju koormust. Sarnaselt huultega, aitab varakult alustatud hooldus nahka hoida ning kuivad ja karedad käed jäävad olemata.

Hoia oma jalgu – jalad kaovad järgmisteks kuudeks ilmselt saabastesse ja soojadesse sokkidesse, kuid hoolt tuleks nende eest ikka kanda. Kuivad ja lõhenevad kannad võivad väga ebamugavad olla, seega tuleks jalgu samuti koorida.

                            

Ära unusta päiksekaitset – kuigi rannas päevitamine on läbi, ei tähenda see, et järgmiste kuude jooksul võiks päiksekaitsele mõtlemise unustada. Näonaha kaitsmine päikese eest on oluline nii sügisel kui ka talvel. 

Allikas: www.liveabout.com/skin-care

 

Kaunist kuldset sügist,

Surgitechi meeskond

 

Nõuanded sügisele vastu minekuks

01.10.2019
Nõuanded sügisele vastu minekuks


Lühemad ja pimedamad päevad on meie tervisele kindlasti väljakutse. Muutustega paremini hakkama saamiseks on võimalik endal nii mõndagi ära teha.

Hakka võtma D-vitamiini – suur osa meie D-vitamiinist tuleb päikesest ning kuna seda on sügisel palju vähem ja õues ollakse lühemat aega, võib seda organismis hakata väheks jääma. Piisav kogus D-vitamiini võib tõsta teie tuju ja tugevdada immuunsussüsteemi.

Võta aega iseendale – sügis ja talv on Maa viis anda märku, et aeg tuleks natukeseks maha võtta ja puhata. Jälgi rohkem oma keha ning märka, mida sa hetkel vajad, et enesetunne oleks hea. Loe häid raamatuid või alusta mõne põneva seriaali vaatamist.

Külasta arsti – olenevalt vanusest, kuid kord aastas võiks arstikülastus olla kõigil rutiin. Alustada võib näiteks hambaarstil käimisest, aga põhjalikum vereanalüüs ja üldise tervisliku seisundi hindamine on samuti pikema eluea ja parema tervise alustalad.

Turguta oma immuunsussüsteemi – puhta vee joomine piisavas koguses, käte pesemine, piisav uneaeg ning tervisliku toitainerikka toidu söömine aitavad organismil sügis-talviste väljakutsetega paremini hakkama saada. Valiku häid toidulisandeid selleks perioodiks leiad siit!

Valmistu kellakeeramiseks – on inimesi, kes tajuvad tunniajast päevakava muutust tugevamini. Kui sina oled üks neist, siis hakka 15 minuti kaupa juba nädal-kaks varem magama minema. Pimedam aeg tähendab reeglina niikuinii ka pikemaid uneaegasid.

Tee plaane pimedate kuude jaoks – tihti kipub tujub pimedatel ja külmadel kuudel langema, kui muuhulgas ka lihtsalt n-ö igavleda. Võta plaani mõne uue hobiga tegelemine, huviringi või rühmatrenni külastus või iganädalane lauamänguõhtu sõpradega. Püsi aktiivne.

Söö ja kogu hooajalisi toiduaineid – sügise üks suurimaid plusse on lai valik värskelt valminud juur- ja köögivilju. Tarbi palju peeti, kapsast, suvikõrvitsat, porgandeid jne. Võimalusel kogu neid talveks kui sul juhtub olema aiamaa, kust saab puhast kraami.

Riietu vastavalt ilmale – jahedamate ilmade saabudes ei taha tihti kuidagi sellega leppida ja soojemaid riideid välja võtta. Tegelikult on aga keha kaitsmine langeva temeratuuri puhul väga oluline. Kanna riideid kihtidena ning hoia jalad ja pea soojas, ega soe sallgi paha ei tee.

Ole enda suhtes leebe – pühade ajal võib kaal veidi tõusta, lühemad ja pimedamad päevad võivad tuju langetada ning gripihooajal võib mõni haigus külge hakata. Püüa jääda igas olukorras pigem positiivseks ning oma keha kuulavaks ja armastavaks.

Allikas - www.activeminds.org/blog

Kaunist sügist!
AS Surgitech meeskond

 

 

 

Atoopiline dermatiit ehk nahapõletik

23.09.2019
Atoopiline dermatiit ehk nahapõletik

Atoopiline dermatiit ehk nahapõletik on ägenemiste ja vaibumistega kulgev põletikuline krooniline nahahaigus, mille peamine tunnus on sügelus. Atoopilise dermatiidi korral on häiritud naha loomuliku kaitsekihi moodustumine. Iseloomulik on kuiv ja kare nahk. Haiguse ägenemisel lisanduvad põletikulised, punetavad ja ketendavad või märguvad laigud.

Kus paikneb atoopilise dermatiidi lööve?


Lööbe paiknemine kehal sõltub vanusest. Imiku, väikelapse ning nooruki ja täiskasvanu eas võib esineda erinevusi.

Imik

  • Nägu ja põsed on punased, karedad.
  • Põletikust on haaratud rindkere, selg ja jäsemete sirutuspinnad.
  • Lööve paikneb sümmeetriliselt.
  • Silmade, suu ja nina ümbrus on enamasti lööbeta.

Väikelaps

  • Lööve paikneb jäsemete painutuspindadel, küünarlohkudes ja põlveõndlates.
  • Löövet on sageli kaelal, randmetel, käeseljal ja jalalabal.
  • Nahamuster on tugevasti väljendunud, nahk on sageli paksem.
  • Nahal on näha kratsimise jälgi.

Nooruk ja täiskasvanu

  • Lööve on lokaliseerunud küünarlohkudes, põlveõndlates, randmetel ja labakätel.
  • Nahamuster on tugevasti väljendunud ja nahk on paksenenud.
  • Silmade all on iseloomulik nahavolt.

Milliseid vaevusi põhjustab atoopiline dermatiit?

  • Haigusnähud ulatuvad lühiajalise kestusega vaevumärgatavatest sümptomitest kuni unehäireid põhjustava sügeluse ja püsiva lööbeni.
  • Häiritud ööune tõttu on lapsed päeval väsinud, tähelepanu hajub ning õppimis- ja töövõime väheneb.
  • Üks oluline riskitegur atoopilise dermatiidi ägenemiseks on vaimne pinge. Samas võib nähtav lööve ja piinav sügelus omakorda põhjustada psüühilisi häireid, mis raskendavad haiguse kontrolli alla saamist.

Mis võib põhjustada atoopilist dermatiiti või selle ägemist?

Haiguse põhjus on veel ebaselge, kuid oluline mõju on pärilikkusel ja elukeskkonnal.

Dermatiidi ägenemist võivad põhjustada mitmesugused nahale sattuvad füüsikalised ja keemilised ärritajad: karedad riided (villane, sünteetiline), lõhnavad pesupulbrid, kuum vesi, kareda rätikuga hõõrumine naha kuivatamisel, külm või palav ilm.

Atoopilise nahapõletiku ägenemist võib esile kutsuda ka üldhaigestumine, mille põhjuseks võivad olla näiteks hingamisteede viirusinfektsioonid või raske kuluga naha mädapõletikud.

Atoopilise dermatiidi lööbe ägenemise võib vallandada psüühiline ärritusseisund ning toidus või õhus esinev allergeen.Umbes kolmandikul atoopilise dermatiidiga lastest esineb allergiat toidu- ja õhuallergeenide suhtes.

Mida atoopilise dermatiidi puhul kasutada?

Atoopilist dermatiiti ei osata veel välja ravida, kuid haigust on võimalik igapäevase nahahooldusega kontrolli all hoida. Naha elastsuse parandamiseks, lõhede vältimiseks, sügeluse leevendamiseks, ketenduse vähendamiseks ja naha kaitsefunktsiooni parandamiseks võib keha kuivematele piirkondadele määrida mitu korda päevas pehmendavat kreemi ehk baaskreemi. Baaskreemi valikul on tähtis, et see oleks kasutajale sobiv ega põhjustaks kipitust ja punetust. Tsinki sisaldavad kreemid vähendavad põletikku ja rahustavad, kuid samas ka kuivatavad nahka. Tsingisisaldusega kreeme võib kasutada vaheldumisi baaskreemidega. Suurema rasvasisaldusega kreeme tuleb üldjuhul määrida harvem kui vee baasil toodetud kreeme.

Mida atoopilise dermatiidi puhul meeles pidada?

  • Eriti tundliku naha puhastamiseks soovitatakse kasutada ainult baaskreemi.
  • Duši all, vannis või basseinis võib viibida lühikest aega.
  • Vannivette tuleks lisada vanniõli.
  • Lisaärrituse vältimiseks eelistada värvituid ja lõhnastamata pesemisvahendeid.
  • Nahka tuleb kuivatada pehme rätikuga kergelt tupsutades ja seejärel kohe kreemitada.
  • Võimalusel tuleks vältida higistamist, kuna higi ärritab dermatiiti.
  • Magamiseks tuleks valida jahe tuba, kuna jahedus vähendab sügelustunnet.

Atoopilise naha hoolduseks sobib VIVOCIN tootesari, mis toetab naha loomulikku uuenemist ja säilitab kaitsebarjääri. Tooted ei sisalda mineraalõlisid, lõhnaaineid, värvaineid, alkoholi ja parabeene.

Allikas: kliinik.ee

Lisaküsimustega võib julgelt meie poole pöörduda – krista@surgitech.ee või infotelefonil 646 0660.

Kõike kaunist,

AS Surgitech

 

Milleks on vaja magneesiumi?

16.09.2019
Milleks on vaja magneesiumi?

Magneesium on kehas leiduvatest mineraalidest neljandal kohal. See mängib keha ja aju
tervise juures väga olulist rolli. Magneesiumi ei pruugi keha ka tervislikult toitudes siiski
piisavalt saada.

Toome välja mõned olulised põhjused, miks su keha vajab magneesiumi:


Magneesium osaleb sadades biokeemilistes reaktsioonides

Ligikaudu 60% kehas leiduvast magneesiumist asub luudes, ülejäänud aga lihastes, pehmetes
kudedes ja vedelikes, sealhulgas veres. Tegelikult sisaldab iga keha rakk seda ning
magneesium osaleb enam kui 600 reaktsioonis sinu kehas. Näiteks vajab organism
magneesiumit energia saamiseks, valkude moodustamiseks, geenide hoolduseks, lihaste
liigutamiseks, närvisüsteemi reguleerimiseks jne. Paraku ei saa tänapäeval suur osa inimesi
soovitatud koguses magneesiumi igapäeva toidu ja joogiga.

Magneesium võib parandada treeningsoorituse tulemusi

Magneesium mängib rolli ka treeningu sooritamisel. Treeningu ajal võib sinu keha vajada,
aktiivsusest sõltuvalt, 10–20% rohkem magneesiumi kui muul ajal. Magneesium aitab
liigutada veresuhkrut lihastes ja vabaneda laktaadist, mis võib treenimise ajal lihastesse
koguneda ja valu põhjustada. Osad uuringud on näidanud, et lisakogus magneesiumi võib
parandada sportlaste, eakate ja kroonilisi haigusi põdevate inimeste treeningtulemusi.

Magneesium võitleb depressiooniga

Magneesiumil on aju talitluses kriitiline roll ning madal magneesiumitase on seotud
suurenenud depressiooniriskiga. Ühes üle 8800 inimesega tehtud uuringus leiti, et vähema
magneesiumi tarbimisega alla 65-aastastel inimestel oli 22% suurem tõenäosus
depressiooniks. Usutakse, et tänapäeva toidu madal magneesiumisisaldus võib põhjustada
seda, et depressiooni on aina rohkem.

Magneesiumist võib olla kasu II-tüüpi diabeediga inimestel

Uuringute kohaselt on umbes 48% II-tüüpi diabeediga inimestel veres madalam
magneesiumitase. See võib vähendada insuliini võimet hoida veresuhkru taset kontrolli all.
Lisaks näitavad uuringud, et vähese magneesiumi tarbimisega inimestel on suurem risk
haigestuda II-tüübi diabeeti.

Magneesiumil on põletikuvastane toime

Madal magneesiumitase organismis on otseselt seotud ka krooniliste põletikega, mis on üks
rakkude kiirema vananemise, rasvumise ja krooniliste haiguste põhjustajaid. Lisa
magneesiumi tarbimine võib alandada CRP-d ja muid põletiku markereid vanematel
täiskasvanutel, ülekaalulistel ja prediabeediga inimestel. Samamoodi võivad kõrge
magneesiumisisaldusega toidud nagu näiteks rasvane kala ja tume šokolaad vähendada
põletikku.

Magneesium võib aidata migreeni ennetada

Migreeni peavalud on tugevad ja kurnavad. Sageli esinevad iiveldus, oksendamine ning
tundlikkus valguse ja müra suhtes. Mõnede teadlaste arvates on migreeni all kannatavatel
inimestel magneesiumipuudus tõenäolisem kui teistel. Ning on ka leitud, et piisavas koguses
magneesiumi aitab ennetada ja leevendada migreenihooge.

Magneesium kaitseb südant

Magneesiumil on oluline roll vere pumpamisel südamesse. Piisav magneesiumikogus
vähendab südamehaiguste, sh rütmihäirete ja infarkti tõenäosust. Lisaks aitab see hoida
vererõhku kontrolli all ja see omakorda kergendab südame tööd.
Magneesium on organismile vajalik mineraal ning see on kergesti kättesaadav. Soovitatav
päevane tarbimine on meestel 400–420 mg ja naistel 310–320 mg. Seda saab nii toidust kui
toidulisanditest.

Toiduallikad: kõrvitsaseemned, spinat, tume šokolaad, mustad oad, kinoa, mandlid, makrell,
avokaado, lõhe.
Toidulisandid: hea ja sobiva magneesiumi leiad siit!

Kui teil on terviseprobleeme, pöörduge kindlasti arsti poole.

Allikad: www.healthline.com/nutrition/10-proven-magnesium-benefits ja www.toitumine.ee

Tugevat tervist!

AS Surgitech

Milleks vajab organism tsinki?

07.09.2019
Milleks vajab organism tsinki?


Tihti alahinnatakse tsingi tähtsust organismis.

Nõrgad küüned, välja langevad juuksed, aeglaselt paranevad haavad, nägemishäired – need on mõned näited probleemidest, mis tekivad, kui kehas on tsingipuudus.

Tsink on inimorganismis raua järel hulgalt teine mikroelement.Tsink osaleb paljudes tähtsates protsessides, sh enam kui saja ensüümi aktiveerimisel, rakkude kasvamises ning haavade paranemises, vereloomes, organismi kasvus ja arengus, immunsüsteemi töös, maitsmis- ning haistmismeele normaalse toimimise tagamisel ja teiste mikrotoitainete ainevahetuses.

Tsingi puudust tingib ennekõike vale toitumine. Tasakaalustatud toidusedeli korral selle ohtu ei ole.

Juurviljadest on kehal tsinki raskem omastada kui lihast. Seega, kui tegeletakse mingilgi määral taimetoitlusega, tuleks veenduda, et toidus leiduks piisavas koguses tsinki. Reeglina on taimetoitlastel vaja tsinki toidulisandite näol juurde manustada.

Mis on tsingipuuduse tunnused?

  • haavade aeglane paranemine
  • maitse – ja lõhnatundlikkuse vähenemine
  • söögiisu kaotus
  • alkoholitaluvuse langus
  • kõhulahtisus
  • immuunsuse nõrgenemine - sage haigestumine viirushaigustesse
  • nägemishäired või isegi nägemise kaotus
  • kuiv või ketendav nahk
  • nõrgad küüned ning juuste väljalangemine

Toidulisandina on tsink soovitatav neile, kel on probleeme naha, juuste või küüntega. 

Allikad: kliinik.ee, virtuaalkliinik.ee, postimees.ee


Lisaküsimustega võib julgelt meie poole pöörduda.

Kõike kaunist,

AS Surgitech

 

 

Mida tasub tähele panna erinevate rauapreparaatide puhul?

30.08.2019
Mida tasub tähele panna erinevate rauapreparaatide puhul?

Apteegi riiulitel on palju erinevaid rauapreparaate ning paljud neist tekitavad mitmeid  kõhuvaevusi (kõhukinnisus, kõhulahtisus, iiveldus jms). Erinevus iga toote puhul seisneb selles, millist rauavormi on antud tootes kasutatud. 

Rauavormidest on tuntumad sulfaat, fumaraat, glükonaat, tsitraat,diglütsinaat. Need kõik vormid sisaldavad erinevas koguses elementaarset rauda ning seetõttu on ka nende imendusmisvõime erinev – näiteks kui toote purgil on kirjas, et antud preparaat sisaldab 50mg rauda, ei tähenda see, et soolestikus imenduks 50mg. Enim kasutatud rauavorm raudsulfaat võib imenduda kõigest vaid 20-30%. Ülejäänud raud väljub organismist, kuid tekitadeski seejuures kõhuvaevusi.

Erinevad uuringud on näidanud, et väga hea imenduvusega rauavorm on diglütsinaat ning seda talub ka seedetrakt väga hästi – ei tekita maoärritust. Antud rauavorm on ohutu kasutamiseks ka rasedatel, imetavatel naistel ja teismelistel. 

Samuti on uuringud näidanud, et rauddiglütsinaadi biosaadavus kindlustab hemoglobiinisisalduse suurenemise, mis on võrreldav mitu korda suurema rauaannuse mõjuga kui raudsulfaat.

Seega apteeki minnes  võtke hetk  infolehe lugemiseks, jälgides eelkõige millist rauavormi on tootes kasutatud.

Hästi talutav ja hea imendumisega rauapreparaat rauddiglütsinaadiga on Soft Iron+SR rauapreparaati

 

Allikad: kliinik.ee, arst.ee

Lisaküsimustega võib julgelt meie poole pöörduda – krista@surgitech.ee

Kõike kaunist,

AS Surgitech

 

 

 

Kuidas nahk vananeb?

23.08.2019
Kuidas nahk vananeb?

Vaatame, mis muutused toimuvad nahas iga kümnendi jooksul.

20ndad

Jõudes oma 20ndatesse võib tunduda, et murdeea nahaprobleemid on alistatud ning järgnevate aastate jooksul võib nautida kaunist ning kortsuvaba nahka. Paraku see päris nii ei ole. Nahk hakkab küll murdeea hormoonidemöllu järel rahunema, kuid rasu toodab ta endiselt rohkem. Seega on sel perioodil oluline jälgida oma nahka ning vastavalt naha vajadusele selle eest hoolt kanda. Kasuta tooteid, mis on mõeldud rasusemale nahale ning aitavad hoida normaalset tasakaalu. Kindlasti niisuta ja koori nahka.

Kahekümnendate teises pooles hakkab nahk tavaliselt muutuma kuivemaks. Iseenesest tundub see ju hea märk, mida oledki võib-olla oodanud, kuid see tähendab omakorda, et ilmuma hakkavad ka esimesed kortuskesed. Esimesed kortsud ilmuvad tavaliselt silmade ja suu ümber. See on hea aeg, et alustada probleemsemate piirkondade niisutamist.

Juhtub see seetõttu, et meie keha loomulik antioksüdantide tootmine hakkab kahekümnendate jooksul vähenema. Üksnes niisutamine ja päiksekaitsevahendite kasutamine ei pruugi aidata, eriti kuna see aeg elus on tihti väga stressirohke. Et hoida nahka kauem noorena, hakka kasutama antioksüdante sisaldavaid tooteid. Sellised tooted sisaldavad tavaliselt C- ja E-vitamiine, rohelise tee ekstrakti ning puuviljahappeid.

30ndad

Kolmekümnendates hakkab keha ainevahetus aeglustuma. See põhjustab nahakoes kollageeni ja elastiini sisalduse langemist, muutes teie naha palju õhemaks ja vähem elastseks. Nahk hakkab väsima ning muutub aina kuivemaks ja tundlikumaks. Igapäevased harjumused nagu silmade hõõrumine, liigne suhkru söömine, kissitamine, vähene magamine jne hakkavad tunda andma kortsukeste näol.

Vaikselt hakkavad tekkima sügavamad kortsud silmade ja suu ümber. Samuti tekivad pigmendilaigud ja katki võivad hakata minema pisikesed kapillaarid. Liigse päikese kahjustused hakkavad samuti selles vanuses välja paistma. Hommikuse silmade turse taandumine võib hakata kauem aega võtma kui varem.

Selles vanuses on palju abi B3 vitamiinist, mis aitab naha ainevahetust kiirendada. Seda leidub paljudes kreemides. Kindlasti tuleks veel süüa tervislikult, magada pigem selili, juua piisavalt vett, kaitsta end liigse päikese eest.

40ndad

Neljakümnendates eluaastates hakkab naharakkude loomulik elutsükkel veelgi aeglustuma. Kortsud näol süvenevad ning muutuvad paremini märgatavateks. Elastiini tase on veelgi madalam, mistõttu naha elastsus langeb veelgi. Ning nahk muutub veelgi kuivemaks.
Et nahk näeks välja noorem ja tervem, peaks oma igapäevasesse rutiini lisama rohkem kvaliteetseid vananemisvastaseid nahahooldustooteid. Jälgi, et kreemid ja muud nahahooldustooted sisaldavad retinooli, glükoolhapet ja peptiide. Need võivad aidata anda naharakkudele puuduolevat energiat.

Küüslaugu, rohelise tee, vee, kanafilee, vaarikate, oliivõli, lõhe, ubade ja kofeiini tarbimine võivad samuti aidata aeglustada kortsude teket. Erinevad uuringud on näidanud, et neis leiduvad erinevad omadused aitavad organismil nahka tervema ja nooremana hoida.

50ndad-60ndad

Alates viiekümnendatest muutub nahk östrogeeni taseme languse tõttu veelgi kuivemaks, eriti menopausi järgselt naistel. Tekib rohkem pigmendilaike ning nahk võib muutuda karedaks. Umbes viie-kuuekümneselt hakkab tekkima kiiremini uusi kortse ning olemasolevad laienema. Samuti võib sel ajal hakata lõualuul ja silmade ümber nahk vajuma. See on raskusjõu ning elatud eluaja tulemus.

Kui sellised vananemise ilmingud hakkavad endast aktiivsemalt märku andma, saate seda protsessi aeglustada kasutades rikkalikke niisutajaid, õlisid ja vaseliini. Teine asi, mida soovitatakse on treenimine – kaks korda nädalas aeroobset trenni võib muuta naha taas elastsemaks.

Valiku nahahooldustooteid leiad siit.

Lisaküsimustega võib julgelt meie poole pöörduda!

Kõike kaunist,

AS Surgitech

 

 

Miks Murmelini salv nii populaarne on?

14.08.2019
Miks Murmelini salv nii populaarne on?

Räägime natukene lähemalt Murmelini sarjast, mis võidab üha rohkem populaarsust ning kasutajate südameid. 

Murmelini sari on pärit Austriast ning seda toodab 40 tegevusaasta kogemusega ettevõte Bano. Bano on Austrias tuntud oma kvaliteetsete looduslike toodete ja ravimite poolest. Nende eesmärk on ühendada apteegikvaliteet puhaste looduslike koostisosadega, saades nii parimad tooted tervisele. Kuna loodus pakub nii mitmekesiseid saaduseid, on sealt abi otsitud ja saadud juba tuhandeid ja tuhandeid aastaid. Tänapäeval on võimalik ühendada parimad loodussaadused uusimate meditsiiniteadusavastustega. Bano toodetes kasutatakse palju arnikaekstakti, piparmündiõli, Alpi ümiseja õli, mägimänniõli, saialilleõli jm. Kõik loodussaadused on hoolikalt valitud, puhtad ning heade raviomadustega.

Alpi ümiseja õli on koduses ravis hinnatud juba sajandeid, eriti Alpides. Seda on näiteks pikka aega kasutatud lihaspinge ja lihas- ja liigesvalu korral peale treeningut. See aitab toetada kogu luu- ja lihaskonna süsteemi tervikuna. Puhas Alpi ümiseja õli sisaldab mitmeid rasvhappeid nagu palmitiinhape, oleiinhape, linoolhape, E-vitamiini ning looduslikke kortikosteroide. Need kõik koostisosad aitavad kehal kiiremini taastuda peale lihastreeningut, kõndimist, liikumist ja muid sporditegevusi. Alpi ümiseja õli on nii puhas ja kasulik, et puhtal kujul võib seda isegi juua, olles kasulik nii kõhule kui kopsudele. Murmelini salv on äärmiselt populaarne ka terapeutide ja massööride seas. Oluline on ka märkida, et Murmelin on pikima ajalooga ümiseja õli sisaldav salv Austrias ning paljud kliendid on seda kasutanud algusest peale.

Palju küsitakse, et kuidas ümiseja õli saadakse. Austrias on Alpi ümisejate populatsioon märkimisväärselt tõusnud ning seetõttu antakse igal aastal jahimeestele ülesanne neid harvendada (umbes 7500 looma aastas, salvi saamiseks kasutatakse vaid väikest osa neist). Nende salvide saamise nimel ühtki looma ei jahita ning pigem tuleks nende salvide tootmist vaadata kui niikuinii jahitud loomade arukat kasutamist.

Kui tunned, et vereringe vajab peale kehalist pingutust stimuleerimist või lihased ja liigesed vajavad rahustamist, kaela-, õla- ja seljapinge leevendamist, siis on Murmelini salv just see, mida vajad. Salvi võib kasutada mitu korda päevas, seda on kerge nahale kanda, imendub kiiresti ning see ei jäta nahka rasvaseks. Salv on mõeldud vaid välispidiseks kasutamiseks. Täpsem info ning tellimine SIIT!

Lisaküsimustega võib julgelt meie poole pöörduda – krista@surgitech.ee

 
Kõike kaunist,

AS Surgitech

Magneesiumi preparaadid!

12.08.2019
Magneesiumi preparaadid!

 

Mida tasub tähele panna erinevate magneesiumi preparaatide puhul? Enne ostmist võta hetk kodutööks.

Magneesium on inimese kehas üks olulisematest mineraalainest, mille puuduse käes vaevleb suur osa elanikkonnast. Magneesium täidab inimese organismis palju olulisi ülesandeid, näiteks tagab süsivesikute, rasvade ja aminohapete normaalse ainevahetuse, reguleerib südamelihaste tööd ja vereringet ning aitab kaasa närvide ja lihaste häireteta tööle.

Apteekides on väga suur tootevalik erinevate lisandite kohta. Seega tasuks enne ostmist kindlasti tähele panna, millise magneesiumivormiga on tegemist.

Kõige levinumad magneesiumilisandite vormid on magneesiumoksiid, -tsitraat, -aspartaat, -laktaat, -sulfaat ja -kloriid. Osad neist imenduvad paremini, kui teised. Vastavalt erinevatele võrdlustele peetakse parima imenduvuse ja omastatavusega magneesiumisoolaks magneesiumtsitraati.

Enim levinud müüdav magneesiumiühend on aga magneesiumoksiid, mis on organismis raskesti omastatav – imendub kõigest vaid alla 5% ja ülejäänud viiakse kehast välja.


Väga hea toote magneesiumtsitraadiga leiad siit!

Lisaküsimustega võib julgelt meie poole pöörduda – krista@surgitech.ee

 

Kaunist suve,
AS Surgitech

 

 

Päikesepõletus!

01.08.2019
Päikesepõletus!

Päikesepõletus tekib ultraviolettkiirguse liigsest toimest nahale. Päikesepõletust põhjustavaid kiiri neelavad aknaklaas, suits ja sudu. Kiirgus läbib ka kergeid rõivaid, vähest udu ja isegi kuni mõnekümnesentimeetrist selge vee kihti. Lumi, hele liiv ja selge taevas seevastu soodustavad päikesekiirte peegeldumist. Vähese osooniga piirkondades on UVkiirgus tavalisest intensiivsem. Blondid ja punapead on päikesekiirguse suhtes tundlikumad kui mustanahalised ja teised mittevalgenahalised, kuid kes siiski samuti võivad saada päikesepõletuse.

Esimesed põletusnähud ilmnevad mõne tunni möödumisel, põletus kujuneb välja esimese ööpäeva jooksul. Kerge põletuse puhul muutub nahk punetavaks, sügelevaks, sügavama põletuse korral kattub mõõdukalt tursunud nahk villidega. Iseloomulik on puutehellus või kerge valu. Nahale vajutades see kahvatub. Kui ei esine lõhkenud ville, on naha pind kuiv. Organismi üldreaktsioon – palavik, külmavärinad, unisus – viitab päikesepõletuse raskemale astmele ja siis tuleb kahtlustada kuumarabandust või päikesepistet. Nii päikesepõletuse kui päikesepiste saamise oht varitseb eriti väikelapsi, ka peavad päevitamisega ettevaatlikud olema lapseootel naised.

Tavaliselt paraneb kerge päikesepõletus iseenesest 2–3 päevaga, jätmata jälgi. Mõnikord tekib hiljem peenetäpiline lööve, kahjustunud nahk irdub ja mõni nädal võib kesta ülitundlikkus päikesekiirguse suhtes. Päikesepõletust saab vältida, kui päevitada mõõdukalt. 

Päikesepõletuse korral esmaabi andes tuleb nahka korduvalt jahutada jaheda veega või külma vee mähisega. Apteegi käsimüügis olevaid põletusgeele ja -vahtusid võib kasutada, kuid allergilised isikud peaksid olema nendega ettevaatlikud. Juhul kui valu segab uinumist, võib tarvitada valuvaigisteid.

Ehkki iga päikesepõletus jätab nahale oma jälje, on hea uudis see, et on olemas abivahendeid, mis saavad oluliselt põletust ja sellest tingitud valu leevendada. Selleks, et nahka rohkem ei kahjustaks, on oluline valida looduslikud, puhtad abivahendid (vt siia). Väga hea rahustava efektiga toote leiad siit!

Allikas: www.kliinik.ee

Lisaküsimustega võib julgelt meie poole pöörduda – krista@surgitech.ee

Kaunist suve,
AS Surgitech

 

 

 

 

Lihaste taastamine

29.07.2019
Lihaste taastamine

Puhka rohkem

Une ja füüsilise koormuse vahelise täpse suhte osas on mitmeid arvamusi, kuid selles, et vähene uni võib avaldada taastumisele negatiivset mõju, ollakse ühel meelel. Unepuudus mõjutab kogu keha ning kõiki süsteeme, nii et korralik 7-9-tunnine uni ööpäevas aitab ka peale treeningut organismil märka paremini ja kiiremini taastuda.

Kuula muusikat

Muusika ei aita mitte üksnes mõnusamalt trenni teha, vaid võib omada olulist rolli ka taastumisel. Rahuliku tempoga laulud aitavad kiiremini aeglustada südamelöökide sagedust ning alandada veres laktaatide taset, mis esmajärjekorras põhjustabki muidu lihasvalu.

Tarbi magneesiumi  

Magneesium mängib olulist rolli mitmetes lihaste tööd ja energiatootmist mõjutavates protsessides. Muuhulgas aitab magneesium lihastel kergemini lõõgastuda, aidates ka lihaskrampide vastu. Kuna tänapäeval toiduga tihti piisavalt magneesiumi ei saa, tuleks aktiivsematel inimestel seda juurde tarbida. 

Söö valgurikast toitu

Valku võiksid sisaldada nii õhtu viimane kui hommiku esimene söök. Kerge valgusnäkk enne und aitab lihastel paremini taastuga ning kehal välja puhata. Hommikune valgurikas söök aitab lihastel kasvada ning kuna valku seeditakse pikemalt kui näiteks süsivesikud, siis kestab täiskõhutunne samuti kauem.

Joo piisavalt vett

Treenides kaotab keha rohkem vedelikku, seega treeningu ajal ja peale seda aitab vee tarbimine kiiremini ja paremini organismil taastuda. Piisav kogus oleneb taas treeningu intensiivsusest, kehakaalust jne.

Mine massaaži ja puhka

Mõnus massaaž aitab samuti lihastel lõõgastuda ja taastuda. Üks kosutav massaaž sobib tegelikult igal ajal ja igaühele. Oluline on lasta lihastel puhata ja taastuda ning mitte ületreenida. Kui tihedalt keegi võiks trenni teha, oleneb juba vanusest, treenitusest ja paljust muust.

Proovi salve

Liigestele ja lihastele on palju erinevaid salve. Soovitame aktiivsetele inimestele Alpi ümiseja õli, arnika ekstrakti, mägimänniõli ja mentooli sisaldavat Murmelin salvi. See aitab stimuleerida vereringet pärast aktiivset liikumist ning mõjub rahustavalt lihastele ja liigestele. Rohkem infot leiab siit.

Allikas: https://greatist.com/fitness

Kaunist suve jätku,

AS Surgitech

See imeline glükoosamiin sinu valutavatele liigestele!

07.07.2019
See imeline glükoosamiin sinu valutavatele liigestele!

Üle maailma kasutatakse glükoosamiini liigese- ja seljavalude raviks.  Milles peitub selle aine jõud?

Mis on glükoosamiin?

Glükoosamiin on kõhre, liigesepindade, selgroo lülivaheketaste ja ka liigesevedeliku koostisosa, mis tagab kõhre paindlikkuse ja vastupidavuse. Vananedes glükoosamiini sisaldus sidekudedes väheneb ja seetõttu õhenevad ka kõhrepinnad – neisse tekib väikesi auke ja pragusid. Kõhr laguneb ja ilmnevad liigesekahjustuse sümptomid. Selgroo lülisammaste vahekettad on samuti kõhrkoest, nii puudutab sama tõde ka neid.

Kus leidub?

Glükoosamiini leidub inimese organismis kõigis sidekudedes: nahas, kõõlustes, veresoonte seintes, südameklappides ja ka silmades. Kui glükoosamiini molekulid ketistuvad, moodustavad nad glükoosaminoglükaani-nimelisi suuri molekule. Need aga omakorda liituvad sageli proteiinidega, mille tulemusel sünnivad proteoglükaani-nimelised molekulid. Viimased imavad endasse suuri koguseid vett ja moodustavad seejärel geelilaadset ainet. See geel katab rakkude välispinna kudedes, muuseas ka nahas, aga ennekõike liigestes. See ongi liigesevedelik ehk sünoviaal, mis toimib liigestes amortisaatori ja määrdeainena.

Milline mõjuaeg?

Glükoosamiin on aeglase toimega aine, mis leevendab liigesepõletikku ja võib pika aja kestel aidata vähesel määral ka liigesekõhre kahjustustest taastuda. Nende raviv toime jätkub sageli mõnda aega ka pärast preparaatide tarbimise lõpetamist, isegi kuni kolme kuu jooksul. Tänu pikale mõjule võib glükoosamiini tarvitada ka tsüklitena.

Kuidas toimib?

Gükoosamiin aitab stimuleerida organismis nende ainete tootmist, mis on vajalikud lagunenud kõhrekoe asendamiseks. Ühtlasi hävitab glükoosamiin liigesevedelikust põletikurakke (T-lümfosüüte).

Uurimuste kohaselt on glükoosamiinid sama efektiivsed kui klassikalised põletikuvastased ravimid, nagu atsetüülsalitsüülhape, ibuprofeen või diklofenak. Glükoosamiinid võimendavad nende põletikuvastaste ravimite toimet ja vähendavad vajadust nende järele. Seetõttu tarvitatakse neid sageli samal ajal.

Paarinädalaste uuringute põhjal peetakse mõlema ravimitüübi toimet võrdväärseks. Põletikuvastased ravimid mõjuvad liigeseprobleemide korral kiiremini kui glükoosamiinid, kuid kaugemas perspektiivis on glükoosamiinid tõhusamad. Uuringutes on võrreldud näiteks ibuprofeeni ja glükoosamiini. Kahe esimese nädala jooksul aitas ibuprofeen valu vastu tõhusamalt, aga juba nelja nädala möödudes tundsid glükoosamiini võtnud patsiendid ennast paremini. Glükoosamiinravi pikalt praktiseerinud arstid ütlevad, et krooniliste liigese- ja seljavalude korral avaldub mõju tavapäraselt ühe kuu jooksul ja enesetunde paranemine kestab kuni kolm kuud.

Kõrvalnähud

Glükoosamiinil pole kõrvalnähtusid peaaegu tuvastatud, samas kui traditsioonilistel põletikuvastastel ravimitel on neid ohtralt, näiteks maoärritus, iiveldus, maohaavad. Suurim vahe on selles, et põletikuvastased ravimid ei ravi haigust, vaid leevendavad sümptomeid. Nende pikaaegne tarvitamine võib õhendada ja lagundada ka kõhre, mistõttu võib haigus süveneda. Glükoosamiinid aga ergutavad kõhrekudesid tootvate rakkude tegevust ja pärsivad kõhrekude kahjustavate ensüümide toimet.

Allikas:Tervis Pluss.


Surgitechi tootevalikus on Orton Flex suukaudse lahuse pulber glükoosamiiniga, mis sisaldab 6 aktiivset koostisosa: glükoosamiin, hüdrolüüsitud kollageen, hüaluroonhape, kondroitiin, ingverijuure ekstrakt, vitamiin C. Need kõik koostiained on vajalikud, et ennetada liigesekõhre kahjustusi, hoida ära liigeste kulumist ning valu.

Soovituslik päevane kogus on 1 pakike päevas, soovitatavalt hommikul. Lahustage kotikeses olev pulber klaasis soojas vees, segage hoolikalt ja jooge. Kuur peab kestma vähemalt 3 kuud.

Mugav kasutada ning mis peamine, toimib hästi – kliendid kiidavad!


Lisaküsimustega võib julgelt meie poole pöörduda – krista@surgitech.ee

 
Kõike kaunist,

AS Surgitech

 

 

Kuidas endal ise veresuhkrut mõõta?

05.07.2019
Kuidas endal ise veresuhkrut mõõta?

Sellest, et diabeet on salakaval ning paljud inimesed ei teagi, et neil võib sellega probleem olla, oleme rääkinud juba varem (loe siit). Nagu ka sellest, et tüsistuste ja suuremate probleemide vältimiseks, tuleks aeg-ajalt veresuhkru taset kontrollida. Selleks ei pea igakord arsti külastama, vaid veresuhkrut saab mugavalt ise ka kodus määrata ning testida saab kogu perekonda. Kui diabeet on juba diagnoositud, tuleks veresuhkru taset mõõta tihedalt, vastavalt arsti soovitustele.

Veresuhkrutaseme jälgimiseks on mitmeid erinevaid viise. Glükomeetriga on üks lihtsamaid ja mugavamaid võimalusi. Glükomeetreid on Eesti turul palju ning valikut langetades tasub kindlasti veenduda, et valitud glükomeeter on turvaline, kontrollitud ning vastab kõigile EU standarditele. Ühed kõigile nõuetele vastavad glükomeetrid on Accu-Chekil. Neist lähtuvalt ka veresuhkru taseme mõõtmist järgnevalt kirjeldame.

Millal veresuhkrut kontrollida?

Selleks on mitmeid soovitusi, olenevalt mõõtmise vajadusest - kas mõõta soovitakse lihtsalt veresuhkru kontrollimiseks või on tegu juba diagnoositud diabeediga. Kontrollimise puhul on kõige tavalisem, et veresuhkru taset mõõdetakse hommikul enne sööki. Tegelikult, et saada aimu insuliini tööst, tuleks veresuhkrut mõõta kolme päeva vältel palju tihedamalt. Mõõta tuleks hommikul ärgates, enne igat sööki, 1-2 tundi peale sööki, enne magama minekut, ideaalis ka keset ööd. Diabeetikud peaksid mõõtma ka enne ja pärast füüsilist tegevust, haiguste ja stressi korral ning siis, kui enesetunne ei ole hea. Diabeetikutel aitab mõõtmistihedust määrata arst, vastavalt tervislikule olukorrale, vanusele, aktiivsusele ja muudele teguritele.

Mõõtmise sammud

Glükomeetriti mõõtmine veidi erineb, kuid enamasti on need sarnased ja üldiselt näeb see välja nii:

  1. Peske ja kuivatage käed - sooja vee kasutamine aitab elavdada vereringet ning verd on lihtsam kätte saada.
  2. Lülitage glükomeeter sisse ja valmistage ette testriba vastavalt kasutusjuhendile. Accu-Cheki glükomeetrid lülituvad riba sisestamisel automaatselt sisse.
  3. Valige välja torkekoht – ärge kasutage koguaeg sama sõrme. Sõrme otsa kasutamine võib olla vähem valulik kui padjad.
  4. Kasutage torkeseadet vastavalt kasutusjuhendile ning tõmmake mööda sõrme, et veretilk välja tuleks. Pühkige esimene veretilk (pole kohustuslik).
  5. Kandke veretilk testribale kuni Accu-Chek Performa või Accu-Chek Instant glükomeeter annab märku, et kogus on piisav. Accu-Chek Active’i puhul nii palju, kuni testriba padjake on kaetud.
  6. Oodake paar sekundit veresuhkru tulemust. Vastavalt tulemusele saate otsustada edasiste sammude osas.
  7. Visake kasutatud lantsett ja testriba ohutult ära. Vajadusel puhastage glükomeeter.

Milline on normaalne veresuhkur?

Hommikune tühja kõhu veresuhkur peaks olema 4,0-6,5 mmol/l.

Peale sööki peaks veresuhkur olema 7,5-8,8 mmol/l.

Enne uinumist 6,5-8 mmol/l.

Kui tulemus jääb soovitatud vahemikust välja, tasub mõelda, kas olete ehk söönud midagi ebatavalist, olete tarbinud alkoholi või ravimeid, olete olnud tavapärasest aktiivsem/vähem aktiivsem või hiljuti põdenud mõnda viirust. Juhul kui selget põhjust ei leia, konsulteerige saadud veresuhkru näidu osas arstiga.

Accu-Cheki glükomeetreid ja testribasid saab tellida mugavalt Surgitechi e-poestvõi osta kõigist hästi varustatud apteekidest üle Eesti.

Allikas: www.accu-chek.ee

 

Kaunist suve jätku,

AS Surgitech

 

 

 

Haavahoolduse ABC

18.06.2019
Haavahoolduse ABC

Koduapteegi võiks vähemalt korra aastas üle vaadata. Esiteks, et tooted ei oleks aegunud ning teiseks, et sinna kuuluksid tooted, mida käesoleval hooajal võib rohkem tarvis minna. Hetkel peaksid koduapteeki muuhulgas kuuluma haavahooldustooted. Soojemal perioodil, mil rohkem aega veedetakse väljas, saadakse ikka rohkem marrastusi ja kriimustusi ning kimbutab ka päiksepõletuse oht.

Haavahooldustoodetest võiks koduapteegis olla haavapuhastusspreid ja -geelid. Koduseks kasutamiseks sobivad väga hästi Octenisept® haavageel ning ka käsimüügiravim Octenisept® nahalahus, mida saad osta apteegist.

Kuidas haavu hooldada?

Esmalt tuleb haav hoolikalt puhastada, peale mida oleks hea haav katta geeliga. Kui haava puhastamiseks kasutada pikemat aega antiseptikuid, tasub meeles pidada, et peale kahte nädalat tuleks teha paus. Enamus haavageele sobib nii kriimustuste kui sügavamate haavade katmiseks, kuna haavad vajavad paranemiseks piisavalt niiskust.

Octenisept® haavageel:

  • niisutab ja kaitseb haava;
  • moodustab kaitsekihi mikroorganismide vastu;
  • ennetab nakkusi ja aitab haavadel paraneda;
  • on valutu ja ei kipita pealekandmisel
  • kergendab plaastrivahetust ja aitab ära hoida armistumist
  • leevendab sügelust ja päikesepõletust.

 
Octenisept® haavageeli unikaalne koostis aitab hoida vajalikku niiskust ning moodustab bakterite vastu kaitsekihi. Haavageel kaitseb haava infektsioonide ja põletike eest ning aitab sellel loomulikult ja kiiremini paraneda.

Octenisept® haavageel aitab:

  • ägedate nahakahjustuste,
  • hõõrdumiste,
  • haavandite,
  • villide,
  • ja kergete põletuste korral.

Geeli tuleks haavale kanda õhukese kihina üks kuni kaks korda päevas kuni haav on täielikult paranenud. Vajadusel võib haava omakorda katta näiteks plaastriga.

 
Kui sul on küsimusi, siis pöördu julgesti meie poole!

Olge terved!

AS Surgitech

Magneesium – miks sul seda kindlasti vaja on?

10.06.2019
Magneesium – miks sul seda kindlasti vaja on?

Magneesium on üks tähtsamaid mineraale sinu organismis. See on seotud paljude biokeemiliste protsessidega ning uuringud on näidanud, et magneesiumi leidub rohkem kui 300 erinevas ensüümis. Magneesiumi tähtsust alahinnatakse tihti ning umbes 80% ameeriklastel on selle puudus. Eestlaste kohta sarnast uuringut ei ole, kuid tõenäoliselt on ka meil seda vähem kui peaks. Magneesium ei toeta mitte üksnes erinevaid füsioloogilisi funktsioone, vaid sellest tulenevalt ning lisaks sellele aitab parandada üldist tervist.


Toome siinkohal välja eelised, mida magneesiumist võib saada:

  • Südame toetamine - süda on üks elunditest, mis vajab magneesiumi kõige rohkem. Magneesium toetab lihasfunktsioone, mis võimaldab südamel tõhusalt verd kogu kehasse pumbata. Võib öelda, et see on osaliselt vastutav sinu südame löögisageduse reguleerimise eest. Arvestades magneesiumi mõju südame tervisele, ei ole üllatav, et mõned südamehaigused on seotud selle puudusega. On uuringuid, mis viitavad sellele, et magneesium aitab vererõhku reguleerida, mis omakorda võib takistada insuldi teket, kuna see lõdvestab veresooni.

  • Madalam diabeedirisk - paljud uuringud on näidanud, et magneesium aitab vähendada glükoosi taset ning seeläbi takistab 2. tüüpi diabeedi teket.

  • Parem luustiku tervis - Magneesium ja kaltsium töötavad koos, et hoida luud tervena. Tihti pole mitte kaltsiumi puudujäämine, vaid hoopis magneesiumipuudus luude hõrenemise tegelikuks põhjuseks.

  • Parem uni - magneesium reguleerib organismis protsesse, mis vastutavad keha ja vaimu rahustamise eest, saates signaale kogu närvisüsteemile. See mineraal reguleerib ka melatoniini - hormooni, mis kontrollib keha une ja ärkveloleku tsükleid.

  • Vaimne ja füüsiline lõõgastumine – magneesium võib närvi aktiivsust vähendada, kuna see reguleerib organismi neurotransmittereid. See aitab leevendada ärevust, depressiooni ja stressi, võimaldades meelel ja kehal lõõgastuda. Samuti pärsib see liigse kaltsiumi võimalikku negatiivset mõju lihastele ja närvidele.

  • Detoksikatsioon - magneesium aitab kehast välja viia mürgiseid aineid ja raskemetalle. Tihti on ka kõhukinnisuse või muude probleemide taga magneesiumi puudus.

Lisaks aitab magneesium seedida valke, süsivesikuid ja rasvu ning see on RNA ja DNA sünteesi ehituskivi.


Kõige parem oleks saada magneesiumi toidust

Üks magneesiumipuuduse põhilisi süüdlasi on töödeldud toidud, mis on tänapäeval muutunud igapäevase toidulaua osaks. Magneesiumipuuduse vältimiseks ja selle vastu võitlemiseks tuleks oma toidulauda pidevalt jälgida ja hinnata. Toit peaks olema puhas ning ise valmistatud ning hea oleks, kui see pärineks mahepõllundusest. Magneesiumirikkad toidud on näiteks avokaado, kapsas, papaia, spinat, brokkoli, vetikad, pähklid ja seemned.


Magneesiumi muud võimalikud allikad

Kuna lisaks on masstootmise tõttu paljudes piirkondades mullas mineraalid ammendunud, on tõenäoline, et toidust ei pruugi igapäevaselt soovitatavat kogust magneesiumi siiski saada. Kui te kahtlustate, et ei pruugi toiduga piisavalt magneesiumi saada, siis kaaluge teiste allikate kasutamist, nagu näiteks soola vannid ja toidulisandid.

Magleq B6 MAX magneesiumitabletid  on mõeldud just kasutamiseks tavatoidu täiendamiseks.
Vaata ka meie eripakkumist!

Suurendades oma keha magneesiumi taset, veenduge, et arvestate teiste vitamiinide ja mineraalidega, eriti kaltsiumiga, vitamiiniga K2 ja D-vitamiiniga. Need toitained peavad olema üksteisega tasakaalus. Lisaks tasub arvestada, et mineraalainete omastatavust võivad takistada liigne kohvijoomine, suitsetamine, alkoholi tarbimine, mõned ravimid ja osad toiduained.

Allikad: www.healthline.com ja www.toitumine.ee


Lisaküsimustega võib julgelt meie poole pöörduda – krista@surgitech.ee

 
Kõike kaunist,

AS Surgitech

 

Huvitavaid fakte diabeedi kohta

20.05.2019
Huvitavaid fakte diabeedi kohta

Diabeet on üks kiiremini levivaid haigusi maailmas. Põhjuste kohta on palju erinevaid teooriaid, üks enamlevinud on inimeste tänapäeval muutunud elustiil (II-tüübi puhul). Liigutakse vähem ning toidulaual on toimunud viimaste aastakümnetega mitmeid suuri muutusi. Et sellest kiiresti levivast haigusest paremat ülevaadet saada, toome välja mõned faktid: 

  • Umbes kolmandik tegelikult diabeeti põdevatest inimesi ei teagi, et neil see haigus on.
  • Teadlased usuvad, et aastaks 2025 võib üksnes Hiinas olla juba 30 miljonit uut haigusjuhtumit.
  • Diabeedil on kümneid erinevaid vorme, enamasti eristatakse ja räägitakse I- ja II-tüübi diabeedist.
  • Kõigist diabeediga inimestest umbes 5% põeb I-tüüpi.
  • I-tüüp vajab tihti insuliinravi süstimise näol, II-tüüp tihti tablettravi (kuid on mitmeid erandeid).
  • II-tüübi diabeeti on tihti võimalik toitumise ja kerge liikumisega ära hoida või kontrolli alla saada.
  • Umbes 90% II-tüübi diabeetikutel on kehas liigset rasva. Kõhurasv on kõige suuremaks riskifaktoriks.
  • Diabeeti ei põhjusta suhkru söömine (kuid siiski II-tüübi tekkel on toitumisel oluline roll).
  • Diabeetikud ei pea loobuma magusa söömisest. Tegelikult võivad nad süüa põhimõtteliselt kõike, lihtsalt märksa teadlikumalt.
  • Diabeet on üks peamiseid täiskasvanud tööealiste inimeste pimedaks jäämise põhjuseid maailmas.
  • Diabeetikutel on kaks korda suurem tõenäosus saada südamehaiguseid.
  • Rasedusaegne diabeet ei tähenda, et beebil on suurem diabeeti haigestumise tõenäosus.
  • Diabeet vajab pidevat ja igapäevast jälgimist ja tegelemist.
  • Diabeedi tunnusteks võivad olla sage urineerimine, pidev janu, ootamatu kaalumuutus, ähmane nägemine, väsimus.
  • Kontrolliall diabeet vähendab oluliselt kõigi komplikatsioonide tekkimise riski.
  • Veresuhkrutaset saab tänapäeval ise lihtsalt kodus glükomeetriga kontrollida.
  • Eestis on suhkrutaseme mõõtühikuks mmol/l.
  • Ise mõõtes jälgi, et tühja kõhuga veresuhkru tulemus oleks hommikul alla 7 mmol/l ning 2 tundi pärast sööki 8–10 mmol/l.

Kuna diabeet on kaval ja tihti suuremate sümptomiteta tekkiv haigus, tasub oma veresuhkrutaset ise regulaarselt kontrollida, eriti, kui diabeediks on olemas suurem risk (ülekaal, suguvõsas on haigust jne). Tänapäeval on veresuhkru kontrollimine äärmiselt lihtsaks tehtud. Isesesivaks koduseks mõõtmiseks on olemas lihtsad glükomeetrid. Kindel peab vaid olema, et glükomeeter vastab kõigile EU nõuetele ning on usaldusväärne. Üks usaldusväärsemaid glükomeetreid Eesti turul on Roche firma Accu-Chek glükomeetrid, neid kasutavad ka mitmed suuremad haiglad.


Täpsema info Accu-Chek glükomeetrite kohta leiab siit ning kohe tellida saab neid siit.

 

Kaunist kevadet

AS Surgitech

Kevadine nahahooldus

06.05.2019
Kevadine nahahooldus

Iga uue aastaajaga peaksid kaasnema uued nahahooldusrutiinid ning -tooted. Kuna kevad ja muutunud ilmad on juba käes, pole paremat aega kui praegu naha ettevalmistamiseks uueks hooajaks ning uute rutiinide päevakavva lisamiseks. Kuna kevad-suve hooaeg on palju päikeseküllasem ning niiskem kui talv, tuleb nahahoolduse puhul just sellega arvestada. Kui jälgida paari lihtsat nippi, jäävad suuremad nahaprobleemid tekkimata.

Naha koorimine

Naha koorimine on muidugi igal aastaajal oluline, see on lausa nii oluline, et väärib kordamist aasta läbi. Kuiva kliima, keskkütte ning jahedate kuivade ilmade tõttu on nahk kuivem olnud. Kevadeti on nahk, eriti näonahk, kahvatum ja tihti hallika tooniga. Just nüüd on hea aeg surnud naharakkude koorimiseks ning nahale uue sära andmiseks. Erinevaid häid koorijaid ning maske on turul palju, leia endale sobivaim.

Kergemad kreemid

Möödas on karvaste kapuutside, silmini tõmmatud sallide ning jäiselt puhuva tuule aeg. Nüüd võib rasvasemad ja tugevamad kreemid vahetada kergemate vastu. Seega on soovitatav õli-põhised kreemid kõrvale jätta ning kergemad niisutajad kasutusse võtta. Valik on taas äärmiselt lai ning otsustamisel tuleb lähtuda naha eripäradest ja tüübist.

Nahahoolitsused

Peale pikka talve võiks võimalusel hellitada oma nahka mõnusate spa-protseduuridega. Kui spaasse minna ei jõua, võib mõnusaid maske ja hoolitsusi ise teha. Lihtsaid nahatüübile sobivaid koduseid hoolitussoovitusi võib internetist väga palju leida. Soovitatav oleks vähemalt korra aastas siiski ka kosmeetikut külastada.

Päiksekaitse olulisus

Päiksekaitse on oluline aasta läbi, sest UV-kiired ei kao ühelgi aastaajal ära. Kevad-suvel on kaitstavat pinda lihtsalt märksa rohkem. Juba esimesed soojemad ilmad tekitavad tihti palju päiksepõletusi. Seega tuleks enne pikemaid õuesviibimisi kasutada kaitsekreemi. Ära unusta ka huuli. Huulepalsam peaks samuti sisaldama UV-kaitset.

Silmaümbruskreemid

Levinud on arvamus, et silmaümbruskreeme peaks kasutama üksnes vanemas eas kortsude vastu. Tegelikult on tark alustada naha niisutamist kergemate kreemidega juba noorest east. Silmaümbrusnahk on äärmiselt õhuke ning kaitsetu. Päiksepaisteliste ilmadega on kasu ka suurtest päikseprillidest, mis kaitsevad nii nahka kui hoiavad ära silmade kissitamise.

Naturaalne kosmeetika

Taas midagi, mis on oluline igal aastaajal. Kosmeetikatoodete valik on sama oluline kui nahahooldustoodete valik. Kasutades häid hooldustooteid, kuid sobimatut kosmeetikat, pole tulemus kindlasti ootuspärane. Tee kindlaks, et sinu kosmeetika on tervislik, vali näiteks mineraalkosmeetika ja vali parabeenivabad tooted. Suvisel ajal peaks ka kosmeetika olema võimalikult kerge ja õlivaba.

Seesmine hoolitsus

Särava naha saavutamiseks tuleb kindlasti üle vaadata toidulaud. Kõige lihtsam soovitus on juua piisavalt puhast vett ning süüa piisavalt puu- ja juurvilju (ning muidugi üldse tasakaalustatult ja tervislikult). Et vesi oleks maitsvam, võib sinna lisada erinevaid marju, kurki, laimi.

Kasulik nipp

Suve saabudes muutuvad nahk ning juuksed rasusemaks. Sellest tulenevalt tuleks tihedamini vahetada padjapüüre, kuna need koguvad öö jooksul suure hulga rasust endasse. Hea padjapüüride vahetamise sagedus võiks olla kord nädalas.

Tule ostlema

Nahahooldustooteid tuleks regulaarselt uuendada. Erinevatel kreemidel on erinevad säilivusajad, kontrolli enne kasutamist need kindlasti üle. Valiku mõnusaid kreeme leiad meie e-poest.

 
Lisaküsimustega võib julgelt meie poole pöörduda – krista@surgitech.ee

 
Kaunist kevadet

AS Surgitech

 

Kuidas hoida oma liigeseid

08.04.2019
Kuidas hoida oma liigeseid

Inimesed on loodud liikuma, kuid tänapäeva maailm liigub rohkem istuva elustiili suunas. Liikumiseks on vaja musklite ja liigeste head koostööd. Musklitele pööratakse palju tähelepanu, neid treenitakse ja voolitakse eraldi, kuid liigestele nii tihti ei mõelda. Samas on terved liigesed inimese tervise ja liikumise seisukohalt äärmiselt olulised. Siinkohal toome välja mõned soovitused oma liigeste tugevdamiseks. 

Kõnni rohkem ja istu vähem

Kõnni nii palju kui võimalik. Kui sul on istuv töö, tee iga tund kasvõi 10-minutiline jalutamise paus. Pargi auto alati parkla kaugemasse nurka, jaluta koeraga pikem tiir või mine üksi matkama. Mine välja ning liigu igapäev värskes õhus, see on hea ka muule kui vaid liigestele. Ning istu nii vähe kui võimalik. Lihtsalt istumine ei ole otseselt millekski hea, see tekitab lisapinget alaseljale, puusadele ning ka põlvedele. Kui töö tõttu tuleb siiski palju istuda, tee iga 20 minuti järel väike paus ja venitus, raputa jalgu, tõuse püsti. Et seda üksi imelik teha poleks, kaasa kolleegid oma tervise eest rohkem hoolitsema. Tänapäeval on olemas ka seismist võimaldavad töölauad. 

Ole palju paljajalu

Püüa olla nii palju paljajalu kui võimalik. Kui see on elustiili ja töö tõttu väga raske, siis vali vähemalt võimalikult ergonoomilised jalanõud. Pidev kontsakingade pikk kandmine mõjub liigestele kurnavalt. Kui sa ei karda suurest massist erineda, vali näiteks fivefingers jalanõud. Suvisel ajal tasub ka õues paljajalu käia, liivane pinnas on selleks samuti väga hea. 

Vali kollageeni ja C-vitamiiniga toidulisandid

Kollageen on levinud valk meie kehas, mida nimetatakse ka keha ehituskiviks või liimiks. Kollageen tagab liigeste ja luude normaalse töö. C-vitamiin on omakorda vajalik kollageeni sünteesimise juures. Üks hea ja sobilik toidulisand just liigeste toetamiseks on Orton Flex. Toidulisand sisaldab veel mitut olulist komponenti just liigeste toetamiseks.

Oleme rääkinud oma blogis eelnevalt sellest, mida vajavad meie liigesed.

Jälgi oma kaalu

Optimaalse kaalu säilitamine läbi elu on meie tervise seisukohalt üldiselt suures plaanis samuti vajalik ja kasulik. Aga liigesed saavad iga lisandunud kiloga kohe tuntavalt koormust juurde. Juba paar kilo mõjutavad liigeste tööd ja tervist märgatavalt. 

Tugevda oma lihaseid

Liigeste ümber olevate lihaste tugevdamine parandab ka liigeste olukorda tuntavalt. Mida tugevamad on liigeseid toetavad lihased, seda tervemad on liigesed. Et lihastrenn ei annaks soovitule vastupidiseid tulemusi, tuleb kindlasti enne trenni piisavalt rahulikult sooja teha ning peale treeningut võtta aega venitamiseks ja lõdvestumiseks. 

Lõpeta suitsetamine

Suitsetamisest loobumiseks on mitmeid häid põhjuseid. Üks neist on ka luude ja liigeste tervis. Paljud inimesed ilmselt ei tea, kuid suitsetamine tõstab luumurdude riski. Lisaks mõjub see negatiivselt üldiselt luudele ja lihastele, viies kehast välja vajalikke aineid ning ladestades ebavajalikke.

Kui liigesed põhjustavad juba pikemat aega vaevusi, siis pöörduge kindlasti arsti poole. 

Lisaküsimustega pöörduge ikka meie poole – krista@surgitech.ee

 

Head tervist soovides,

AS Surgitech

Need mitmekülgsed kummikindad

26.03.2019
Need mitmekülgsed kummikindad

Kummikinnastega meenuvad reeglina esimesena meditsiinitöötajad ja -asutused ning võib-olla veel mõned kohad, kuid tegelikult on nende kasutusala äärmiselt lai. Siinkohal toome välja mõned näited, kellel, kus ning miks võib kummikinnastest kasu olla. 

Meditsiinipersonal – kummikinnaste kasutamine on mitmel põhjusel selles valdkonnas äärmiselt vajalik ning siin ilmselt suurt üllatust ei ole.

Laborite töötajad – kinnaste kasutamine on suuresti samadel põhjustel vajalik, miks meditsiinipersonalile, eriti kui puututakse kokku vere või muu nakkusohtliku allikaga.

Automehaanikud – ühekordsed kindad (eriti nitriilkindad) on vastupidavad kütusele, õlidele ja lahustitele, millega kokkupuutudes võiks nahk kahjustada saada või allergia tekkida.

Koristajad – koristades, eriti avalikke kohti, kasutatakse palju kangeid kemikaale, millega kokkupuude kahjustab nahka. Lisaks aitavad kindad kaitsta võimalike ohtude ja bakterite eest.

Tätoveerijad ja kuntsnikud – ühekordsed kindad on paljude tätoveerijate lemmikud, kaitstes võimaliku ohtliku vere eest, samas olles piisavalt mugavad ja loomulikud. Kunstnikud puutuvad tihti kokku värvidega, mida oleks nahalt äärmiselt raske maha saada.

Aednikud – valdkond, kus puututakse kokku väetistega, mis võivad nahale ohtlikud olla. Samas aitavad kindad kaitsa mullas leiduvate võimalike ohtlike esemete/ainete eest. Lisaks aitab kinnaste kandmine hoida käte ja eriti küünealuste välimust kenana.

Toidukäitlejad - selles valdkonnas on kinnaste kandmine paljudel juhtudel kohustuslik. Kuid kummikindad on söögitegemisel omal kohal ka igas koduses majapidamises. 

Eelpool mainitule lisaks on kummikinnaste kasutusvaldkond äärmiselt lai tegelikult just kodudes. Kummikindaid võiks kasutada oma naha hoidmiseks nõude-, riiete-, põrandate, ahjude- jm pesemisel, WC-puhastamisel, lemmikloomade järel koristades jne. Kummikinnaste kasutamine kodudes aitab kaitsta nahka ennekõige liigse kuivamise eest. 

Veel nippe kummikinnaste kasutamiseks:

  • purkide avamine – kummikindad annavad palju parema ja tugevama haarde, mistõttu on mugav näiteks purke avada;
  • lemmiklooma karvade korjamine – tõmmates niiske kummikindaga üle karvase pinna, jäävad karvad kergesti kinnaste külge;
  • toidutegemine - on mitmeid toite, mis jätavad käed kas ebameeldivalt lõhnama, muudavad naha tooni või on lihtsalt ebamugavad palja käsi teha (taigna segamine);
  • käsitööd – näiteks on nõela surumine läbi paksu materjali kummikinnastega märksa valutum;
  • teravate esemetega kokkupuutumine – prügi sorteerimine või klaasikildude korjamine on kummikinnastega ohutum;
  • käte soojas hoidmine – kui panna kummikindad tavaliste kinnaste alla, on kätel soojem, sest kumm on hea isolaator, lisaks jäävad nii käed lumepalle tehes kuivaks. 

Kasutatud kummikindaid ei pea kohe ära viskama, vaid neist saab teha pikki elastseid ribasid/nööre. Samuti saab neist välja lõigata ümaraid libisemist takistavaid matte näiteks vaaside, klaaside või pudelite alla. 

Kui leidsid eelpool mainitust midagi endale, siis sobilikud kummikindad leiad siit.

 

Kõike kaunist soovides,

AS Surgitechi meeskond

 

 

Kuidas kevadväsimusega toime tulla

19.03.2019
Kuidas kevadväsimusega toime tulla

Kevad on taas saabunud ning rõõmustab meid oma kaunis värskuses. Taas ärkavad meie kehad talveunest ning paljud inimesed peavad kevadet üheks ilusamaks ajaks aastas. Kevade saabumisega kaasneb tihti aga üks varjupool – kevadväsimus. Teaduslikult ei ole ühest teooriat, millest see täpselt tingitud on ning kellel see tekib. Osad organismid ei saa hakkama pikenevate päevade tõttu järsult suureneva enegiavajadusega, osadel on otsa saanud olulised vitamiinivarud. Põhjuseid võib olla mitu nagu on ka kevadväsimuse tunnuseid – pidev unisus või just unetus, söögiisu muutused, tähelepanu hajumine, meeleolu kõikumised, mäluprobleemid, peavalu, motivatsiooni puudumine jne.

Kevadväsimuse vastu võitlemisel on oluline vähendada stressi ning tõsta enda energiataset. 

Siit mõned soovitused kevadväsimusega toime tulekuks:

Sea sisse rutiinid

Kõik suuremad ja äkilisemad muutused võivad mõjuda kehale stressitekitavalt. Püüa igapäevaselt hoida stabiilset joont ning teha kindlaid tegevusi. Näiteks võiks teha igapäevaseid unerituaale samas järjekorras ning samal kellaajal. See annab kehale märku saabuvast uneajast ning aitab paremini magada. Hommikud võiksid alata enam-vähem ühel ajal (ka nädalavahetusel) ning kerge hommikuvõimlemine ja jahe dušš aitavad kehal paremini päeva alustada.

Naine teeb joogat

 

Kuula oma keha 

Mitte keegi teine ei tea paremini, mis on just sulle parim kui sa ise. Oskus oma keha kuulata on oluline igal aastaajal. Veeda rohkem aega tehes neid tegevusi, mis sulle päriselt meeldivad. Võta teadlikult iga päev aega puhkamiseks.

 

Naine loeb raamatut rahulikult laual on valge tass ja roheline lill

Joo palju vett ja söö puhast toitu

See kehtib samuti igal aastaajal, kuid tasub ikka kordamist. Vesi aitab viia kehast välja toksiine ning kiirendab ainevahetust. Dehüdratsioon võib põhjustada peavalusid ja väsimust. Rohkem vett aitab juua see, kui pudel on pidevalt käeulatuse.

 

Klaasi valatakse vett udusel taustal

 

Puhas ja vitamiinirohke toit aitab samuti organismi turgutada. C-, B- ja D-vitamiini on kevadeti rohkem vaja. Värsked puu- ja juurviljad ning täisteratooted võiksid kuuluda igapäevamenüüsse. Kevadel on muidugi keeruline leida värsket toorainet, seega tasub kaaluda toidulisandite tarbimist. Valiku häid toidulisandeid just kevadeks leiad siit.

      

Kuskus kurgid porgandid suvikõrvits tomatid ingver lehtsalat taldrikul

Maga piisavalt 

Taas teada tõde, kuid väga oluline. Vähene uni põhjustab mitmeid terviseprobleeme ning USAs on tehtud uuringuid, mis näitavad selget seost vähese une ja suurema autoõnnetusse sattumise riski vahel. Keskmiselt vajab täiskasvanud inimene 8h und ööpäevas, kuid täpne vajadus on igaühel individuaalne.

 

Naine magab voodis koos koeraga

Liigu igapäevaselt

Ka juba 15 minutit kehalist aktiivsust päevas parandab paljudel enesetunnet. Öeldakse, et 150 minutit liikumist nädalas on väga hea tulemus. Liikuda tasub, sest need inimesed on tihti õnnelikumad ja rõõmsamad ning sellest tulenevalt ka tervemad. Milline liikumisstiil valida, oleneb juba väga isiklikest eelistustest ja võimalustest - on selleks tantsimine, jalutamine, jooksmine, ujumine, rattasõit, rühmatrenn või mõni muu tervislik liikumine.

 

                                Roosa särgiga naine jookseb rannas

 

Kui väsimus on siiski võimust võtnud, vaata sobivaid lisandeid siit ja siit ning kui on lisaküsimusi, siis pöörduge ikka meie poole – krista@surgitech.ee.

 

Kaunist kevadet,

AS Surgitech meeskond

 

Kellel ja kui palju on rauda vaja?

19.02.2019
Kellel ja kui palju on rauda vaja?

Rauda on meil kõigil igapäevaselt vaja. Seda on tarvis punastele verelibledele, et need saaksid moodustada hemoglobiini, mis omakorda transpordib kehas hapnikku laiali. Raua varumiseks on valk nimega ferritin ning peamised salvestuskohad on luuüdi, maks ja põrn. 95% rauast asub rakkudes. Organism kaotab igapäevaselt seda mineraali, peamiselt naha ja seedekulgla kaudu. Raua puudujääk võib tekkida suure verekaotuse korral, rasedatel, enneaegsetel lastel, imikutel, teismelistel tüdrukutel, taimetoitlastel ning mõningate haiguste tagajärjel. Raua kestev defitsiit on levinuim aneemia põhjus.

Rasedusaegse rauavajaduse säilitamiseks peaks organism raseduse alguseks koguma umbes 500mg rauavarusid. Mõnel juhul aga kogutud rauavarudest ei piisa ning vaja on raualisandeid. Raua kaotus menstruatsiooni ajal on naiseti väga erinev. Mõnel juhul vajavad ka siis naised kindlasti lisarauda, kuna tavapärasest toidust saadav kogus pole piisav.

Üldiselt vajavad viljakas eas naisterahvad 19mg rauda päevas. Erandiks on rasedus (26mg), imetamine (20mg) ning osadel juhtudel menstruatsioon (mis on individuaalne). Üle 60 aastased naised vajavad igapäevaselt u 13mg rauda päevas. Tüdrukud (10-18a) vajavad 16mg rauda päevas. Mehed, juba vanusest 10 eluaastat, vajavad keskmiselt 15mg rauda päevas. Ning väikelapsed 10mg (v.a vanuses kuus kuud kuni aasta, mil vajadus on 15mg).

Seoses ebapiisava raua sisaldusega toidus soovitatakse aneemia riskigruppi kuuluvatel inimestel kasutada raua toidulisandit. Kõige levinumad olukorrad suurenenud raua vajadusest ja selle näidustatud lisamisest toidule on rikkalik menstruaalverejooks, sümptomaatilised emakamüoomid, raseduse planeerimine ja rasedus (eriti II ja III trimestril), laktatsiooniperiood, intensiivne sportimine, laste ja noorukite kiire kasvuperiood, rauapuudusest tingitud aneemia, aga ka rauavaene toitumine (taimetoitlus, kaalulangetamine), pärsitud raua imendumine (gluteenitalumatus, vähktõbi), keemiaravi. 

Kus rauda leidub?

Rauda leidub nii loomset kui ka taimset päritolu toidus. Esimese puhul suudab organism omastada 15-35% leitavast rauast ning taimse puhul 2-20% ning viimase puhul on imendumiseks tarvis ka kindlasti C-vitamiini.

Loomset päritolu raua parimateks allikateks on muna, maks, veiseliha ning taimset päritolu seemned, tatar, pähklid, maasikad, täisteratooted. Hea on ka teada, et rasva- ja suhkrurikkad tooted on reeglina rauavaesed. 

Kuidas väljendub rauapuudus ning millised on ohud?

Rauapuudus võib põhjustada aneemia arengut, mis võib avalduda füüsilise koormuse talumatuses, väsimuses, keskendumisraskustes, nõrkuses, rahutuses, unehäiretes, hingeldamises, peavalus ja -ringluses, südamepekslemises, harvemini naha- ja limaskestade kuivuses, suunurkade lõhenemises, juuste väljalangemises ning küünte murdumises.

Rauapuudusest tingitud hüpokroomne aneemia toob kaasa hapnikutranspordi vähenemise, mis võib põhjustada südamelöögisageduse tõusu, südame ülekoormust, klapiaparaadi puudulikkust, vereringe puudulikkust ja kõrget vererõhku. Samuti, kui pidada silmas spetsiifilisi ja mittespetsiifilisi immuunprotsesse, siis sellega kaasneb haigete, iseäranis rasedate, vastupanuvõime vähenemine ja vastuvõtlikkuse suurenemine infektsioonidele.

Raseduse varases staadiumis (I trimester) on kudede hapnikuvaeguse põhjuseks rauavaegusaneemia, millega võib kaasneda organogeneesi häire. Selle tulemusel suureneb väärarengute, nurisünnituste ja loote varaste surmade risk. Samuti on täheldatud, et rauapuudus on rasedatel naistel preeklampsia, emakasisese loote surma, loote emakasisese arengupeetuse ning vastsündinud lapse väikse sünnikaalu riskifaktoriks. 

Milline toidulisand valida?

Rauapreparaati tuleks äärmiselt hoolikalt valida, sest liiga suur kogus rauda võib kahjustada soolestikku ning tekitada muid terviseprobleeme. Rauapreparaat Soft Iron+SR on hea imendumisega toidulisand, mis on mõeldud madala rauatasemega ning raua omastamise probleemidega inimestele. Soft Iron+SR puhul on tegemist kõvade želatiinkapslitega, mis sisaldavad kahevalentset raudkelaati ja vitamiine pikaajaliselt vabastavaid pisikesi mikropelleteid. Pikaajaline vabastamine on oluline seetõttu, et keha suudab siis rauda paremini omastada. Nii kummaline kui see ka pole, mida rohkem rauda korraga organismi sattub, seda raskem on kehal seda omastada.Lisaks Soft Iron+SR’i kõrgele biosaadavusele ja paremale seedetrakti taluvusele raudaminohappe suhtes võrreldes anorgaanilisi rauasooli sisaldavate preparaatidega, tagab SR-valem pikaajalise raua ja vitamiinide vabanemise pärast toidulisandi võtmist vähemalt 8 tunniks. Selle kasutamine on tõhus ja turvaline, kuna preparaadi suhtes ei ole karta seedetrakti ülemise osa ärritust. See sobib hästi inimestele, kes on tavapäraste raualisandite suhtes tundlikud. Paljude teiste preparaatidega kaasneb ebameeldiv kõhukinnisus ja seedehäired. Preparaadis sisalduv raudkelaat on üks mitteheemse raua vormidest, mis esineb ühe raua-aatomi kujul, moodustades kahe aminohappelise glütsiini molekuliga rauddiglütsinaadi (raudbisglütsinaadi) ühendi. Glütsiiniga seotud raud moodustab looduslikuga identse kelaatkompleksi, mis läbib kergesti sooleseina. Selle imendumine ei sõltu sellistest seedimise teguritest nagu maohappe pH ning fütaatide olemasolu ja muudest teguritest, mis vähendavad mitteheemse raua imendumist.

Ühes kapslis on 28 mg rauddiglütsinaati ja sellised vitamiinid nagu foolhape (0,4 mg), C-vitamiin (40 mg), B6-vitamiin (1,4 mg) ning B12-vitamiin (2,5 µg). C- ja B-vitamiin aitavad kaasa raua omastamisele. C-vitamiin on hädavajalik normaalseks hemoglobiini sünteesiks ja toetab mitteheemse raua imendumist. Kapslis sisalduvate vitamiinide manustamine mõjub positiivselt enesetundele. Lisaks on see ideaalne preparaat raseduse puhul, kuna toetab raseduse nõuetekohast arengut. 0,4-milligrammine foolhappe annus mängib olulist rolli loote kesknärvisüsteemi defektide ennetamisel. B-grupi vitamiinid osalevad paljudes organismi ainevahetusreaktsioonides, kontrollides nende kulgu. Nende manustamine vähendab muu hulgas megaloblastilisse aneemiasse haigestumise ohtu (B12-vitamiin) ning kesknärvi- ja immuunsüsteemi häireid (B6-vitamiin). 

Lisaküsimustega pöörduge ikka meie poole!

 

Kõike kaunist soovides,

AS Surgitechi meeskond

 

Mees – ole terve!

18.02.2019
Mees – ole terve!

Mees olla on tänapäeva ühiskonnas väga väljakutsuv ning keerukas. Oodatakse, et ühel hetkel oled metsik ärihai, teisel tundeline kaaslane, kolmandal lõbus sõber ja nii edasi. Õiged mehed näevad selles muidugi põnevat väljakutset ning saavad sellega ideaalselt hakkama, kuid ka kõige mehisem mees vajab selleks tugevat tervist. Kui teiste heaolu eest seismine ning pere kaitsmine tundub iseenesest mõistetav, siis tihti endale samasugust tähelepanu ei pöörata. Tõsiasi on aga see, et naised elavad meestest keskmiselt viis aastat kauem ning üks põhjus võib olla lihtsalt selles, et naised hoolitsevad enda eest rohkem. Täpselt sama saab teha ka iga mees, hoolida endast ning seeläbi oma lähedastest rohkem. Siin on mõned nõuanded, mis aitavad mehel pikki aastaid mehelik püsida. 

Jälgi oma tervist

Nii ebameeldiv kui see ka ei või tunduda, siis arsti külastus võiks iga paari aasta tagant kalendris olla. Ehk aitab seda vahet lühendada kena naisarsti leidmine. Lisaks üldistele näitajatele tuleks lasta aegajalt oma meheuhkus üle vaadata. Seda tasub regulaarselt ka ise teha, sest munandivähk on kahjuks päris levinud, kuid õigel ajal avastamine tõstab tervenemise võimalusi tohutult. Kõige parem on uuring läbi viia soojas vannis või dušši all. Soe vesi lõdvestab lihaseid, mis hoiavad munandeid üleval, lastes kergemini neid uurida. Oluline on jälgida, et mõlemad „pallid“ on enam-vähem ühe suurused. Mudi neid eraldi õrnalt 30 sekundit sõrmedega ning jälgi, et kuskil poleks valusam, kõvem või midagi teisiti kui muidu. Eesnäärme funktsioneerimise toetamiseks on olemas ka head toidulisandid. Ühe sellise leiad siit! 

Liigu piisavalt

See pole kellelegi uudis, et liikumine on üks oluline hea tervise alustalasid. Õnneks läheb ka seks liikumisena kirja. Samas kogu liikumist selle alla panna siiski ei saa. Üldiselt võiks teha nädalas 150 minutit aeroobset trenni. Sobivad trennid on näiteks sörkimine, kiirkõnd, tennis, ujumine, rattasõit. Pista kalendrisse viis 30-minutilist trenni nädalas ja võid end taas kiita. 

Söö naturaalset ja tervislikku toitu

Toitumise olulisus on sama elementaarne kui liikumine, kuid eks edu võti peitub teoreetiliste teadmiste rakendamises ellu. Aga kõigepealt teooriast - püüa vältida valmistoite, sest need sisaldavad tihti palju suhkrut, ebatervislikke rasvu, säilitusaineid ja kaloreid. Vähenda kräpi osakaalu ning tarbi rohkem puu- ja juurvilju, täistera- ja kiudainerikkaid tooteid. Ära söö liiga palju liha- ja piimatooteid, iga toidukord ei pea neid sisaldama. Samuti võiks vähendada ka nisujahu osakaalu oma menüüs. 

Jälgi kõhuümbermõõtu

Siin on väga lihtne reegel – kui vööümbermõõt on suurem kui 100cm, siis see ei ole hea ning erinevad targad uuringud on näidanud, et siis suureneb erinevate haiguste tekke risk oluliselt. Kui nii on juhtunud, siis kaks eelmist punkti on kindlasti abiks. 

Võta vitamiine

Üldiselt saab tervislikult toitudes suurema osa vitamiine ja mineraale toidust kätte. Kuid on perioode ja vitamiine, mille puhul oleks siiski hea kuur teha. Eelpool sai mainitud eesnäärme toetamiseks mõeldud toidulisandit, kuid üldise hea tervise tagamiseks on veel mitmeid aspekte. Eestis elades on perioode, kus oleks hea süüa lisaks D-vitamiini ja Omega-3. Samuti on lisaks võetav raud, tsink ja magneesium tihti omal kohal. Täpsema valiku ja kirjelduse vajalikest toidulisanditest leiad siit! 

Loobu halbadest harjumustest

Olgu selleks näksimine, suitsetamine, pidev istumine või liigne alkohol – võta seda kui väljakutset ja proovi alustuseks kuu aega teisiti. See ei tähenda, et kohe kõigest loobuma peaks, kuid suur asi oleks juba näiteks poole vähem suitsetada või näksida ning poole rohkem liikuda (juhul kui varem polnud liikumine päris null, null korda poole rohkem on ikka null). Mis võib olla üllatus, kuid kuulub ka halbade harjumuste alla, on erinevad steroidid ja musklikasvatamiseks mõeldud tooted. Pidev steroidide kasutamine võib viia väga ränkade tulemusteni. 

Kaitse oma nahka

Mehed on küll kui hea vein ja lähevad ajas aina paremaks, kuid väsinud ja kahvatu nahk seda teooriat kindlasti ei toeta. Ning UV kaitsega kreeme peaks kasutama ka siis, kui tunde rannas ei leba. Isegi siis peaks, kui rannailm on poole aasta kaugusel, sest lumi peegeldab päikest isegi rohkem tagasi. Siinkohal ei pea hakkama vast melanoomi ohtlikkusest rääkima, piisab, kui seda lihtsalt korra guugeldada. 

Sea uni prioriteediks

Taas elementaarne ja teada tõde, et piisav uni on hea. Vaid teadmisest aga paraku ei piisa, seda tuleks ka rakendada. Ehk siis 7 tundi ööpäevas võiks ikka aega selleks leida (see lisab potentsiaalselt palju aastaid juurde, ehk ärkveloleku aega on siis ka palju rohkem). 

Hoia pea selge

Inimene õpib kogu elu, aga… Tegelikult tasub oma vaimsel tervisel ilma naljata vähemalt sama palju tähelepanu hoida kui füüsilisel. Mõistust aitab erksana hoida pidev uue informatsiooni saamine. Sellele lisaks tuleb olla enda vastu aus ning hinnata, ega pole depressioon kimbutamas või mõni muu vaimne häire. Ning kui perekonnas on varasemalt mõni probleem esinenud, tuleks sellele veel eriti hoolega tähelepanu hoida. 

Imetle ennast

Ning mis kõige olulisem – naudi igat hetke, kiida ja hellita ennast. Mõtle iga õhtu paarile asjale, mis selles päevas hästi läksid, mille eest saab tänulik olla. Õnnelikud inimesed ei saa ka haiged olla! 

Lisaküsimustega pöörduge ikka meie poole – krista@surgitech.ee 

Kõike kaunist soovides,

AS Surgitechi meeskond

 

 

Kuidas tugevdada oma immuunsüsteemi?

06.02.2019
Kuidas tugevdada oma immuunsüsteemi?

Immuunsüsteem teeb igapäevselt märkimisväärselt olulist tööd, et kaitsta meid haigust tekitavate mikroorganismide eest. Selles süsteemis on veel palju mõistatuslikku, mida teadlased pidevalt ka edasi uurivad. Kindel on see, et immuunsüsteem ei seisa muust kehast eraldi, vaid on üks suur süsteem, mis vajab toimimiseks terve keha tasakaalu ja harmooniat. Oma keha heaks saab igapäevaselt palju ära teha, et kogu süsteem oleks tugevam ja vastupidavam. 

Tervislikud eluviisid tugevdavad kogu keha

Esimene samm parema tervise saavutamiseks võiks olla tervislike eluviiside juurutamine. Üldlevinud tervislike eluviiside soovituste järgi elamine on siinkohal kindlasti abiks. Iga kehaosa toimub paremini, kui me omaltpoolt sellele kaasa aitame. 

Et sinu keha saaks sind paremini kaitsta, soovitame teha järgmist:

*säilita tervislik kehakaal;

* söö igapäevaselt puu- ja juurvilju;

* joo piisavalt puhast vett;

* maga korralikult;

* ära suitseta;

* väldi võimalusel liigsete ravimite võtmist;

* kui jood alkoholi, siis mõõdukalt;

* liigu palju värskes õhus;

* pese tihti käsi;

* väldi niipalju stressi kui võimalik. 

Viimast soovitust on neist ilmselt kõige keerulisem täita. Siinkohal mõned soovitused stressi vähendamiseks:

* maga vähemalt 7h ööpäevas;

* tee mitu korda nädalas trenni;

* leia aega vaid endale;

* tee iga päev midagi, mis sind rõõmustab;

* kogu enda ümber inimesed, kellega saad rääkida;

* kui vaja, kaalu ka spetsialisti külastamist. 

Katsu saada piisavalt vajalikke toitaineid

Toit on kindlasti parim vitamiinide ja mineraalide allikas. Nagu eespool soovitatud, peaks igapäeva menüüsse kuuluma piisavalt puu- ja juurvilju. Immuunsüsteemi toetamiseks on vaja toitaineid nagu A-, C-, D- ja E-vitamiinid, samuti tsinki ja Omega-3’e. Süües valige puhtad toidud ning võimalusel valmistage söök ise. Vältida tasub töödeldud liha, tugevalt praetud toite, karastusjooke ning kunstlike magusainete või suure valge suhkru sisaldusega tooteid. Immuunsüsteemi aitavad turgutada kaunviljad, seemned ja pähklid, köögiviljad, mesi.

Kui tekib kahtlus, et kõike vajalikku siiski toidust kätte ei saa, tasub, eriti talvisel perioodil, oma keha turgutada toidulisanditega. Valiku toidulisandeid leiad siit! Aina rohkem hakatakse tähelepanu pöörama ka sellele, et iga inimese organism on väga erinev ning tihti juhtub, et mis sobib ühele inimesele ei pruugi sobida teisele. Kuula kindlasti oma keha ja jälgi kuidas üks või teine toiduaine just sulle sobib. Kui kahtlustad mõnda talumatust (levinumad on gluteeni ja kaseiini), kontrolli seda kindlasti. Pidev sobimatu toiduaine tarbimine nõrgestab samuti kogu süsteemi. 

Õnnelikud inimesed on reeglina terved, seega soovime sulle õnnelikke päevi ning head tervist.

 

Lisaküsimustega pöörduge ikka meie poole – krista@surgitech.ee

 

Kõike kaunist soovides,

 AS Surgitechi meeskond

 

Talvise terve naha meelespea

21.01.2019
Talvise terve naha meelespea

Lumised talveilmad on ilusad vaadata, kuid meie naha jaoks võivad need mõjuda rängalt. Nahk muutub kuivemaks, ärritunuks, sügelevaks, sest suured temperatuurikõikumised sise- ja välisruumide vahel on paratamatud. Õhk on palju kuivem ning seetõttu kuivab ka nahk kiiresti, olukorda ei leevenda ka külmad talvetuuled. Võib tunduda, et see kõik on paratamatu, kuid tegelikult on mõned soovitused, mis aitavad nahal selle perioodi valutumalt üle elada.  

Investeeri niisutisse

Talveperioodil langeb siseruumide õhuniiskus märgatavalt. Soovitatav on niisutada lisaks magamistoale neid ruume, kus viibid suurema osa päevast. Hea oleks, kui õhuniiskus oleks talveperioodil siseruumides üle 35%. 

Langeta temperatuuri

Kuigi jahedamate ilmade korral tahaks kohe siseruumide temperatuuri kõrgeks keerata, tasub seda tehes siiski piiri pidada. Terve naha säilitamiseks oleks hea, kui siseruumi temperatuur jääks 20-22 kraadi vahele. 

Piira veeprotseduuride aega

Pikk soe dušš jaheda ilmaga on tõeliselt mõnus, kuid naha jaoks on see järjekordne raskus, mida ületada. Naha seisukohalt oleks ideaalne 5-10-minutiline jahedam dušš. Ka käsi pestes tuleks liiga soojast veest loobuda. 

Vali hooajale sobivad tooted

Talvekuudel sobivad naha puhastamiseks kreemipõhised tooted. Hea oleks vältida kõiki toonikuid ja puhastusvedelikke, mis sisaldavad alkoholi. Paljud näoveed kuivatavad nahka veelgi ning võtavad muuhulgas maha ka naha loomuliku hea õlisuse. Sobiliku puhastustoote leiad siit!  

Kaitse nahka päikese eest

Talvisel ajal vajab nahk samuti UV kiirguse kaitset, sest lumi peegeldab päiksekiiri kuni 80% ulatuses omakorda tagasi. Eriti oluline on see talispordialadega tegeledes või kauem õues viibides. Seega on hallil, külmal ja lumisel talvepäeval päiksekaitse kasutamine sama oluline kui kuumal suvel. Talvel ei tohi kindlasti unustada oma huuli niisutada ning huulepalsam peaks samuti olema kaitsefaktoriga. 

Koori ka talvel

Tihti unustatakse talvel nahakoorimine ära. Ka sel perioodil tuleks aidata nahal surnud rakkudest vabaneda, eriti kätelt. Leia omale sobiv koorija ning koori kord nädalas käsi ja nägu ning niisuta kooritud piirkondi rikkalikult. Keha võiks pesta koorivate dušsigeelidega.

Kreemita tihti

Kui varem sai mainitud, et käsi tuleks pesta pigem leige veega ja kiiresti, siis peale igat pesu tuleks neid kreemitada. Kasulik nipp on nõudepesu ja majapidamistööde ajal kanda kummikindaid (tellida saab siit). Talvisel ajal sobivad õlisemad kreemid ja salvid, vedelamad tooted võib jätta soojemate ja niiskemate ilmade jaoks. Kätele sobiliku valiku kreeme leiab siit 

Vali õige toit ja piisav kogus vett

Talvel on küll mõnus juua sooja kakaod või latte’t, kuid unustada ei tohi kindlasti puhast vett. Vesi võiks olla veidi soojem ning sellesse võiks lisada ka sidrunit. Piisav kogus vett päevas aitab samuti naha loomulikku niiskustasakaalu hoida. Lisaks võib olla nahale kasu toiduainetest, mis sisaldavad rohkem omega-3 ja omega-6 rasvhappeid. Talvel tuleks lisaks jälgida tsingi ja C-vitamiini osakaalu toidulaual. Häid ja toetavaid toidulisandeid leiad siit

Iga inimese nahk on erinev ja unikaalne, seega katseta ja leia endale parimad ja sobilikumad tooted. Kui sul tekkis küsimusi või vajad nõu tootevalikul, võta meiega julgelt ühendust.

Kõik küsimused on oodatud – krista@surgitech.ee 

 

Kõike kaunist soovides,

 AS Surgitechi meeskond

 

 

Mida peaks teadma toidulisandite kohta

14.01.2019
Mida peaks teadma toidulisandite kohta

Toidulisandid on loodud selleks, et oleks võimalik tagada piisav vajalike toitainete kogus, mida  ei pruugi toiduga kätte saada. Tänapäeval on inimeste toitumisharjumused väga palju muutunud. Rohkem süüakse kiir- ja valmistoitu ning kaupluses müüdav kaup säilib aina kauem, mistõttu on seal sees tihti vähem vitamiine ja mineraalaineid. Toidulisandid võivad olla nii tablettide, kapslite, vedelike kui muul kujul ning sisaldada vitamiine, mineraalaineid, aminohappeid, rasvhappeid jne. Äärmiselt oluline on alati meeles pidada, et rohkem ei ole tihti parem. Kindlasti tuleb endal selgeks teha, kas ning milliseid vitamiine, mineraale jm võib toidust väheks jääda. Lisandeid tarbides tasub kindlasti uurida pakendiinfot, kus peavad päevased soovituslikud annused kirjas olema. 

Kes vajavad lisandeid?

Toidulisandid ei ole kindlasti mõeldud mitmekesise ja tasakaalustatud toitumise asendamiseks. Igapäevane toidulaud peaks kindlasti sisaldama piisavalt puu- ja köögivilju, täisteratooteid, häid rasvu ning valku. Teadlikult toitudes ei ole kindlasti tarvis aasta läbi kõigil erinevaid lisandeid süüa, kuid periooditi võib neid siiski kõigil tarvis olla. Paraku on näidanud ka paljud uuringud, et tänapäeva kiire elutempo juures on aina rohkem inimesi, kes ei saa tegelikult toidust piisavalt vajalikke aineid kätte. Euroopa Liidus läbiviidud EURRECA projekt näitas, et enim on inimestel puudus C- ja D-vitamiinist, foolhappest, kaltsiumist ja joodist. Ning noortel naistel on puudu rauda. Sellele lisaks on veel teatud inimrühmad, kes vajavad lisatuge – teatud eas naisterahvad, rasedad, muid ravimeid tarvitavad inimesed jne. 

Soovitused, milliseid vitamiine ja mineraale jälgida


Üle 50 aastased – D- ja B12-vitamiin, foolhape, kaltsium

Viljakas eas naisterahvad – foolhape, raud, D-vitamiin, magneesium, kaltsium

Imetavad emad – D-vitamiin, raud, kaltsium

Alla 5 aastased lapsed – A-, C-, D-vitamiin

Veganid – D- ja B12-vitamiin, raud

Turvalisus

Nagu varem mainitud, kindlasti ei tohiks toidulisanditega liialdada. Alati tasub uurida etikette ning soovituslikke päevaseid koguseid. Toidulisandeid valides tuleks uurida ka seda pakkuva ettevõtte tausta, kas neil on üldtunnustatud sertifikaadid, mida täpsemalt nende lisandid sisaldavad, millises koguses jne. Kõigi küsimuste korral tuleb nõu pidada erialaspetsialistidega ning alati võib täpsustavaid küsimusi küsida ka tootjalt. Surgitechi portfellis on erinevaid vitamiine ja mineraale. Oleme alati nõus ka kõigile teiepoolsetele küsimustele vastama.  

8 põhjust, miks kasutada toidulisandeid: 

  • Igapäevane toit ei pruugi tänapäeval enam piisavalt tervislik olla;
  • Toidulisandid on lihtsaim ja samas loomulik viis oma immuunsüsteemi tugevdamiseks;
  • Meie laiuskraadil ja teatud aastaaegadel ei ole võimalik kõiki vitamiine ja mineraale saada;
  • Ravimeid tarvitades kaotab keha normaalse tasakaalu ja vajab lisatuge;
  • Toidulisandid on enamasti meie kehale kergesti omastataval kujul;
  • Toidulisandid aitavad keha ja hormoone tasakaalus hoida;
  • Teatud toidulisandid sisaldavad mineraale ja vitamiine, mida mõnel perioodil elust 100% toidust ei saa;
  • Õigete toidulisandite kasutamine õigel ajal ja koguses võib aidata vältida mitmeid terviseprobleeme. 

 

Kõike kaunist soovides,

AS Surgitechi meeskond 

Mis see diabeet täpsemalt on?

02.12.2018
Mis see diabeet täpsemalt on?

Viimasel ajal räägitakse üha rohkem diabeedist ehk rahvakeeli suhkruhaigusest. Selleks on ka selge põhjus, sest Eestis põevad erinevat tüüpi diabeeti kokku 70000 inimest ning maailmas on see arv rohkem kui 400 miljonit. Selle haiguse kohta liigub palju valearusaamu ning müüte. Teeme siinkohal kokkuvõtliku ülevaate sellest, mis see diabeet siis täpsemalt on.  

Diabeet on krooniline ainevahetushaigus, mis vajab pidevat ja igapäevast ravi. Diabeeti põdeval inimesel ei tooda kõhunääre piisavalt või üldse mitte insuliini. Insuliini on vaja, et rakud saaksid elada. Insuliin on kõhunäärme hormoon, mis võimaldab glükoosil imenduda verest läbi rakukesta rakku, eeskätt rasva- ja lihasrakkudesse. Insuliini ei saa asendada ükski teine hormoon. 

Diabeedivormid 

Oluline on teada, et diabeedil on väga mitmeid erinevaid vorme. Diabeedi all mõeldakse erinevate haiguset kogumit. Levinumad ja rohkem teada on I ja II tüübi ning rasedusaegne diabeet. Sellele lisaks on muudest põhjustest tulenev diabeet nagu kõhunäärme operatsiooni või põletiku tõttu jm. Lisaks on veel mitmeid alavorme. Kõikide diabeeditüüpide siseselt võib esineda erinevaid avaldumisvorme ja ravi võib ulatuda eridieedist insuliinini.

I tüüp lööb tihti välja juba noores eas ning selle puhul ennetavat ravi või soovitusi ei ole. Siiani ei ole veel täpselt selge, miks ja kellel see tekib. I tüübi diabeedi puhul on kõhunäärme insuliini tootvad beetarakud hävinud või ei suuda enam insuliini toota. Seetõttu vajab see alati insuliinravi.

II tüüp tekib reeglina juba täiskasvanu eas ning teatud juhtudel saab palju ka ise ennetamiseks teha. Riski tõstavad ülekaal, kõrgem vererõhk ja rasvanäitajad veres, samuti ka pärilikkus, vanus, vähene aktiivsus, mõnede haiguste puhul kasutatavad ravimid jm. II tüübi puhul on insuliini tootmine ja/või ka kudede reaktsioon insuliinile häiritud. Tihti aitab ja piisab elustiilimuutusest, kuid sageli määratakse ka eraldi ravi.

Raseduseaegne diabeet tekib esmakordselt raseduse ajal ning vajab pidevat jälgimist. Olenevalt juhtumist, võib see vajada ka ravi. Reeglina peale sünnitust see kaob, kuid edasine veresuhkru jälgimine on vajalik, kuna II tüübi diabeeti haigestumise risk on neil naistel tulevikus suurem. 

Tunnused ja avastamine 

Kahtlusi võiksid tekitada järgmised tunnused: pidev janu, sage urineerimine, väsimus, ootamatu kaalumuutus, halvenenud nägemine, söögiisu muutused, haavade aeglane paranemine. Tänapäeval on õnneks mitmeid lihtsaid viise veresuhkru määramiseks. Üheks võimaluseks on ise enda suhkrutaseme kontrollimine glükomeetriga. Oluline on teha kindlaks, kas glükomeeter vastab kõigile EU nõuetele ning on usaldusväärne. Ühtesid maailmas kõrgemalt hinnatud ja turvalisemaid glükomeetreid Accu-Chek toodab Roche. Eestis on müügil Accu-Chek Performa, Active ning Instant glükomeetrid. Nende kohta saab täpsemalt uurida siit. Kui kuulud riskirühma, tasub isiklik glükomeeter ning pidev kontrollimise võimalus end kuhjaga ära. Varakult avastatud diabeedi puhul on tüsistuste oht märksa väiksem. Tühja kõhu (vähemalt 8 tundi) veresuhkrunäit peab tervel inimesel olema väiksem kui 6,0 mmol/l. 

Müüdid 

Usutakse, et suhkru ja maiustuste söömine põhjustab diabeeti, kuid tegelikult pole selle tekke vahel  seost leitud. Ainuke osa on sest tõde selle nurga pealt, kui maiustades tekib ülekaalulisus. Sellest järgmine uskumus on, et kõik ülekaalulised haigestuvad diabeeti. Ka see ei vasta tõele, mõni ülekaaluline ei haigestu kunagi diabeeti, kuid samas mõni teine normaalkaalus inimene haigestub. Veel usutakse, et diabeetik ei tohi süüa magusat. Tegelikult tohib ikka, lihtsalt peab hoolega suhkrutaset veres jälgima ning magusa kogus ei tohi olla suur.

 

Püsige terved,

AS Surgitechi pere

Viirushaigused ründavad iga nurga pealt

28.11.2018
Viirushaigused ründavad iga nurga pealt

Üks peamine arsti poole pöördumise põhjus on ülemiste hingamisteede viirusnakkus, mida rahvapäraselt kutsutakse külmetushaiguseks. Tihti kulgevad need väga ägedalt ja saadavad põdeja haiguslehele. Hilissügiste sombuste ja jahedate ilmade saabudes sagenevad ka haigestumised ning talv on selliste viirusnakkuste tipphooaeg. 

Haigust võivad tekitada mitmed erinevad viirused nagu rino-, ehho-, gripi jm viirused. Olenevalt haigusest on ka selle tunnused erinevad, võib esineda köha, nohu, kurguvalu. Tihti kaasneb haigusega väsimus ja palavik, mõnikord ka valud liigestes ja luudes. Haigestuda võib kergesti, kui puutuda kokku haige inimesega. Nakkus levib köhides ja aevastades piisknakkusena. Hea uudis on see, et mitte kõik inimesed ei haigestu ning õnneks annab ise ka nii mõndagi ära teha, et haigestumise riski vähendada.  

Ideaalne toidulisand Sinus Forte 

Immuunsuse tugevdamisest rääkisime pikemalt juba siin. Praegune aeg aastas on ideaalne kasutamaks Sinus Forte 12+ toidulisandit. Lisandis olev tsink ja vitamiin D toetavad nõrgenenud immuunsussüsteemi. Tugeva immuunsussüsteemiga on märksa suurem tõenäosus viirustega kokku puutudes siiski terveks jääda. Lisaks toetavad nurmenuku ja pelargooniumi juure ekstraktid veel eraldi ülemiste hingamisteede tervist. Ingverjuure ekstrakt aitab säilitada lima sekretsiooni hingamisteedes ning toetab samuti immuunsüsteemi. Sinus Fortes olev raudürt mõjub rahustavalt kurgule ja häälepaeltele ning ka musta leedri õite ekstrakt toetab immuunsüsteemi.

Sinus Forte 12+ saab tellida siit!  

Veel nippe tervise tugevdamiseks 

Toidulisandid toetavad tervist, kuid vundamendi sellele loome ka kõige muuga. Siinkohal toome välja mõned nipid, mis aitavad selle sügis-talve tervemalt üle eldada.

-          Söö tervislikult ja kasuta palju kohalikku toorainet – kohaliku hooajalise toidu söömine tagab selle, et keha saab kõike, mida ta vajab. Jahedas kliimavöötmes elades vajab keha rohkem sooja sööki nagu näiteks köögiviljadega supid ja pajaroad. Sedasi süües soojendate keha ka seestpoolt ning tugevdate immuunsussüsteemi. Head vitamiiniallikad meie jaoks on küüslauk, sibul, erinevad köögiviljad nagu porgand, kartul, kõrvits, peet jm.

-          Joo piisavas koguses vedelikke – sügis-talv on ideaalne aeg erinevate teede joomiseks. Valik on äärmiselt lai. Eelistada tasub taas meie loodusest leiduvate marjade ja taimede naturaalseid teesid. Ära ei tasu unustada ka lihtsalt puhta vee joomist. 

-          Liigu ka jahedama ilmaga – liikumise tähtsust ei tohiks samuti unustada. Jaheda, vihmase ja tuulise ilmaga jalutama minemine ei tundu võib-olla esmalt kuigi ahvatlev, kuid õige riietusega on see tegelikult siiski mõnus. Ning jahedas jalutamine aitab ka kehal paremini karastuda. Kui aga välja ei soovi minna, on mitmeid muid treenimise võimalusi nagu spordisaalid, ujulad ning ka koduste vahenditega saab tagada piisava füüsilise koormuse. Leia endale sobivaim viis.

-          Toeta oma immuunsust – nagu eelpool mainitud, on praegune aastaaeg selline, mis vajab tihti siiki toidulisanditega turgutamist. Selleks sobib ideaalselt Sinus Forte. 

Küsimusi ootame jätkuvalt – krista@surgitech.ee 

 

Kõike kaunist soovides,

AS Surgitechi meeskond

Mida vajavad liigesed?

05.11.2018
Mida vajavad liigesed?

Liigestele on kui vesi veskile glükoosamiin. Glükoosamiin aitab taastada liigese kõhre ja kahjustatud liigeseid ning seejuures see mitte üksnes ei leevenda vaevuseid vaid ka parandab. Glükoosamiini roll meie organismis on tagada kõhre paindlikkus ja vastupidavus, samuti lagunenud kõhrekoe asendamiseks vajalike ainete tootmise stimuleerimine. Kuuludes kõhre, liigesepindade, selgroo lülivaheketaste ja liigesevedeliku koostisesse ning kõikidesse sidekudedesse. Ehk lihtsamalt öeldes - ilma glükoosamiinita ei saa keha toimida. Meie keha on võimeline seda ise tootma, kuid eaga see võime väheneb. Samuti on teatud juhtudel keha nõudlus glükoosamiini järele suurem. 

Teiseks tähtsaks koostisosaks on kondroitiin, mille ülesandeks on siduda sidekoes vett ja moodustada geel, milles asuvad kondrotsüüdid. Seda on vaja liigesekõhre elastsuse tagamiseks. Kui kehas aeglustub ja väheneb glükoosamiini ja kondroitiini tootmine, hakkavad liigesed liigestevahelist vedelikku kaotama ning hävima. Seega tasub sellele juba aegsasti tähelepanu pöörata. 

Liigeste laitmatuks tööks on tarvis veel kindlasti hüaluroonhapet ning kollageeni. Hüaluroonhapet leidub samuti organismi mitmetes kudedes, muuhulgas kõhretes, luudes, liigesevedelikus jm. Sarnaselt kondroitiinile seob ka hüaluroonhape vett, aidates rakkudevahelisel ainel omandada geelitaolised omadused. Selle vedelikuta liigesed tööd teha ei saaks. Ka hüaluroonhapet suudab organism ise toota, kuid 40-aastasel on tootmine vähenenud tavaliselt 50% ning peale 60. eluaastat väheneb see kuni 90%.

Kollageeni kutsutakse keha liimiks või ehituskiviks, hoides meie organismis organeid koos ning seda kasutatakse luude, lihaste, kõõluste, naha jm moodustamiseks. Huvitav on ka fakt, et kehas on üle 15 erineva liigi kollageeni. Kollageen aitab katta ja liita meie luid, aidates liikuda ilma valuta. Taas on tegemist ainega, mille tootmine organismis väheneb vanusega tunduvalt. Kollageeni nagu ka kõigi eelpool nimetatud ainete tarbimine toidulisandina aitab vähendada vanusega seotud liigesvaeguseid. Kollageeni soovitatav päevane kogus on 10 grammi, mis kaitseb liigeseid ja mõjub hästi nahale.

Kes peaksid toidulisandile mõtlema? 

  • Füüsiliselt aktiivsed inimesed (tehes sporti)
  • Ülekaalulised
  • Vanemaealised
  • Postmenopausis naised
  • Inimesed, kellel esineb liigeseprobleem
  • Kõik, kes soovivad põhjalikult hoolitseda oma liigeste eest

Milline toidulisand valida? 

Liigeste toetamiseks toidulisandit valides tuleks jälgida, mis koguses aineid lisand sisaldab, kas tagatud on päeva vajadus. Kas tegemist on puhaste ja looduslike koostisosadega, sisaldamata ebavajalikke lisaaineid. Ning kas lisandis on esindatud enamus liigestele vajalikke koostisosi.

Üks kindel valik, mis vastab reaalsetele liigese vajadustele on ORTON FLEX.

Orton Flex sisaldab kuut aktiivset koostisosa: glükoosamiin, hüdrolüüsitud kollageen, hüaluroonhape, kondroitiin, ingverijuure ekstrakt, vitamiin C.

Kuuri antud toidulisandiga tasub teha juba enne murede tekkimist. Kindlasti tuleks sellele mõelda lisaks vanuse tõusule ka siis kui koormus liigestele on tavapärasest suurem, näiteks sportides või tekkinud ülekaalu korral.

Kõigi küsimuste korral aitame meeleldi – krista@surgitech.ee

 

Tugevat tervist,

AS Surgitech pere

Magneesium – väärtuslik ja vajalik mineraal

12.10.2018
Magneesium – väärtuslik ja vajalik mineraal

Magneesiumi headest, vajalikest ning kasulikest omadustest saab väga pikalt rääkida, püüame teha kompaktse ülevaate. 

Miks on magneesiumi vaja? 

Magneesiumi peamisteks ülesanneteks on aidata kaasa lihaste normaalsele tööle ning närvisüsteemi korraliku töö tagamine. Sügisel, mil õhtud on pimedamad ja väsimus ründab, võib just magneesiumist, koos B6 vitamiiniga, väga palju abi olla. Magneesium koos vitamiin B6 vähendavad väsimust ja kurnatust ning aitavad kaasa normaalsetele psühholoogilistele funktsioonidele. Sellele lisaks täidab magneesium inimese organismis veel mitmeid ülesandeid, tagades näiteks süsivesikute, rasvade ja aminohapete normaalse ainevahetuse, reguleerides südamelihaste tööd ja vereringet. Seda mineraalainet vajavad oma tegevuseks üle 300 ensüümi. Lisaks on osad uuringud näidanud, et piisav kogus magneesiumi aitab hoida vererõhku normaalsena. Selle mineraalaine tähtsust treeningperioodi järgse taastumise juures ei ole samuti võimalik alahinnata.

Kokkuvõtlikult on magneesiumi vaja: 

  • rohkem kui 300 ensüümi tööks;
  • mitmete biokeemiliste ja füsioloogilisite protsesside töös;
  • glükogeenist glükoosi tootmisel energia saamiseks;
  • valkude ja nukleiinhapete sünteesiks;
  • normaalseks närvitalitluseks;
  • lihaskoe (sh südamelihase) lõõgastuseks;
  • luukoele;
  • süsivesikute, rasvade ja aminohapete normaalseks ainevahetuseks;
  • südamelihaste tööks ja vereringe reguleerimiseks;
  • normaalseks närvitalitluseks jpm.

Magneesiumipuudus 

Magneesiumi leidub nii loomsetes kui taimsetes toiduainetes, kuid magneesiumipuudus on mitmel põhjusel siiski väga laialt levinud. Organism on võimeline iga päev osa vajalikust magneesiumikogusest talletama. Puuduses kannatavad tihti inimesed, kes söövad rafineeritud toiduaineid, sealhulgas nisu ja valge suhkru rikkaid toite. Tänapäeval on suur osa toidulauast aga just selline. Ka alkoholi ning magusate karastusjookide joojad kuuluvad riskigruppi. Rohkem magneesiumi vajavad tippsportlased, lapseootel ja imetavad emad ning kasvueas lapsed ja teismelised.

Magneesiumipuuduse tunnusteks võivad olla isutus, iiveldus, rahutus, väsimus, nõrkus, närvilisus. Selge märk on ka lihaskrambid. Juba tõsises puuduses olevatel inimestel võib esineda depressioon, südamerütmi häirumine jne. 

Kus leidub magneesiumi? 

Nagu varem mainitud on magneesiumi võimalik leida nii loomsetest kui taimsetest allikatest. Magneesiumirikkad toiduained on näiteks pruunvetikas, tofu, pähklid ja seemned, roheliste lehtedega aed- ja köögiviljad, tuunikala, lõhe ja paljud piimatooted.

Samas, kuna magneesiumi puhul on ületarbimise oht peaaegu olematu (üleliigne magneesium väljub kehast kiiresti), tasub piisava koguse tagamiseks kaaluda korraliku toidulisandi kasutamist. Üheks selliseks tooteks, mida võib muretult kasutada, on Magleq B6 MAX. See toidulisand sisaldab piisava koguse vajalikku magneesiumi (magneesiumtsitraati 944mg, milles 102mg magneesiumit) ning B6 (2,5mg) vitamiini. Täpsemalt saab selle kohta uurida ja tellida siit

 

Kui sul tekkis küsimusi või on mõni tähelepanek, võta meiega julgelt ühendust – krista@surgitech.ee

 

 

 

 

Saabub külmetushaiguste hooaeg

27.09.2018
Saabub külmetushaiguste hooaeg

Külmetushaigused kimbutavad aasta jooksul meist paljusid ning kahjuks ei ole olemas veel ühte ja tõhusat ravimit, mis selle vastu aitaks. Lähenev periood on selliste haiguste osas vägagi aktiivne ning kui sa ei soovi sel aastal nohu, köha ja valusa kurgu lõksu langeda, siis loe kindlasti edasi. 

Omalt poolt annab palju ära teha ning parim kaitse külmetushaiguste vastu on tugev immuunsüsteem. Mida varem oma immuunsuse tõstmisega alustada, seda parem. Toome siinkohal välja teada ja tuntud tõed, mis aitavad immuunsust tõsta ja hoida:

-          sea oma tervis esikohale;

-          hoia stress eemal ja ole positiivne;

-          puhka ja maga piisavalt;

-          joo palju puhast vett;

-          liigu iga päev vähemalt pool tundi värskes õhus;

-          ära liialda alkoholiga ning ära suitseta;

-          söö mitmekülgselt ning tervislikult;

-          hoia oma kaal normis;

-          pese tihedalt käsi ja väldi haigete inimeste lähedust.

 

Tihtipeale sellest aga ei piisa või pole võimalik kõiki punkte teatud perioodil jälgida. Sellisel juhul tasub appi võtta toidulisandid, mis tagavad piisava vitamiinide ja mineraalide olemasolu organismis. Heaks abimeheks on meil pakkuda Oprin Forte ning Sinos Forte 12+ toidulisandid. 

 

Oprin Forte on toidulisand ternespiima ja lüsiiniga, mis sobib ideaalselt kasutamiseks nõrgenenud immuunsüsteemi toetamiseks. Oprin Forte sisaldab muuhulgas veel sidrunmelissi lehtede ekstrakti, greibiseemnete ekstrakti, C-vitamiini, tsinki, B2, B6, B1 ja B12 vitamiini.

 

Ternespiim on piim, mida saab lühikesel perioodil peale lehma poegimist ning see sisaldab antikehi, mis toimivad tõvestavate mikroobide vastu ning rohkelt toitaineid, mis aitavad kaasa immuunsüsteemi tugevdamisele. Veel enne antibiootikumide avastamist kasutati ternespiima mitmesuguste haiguste raviks ja ennetamiseks. Nakkusperioodil annab see organismile olulise ning vajaliku toe.

 

Lüsiin on asendamatu aminohape, mida keha ise toota ei suuda. See kontrollib veres rasvasisaldust, on oluline karnitiini, kollageeni, antikehade, hormoonide ja ensüümide tootmises ning tagab kaltsiumi imendumise. Uuringud näitavad, et lüsiin aitab piirata viiruslikku replikatsiooni, mistõttu võib see olla abiks ka herpese ravis.

 

Sidrunmeliss toimib antioksüdandina, olles ka ideaalne tüütute külmavillide ennetamiseks. Sel on viirusevastased omadused. Ajaloos on sidrunmelissi peetud ka looduslikuks antidepressandiks.

 

Greibiseemnete ekstrakt parandab mikrotsirkulatsiooni ja kaitseb keha oksüdatiivse stressi eest. Greibi seemnetes leidub tugevatoimelisi antimikroobseid aineid, mis oma efektiivsuselt on võrreldavad isegi antibiootikumidega. Lisaks soodustab see C-vitamiini omandamist ning tugevdab veresoonkonda.

 

C-vitamiin on võimas vitamiin, mis aitab muuhulgas ära hoida viirushaiguseid ja külmetust. Seda on vaja ka sidekoe arenguks ja haavade paranemiseks. Viiruste perioodil ning haigena suureneb C- vitamiini vajadus organismis.

 

Tsingi imepärastest omadustest rääkisime täpsemalt siin.

 

B-vitamiinid mängivad äärmiselt olulist rolli inimese närvisüsteemis, ainevahetuses ja immuunsüsteemis. Igal B-vitamiinil on täita oma oluline roll. Kuna inimkeha ei talleta neid vitamiine, vajab ta neid igapäevaselt.

 

Oprin Forte kohta saab täpsemalt uurida ja tellida siit! 

 

Sinos Forte 12+ on tsinki ja D-vitamiini sisaldav toidulisand, mis on mõeldud just nõrgenenud immuunsüsteemi toetama. Lisaks eelpool mainitule sisaldab see veel ingverijuure, raudürdi, üheksavägise õie, nurmenukujuure ja musta leedri õite ekstrakte.

 

D-vitamiin on meie kliimas hädavajalik ning sel on äärmiselt oluline roll viirushaigustest hoidumisel ning on vajalik immuunsüsteemi toimimiseks. Tasub veel lisaks teada, et vanusega väheneb naha võime toota D-vitamiini ning tumedama nahaga inimestel on väiksem võime seda sünteesida.

 

Ingver on taas üks looduslik antibiootikum, mis soojendab keha, võtab ära valu ning tugevdab ja tervendab hingamiselundeid. Ingver aitab tugevdada immuunsüsteemi ja vereringet ning seda kasutatakse juba ammustest aegadest külmetushaiguste ja gripi ennetamiseks.

 

Raudürt mõjub rahustavalt kurgule ja häältepaeltele. Lisaks usutakse, et see aitab leevendada depressiooni ja kurnatust ning ülepinget. Raudürdil on ka palavikku alandav toime.

 

Üheksavägine on üheksa väega taim. Aidates turgutada immuunsüsteemi, on tugeva põletikuvastase ja valuvaigistava toimega, lisaks hea köhaleevendaja ja rögalahtistaja. Üheksavägisel on ka rahustav ja masendust leevendav toime.
Nurmenukk on verdpuhastava toimega taim, mis eemaldab organimist mürk- ja jääkaineid. Nurmenukk aitab puhastada hingamisteid, tugevdada immuunussüsteemi ning on lisaks rahustava toimega ja tagab hea une.

 

Musta leedri õied on heaks toeks immuunsüsteemi normaalseks talitluseks ning hingamisteede tervise tagamiseks, toimides ka suurepäraselt külmetusvastases ravis. Peale selle on õietel põletikuvastane toime. Mustas leedris on palju C-vitamiini ja antioksüdante.

 

Sinos Forte 12+ kohta saab täpsemalt uurida ja tellida siit! 

Uuri ka meie teiste toodete kohta e-poest

 

Kõik küsimused on ikka oodatud – krista@surgitech.ee

Sügisese nahahoolduse meelespea

07.09.2018
Sügisese nahahoolduse meelespea

Sügis on parim aeg naha eest hoolitsemiseks. Naha eest tuleb hoolitseda muidugi aasta läbi, kuid erinevatel aastaaegadel on erinevad punktid ja nipid, mida jälgida. Kui päevad lühenevad, temperatuur langeb, päikest on vähem ning õhk muutub siseruumides kuivemaks, on aeg pöörata erilist tähelepanu naha niisutamisele. Sügis on ka hea aeg võimalike suviste nahakahjustuste likvideerimiseks ning naha ettevalmistamiseks talviseks perioodiks.

Suvel ei olegi tihti palju kreeme vaja, kuna nahk armastab normaalses koguses päikest, õhku ning niiskust on ruumides ja väljas piisavalt, liigutakse rohkem ja nahale tekib tihti loomulik hea kaitsekiht. Sügise saabudes olukord muutub ning nahk peab uute tingimustega harjuma, mis võtab omajagu aega, kuid seda saab kergesti omalt poolt toetada. Nahka tuleb hakata poputama.

Aastaaja muutudes võib muutuda ka naha tüüp, eriti tasub seda jälgida kombineeritud naha puhul. Võid märgata, et suvel pigem rasune nahk on muutunud normaalseks ning normaalne nahk pigem kuivaks. Selliseid muutuseid märgates, tuleks üle vaadata ka kõik nahahooldustooted. Kui sa pole päris kindel, mis tüüpi nahaga on tegu, tasub konsulteerida spetsialistidega, kes oskavad paari lihtsa küsimuse põhjal juba tüübi paika panna. On olemas hulk nahahooldustooteid, mis sobivad erinevat tüüpi nahkadele, muuhulgas ka väga tundlikele. Omalt poolt soovitame Vivocin sarja. 

Tekita endale rutiin 

Tulemusliku nahahoolduse üks olulisemaid alustalasid on järjepidevus. Nahahooldusest tuleks teha igapäevane osa ning kord nädalas võiks võtta pikema aja erinevateks mõnusateks ja hellitavateks protseduurideks. Peale selle, et see on nahale parim, muutub pidev naha eest hoolitsemine nii loomulikuks osaks elust, et sellele ei peagi eraldi enam mõtlema. Pidev harjutamine muudab ka meistriks! Vali nahahoolduseks need päevad, mis sobivad sinu graafikuga kõige paremini ning pea neist iganädalaselt kinni. Su nahk tänab sind ning tasuks on igapäevane meeldiv peegelpilt.  

Puhasta, puhasta, puhasta 

Naha puhastamine on kirjeldamatult oluline osa nahahooldusest. Nahk on meie suurim organ, ta hingab, toodab ja hävitab erinevaid aineid ning kaitseb. Naha ülesanne on olla piir sise- ja väliskeskkonna vahel. Seetõttu vajab nahk võimalust puhata ja puhastuda. Eriti oluline on näonaha puhastamine, kui igapäevaselt kantakse nahale erinevaid meigitooteid. Sügise ja talve saabudes võib näovee kõrvale lisada ka puhastuspiimasid ja -emulsioone. Vali välja endale kõige meelepärasemad ja sobilikumad näoveed, duššigeelid ja teised puhastusvahendid ning kasuta neid hoolega. Vivocini sarja kuulub eriti õrn puhastussprei, mis sobib ideaalselt naha õrnaks igapäevaseks puhastamiseks. Tänu dekspantenooli kõrgele sisaldusele säilitab see naha niiskust ja toetab naha loomulikku uuenemist ning aitab säilitada naha kaitsebarjääri. Pärast kasutamist ei ole vaja seda maha loputada. Toode on kliiniliselt ja dermatoloogiliselt testitud.

Maskid ja koorimine

Tihti tahetakse sügisel säilitada naha jumet ning seetõttu püütakse koorimist vältida või edasi lükata. Tegelikult oleks nahal normaalseks hingamiseks koorimist väga vaja. Lisaks on abiks erinevad niisutavad maskid. Häid näomaske saab teha ka lihtsatest kodustest vahenditest. Näiteks saab mõnusa antibakteriaalse toimega maski kui segada veerand klaasi kaerahelbeid teelusika mee ning väikse koguse veega. Saadud pastataoline mask on kooriva ja rahustava toimega. Koduste ja looduslike vahenditega võib lõputult katsetada.  

Niisuta iga päev 

Niisutamine on sügis- ja talveperioodi märksõnad. Toetavat niisutust vajavad kõik nahatüübid, tuleb leida lihtsalt endale sobivaim toode. Väga rasuse nahaga tasub vältida suure õlisisaldusega tooteid. Väga kuiva naha korral tuleks just valida n-ö raskemad kreemid. Kui muu ei motiveeri niisutama, siis tasub meeles pidada, et naha pideva kuivuse üks silmatorkavamaid tagajärgi on kortsud. Parim aeg niisutamiseks on vahetult peale naha puhastamist/pesemist. Niisutavaid kreeme valides veendu, et need oleksid kvaliteetsed ning sisaldaksid puhtaid koostisosi. Vivocin niisutav ja taastav kreem sobib kõikidele nahatüüpidele ning on loodud just ärritunud ja kuiva naha maksimaalseks niisutamiseks. Kasutada võib seda nii näol kui ka kehal. Tänu vitamiinide ja teiste niisutavate koostisainete kõrgele sisaldusele tõstab kreem naha elastsust ja vastupidavust. Ning nagu ka teised Vivocin tooted on see kliiniliselt ja dermatoloogiliselt testitud.

Ära unusta käsi ja jalgu 

käte eest hoolitsemine

Kui näonahahooldus tundub iseenesest mõistetav, siis tegelikult vajab hoolitsust ja tähelepanu kogu keha. Sügisel ja talvel võiks kreem kätele olla kotis sama iseenesestmõistetav kui huulepalsam. Käte nahk puutub päeva jooksul kokku paljude erinevate teguritega ning kuna käsi pestakse muudest kehaosadest tunduvalt tihedamini, siis tuleks peale igat kätepesu nahka ka niisutada. Ning jalad jäävad tihti saabaste sisse pikkadeks tundideks ning unustatakse kevadeni sootuks. Tegelikult vajavad ka nemad koorimist ja niisutamist aasta läbi, kasvõi juba seetõttu, et kevadel sandaalides head välja näha.  

Sügisene ilusoovitus 

Kordamine on tarkuse ema, seega tuletame taas meelde, et ilu hakkab seest poolt. Kena naha jaoks ei piisa vaid välisest hoolitsusest. Naha ilu tagab piisav puhta vee joomine ning tasakaalustatud toidu söömine. Nagu varasemalt oleme maininud, on mitmeid mineraalaineid, mis on ilu tagamiseks hädavajalikud. Sügisel tasub rohkem rõhku pöörata C- ja D-vitamiinidele, mis toetavad nahka ja juukseid ning kindlasti ei tohi unustada tsingi tähtust.

 

Kõik küsimused ja ettepanekud on jätkuvalt oodatud – krista@surgitech.ee

 

Kaunist saabuvat sügist!

Tsingi tähtsust ei saa ülehinnata

27.08.2018
Tsingi tähtsust ei saa ülehinnata

Tsink on üks peamiseid mineraalaineid meie rakkude arengus, kasvus ja paljunemises. Seda leidub kõigis kudedes ja vedelikes ning enamus asub see skeletilihastes ja luudes. Terve inimese kehas peaks tsinki olema keskmiselt kaks grammi. Tsingi puhul on üks oluline nüanss, mida meeles pidada – meie kehad ei suuda seda ladustada, mistõttu tuleks tsingi saamisele tähelepanu pöörata iga päev.  

Tsingi peamised ülesanded 

Tsinki leidub tõesti igal pool organismis. Tsink osaleb vereloome protsessides, immuunsussüsteemi toetamises, seda leidub ligi 300 ensüümi koostises ning seda on tarvis nii nais- kui meessuguorganite arengus. Tsink aitab muuhulgas hoida silmad, naha ja küüned terved, see mõjutab ka kasvamist, DNA ja valkude sünteesi, ensüüm- ning A- ja D-vitamiini aktiivsust. Tsink toimib antioksüdandina, osaleb insuliini sünteesimisel, säilitamisel ja vabastamisel ning mõjutab kilpnäärme hormooni tööd. Kuna tsingil on oluline roll rakkude töös ja arengus, siis organism vajab rohkem tsinki just erinevatel kasvuperioodidel nagu rasedus ja imetamine ning imiku-, lapse- ja noorukieas.  

Kui tsinki on liiga vähe 

Vähenenud tsingi puhul halvenevad kõigi eelpool mainitud funktsioonide töö. Tsingi puudusest võivad anda märku valged plekid küüntel, maitse ja isu kadumine ning noortel kasvupeetust. Lastel võib aeglustuda kasv ning nõrgeneda immuunsus. Puberteedieas võib vähene tsink põhjustada erinevaid nahaprobleeme nagu näiteks akne. Peale selle võib vähese tsingi tarbimisega muutuda nahk kuivaks ja tekkida ka kõõm. Tsingipuudus võib ka põhjustada vaimse erksuse vähenemist ja tõsta haigestumiste riski. Tsink on tähtis meeshormoonide ja eesnäärme funktsioneerimisel ning mineraali puudus võib viia vähese sperma tootmise ja ka viljatuseni.  

Viljakus ja rasedus 

Palju räägitakse tsingi mõjust meeste tervisele ning sel on ka selge põhjus. Tsink aitab oluliselt parandada meeste seksuaalset võimekust ja viljakust. Seda leidub palju eesnäärmes ning spermas. Viimase puhul aitab tsink kaasa seemnerakkude arengule, mille tulemusena valmivad viljastumisvõimelised spermatosoidid. Tsingipuudusel ja viljatusel ning erektsioonihäiretel on leitud mitmeid seoseid. Meeste osas veel niipalju, et tsink aitab hoida ka piisavalt kõrget testosteroonitaset kehas.

Meeste kõrval vajavad tsinki ka naised ning sel on naiste viljakuses samuti oma osa mängida. Tsinki on vaja östrogeeni ja progesterooni tootmiseks ning ebapiisav kogus tsinki võib kaasa tuua erinevaid hormonaalprobleeme. Tsingi osatähtsus tõuseb veelgi raseduse ajal, sest see on väga paljude ensüümsüsteemide komponent. Tsink osaleb rakkude jagunemises, kasvus ja arengus ning on seega vajalik loote arengus. Rasedate ööpäevane tsingivajadus on märksa kõrgem ning tsingipuuduse ja rasedusaegse iivelduse vahel on samuti seoseid leitud.  

Tsink viirushaiguste ravis 

Tsink on äärmiselt vajalik ja kasulik mineraalaine immuunsussüsteemi tugevdamiseks. Sügise lähenedes tasub teada, et vähene tsingikogus kehas suurendab vastuvõtlikkust erinevatele haigustele, muuhulgas ka külmetushaigustele. Kui juba olla haigestunud, siis kiirendab tsink viirushaigustest paranemist.  

Kust tsinki saab? 

Oluline on meeles pidada ka juba varem mainitut, et meie organismil puudub spetsiaalne tsingi ladustamise süsteem, mistõttu on stabiilse ja piisava taseme hoidmiseks oluline tagada igapäevane tsingi tarbimine. Suure tsingisisaldusega on mitmed toiduained nagu munad, maks, seemned, mereannid (austrid), liha (sealiha, lammas), täisteratooted, õllepärm, piim, oad ja idud.

Samas hea ja lihtne viis kindlustamaks, et tsinki on erinevatel eluperioodidel organismis piisavalt, on kasutada toidulisandit Cynek Forte. Tegemist on želatiinist mikropelleteid sisaldavate kapslitega, mis vabastavad tsinki prolongeeritult. 1 kapsel sisaldab 25 mg tsinki (kelaadina). Toote kohta täpsema info ning tellimisvõimaluse leiab siit

 

Kõigi küsimustega pöördu julgelt meie poole – krista@surgitech.ee

Kui uni ei taha tulla

10.08.2018
Kui uni ei taha tulla

Suvi on aeg, kus paljudel inimestel on rohkem energiat ning tihti magatakse vähem kui muul ajal aastas. Samas vaikselt hakkab kätte jõudma pikemate ja pimedamate ööde periood ning kuigi augustiunetus kõlab kaunilt, ei ole unetus tegelikult nauditav.

Uni mängib meie elus äärmiselt olulist rolli ning seetõttu tuleks selle kvaliteedile ning pikkusele tähelepanu pöörata. Une vajadus on inimestel erinev, kuid üldlevinud tõde ja uskumus, mida tänapäeval jälgitakse on see, et ööpäevas võiks täiskasvanud inimene magada keskmiselt kaheksa tundi. See on umbes kolmandik meie elust, mistõttu tasub seda veeta nii kvaliteetselt kui võimalik. 

Milleks me vajame und?

Inimese, nagu enamuse elusa siin maailmas, elu on rütmiline, koosnedes aktiivsuse ja puhkuse tsüklitest. Uni on vajalik, et meie rakud, koed ja infosüsteemid saaksid taastuda. Kui puhkuse ning ärkveloleku vahekord on paigas, on lihtsam leida oma ellu tähendus ja tasakaal. Une vajadust on uuritud sajandeid ning lisaks eelmainitule on jõutud veel mõnede põhjusteni- uni aitab säilitada aju õppimisvõimet, vältida depressiooni, tekkida uutel ajurakkudel, hoida kehakaalu kontrolli all, tugevdada immuunsussüsteemi, suurendada õnnetunnet jpm.

Und ja selle kvaliteeti võivad segada mitmed erinevad tegurid nagu näiteks stress, alkohol, hormoonide kõikumine, vale toitumine, kofeiin, depressioon ning ka ebapiisav melatoniini tase kehas. 

Mis on melatoniin?

Juba aegade alusest on inimestel olnud muster – valgel ajal olla üleval ning pimedal ajal magada. Sellise normaalse ööpäevarütmi reguleerimise taga seisabki käbinäärmes sünteesitav hormoon melatoniin. Seda kutsutakse ka "pimeduse ja Dracula hormooniks", sest just eeskätt pimedus stimuleerib melatoniini tootmist. See on ka põhjuseks, miks paljud kasutavad öö saabudes pimendavaid kardinaid ja unemaske. Normaalses olukorras hakkab keha tootma melatoniini hilisõhtul ja saavutab maksimumi kella 2-4 vahel öösel, peale mida see jälle langeb ning päeval on melatoniinitase kehas pea märkamatu. 

Millal vajab organism melatoniini lisaks?

Peamiselt tarvitatakse melatoniini ajavahe leevendamiseks, unerütmi taastamiseks ning magamajäämise lihtsustamiseks. Ameerika Ühendriikides on seda kasutatud toidulisandina unehäirete ravis aastast 1993. Veel kasutatakse seda üle- ja kevadväsimuse puhul. Peamiselt on melatoniinist abi siis, kui inimesel on unerütm käest läinud ning uinumine valmistab raskusi. Kuna taolised probleemid kimbutavad paljusid, luuakse pidevalt uusi ja erinevaid turvalisi hormoonpreparaate (toidulisandeid). Enamus riikides on need müügil käsimüügis ning isegi toidupoodides. Kui tundsid mõne punkti puhul end ära, siis meil on sulle pakkuda hea, turvaline ning lihtne lahendus - NervoCalm Sleep toidulisand melatoniiniga.

Tasub veel teada!

Melatoniinipreparaat ei ole sama mis unerohi. Unerohud mõjutavad otseselt uinumisega seotud ajurakke, melatoniin aga on  n-ö pimedushormoon, mis eraldub organismis seoses pimeduse saabumisega. Preparaadina tarvitades paneb see aju uskuma, et saabunud on pimedus ning uni saabub kergemini. Melatoniin ei pane inimest otseselt magama, vaid aitab luua und tekitava väsinud tunde.

Oluline on ka teada, et suurem kogus ei aita paremini. Preparaat annab ajule info, et väljas on pime, kuid suurem kogus ei edasta infot justkui oleks veel pimedam.

On ka mitmeid uuringuid, mis annavad alust arvata, et melatoniin tugevdab organismi üldist vastupanuvõimet ja immuunsust. Lisaks on tegemist tugeva antioksüdandiga. 

 

Kui sul tekkis mõtteid või küsimusi antud teemal, võta meiega julgelt ühendust - krista@surgitech.ee

Kui suvel kimbutavad putukad ja tekib päiksepõletus

26.07.2018
Kui suvel kimbutavad putukad ja tekib päiksepõletus

Ühe õige suve juurde kuuluvad rannapäevad, päiksevannid ja grillpeod ning sel aastal on eestlaseid tõeliselt mõnusa suveilmaga korralikult hellitatud. Samas käivad sellega tihti käsikäes ka putukahammustused ja päiksepõletused, mis võivad kogu mõnulemisele varju heita.  

Putukahammustuste ennetamine ja leevendamine  

Üldiselt ei põhjusta sääse- ja parmuhammustused ohtlikke reaktsioone, kuid palju ebamugavust kaasneb nendega küll. Iseenesest ei pruugi sa näiteks sääsehammustust tundagi, kuid sääse sülg on see, mis võib tekitada kergeid allergilisi reaktsioone ja põhjustada tüütut sügelust.

Ennetavad nipid putukahammustuste vältimiseks:

-          tea, et sääsed on kõige aktiivsemad päiksetõusul ja -loojangul;

-          võimalusel kanna pikki riideid ja kinniseid jalanõusid;

-          eelista heledates toonides riideid;

-          leia omale sobivaim putukatõrjevahend;

-          õhtuti akent avades, kustuta tuled;

-          putukarohkes kohas elades, kasuta putukavõrke;

-          püüa vältida tugeva lõhnaga parfüüme ja kehahooldusvahendeid. 

Kui putukad saavad siiski jaole, hoidu sügamisest, sest nii võivad bakterid haava sattuda ja tekkida suurem põletik. Kui juhtud olema hammustuste vastu väga allergiline, tasub kindlasti nõu pidada arstiga. Üldjuhul aitab hammustuse koha jahutamisest ning koduapteegis tasub kindlasti hoida mitmekülgselt abistavat Arnika geeli. Geelil on mõnus jahutav toime, mis alandab paistetust ning stimuleerib vereringet. Arnika geel sobib nii putukahammustustele kui ka sinikatele ning seda, juba 80ndatel välja töötatud, geeli pole võimalik ülehinnata. Mägiarnika sisaldab aktiivaineid seskviterpeenlaktoone, mis stimuleerivad vereringet ja on põletikuvastaste omadustega. Lisaks on see ideaalne päiksepõletuste korral, mis on teine suvega kaasnev oht.  

Päiksepõletuste vältimine ja ravimine  

Päikselisel suvel nagu sel aastal juhtub tihti, et päikese tugevust alahinnatakse ning naha oma ülehinnatakse. Kuid võimalusel tasuks siiski nahapõletusi ennetada, sest tagajärjed võivad olla üpris tõsised. 

Nipid naha päikese eest kaitsemiseks:

-          väldi pikalt päikese käes olemist aktiivsel ajal (11.00-14.00);

-          pea meeles, et vesi ja ka muud pinnad peegeldavad valgust;

-          päiksekiired tulevad lihtsalt läbi ka kergematest pilvedest;

-          kanna vajadusel peakatet ning kaitse oma kõrvu;

-          joo rohkem vett;

-          sea endale sobiv päikse käes olemise ajaline piirang.

Kui päike on jõudnud nahale juba liiga teha, siis ravi seda kohe. Alusta naha jahutamisest, käi tihedalt jahedas vannis või dušši all ning tee jahedaid kompresse. Kuivata nahka õrnalt ja jäta kahjustatud piirkond niiskeks. Niisuta nahka ka seespidiselt ning joo palju puhast vett. Sama oluline kui jahutamine ja seespidine niisutus on naha pinna pidev niisutamine. Selleks sobib ideaalselt juba varem mainitud Arnika geel nagu ka Vivocini jahutav ja taastav losjoon. Losjooni ainulaadne koostis annab nii kohese kui ka pikaajalise jahutava ja rahustava efekti. Tänu Vivocini losjooni vitamiinide ja teiste niisutavate koostisainete kõrgele sisaldusele toetab see naha loomulikku uuenemist ning aitab säilitada naha kaitsebarjääri. Kuigi kahjustused võivad tunduda ajutised, siis päris nii see pole - liigne UV-kiirgus võib põhjustada pikaajalisi nahakahjustusi ja lõppeda raskete haigustega. Nautige suve ja päikest, kuid pidage mõistlikku piiri!  

Kaunist suve jätku!

AS Surgitech pere

Rauavaegus kimbutab paljusid

13.07.2018
Rauavaegus kimbutab paljusid

Raud on organismile väga oluline, aidates kaasa vere punaliblede ja hemoglobiini normaalsele moodustumisele, samuti hapniku normaalsele transpordile kehas ning piisav kogus rauda tagab energilisuse, elujõu ja -rõõmu. Lisaks on raual oluline osa meie DNA-s ja kollageeni tootmises. Rauavajadus ei ole organismil küll suur, kuid see-eest on oluline järjepidevus. Rauata ei areneks ja kasvaks meie rakud ning veri ei hüübiks.  

Rauavaegusel on mitmeid tundemärke:

-          kergesti ärritumine

-          väsimus ja nõrkus

-          keskendumisraskused ja motivatsioonikadu

-          kiire pulss ning südamepekslemine

-          peavalud ja -ringlused

-          kahvatu jume

-          kummalised isud

-          juuste välja langemine

Eelpoolmainutu ei pruugi olla vaid rauaga seotud ning kestvate terviseprobleemide korral pöörduge kindlasti arsti poole.  

Kust saab rauda?  

Kõige olulisem vältimaks rauapuudust on hoida pilk pidevalt oma toidulaual. Palju rauda leidub loomsete allikate puhul verivorstides, punases lihas, sardiinides, krevettides jm. Taimsetest allikatest on rauarikkamad metsmaasikad, rosinad, kaunviljad, peet, tomat, kinoa, idud jm. Taimedes leidub ka C-vitamiini, mis on vajalik raua imendumiseks. 

Kui tundub, et eelpoolmainitud toiduained ei käi piisavalt tihti sinu toidulaual või on muul põhjusel kahtlus, et rauda on veres vähe, tasub vaadata rauda sisaldavate toidulisandite poole. Rauatablettide ja- kapslite valik on väga suur, kuid mitte kõik olemasolevad toidulisandid ei pruugi sobida kõigile ning võivad tekitada ebameeldivaid kõrvalmõjusid (nagu kõhukinnisus jm). Üks hea ning turvaline toidulisand on Soft Iron+SR. Antud toidulisand sisaldab Fe2+, vitamiin C, B6, B12 ja foolhapet. Üks kapsel sisaldab kolme tüüpi mikropelleteid, mis vabastavad rauda ja vitamiine prolongeeritult. Oma omaduste poolest sobib see raud ideaalselt ka rasedatele, kelle rauavajadus on, eriti raseduse teisel poolel, tunduvalt suurenenud.   

Keda ohustab rauavaegus?  

Maailma Terviseorganisatsiooni andmetel kannatab maailmas rauapuuduse käes mitusada miljonit inimest, kes omakorda jagunevad maailmajaoti erinevalt. Meie kehad kaotavad rauda urineerimise, väljaheidete, higistamise, surnud naha ning verejooksu kaudu. Rauapuudus ohustab enam naisterahvaid ning selle põhjuseks on omakorda menstruatsioonid ja rasedused. Osad andmed (Rahvusvahelise Terviseinstituudi) väidavad, et igal viiendal viljakas eas naisterahval võib esineda rauapuudust. Samas kimbutab rauapuudus sageli ka vastupidavusaladega tegelevaid sportlaseid, nii mehi kui naisi. Rauapuudust tasub kahtlustada ka siis (lisaks eelpoolmainitud tundemärkidele), kui sööd ebaregulaarselt ning sageli valmis- ja kiirtoitu.  

Oluline teada  

Raua puhul on äärmisel oluline silmas pidada, kui hästi keha suudab rauda omastada. Selle asemel, et tarbida rauarikkaid tooteid harvem ja rohkem, tasuks just tarbida vähem ja tihedamini. Mida rohkem keha ühe korraga rauda saab, seda raskem on seda omastada.

Rauda tarbides tuleks jälgida, kas kehas on sel hetkel piisavalt C-vitamiini (Soft Iron+SR puhul on C-vitamiin juba kapslis sees), mis aitab organismil rauda omastada. Samaaegselt (tund enne ja pärast) tuleks vältida kohvi ja teed, alkoholi ning piimavalgu tarbimist, sest need omakorda takistavad raua imendumist.

Mida iga mees peaks oma eesnäärme kohta teadma?

21.06.2018
Mida iga mees peaks oma eesnäärme kohta teadma?

Terve eesnääre on kreeka pähkli suurune organ mehe alakehas, asetsedes päraku ja põie vahel. See on organ, mille olulisust mehele ei saa kindlasti alahinnata, tegemist on justkui mehe teise südamega. Eesnäärme peamine ülesanne on reguleerida urineerimist ning seemnepurske protsesse.  

Kuidas hinnata eesnäärme tervislikku seisundit?  

Uriinisurve ja -kogus on heaks eesnäärmeprobleemide avastamise allikaks. Vaevuste korral võib eesnääre olla ploomi suurune, mis omakorda muudab uriini voolamise raskemaks. Kui kunagine uhke vool on kahanenud nõrgaks nirisemiseks, tasub asja kindlasti uurima hakata.

Sellisel muutusel võib olla mitmeid põhjuseid, näiteks nii eesnäärme healoomilik suurenemine, põletik kui ka vähkkasvaja. Viimase puhul ei pruugi alati uriinivool muutuda, seega ei tasu seda antud probleemi puhul ainsa indikaatorina usaldada.

Sümptomid, mida tasub üldise eesnäärme tervise puhul jälgida on – tihe urineerimine (ka öösiti), vereeritus enne või peale urineerimist, nõrga survega uriinivool. Küll vähem levinud, kuid siiski märkamist vajav oleks – valu munandites, erektsiooniprobleemid (ka valulikkus) ja valu urineerimisel.

Kui mõni neist eelpoolnimetatud vaevustest tundub tuttav, tasub kindlasti pöörduda spetsialisti poole. Mida varem asjaga tegeleda, seda kiiremad ja paremad tulemused tulevad.  

Mis on ohutegurid ja probleemide põhjustajad?  

Mehed on küll kui hea vein, mis ajaga vaid paremaks muutub, kuid vanus on ka üks teguritest, mis tõstab erinevate eesnäärmeprobleemide riski. Enamasti tunnevad neid mõjutusi üle 40-50-aastased meesterahvad, kellest pea pooled tegelikult juba teavad omast kogemusest, mida tähendab eesnäärme suurenemine ja sellest tingitud muudatused. Statistika näitab, et ka tõsisem probleem eesnäärmevähi näol hakkab ohustama rohkem just alates sellest vanusest.

Riski tõstab ka geneetiline soodumus. Tasub kursis olla, kuidas on teistel meessoost sugulaste tervislik seisnud selles osas läbi aja olnud. Kui kellelegi lähisugulastest on esinenud eesnäärmevähki, tasub seda mainida oma arstile, kes siis aegsasti sellega arvestab ja asjadel silma peal hoiab. Parim haigus on kindlasti põdemata haigus.

Avastatud on ka selge seos ülekaalu ja vähiriski vahel – suurem polster ümber kõhu kahekordistab eesnäärmevähiriski. Küsi teinekord, kas margariin, krõpsud, ülesoolatud söögid ja kiirtoit on ikka parem kui seks? 

Mida saab kohe enda heaks teha?  

Olenemata on vanusest ning hetkelisest tervislikust olukorrast, saab enda jaoks hakata juba täna palju tegema. Kõige parem ja targem on probleeme kindlasti ennetada, mitte tegeleda juba tekkinud tagajärgedega.

See kindlasti ei tule uudisena ning kuuldud on seda söögi alla ja peale, kuid tõesti - toitumisel on ka siin väga oluline roll. Eesnäärme toetamiseks soovitatakse süüa kaks-kolm portsjonit puu-

ja köögivilju päevas. Kaks-kolm korda nädalas võiks süüa heade rasvadega kalasid nagu lõhe, sardiinid, heeringas. Eesnäärme sõbrad on ka brokoli, tomat, pähklid, sibul, pruun riis ja spargel. Kui alkoholi ja gaseeritud magusaid jooke päris ära ei taha unustada, siis tasub nendega kindlasti piiri pidada. Piiritundeta (tegelikult ikka kõike mõistlikus koguses) võib juua rohelist teed ja puhast vett.  

Lihtne lahendus oleks…?  

Kui soovid lisaks eelpool mainitule veel kindlust, et saad piisavas koguses kõike vajalikku eesnäärme funktsioonide toetamiseks, siis kasuta muuhulgas PROSTACEUMi. Tegemist on loodusliku toidulisandiga, mis sisaldab muuhulgas kõrvitsaseemne, väikeseõielise pajulille ja serenoapalmi viljade ekstrakti, mis kõik on vajaliku ja toetava funktsiooniga. Kasutamine on samuti ülilihtne – võta 2 tabletti päevas söögi ajal koos veega ja ongi korras!

Liigeseid tasub hoida ja kaitsta juba varakult

14.06.2018
Liigeseid tasub hoida ja kaitsta juba varakult

Meie keha tugisüsteemiks on liigesed ja luud, mis saavad igapäevaselt suure koormuse osaliseks. Tihti juhtub, et piisava hoole ja tähelepanuta ei pea liigesed kiirele elutempole vastu ning hakkavad endast valulikult märku andma. Operatsioon võiks olla alati viimane valik ning selle ennetamiseks saab igas vanuses ise väga palju ära teha.  

Enam levinud probleemid 

Liigesprobleemid ja -haigused kimbutavad igas vanuses ning rassis inimesi. Ühed enam levinud muretekitajad on näiteks jäigastav lülisambapõletik, noorteartriit, liigeskulumus ehk osteoartroos, liigesepsoriaas, luuhõresus ehk osteoporoos, podagra, reumatoidartriit jne. Selles valdkonnas tuntakse tänapäeval üle 100 haiguse, mille diagnoosimisega tegelevad juba spetsialistid. Kõige tihedamini pöördutakse arstide poole põlve- ja puusaliigeste probleemide korral. Ning uueks n-ö trendiks võib pidada arvutihiire ja nutitelefoni kasutamisest põhjustatud randmeliigese probleeme.  

Kõige n-ö tavalisem liigeshaigus on liigesekulumus ehk osteoartroos (ehk lihtsalt artroos). Sellega seisab silmitsi umbes 20% elanikkonnast. Enamasti esineb see sõrmedes ja varvastes, kuid rohkem probleeme põhjustab puusa- ja põlveliigestes. Suuremal osal eakamatel inimestel on artroos tuvastatav, kuid õnneks ei põhjusta see tihtilugu märkimisväärseid vaevuseid. Peamine tekkepõhjus on vanus, füüsiline töö, tugev koormus liigestele, ülekaalulisus, vigastused ja soodumus. Esmane sümptom on valu ning osteoartroosi diagnoositakse haigustunnuste ning vajadusel röntgeni abil. Kahjuks ei ole võimalik juba väljakujunenud osteoartroosi ravida, seega tasub juba aegsasti oma liigeseid hoida ja toetada. 

Kuidas ennetada ja ravida? 

Tänapäeval on olemas õnneks ka tooteid, mis aeglustavad liigeste kulumist. Üheks selliseks on glükoosamiini sisaldavad tooted nagu näiteks Orton Flex. Peale selle on seal veel viis aktiivset koostisosa, nende hulgas ka kollageen, mida on tervelt kümme grammi. Kollageen on lisaks liigestele ja lihastele kasulik ka nahale! Orton Flex sobib liigesprobleemide ennetamiseks füüsiliselt aktiivsetele inimestele, ülekaalulistele, eakamatele, postmenopausis naistele ning kõigile, kes soovivad oma tervist toetada. Peale selle tasub jälgida läbi elu oma kehakaalu, kasutada korralikke jalanõusid, liikuda piisavalt ning õigesti. 

Teine levinud haigus tänapäeval selles vallas on osteoporoos ehk luuhõrenemine. Haiguse korral luu hõreneb ning selle tagajärjena võib see kergesti murduda. Enam on see levinud eakamate inimeste seas ning tihemini esineb see naistel kui meestel. Põhjuseid selle tekkeks võib olla mitmeid – soodumus, suguhormoonide vähesus ja muutused, menopaus. Lisaks sellele soodustab luude hõrenemist kõhn kehaehitus, vähene liikumine, suitsetamine, pikaaegne erinevate ravimite kasutamine, vitamiinide puudus jpm. Otseseid vaevusi osteoporoos ise ei tekita, kuid selle tulemusena hakkavad murduma luud. 

Kuidas ennetada ja ravida? 

Peamine ravi on pidev D-vitamiini ning kaltsiumi tarvitamine. Hea uudis on see, et luude hõrenemist on võimalik ära hoida ning seda tuleks alustada juba noores eas (eriti noored tüdrukud). Abiks on kindlasti vitamiinirikka toidu söömine (luid aitavad tugevamaks muuta näiteks metsaseened, kala ja juust), mitte suitsetamine, vähene keedusoola tarvitamine, vähene kohvijoomine ning pidev ja elukestev piisav liikumine. Peale aktiivset liikumist tasub korralikult lõdvestuda ning vajadusel lihaspingeid leevendada. Omalt poolt soovitame liigeste ja lihaspinge maandamiseks kasutada näiteks Murmelin Nature salvi või Rubilind Classic roll-on’i. Murmelini sarja kuuluvad looduslikud ning nahasõbraliku koostisega salvid, mis sobivad igapäevaseks kasutamiseks ka tundliku nahaga inimestele. Murmelini salvid aitavad stimuleerida vereringet, mõjuvad rahustavalt lihastele ja liigestele, leevendavad kaela, õla ja selja pingeid ning taastavad lihaseid pärast sportimist ja kehalist pingutust. Rublind roll-on’i suurim eelis on ülimugavaks tehtud peale kandmine. Lisaks on peale kantav toode ka säilitusainete vaba, sisaldades mitmeid looduslikke koostisosi nagu rosmariiniõli, lavendliõli, kamprit, mentooli. Need roll-on’id sobivad ideaalselt kiireks lihaspinge leevendamiseks, olles mõnusa ja rahustava toimega. 

Ole terve ja aktiivne! 

Kokkuvõtlikult on liigeste seisukohalt kõige olulisem säilitada igas vanuses liigeste liikuvus. Liikumine aitab nii ennetada võimalikke haiguseid kui tugevdada juba haigestunud liigeseid ümbritsevaid lihaseid. Igal juhul sobilik treeningaeg on vähemalt 30 minutit päevas ja viiel-kuuel päeval nädalas. Sobilik on ujumine, rattasõit, kepikõnd – vali endale meelepärane. Peale aktiivsemat treeningut soovitame oma lihaseid kindlasti toetada. Kogu meie tootevalikuga lihastele ning liigestele saad tutvuda siit.

Lisaks tasub jälgida, et toidulaual oleks piisavalt vajalikke vitamiine ja mineraalaineid. Kindlustamaks, et liigesed saavad piisavalt kõike vajalikku soovitame aktiivsetel inimestel, ülekaalulistel, eakamatel, postmenopausis naistel ning kõigil oma liigestest hoolijatel soovitame kasutada liigeste toetamiseks Orton Flexi. 

Kui sul on kahtlusi oma liigeste tervise osas, pöördu kindlasti arsti poole!

Surgitechi tooteperre on tulnud palju uusi tegijaid

31.05.2018
Surgitechi tooteperre on tulnud palju uusi tegijaid

Oleme märkamatult Eesti turul juba 20 aastat tegutsenud ning üks pidev ja muutumatu eesmärk on meie klientidele alati uusi, kvaliteetseid ning parimaid tooteid pakkuda. Selleks otsime iga aasta üle maailma oma vallas parimaid tegijaid, kellega koostööd teha ning kelle tooteid ka teieni tuua. Oleme nüüd laiendanud oma tootevalikut mitmete uute ja põnevate tervisetoodetega, mida hea meelega lähemalt tutvustame.

Tervis ja ilu saab alguse seest

See pole ammu mingi saladus, et ilu ning tervise üks alustalasid on tasakaalustatud toitumine, piisav puhta vee joomine ning hea uni. Tänapäeva kiires maailmas ei ole meil aga alati võimalik kõiki neid aspekte tasakaalus hoida. Just seetõttu oleme lisanud oma tootevalikusse mitmeid kvaliteetseid toidulisandeid, mis toetavad ja aitavad sisemist tasakaalu hoida.

Tasakaalu hoidmine 

Kiire elutempo juures võib tekkida mitmete vajalike mineraalide ja vitamiinide puudus nagu magneesium, tsink, raud, D ja B vitamiinid. Kui nüüd järjest võtta, siis meie tootevalikusse on lisandunud:

Magleq B6 MAX, mis on mõeldud kasutamiseks tavatoidu täiendamiseks magneesiumi ja vitamiin B6-ga. Sobib sulle kui tunned väsimust ja organismi ülekoormust, kui on vaimselt ja/või füüsiliselt stressirohke periood ning magneesium on hea abimees ka pärast suuremat füüsilist pingutust.

Soft Iron+SR, mille puhul on tegemist raud(II)diglütsinaadi sisaldava toidulisandiga. Rauda on meie organismil vaja vere punaliblede ja hemoglobiini normaalseks moodustumiseks, mis omakorda aitab kaasa hapniku transpordile kehas ning aitab vähendada väsimust. Toidulisand sisaldab Fe2+, vitamiin C, B6, B12 ja foolhapet, samas on Cynek Forte on tsinki sisaldav toidulisand ning tsinki on meil vaja, sest see on tuntud immuunsüsteemi tugevdaja, mis aitab ka vähendada külmetushaigustesse nakatumist. Lisaks aitab tsink kaasa organismi kasvule ja haavade paranemisele ning on vajalik lõhnade ja maitsete tundmiseks. Tsingil on oluline roll ka meeste tervisele, sest piisav kogus tsinki parandab seksuaalset võimekust ja viljakust.gluteenivaba ega sisalda laktoosi või kuntslikke värviaineid. Soovitatav on see sulle kui sööd vähe liha- ja valgurikkaid tooteid, oled rase või tunned tihti väsimust.

Kui jutt juba meestele läks, on meil valikus ka PROSTACEUM toidulisand, mis sisaldab kõrvitsaseemne, väikeseõielise pajulille ja serenoapalmi viljade ekstrakti, toetades eesnäärme funktsioneerimist.

Oprin Forte ning Sinos Forte 12+ on toidulisandid, mille oleme valikusse lisanud nõrgenenud immuunsüsteemi toetamiseks. Oprin Forte sisaldab ternespiima, lüsiini, sidrunmelissi, greibiseemnete ekstrakti, vitamiine B2, B6, B12 ja C. Lüsiin on muuhulgas asendamatu aminohape, mida organism ise ei ole võimeline tootma ning seega peab organism seda saama toiduga. Sinos Forte 12+ sisaldab tsinki, vitamiin D, nurmenuku ja pelargooniumi juure, ingverijuure, musta leedri õite ekstrakti ning raudürti

Hea une saladus

Märkasime, et uinumisraskuste ning unetuse käes kannatavad paljud inimesed meie ümber, kuid väljapuhkamine on tänapäeval väga aktuaalne ja oluline. Põhjuseid, miks uni on häiritud, võib olla palju – pikad lennureisid, vahetustega töö, närvisüsteemi kahjustused jpm. Just seetõttu valisime ühe uue tootena oma valikusse melatoniini sisaldava toidulisandi NervoCalm Sleep. Melatoniin on meie käbinäärmes sünteesitav hormoon ning see reguleerib meie bioloogilist ööpäevarütmi. Kui mingil põhjusel keha seda piisavalt ja sobival ajal ei tee, on tulemuseks unetu inimene, kes ei saa rahu ei öösel ega päeval. Lubame, et melatoniini sisaldav NervoCalm Sleep koos mitme loodusliku lisandiga aitab vähendada uinumiseks kuluvat aega ning parandab une kvaliteeti.

Liigeste ja lihaste heaks

Erilise tähelepanu oleme pööranud liigestele ning lihastele, sest liikumine on elus nii olulisel kohal ning see võiks olla igas eluetapis valutu ja muretu. Selleks on meil valikus nii sees- kui välispidiselt kasutatavaid tooteid, mis toetavad just liigeste ja lihaste tööd.

Orton Flex suukaudse lahuse pulber on mõeldud just sulle, kui soovid hoolitseda oma liigeste eest ja juba ka ennetada võimalikke tekkivaid kahjusid. See sobib sulle kui oled näiteks kas füüsiliselt aktiivne, ülekaaluline, vanemaealine või seisad silmitsi postmenopausiga (viimane on vaid naiste pärusmaa). Orton Flex sisaldab kuut aktiivset koostisosa: glükoosamiin, hüdrolüüsitud kollageen, hüaluroonhape, kondroitiin, ingverijuure ekstrakt, vitamiin C. Tegemist on kindlasti ühe põhjalikuma abimehega liigeste eest hoolitsemisel. 

Lisaks tasuvad kindlasti proovimist otse Alpidest tulevad Murmelin sarja salvid liigestele ja lihastele. Tegemist on Alpi ümiseja õli, arnika ekstrakti, mägimänniõli ja mentooli sisaldavate salvidega, mis aitavad stimuleerida vereringet, mõjub rahustavalt lihastele ja liigestele, leevendab kaela, õla ja selja pingeid ning taastab lihaseid pärast sportimist ja kehalist pingutust. Veel kiirema leevenduse lihaspingele toovad rahustava toimega Rubilind Classic roll-on ja Rubilind RED roll-on. Neid tooteid on tõeliselt mugav kasutada ning need ei sisalda ka ühtki säilitusainet.

Ilus nahk peegeldab head tervist

Nahk on üks inimese suurimaid elundeid, mida täiskasvanud inimesel on 1,5-2 ruutmeetrit, olles 0,1-4 millimeetri paksune. Nahal on palju ülesandeid, olles peamiselt kaitsja mehaaniliste, füüsiliste, keemiliste ning bioloogiliste tegurite eest, lisaks tegeleb nahk vee ja soojuse tasakaalu reguleerimise ja palju muuga. Seetõttu on oluline tagada, et nahk saaks oma ülesandeid hästi täita. Oleme valinud ja lisanud oma tootevalikusse mitmeid nahahooldustooteid.
Üheks neist toodetest on jahutava efektiga Arnika geel, mis sobib hästi päikesepõletuse, putukahammustuste ja sinikate korral. Lisandunud on veel saialille ekstrakti ja E-vitamiini sisaldav Calendulin salvisari, mis hoolitsevad ja kaitsevad väsinud nahka, soodustades kareda ja ärritunud naha taastumist.

Väärika lõpu uute toodete paraadile paneb Šveitsi sari Vivocin, kuhu kuuluvad Vivocin kaitsev ja taastav salv, Vivocin niisutav ja taastav kreemVivocin   jahutav ja taastav losjoon ja Vivocin   eriti õrn puhastussprei nahaleVIVOCIN sari on mõeldud ja välja töötatud selleks, et toetada naha loomulikku uuenemist ning säilitada naha kaitsebarjääri pärast dermatoloogilisi protseduure nagu näiteks laserravipüsimeikkehatätoveeringud, sealhulgas tätoveeringute eemaldamine. Samas on tegemist igapäevaseks nahahoolduseks mõeldud kvaliteetse sarjaga.

Peamised koostisosad on dekspantenool/vitamiin B5 (5%), saialill, mesilasvaha, vitamiin B3, vitamiin E, Edelweiss, skvalaan, sheavõi. Tooted on kliiniliselt ja dermatoloogiliselt testitud ning sobivad kõikidele nahatüüpidele, ka väga tundliku nahaga inimestele. Kasutada võib neid kogu kehal, ka näol.

Mida meil veel pakkuda on?

Kõigi uute toodete kõrval jätkame ka juba populaarsust ja usaldust võitnud toodetega. Seisame selle eest, et kõigist meie poolt maale toodavatest toodetest jõuaksid teieni viimased mudelid, parimad uuendused ning kaasaegsed lahendused. Olete lahkesti oodatud meie kodulehele kõigi toodetega tutvuma. Ning meil on suurim hea meel, kui kõigi oma küsimuste, ettepanekute ja ootustega meie poole pöördute, koos leiame kindlasti parimad lahendused kõigile küsimustele ja soovidele. Oleme siin selleks, et teil oleks tervem ja lihtsam elu.